Постанова № 35301524, 04.11.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
04.11.2013
Номер справи
801/8871/13-а
Номер документу
35301524
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ПОСТАНОВА

Іменем України

04 листопада 2013 р. (15:33) Справа №801/8871/13-а

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Дудіна С.О., за участю секретаря Павленко Н.О., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Виробничого кооперативу "Санаторій "Золотий берег"

до Інспекції з питань захисту прав споживачів АР Крим

про визнання протиправною та скасування постанови,

за участю представників сторін:

позивача - Бакулін В.В., довіреність № 267 від 01.10.2013 р.;

відповідача - Боровська Н.А., довіреність № 06-08/15 від 12.08.2013 р.

Суть спору:

Виробничий кооператив "Санаторій "Золотий берег" звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовною заявою про визнання протиправною та скасування постанови Інспекції з питань захисту прав споживачів АР Крим № 24-Т від 20.08.2013 р. про застосування до Виробничого кооперативу "Санаторій "Золотий берег" фінансових санкцій у вигляді штрафу у розмірі 2000,00 грн.

Позовні вимоги мотивовані безпідставністю висновків інспекції, викладених в акті перевірки, щодо відсутності місць для куріння, обладнаних витяжною вентиляцією чи іншими засобами для видалення тютюнового диму, а також відсутності інформації про заборону куріння. Так, позивач зазначає, що ВК "Санаторій "Золотий берег" є закладом охорони здоров'я, куріння на території якого категорично заборонено, а отже відведення та влаштування спеціальних місць для куріння на вимогу інспекції є грубим порушенням вимог Закону України "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення".

Відповідача позовні вимоги не визнав з підстав, відображених у письмових запереченнях, в основу яких покладено твердження про хибність доводів позивача стосовно заборони куріння на території закладів охорони здоров'я, з огляду на виявлення під час перевірки відведених місць для куріння на території санаторію, а також здійснення позивачем організації інших видів відпочинку та розваг (надання місць для тимчасового проживання тощо).

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог у судовому засіданні заперечував, просив у задоволенні позову відмовити.

Приймаючи до уваги те, що в матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, враховуючи, що адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі, суд

ВСТАНОВИВ:

З матеріалів справи вбачається, що 29.07.2013 р. на підставі повідомлення на проведення перевірки від 12.07.2013 р. № 000054 та направлення від 26.07.2013 р. № 000075, Інспекцією з питань захисту прав споживачів АР Крим проведено планову перевірку дотримання ВК "Санаторій "Золотий берег" законодавства про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення, за результатами якої складено акт № 000070 від 29.07.2013 р., відповідно до висновків якого встановлено порушення позивачем ст. 13 Закону України "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення" у зв'язку з відсутністю в приміщеннях місць для куріння, обладнаних витяжною вентиляцією чи іншими засобами для видалення тютюнового диму, а також відсутністю інформації про заборону куріння.

Листом Держспоживінспекції в АР Крим від 05.08.2013 р. вих. № 02-03/1796 позивача повідомлено, що питання щодо застосування штрафних санкцій за результатами проведеної перевірки буде розглянуто на комісії Держспоживінспекції в АР Крим 20.08.2013 р. о 14:00. Згідно вказаного листа позивачу запропоновано у строк до 18.08.2013 р., зокрема: організувати в приміщеннях здравниці місць для куріння, обладнаних витяжною вентиляцією чи іншими засобами для видалення тютюнового диму, оформити графічними знаками інформацію про заборону куріння, надати реквізити банківських рахунків та пояснення стосовно встановлених порушень.

Як свідчить наявний в матеріалах справи лист від 14.08.2013 р. вих. № 227, позивачем надані письмові пояснення стосовно неможливості виконання вимог, викладених в повідомленні від 05.08.2013 р. вих. № 02-03/1796 із доданням відповідних документів щодо підтвердження статусу ВК "Санаторій "Золотий берег" як закладу охорони здоров'я, на території якого куріння взагалі заборонено.

Враховуючи порушення позивачем ст. 13 Закону України "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення", на підставі акта № 000070 від 29.07.2013 р. Держспоживінспекцією в АР Крим прийнято постанову № 24-Т від 20.08.2013 р. про застосування до Виробничого кооперативу "Санаторій "Золотий берег" фінансових санкцій у вигляді штрафу у розмірі 2000,00 грн.

Правомірність винесення відповідачем зазначеної постанови є предметом спору у цій справі.

Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог позивача з наступних підстав.

Основні принципи та напрями державної політики щодо попередження куріння тютюнових виробів, зниження рівня їх вживання серед населення, обмеження доступу до них дітей, охорони здоров'я населення від шкоди, що завдається їхньому здоров'ю внаслідок розвитку захворювань, інвалідності, а також смертності, спричинених курінням тютюнових виробів чи іншим способом їх вживання передбачені Законом України "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення" від 22.09.2005 р. № 2899-ІV (далі - Закон України № 2899).

Статтею 13 Закон України № 2899 встановлюються обмеження щодо реалізації (продажу) та вживання тютюнових виробів.

Так, частиною сьомою вказаної статті передбачено, що власник, уповноважені ним особи або орендарі відповідних споруд чи окремих приміщень зобов'язані відвести спеціальні місця для куріння, сумарна площа яких не має перевищувати 10 відсотків загальної площі відповідної споруди чи приміщення, обладнані витяжною вентиляцією чи іншими засобами для видалення тютюнового диму, а також розмістити інформацію, передбачену частиною п'ятою цієї статті.

Відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону України № 2899 у спеціально відведених для куріння місцях розміщується наочна інформація, яка складається із відповідного графічного знака та тексту такого змісту: "Місце для куріння. Куріння шкодить Вашому здоров'ю!".

З матеріалів справи, зокрема акта перевірки № 000070 від 29.07.2013 р. вбачається, що штрафні санкції у розмірі 2000,00 грн. були застосовані до позивача на підставі абз. 12 ч. 2 ст. 20 Закону України № 2899, а саме у зв'язку з невідведенням спеціальних місць для куріння, необладнанням їх витяжною вентиляцією чи іншими засобами для видалення тютюнового диму, нерозміщення інформації, передбаченої частиною п'ятою статті 13 цього Закону.

Однак суд не може погодитися з вказаним висновком Держспоживінспекції в АР Крим з огляду на таке.

Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 13 Закону України № 2899 забороняється куріння тютюнових виробів, а також електронних сигарет і кальянів, зокрема у приміщеннях та на території закладів охорони здоров'я.

Згідно визначення, наведеного в абз. 3 ч. 1 ст. 3 Основ законодавства України про охорону здоров'я від 19.11.1992 р. № 2801-ХІІ (далі - Основи) заклад охорони здоров'я - юридична особа будь-якої форми власності та організаційно-правової форми або її відокремлений підрозділ, основним завданням яких є забезпечення медичного обслуговування населення на основі відповідної ліцензії та професійної діяльності медичних (фармацевтичних) працівників.

Аналізуючи вищенаведену норму, суд доходить висновку, що обов'язковою умовою для віднесення юридичної особи до категорії "заклад охорони здоров'я" є, зокрема здійснення медичного обслуговування населення та наявність відповідної ліцензії.

Медичне обслуговування, відповідно до положень ч. 1 ст. 3 Основ визначається, як діяльність закладів охорони здоров'я та фізичних осіб - підприємців, які зареєстровані та одержали відповідну ліцензію в установленому законом порядку, у сфері охорони здоров'я, що не обов'язково обмежується медичною допомогою.

З наявної в матеріалах довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України серії АБ № 554618 вбачається, що видами діяльності позивача за КВЕД-2010 є, зокрема: 86.10 діяльність лікарняних закладів; 93.29 організування інших видів відпочинку та розваг; 86.90 інша діяльність у сфері охорони здоров'я; 56.10 діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування; 55.10 діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщування; 86.21 загальна медична практика.

Згідно Пояснень до позицій Класифікації видів економічної діяльності, затверджених наказом Державного комітету статистики України від 23 грудня 2011 року N 396, клас 86.10 діяльність лікарняних закладів, який серед іншого є основним видом діяльності ВК "Санаторій "Золотий берег", включає, в тому числі: короткострокове та тривале перебування пацієнтів у лікарнях широкого профілю, які здійснюють медичну, діагностичну та лікувальну діяльність (наприклад, громадські та обласні лікарні, лікарні некомерційних організацій, університетські лікарні, військові шпиталі та в'язничні лікарні), та лікарняні установи спеціального призначення (наприклад, наркологічні та психіатричні клініки, інфекційні лікарні, пологові будинки, санаторно-курортні заклади).

З матеріалів справи вбачається, що ВК "Санаторій "Золотий берег" має відповідну ліцензію серії АГ № 570323 на право здійснення медичної практики.

З огляду на вищевикладене суд доходить висновку, що ВК "Санаторій "Золотий берег" є закладом охорони здоров'я, оскільки є юридичною особою, основною діяльністю якої є діяльність лікарняних закладів (клас 86.10 згідно КВЕД-2010), а отже забезпечує медичне обслуговування населення на підставі ліцензії серії АГ № 570323.

Враховуючи встановлену законодавцем заборону куріння тютюнових виробів, а також електронних сигарет і кальянів у приміщеннях та на території закладів охорони здоров'я, суд доходить висновку щодо протиправності висновків Держспоживінспекції в АР Крим, викладених в акті перевірки № 000070 від 29.07.2013 р., а саме щодо невідведення спеціальних місць для куріння, необладнання їх витяжною вентиляцією чи іншими засобами для видалення тютюнового диму, нерозміщення інформації, передбаченої частиною п'ятою статті 13 цього Закону.

Крім того, заперечуючи проти позову відповідач зазначив, що позивачем організовуються інші види відпочинку та розваг (надання місць для тимчасового проживання тощо), що, на його думку, виключає можливість віднесення ВК "Санаторій "Золотий берег" до закладу охорони здоров'я.

З цього приводу суд зазначає, що Держспоживінспекцією в АР Крим в цьому випадку не було враховано положень ч. 1 ст. 3 Основ, згідно якої медичним обслуговуванням визнається діяльність закладів охорони здоров'я та фізичних осіб - підприємців, які зареєстровані та одержали відповідну ліцензію в установленому законом порядку, у сфері охорони здоров'я, що не обов'язково обмежується медичною допомогою.

Аналізуючи положення вказаної норми суд доходить висновку, що здійснення позивачем інших видів відпочинку та розваг не можуть виключати можливість здійснення забезпечення медичного обслуговування населення, як основного завдання закладу охорони здоров'я, а отже заперечення відповідача в цій частині є необґрунтованими.

Не можуть братися до уваги й доводи відповідача стосовно виявлення під час перевірки відведених місць для куріння на території санаторію, оскільки з акта перевірки № 000070 від 29.07.2013 р., який став підставою винесення оскаржуваної постанови, вбачається, що місця для куріння, обладнані витяжною вентиляцією чи іншими засобами для видалення тютюнового диму, а також інформація про заборону куріння - відсутня, що, в свою чергу, відповідає характеру порушення, передбаченого абз. 12 ч. 2 ст. 20 Закону України № 2899, на підставі якої й були застосовані до позивача штрафні санкції. В акті перевірки не було зазначено про наявність на території санаторію відведених місць для куріння, у зв'язку з чим посилання відповідача в подальшому на цей факт в запереченнях на позов не можуть бути прийняті судом до уваги.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Під час розгляду справи відповідачем не були надані належні та допустимі докази на підтвердження правомірності викладеного в акті перевірки висновку щодо порушення позивачем вимог Закону України "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення" в частині невідведення спеціальних місць для куріння, необладнання їх витяжною вентиляцією чи іншими засобами для видалення тютюнового диму, нерозміщення інформації, передбаченої частиною п'ятою статті 13 цього Закону.

У зв'язку з цим, застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 2000,00 грн. суд вважає протиправним, через що спірна постанова підлягає визнанню протиправною та скасуванню.

Понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в розмірі 114,70 грн. підлягають стягненню на його користь відповідно до положень статті 94 КАС України з Державного бюджету України.

В судовому засіданні 04.11.2013 р. були оголошені вступна та резолютивна частини рішення. Повний текст рішення складений та підписаний 11.11.2013 р.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

2. Визнати протиправним та скасувати постанову Інспекції з питань захисту прав споживачів АР Крим № 24-Т від 20.08.2013 р.

3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Виробничого кооперативу "Санаторій "Золотий берег" (97400, вул. Маяковського, буд. 2, м. Євпаторія, АР Крим, ідентифікаційний код 20671110) 114,70 грн. (сто чотирнадцять гривень сімдесят копійок) судового збору.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Дудін С.О.