Постанова № 35287869, 11.11.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
11.11.2013
Номер справи
826/16666/13-а
Номер документу
35287869
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

11 листопада 2013 року 09 год. 55 хв. № 826/16666/13-а

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Маруліної Л.О., при секретарі судового засідання Хливнюк А.М., розглянувши адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києвіпровизнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити діїза участю: від позивача: ОСОБА_2,від відповідача:Павлишин М.М.

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася з позовом до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві (далі - відповідач), в якому просить:

1. визнати протиправними дії Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві при прийнятті рішення № 7/26-7/2009/10 від 20 вересня 2013 року щодо відмови в реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації: «Індивідуальний (садибний) житловий будинок АДРЕСА_1»,

2. скасувати рішення Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві № 7/26-7/2009/10 від 20 вересня 2013 року щодо відмови в реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації: «Індивідуальний (садибний) житловий будинок АДРЕСА_1», на підставі поданої заяви громадянки України ОСОБА_1,

3. зобов'язати Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю в місті Києві (ідентифікаційний код 37772089; адреса: бульвар Лесі Українки, 26, місто Київ, 01133) після набрання рішенням суду законної сили, в термін визначений діючим законодавством, вчинити відповідні дії щодо реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації: «Індивідуальний (садибний) житловий будинок АДРЕСА_1», на підставі поданої заяви громадянки України ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1).

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.10.2013 р. відкрито провадження в адміністративній справі.

У судове засідання представники сторін прибули.

На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 11.11.2013 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст складено і підписано 15.11.2013 року.

Позивач позов підтримує в повному обсязі. Позовні вимоги вмотивовує тим, що декларація про готовність будівельного об'єкта до експлуатації була оформлена без порушення вимог Порядку прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків та будівель і споруд сільськогосподарського призначення I та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, і проведення технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж, а вимога відповідача надати документальне підтвердження про здійснення технічного обстеження об'єкта не ґрунтується на положеннях чинного законодавства.

Відповідач проти позову заперечує з підстав, викладених в письмових запереченнях від 11.11.2013 р. та пояснень, наданих в судових засіданнях. Зазначає, що відповідач правомірно повернув замовнику декларацію, виявивши невідповідність поданих документів вимогам законодавства, зокрема, всупереч вимогам Прикінцевих положень Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та абзацу 8 пункту 1.2 зазначеного Порядку, не було визначено можливість або неможливість безпечної експлуатації об'єкта.

Дослідивши наявні матеріали справи, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив, що позивач звернувся до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві із заявою від 10.09.2013 р. вх. № 7/26-Щ-1009/13/3 про прийняття в експлуатацію об'єкта «Приватний будинок знаходиться за адресою: АДРЕСА_1», побудованого без дозволу на виконання будівельних робіт.

Листом від 20.09.2013 р. відповідачем повернуто позивачу декларацію про готовність об'єкта до експлуатації з доданими документами на підставі п. 3.5 Порядку прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків та будівель і споруд сільськогосподарського призначення I та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, і проведення технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж. Зокрема, зазначено, що для прийняття об'єкта в експлуатацію необхідно забезпечити здійснення технічного обстеження об'єкта та надати до інспекції документальне підтвердження проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об'єкта.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог з огляду на таке.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною другою ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про архітектурну діяльність» № 687-ХІV від 20.05.1999р., для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.

Державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд здійснює центральний орган виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури. Державний контроль та нагляд у системі центрального органу виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури здійснює Державна архітектурно-будівельна інспекція України та її територіальні органи (далі - інспекції державного архітектурно-будівельного контролю).

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 № 549, територіальні органи, які утворюються згідно з пунктом 1 цієї постанови, є правонаступниками прав та обов'язків територіальних органів Державної архітектурно-будівельної інспекції - урядового органу, що діяв у системі Міністерства регіонального розвитку та будівництва.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 № 549 утворено територіальний орган - Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві (далі - Інспекція) та наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 02.06.2011 № 22 затверджено Положення про Інспекцію.

Відповідно до ч. ч. 1, 4, 6 ст. 39 Закону України від 17.02.2011 № 3038-VI "Про регулювання містобудівної діяльності" (далі - Закон № 3038-VI) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до I - III категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації. Форма декларації про готовність об'єкта до експлуатації, порядок її подання і реєстрації визначаються Кабінетом Міністрів України.

Прийняття рішення про реєстрацію (повернення) декларації про готовність об'єкта до експлуатації, видачу (відмову у видачі) сертифіката здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю протягом десяти робочих днів з дати подання відповідних документів.

Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю повертають декларацію про готовність об'єкта до експлуатації замовникові, якщо декларація подана чи оформлена з порушенням установлених вимог, з обґрунтуванням причини у строк, передбачений для її реєстрації.

Постановою Кабінету Міністрів України № 461 від 13.04.2011 р. "Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів" затверджено Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів (далі - Порядок).

Відповідно до п. 2 Порядку прийняття в експлуатацію об'єктів, що належать до I - III категорії складності, та об'єктів, будівництво яких здійснено на підставі будівельного паспорта, проводиться шляхом реєстрації Державною архітектурно-будівельною інспекцією та її територіальними органами (далі - Інспекція) поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації (далі - декларація). У разі прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків I та II категорії складності, побудованих без наявності дозволу на виконання будівельних робіт до 31 грудня 2009 р., особливості реєстрації декларації та її форма визначаються Мінрегіоном.

Так, Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 19.03.2013 р. № 95 затверджено Порядок прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків та будівель і споруд сільськогосподарського призначення I та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, і проведення технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж (далі - Порядок).

Відповідно до п. 1.1. Порядку цей Порядок встановлює процедуру та умови прийняття в експлуатацію збудованих без дозволу на виконання будівельних робіт та механізм проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж: індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, збудованих у період з 05 серпня 1992 року до 12 березня 2011 року.

Згідно п. 2.1. Порядку технічне обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об'єктів, зазначених у пункті 1.1 розділу I цього Порядку (далі - об'єкти), проводиться відповідно до цього Порядку з урахуванням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил виконавцем.

При цьому, суд звертає увагу, що відповідно до положень п. 2.7. Порядку технічне обстеження об'єктів індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, прибудов до них загальною площею до 300 квадратних метрів включно, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них загальною площею до 100 квадратних метрів включно проводиться під час їх технічної інвентаризації з подальшою видачею технічного паспорта.

Прийняття в експлуатацію об'єктів, зазначених у пункті 1.1 розділу I цього Порядку, здійснюється безоплатно територіальними органами Держархбудінспекції України (далі - Інспекція) протягом 10 робочих днів з дня подання заяви власниками (користувачами) земельних ділянок, на яких розміщені такі об'єкти, за результатами технічного обстеження цих об'єктів шляхом реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації (далі - декларація), яка складається за формою, наведеною у додатку 2 до цього Порядку (п. 3.1. Порядку).

Замовник або його уповноважена особа подає особисто або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення до Інспекції за місцезнаходженням об'єкта заяву про прийняття в експлуатацію об'єкта за формою, наведеною у додатку 3 до цього Порядку, до якої додаються:

два примірники заповненої декларації;

звіт про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об'єкта з висновком про їх відповідність вимогам надійності і безпечної експлуатації (крім індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, прибудов до них загальною площею до 300 квадратних метрів включно, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них загальною площею до 100 квадратних метрів включно);

засвідчені в установленому порядку копії:

документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, на якій розміщено об'єкт;

технічного паспорта (п. 3.2. Порядку).

Таким чином, з наведених норм Порядку вбачається, що звіт про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об'єкта з висновком про їх відповідність вимогам надійності і безпечної експлуатації не входить до переліку необхідних документів при подачі заяви про прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, прибудов до них загальною площею до 300 квадратних метрів включно, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них загальною площею до 100 квадратних метрів включно.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач зверталась до відповідача щодо введення в експлуатацію житлового будинку, будівництво якого здійснювалось без отримання дозволу на виконання будівельних робіт та було завершено у 2008 році. Загальна площа будинку відповідно до технічного паспорту становить 253,4 кв. м. До заяви було додано два примірники заповненої декларації про готовність об'єкта до експлуатації, нотаріально завірені копії Державного акта на право приватної власності на земельну ділянку та Технічного паспорту на одноквартирний (садибний) житловий будинок, що знаходить за адресою: АДРЕСА_1.

Таким чином, твердження відповідача щодо необхідності надання позивачем окремо документального підтвердження про проведення технічного обстеження об'єкта не узгоджується з нормами Порядку, а тому підлягають задоволенню позовні вимоги про визнання протиправними дій Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві при прийнятті рішення № 7/26-7/2009/10 від 20 вересня 2013 року щодо відмови в реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації: «Індивідуальний (садибний) житловий будинок АДРЕСА_1» та скасування рішення Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві № 7/26-7/2009/10 від 20 вересня 2013 року щодо відмови в реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації: «Індивідуальний (садибний) житловий будинок АДРЕСА_1», на підставі поданої заяви громадянки України ОСОБА_1.

Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача після набрання рішенням суду законної сили, в термін визначений діючим законодавством, вчинити відповідні дії щодо реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації: «Індивідуальний (садибний) житловий будинок АДРЕСА_1», на підставі поданої заяви громадянки України ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1), то суд вважає це дискреційними повноваженнями Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві.

Під дискреційним повноваженням суд розуміє повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин (Рекомендація Комітету Міністрів Ради Європи № R (80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнята Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді заступників міністрів).

Таким чином, зобов'язання відповідача вчинити зазначені дії було б формою втручання у дискреційні повноваження останнього, що суперечить меті і завданню адміністративного судочинства.

Відповідно до частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів відповідності своїх дій та рішення вимогам ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Таким чином, доводи викладені в адміністративному позові в обґрунтування позовних вимог є такими, що обґрунтовані положеннями чинного законодавства частково, відповідають обставинам справи.

Керуючись статтями 2, 69-71, 94, 158, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві при прийнятті рішення № 7/26-7/2009/10 від 20 вересня 2013 року щодо відмови в реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації: «Індивідуальний (садибний) житловий будинок АДРЕСА_1».

3. Скасувати рішення Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві № 7/26-7/2009/10 від 20 вересня 2013 року щодо відмови в реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації: «Індивідуальний (садибний) житловий будинок АДРЕСА_1», на підставі поданої заяви громадянки України ОСОБА_1.

4. В решті позовних вимог відмовити.

5. Судові витрати в сумі 17,20 грн. присудити на користь ОСОБА_1 за рахунок Державного бюджету України.

Покласти на відповідний підрозділ Державної казначейської служби України виконання постанови суду в частині стягнення судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України. Постанова відповідно до частини першої ст. 254 КАС України набирає законної сили.

Суддя Маруліна Л.О.