ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
31 жовтня 2013 року 09 год. 21 хв. № 826/14563/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
Головуючого - судді Дегтярьової О.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю «Орінтекс»
до
Державної податкової інспекції у Деснянському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві
про
визнання протиправними дій щодо проведення зустрічної звірки та складання акта від 28 березня 2013 року № 199/2240/31571175, -
В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Орінтекс» (далі – ТОВ «Орінтекс», позивач) з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Деснянському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві (далі – ДПІ у Деснянському районі ГУ Міндоходів у м. Києві, відповідач) про визнання протиправними дій щодо проведення зустрічної звірки та складання акта від 28 березня 2013 року № 199/2240/31571175.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що йому стало відомо про складення ДПІ у Деснянському районі ГУ Міндоходів у м. Києві Акта від 28.03.2013р. № 199/2240/31571175 «Про результати проведення зустрічної звірки ТОВ «Орінтекс» (код за ЄДРПОУ 31571175) щодо документального підтвердження господарських відносин з ТОВ «Донерм» (код за ЄДРПОУ 36302296) за вересень 2012 року». На думку ТОВ «Орінтекс» дії податкової інспекції щодо проведення зустрічної звірки та складання Акта від 28.03.2013р. № 199/2240/31571175 (далі – Акт зустрічної звірки) є протиправними у зв’язку з наступними обставинами: 1) у відповідача взагалі не виникало права на проведення зустрічної звірки ТОВ «Орінтекс» (оскільки перевірки відносно ТОВ «Донерм» податковими органами не проводилися, що засвідчується листом цього Товариства від 08.05.2013р. № 0805-01 та текстом спірного Акта зустрічної звірки), а тому дії ДПІ суперечать положенням п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України та п. 2 і 3 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010р. № 1232; 2) відповідач не звертався до ТОВ «Орінтекс» з відповідним письмовим запитом про надання інформації з документальним підтвердженням у зв’язку з безпосереднім проведенням звірки взаємовідносин позивача з ТОВ «Донерм» (натомість при проведенні звірки позивача працівники відповідача використали лист ТОВ «Орінтекс» від 26.12.2012р. № 2612-01, наданий Товариством у відповідь на звичайний письмовий запит ДПІ від 12.12.2012р. № 5582/10/22-421, ще задовго до проведення такої зустрічної звірки). Таким чином, ДПІ порушило порядок проведення зустрічної звірки (в т.ч. позбавивши ТОВ «Орінтекс» можливості подання додаткових пояснень і документів по господарським операціям з ТОВ «Донерм»), передбачений нормами п. 73.3 і п. 73.5 ст. 73 ПК України, п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2010р. № 1232 і п. 3.2 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених Наказом Державної податкової адміністрації України від 22.04.2011р. №; 236; 3) в порушення вимог ст. 19 Конституції України, ст. 21, п. 73.3 ст. 73, пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, ст.ст. 78, 79, 86 ПК України ДПІ складений Акт, а не Довідка, за результатами проведення зустрічної звірки, в якому при цьому безпідставно відображені неправдиві відомості та висновки про порушення ТОВ «Орінтекс» норм цивільного законодавства (ч. 5 ст. 203, ч. 1 і 2 ст. 215, ст. 216 Цивільного кодексу України), що в дійсності не мало місця.
В результаті зазначених неправомірних дій відповідача показники, задекларовані ТОВ «Орінтекс» у своїй податковій звітності з податку на додану вартість за звітний період вересень 2012 року були змінені (внесені зміни до інформаційної бази даних «Система автоматизованого співставлення податкових зобов’язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» на підставі висновків Акта зустрічної звірки ТОВ «Орінтекс»), а саме: зменшені суми податкових зобов’язань і податкового кредиту з цього податку за вересень 2012 року до 0, 00 грн.
В судових засіданнях по справі представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в призначені судові засідання по даній справі не з’явився, належним чином повідомлений про дати, час і місце судових засідань, жодних документів, пояснень та письмових заперечень проти позову до суду не подав.
17 жовтня 2013 року судом на підставі ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України було ухвалено про перехід до розгляду справи в порядку письмового провадження.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини справи, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на таке.
В ході судового розгляду було встановлено, що Державною податковою інспекцією у Деснянському районі м. Києва Державної податкової служби, правонаступником якої є ДПІ у Деснянському районі ГУ Міндоходів у м. Києві, здійснено заходи з метою проведення зустрічної звірки ТОВ «Орінтекс» (ідентифікаційний код 31571175) з питань документального підтвердження господарських відносин з ТОВ «Донерм» (ідентифікаційний код 36302296) за вересень 2012 року, за результатами яких складений Акт від 28.03.2013р. № 199/2240/31571175 «Про результати проведення зустрічної звірки ТОВ «Орінтекс» (код за ЄДРПОУ 31571175) щодо документального підтвердження господарських відносин з ТОВ «Донерм» (код за ЄДРПОУ 36302296) за вересень 2012 року» (далі - Акт зустрічної звірки).NT>
Перелік документів та відомостей інформаційних баз даних, використаних під час проведення зустрічної звірки позивача наведений на стор. 2 - 3 цього Акта зустрічної звірки (в т.ч. Акт ДПІ у Печерському районі м. Києва ДПС від 09.11.2012р. № 4753/2202/36302296 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Донерм» (ідентифікаційний код 36302296) щодо підтвердження господарських відносин платника податків за період з 01.07.2010р. по 30.09.2012р., лист ТОВ «Орінтекс» від 26.12.2012р. № 2612-01 з доданими до нього первинними документами).
Відомості про надсилання на адресу позивача та/або вручення посадовим особам Товариства письмових запитів з питання документального підтвердження фінансово-господарських взаємовідносин з ТОВ «Донерм» в межах процедури проведення зустрічної звірки – в тексті Акта зустрічної звірки відсутні.
Відомості про надходження до ДПІ у Деснянському районі ГУ Міндоходів у м. Києві (як виконавця) письмових запитів про проведення зустрічної звірки ТОВ «Орінтекс» для підтвердження отриманих від платника податків та зборів (ТОВ «Донерм») даних від ДПІ у Печерському районі м. Києва ДПС (як ініціатора) – в тексті Акта зустрічної звірки відсутні.
В результаті проведеної зустрічної звірки працівник ДПІ у Деснянському районі ГУ Міндоходів у м. Києві прийшов до наступних висновків (розділ 4 Акта зустрічної звірки):
- ТОВ «Орінтекс» допущенні порушення ч. 5 ст. 203, ч. 1 і 2 ст. 215, ст. 216 Цивільного кодексу України в частині недодержання вимог зазначених статей в момент вчинення правочинів, які не спрямовані на реальне настання наслідків, що обумовлені ними по правочинах, здійснених Товариством при придбанні та продажу товарів (послуг);
- перевіркою встановлено відсутність об’єктів оподаткування ТОВ «Орінтекс» при придбанні товарів у ТОВ «Донерм» (ідентифікаційний код 36302296) та продажу товарів (послуг) ТОВ «Алькорторг» (ідентифікаційний код 37550742) у вересні 2012 року в сумі податку на додану вартість 65 780, 00 грн., які підпадають під визначення ст.ст. 22, 185, 188, 198, 201 Податкового кодексу України.
При вирішення даного спору суд виходив з наступного.
В силу норм п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України (далі – ПК України) з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.
Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.ONT>
Механізм проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок визначає Порядок проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010р. № 1232 (далі – Порядок № 1232).
Відповідно до пунктів 2 - 4 Порядку № 1232 зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.
З метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних.
Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.
Орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.
Згідно з пунктом 6 Порядку № 1232 визначено, що у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку.
Відповідно до пункту 7 Порядку № 1232 визначено, що за результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення.
">З огляду на вказані правові норми вбачається, що проведення звірки - це дії по співставленню даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, за результатами здійснення яких складається довідка.
При цьому у відповідності до наведених положень п. 2 Порядку № 1232 безумовною підставою для проведення зустрічної звірки суб’єкта господарської діяльності є обставини щодо виникнення під час перевірки іншого платника податків та зборів сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або існування розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.
Доказами в адміністративному судочинстві, за визначенням ч. 1 ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства України, є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
У відповідності до ч. 1, 4 ст. 70 цього Кодексу, належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Так, як вбачається зі змісту Акта зустрічної звірки, ДПІ у Печерському районі м. Києва ДПС документальних та/або камеральних перевірок ТОВ «Донерм» не проводилися. Будь-яких належних доказів на спростування цієї фактичної обставини відповідачем до суду не подано.
Судом під час розгляду даної справи не встановлено, а відповідачем не доведено існування в межах спірних правовідносин підстави для проведення зустрічної звірки ТОВ «Орінтекс», що визначена Порядком № 1232.
Крім того, на думку суду, сам по собі Акта від 28.03.2013р. № 199/2240/31571175 «Про результати проведення зустрічної звірки ТОВ «Орінтекс» (код за ЄДРПОУ 31571175) щодо документального підтвердження господарських відносин з ТОВ «Донерм» (код за ЄДРПОУ 36302296) за вересень 2012 року» не відповідає встановленій формі та змісту.
Так, з метою впровадження єдиного порядку направлення запитів на проведення зустрічних звірок, а також оформлення, передачі та накопичення матеріалів зустрічних звірок органами державної податкової служби наказом Державної податкової адміністрації України від 22.04.2011р. № 236 затверджено Методичні рекомендації щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок (далі - Методичні рекомендації).
Положеннями пп. 4.6 п. 4 «Проведення зустрічних звірок суб'єктів господарювання та оформлення їх результатів» Методичних рекомендацій передбачено, що за результатами проведення зустрічної звірки складається Довідка про результати проведення зустрічної звірки (далі - Довідка) (додаток 5) у двох примірниках та реєструється в Журналі реєстрації довідок/актів не пізніше останнього робочого дня терміну, відведеного для проведення зустрічної звірки відповідно до пункту 3.2 або 4.5 Методичних рекомендацій.
Виключення містяться у пп. 4.4 п. цих Методичних рекомендацій, згідно якого у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання (далі - Акт) (додаток 3), реєструє його у Журналі реєстрації довідок про результати проведення зустрічної звірки (актів про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, неявки для підписання, відмови від писання Довідки про результати проведення зустрічної звірки) (далі - Журнал реєстрації довідок/актів) (додаток 4) та вживає відповідних заходів, передбачених актами ДПС України.
Довідка підписується та вручається суб'єкту господарювання у порядку, передбаченому пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 р. № 1232 «Про затвердження Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок», не пізніше наступного робочого дня від дати її складання (пп. 4.7 п. 4 Методичних рекомендацій).
Під час розгляду справи суд встановив, що за результатами здійснення заходів з метою проведення зустрічної звірки ТОВ «Орінтекс» ДПІ у Деснянському районі м. Києва ДПС був складений Акт про результати проведення зустрічної звірки від 28.03.2013р. № 199/2240/31571175, в якому зафіксовані висновки працівника відповідача про порушення ТОВ «Орінтекс» норм Цивільного кодексу України та посилання не нереальність господарських операцій позивача з ТОВ «Донерм».
Одночасно, суд звертає увагу, що в зразку форми «Довідка про результати проведення зустрічної звірки», який є додатком 5 до Методичних рекомендацій, не передбачено зазначення інформації про реальність господарських операцій та чинність укладених правочинів суб'єкта господарювання, щодо якого проводилася зустрічна звірка, в розрізі норм цивільного законодавства.
Таким чином, з вищенаведеного вбачається, що складений за результатами заходів по проведенню зустрічної звірки Акт від 28.03.2013р. № 199/2240/31571175 «Про результати проведення зустрічної звірки ТОВ «Орінтекс» (код за ЄДРПОУ 31571175) щодо документального підтвердження господарських відносин з ТОВ «Донерм» (код за ЄДРПОУ 36302296) за вересень 2012 року» не відповідає вимогам додатку 5 до Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок.
З огляду на викладене вище, та за результатами дослідження наявних матеріалів справ, суд приходить до висновку щодо того, що дії ДПІ у Деснянському районі м. Києва ДПС, правонаступником якого є відповідач, по проведенню зустрічної звірки ТОВ «Орінтекс» та складанню Акта від 28.03.2013р. № 199/2240/31571175 здійснені не на підставі та не у межах, визначених чинним законодавством, а тому є протиправними.
В силу ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України).
За таких обставин, виходячи з системного аналізу положень законодавства України та наданих сторонами доказів, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України суд присуджує з Державного бюджету України на користь позивача фактично здійснені та документально підтверджені судові витрати в розмірі 35, 00 грн. відповідно до задоволених вимог.
Керуючись ст. 2, ст. 9, ст. 11, ст.ст. 69 - 71, ст. 94, ст.ст. 158-163, ст. 167, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Орінтекс» задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Деснянському районі міста Києва Державної податкової служби, правонаступником якого є Державна податкова інспекція у Деснянському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві, по проведенню зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Орінтекс», за результатами якої складений Акт від 28 березня 2013 року № 199/2240/31571175 «Про результати проведення зустрічної звірки ТОВ «Орінтекс» (код за ЄДРПОУ 31571175) щодо документального підтвердження господарських відносин з ТОВ «Донерм» (код за ЄДРПОУ 36302296) за вересень 2012 року», та складання Акта від 28 березня 2013 року № 199/2240/31571175 «Про результати проведення зустрічної звірки ТОВ «Орінтекс» (код за ЄДРПОУ 31571175) щодо документального підтвердження господарських відносин з ТОВ «Донерм» (код за ЄДРПОУ 36302296) за вересень 2012 року».
3. Присудити з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Орінтекс» (місцезнаходження: 02232, м. Київ, просп. Маяковського, буд. 91Б, ідентифікаційний код 31571175) 35 (тридцять п’ять) грн. судового збору.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими в ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно.
Суддя О.В. Дегтярьова