ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 Вн. № 27/330
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
13 листопада 2013 року 10:17 № 826/16212/13-а
за позовом Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва до Державного підприємства "Управління капітального будівництва Національної академії медичних наук України" про стягнення заборгованості в розмірі 28 384,89 грн Суддя О.В.Головань
Секретар В.С.Швед
Представники:
Від позивача: Боровик М.М. - п/к (дов. від 10.07.13 р. №14066/07)
Від відповідача: Каплуненко С.В. - п/к (дов. від 24.09.13 р.)
Обставини справи:
Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва із позовом про стягнення з Державного підприємства "Управління капітального будівництва Національної академії медичних наук України" (ідентифікаційний код - 37995314) заборгованості зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 28 384, 89 грн.
У судовому засіданні 13.11.2013 р. оголошено резолютивну частину постанови про задоволення позову.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство "Управління капітального будівництва Національної академії медичних наук України" (надалі - відповідач) є юридичною особою, платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва (надалі - позивач).
Позивач - Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва - просить стягнути з Державного підприємства "Управління капітального будівництва Національної академії медичних наук України" заборгованість у розмірі 28 384, 89 грн. з таких підстав.
Заборгованість відповідача у розмірі 28 384, 89 грн. виникла внаслідок сплати відповідачем єдиного внеску в неповному обсязі за період з травня по червень 2013 року.
Оскільки суму боргу згідно з вимогою № Ю-4781/779 від 01.08.2013 р. не було сплачено відповідачем та не оскаржено в установленому Законом порядку, Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва звернулося до суду за стягненням заборгованості у розмірі 28 384, 89 грн.
Відповідач - Державне підприємство "Управління капітального будівництва Національної академії медичних наук України" - просить відмовити у задоволенні позовних вимог з таких підстав.
Відповідач зазначив, що паспорт бюджетної програми на 2013 рік "Будівництво, реконструкція, капітальний ремонт та придбання обладнання для об'єктів, що відносяться до сфери управління Національної академії медичних наук України" затверджено лише 13.05.2013 року (наказ Національної академії медичних наук України і Міністерства фінансів України від 13.05.2013 р. № 37/508 "Про затвердження паспорта бюджетної програми на 2013 рік").
Згідно з планом асигнувань (за винятком надання кредитів з бюджету) загального фонду бюджету на 2013 рік за бюджетною програмою "Будівництво, реконструкція, капітальний ремонт та придбання обладнання для об'єктів, що відносяться до сфери управління Національної академії медичних наук України" основне фінансування робіт передбачено в жовтні , листопаді 2013 року.
Кошти на покриття витрат з утримання підприємства (в тому числі на виплату заробітної плати, податків, зборів) передбачені лише в жовтні 2013 року незалежно від виконання підприємством робіт відповідно до мети своєї діяльності.
Заборгованість зі сплати єдиного внеску за період з травня по червень 2013 року виникла через відсутність фінансування.
Враховуючи вищевикладене, відповідач просив у задоволенні позовних вимог щодо стягнення 28 384, 89 грн. відмовити.
Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників сторін, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до часткового задоволення з таких підстав.
Порядок справляння та використання єдиного внеску, передбачений Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платниками єдиного внеску є: роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Статтею 5 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" передбачено, що облік осіб, зазначених у пунктах 1, 4, 5 частини першої статті 4 цього Закону, ведеться в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування, а щодо застрахованих осіб, які є учасниками накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (далі - учасниками накопичувальної пенсійної системи), - з національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, та Пенсійним фондом.
Отже, відповідач є страхувальником в розумінні Закону.
Частиною 2 ст. 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" передбачено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством; допускати посадових осіб органу доходів і зборів до проведення перевірки правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, а до проведення перевірки щодо достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, та для призначення пенсій - посадових осіб органів Пенсійного фонду за наявності направлення та/або наказу про перевірку та посвідчення осіб, надавати їм передбачені законодавством документи та пояснення з питань, що виникають у процесі перевірки.
Згідно ст. 7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок нараховується: для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), 2, 3, 6, 7 і 8 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Відповідно до ст. 8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається виключно цим Законом та прийнятими відповідно до нього нормативно-правовими актами.
Статтею 9 вказаного Закону передбачено, що обчислення єдиного внеску територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до територіальних органів Пенсійного фонду, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до органу доходів і зборів (звітним періодом), є календарний місяць, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, для яких звітним періодом є календарний рік.
У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Як вбачається з матеріалів справи, Управлінням Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва виявлено факт сплати єдиного внеску в неповному обсязі за травень та червень 2013 року, що підтверджується карткою особового рахунку платника єдиного внеску.
Відповідачем було подано звіт за травень 2013 року, згідно з яким загальна сума внеску, що підлягає сплаті - 17 671,52 грн.
Відповідачем було подано звіт за червень 2013 року, згідно з яким загальна сума внеску, що підлягає сплаті - 18 684,60 грн.
Згідно зі ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
Оскільки сума єдиного внеску у строки, встановлені Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", відповідачем самостійно не була сплачена, позивач направив йому вимогу про сплату боргу №Ю-4781/779 від 01.08.2013 р. на суму 65 662,09 грн. (недоїмка).
Зазначену вимогу було надіслано на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням. Вимогу було отримано відповідачем 12.08.2013 р., що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, копія якого міститься в матеріалах справи.
Станом на день розгляду спору недоїмку у розмірі 28 384, 89 грн. відповідачем не погашено, що підтверджується карткою особового рахунку відповідача
При цьому, суд приймає до уваги той факт, що відповідачем вищевказана вимога про сплату боргу у судовому порядку не оскаржувалась, у зв'язку з чим сума недоїмки вважається узгодженою та підлягає стягненню у заявленому позивачем розмірі, який повністю відповідає даним згідно з карткою особового рахунку відповідача.
Враховуючи вищевикладене, сума заборгованості, яка підлягає стягненню з відповідача в судовому порядку, складає 28 384, 89 грн.
Суд звертає увагу на те, що у прохальній частині адміністративного позову зазначено суму, яка підлягає стягненню з відповідача - 28 384, 89 грн. У той же час зазначено суму, яка підлягає перерахуванню на розрахунковий рахунок Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва - 27 147,64 грн.
В судовому засіданні 13.11.2013 р. представник позивача надав пояснення щодо зазначених сум та просив суд вважати опискою суму у розмірі 27 147,64 грн. і не брати її до уваги при винесенні рішення.
Допущена позивачем в прохальній частині позову описка не впливає на вирішення справи по суті, оскільки позивачем було зазначено вірну суму, яка підлягає стягненню; сума боргу у розмірі 28 384, 89 грн. підтверджується матеріалами справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог про стягнення з відповідача заборгованості в розмірі 28 384, 89 грн. та визнав їх такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі вищевикладеного, ст. 160-163, 186 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Стягнути з Державного підприємства "Управління капітального будівництва Національної академії медичних наук України" суму заборгованості по сплаті внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 28 384, 89 грн. на користь Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва.
3. Постанова може бути оскаржена в порядку ст. 186 КАС України.
Суддя О.В. Головань
Повний текст постанови
виготовлено і підписано 14.11.13 р.