ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Жуковська Л.А.
Суддя-доповідач:Одемчук Є.В.
ПОСТАНОВА
іменем України
"13" листопада 2013 р. Справа № 817/2446/13-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Одемчука Є.В.
суддів: Бучик А.Ю.
Майора Г.І.,
при секретарі Самченко В.М. ,
за участю представника позивача - ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "06" вересня 2013 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Рокитнівського відділення Сарненської міжрайонної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби, Державної податкової служби України про зобов'язання ведення обліку платника податків без ідентифікаційного номера ,
ВСТАНОВИВ:
У липні 2013 року ОСОБА_4 звернулася до адміністративного суду з позовною заявою, в якій просила зобов'язати відповідача не вносити інформацію про себе до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків, зберегти форму обліку платників податків (за прізвищем, іменем та по батькові, роком народження та за місцем реєстрації), здійснювати в подальшому облік позивача, як платника податків за раніше встановленими формами обліку без застосування цифрового ідентифікатора та ведення обліку платника податків без використання серії та номеру паспорту (за прізвищем, іменем та по батькові, роком народження та за місцем реєстрації), не вносити інформацію про позивача до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів та скасувати відмітку у паспорті «про право на проведення та здійснення платежів без наявності цифрового кодифікатора».
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 06 вересня 2013 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з даною постановою, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказану постанову та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, дослідивши докази та проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач є прихожанкою Свято-Троїцького Храму Української Православної Церкви смт. Рокитне, Рівненської області.
24.01.2013 року позивачка звернулась до Рокитнівського відділення Сарненської міжрайонної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби із заявою, в якій зазначила, що вона за своїми релігійними переконаннями просить в подальшому здійснювати її облік, як платника податків, за раніше встановленими формами обліку без застосування цифрового ідентифікатора (за прізвищем, ім'ям та по-батькові та за місцем народження), не вносити інформацію про неї до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів, а також проставити у її паспорті відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі без номера облікової картки та завірити підпис відповідальної особи гербовою печаткою .
Цього ж дня, позивачка звернулась до Державної податкової служби України із заявою, в якій зазначила те, що вона за своїми релігійними переконаннями не може і не хоче користуватися електронним цифровим ім'ям - індивідуальним цифровим кодифікатором, відмовляється від цифрового кодифікатора та просить не вносити інформацію про неї до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та зберегти за нею форму обліку платників податків (за прізвищем, іменем та по-батькові, роком народження).
Листами відповідачів від 01.03.2013 року № 245/18-09/1 та 05.02.2013 року № 644/10/18-8514 позивача повідомлено, що Податковим кодексом України (далі -ПК України) фізична особа-платник податків, яка відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, для забезпечення її обліку, як платника податків за прізвищем, ім'ям, по батькові і серією та номером паспорта, має особисто подати відповідному органу державної податкової служби повідомлення про таку відмову, пред'явити паспорт та, у разі необхідності, інші документи. Також, було роз'яснено порядок обліку з 01.01.2011 р. відповідно до приписів ст.ст. 63,70 Податкового кодексу України та Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, затвердженого наказом ДПА України від 17.12.10р. №954 фізичних осіб-платників податків, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номеру облікової картки платника податків і повідомили про це податкові органи.
15.07.2011 року позивач надала до відповідача повідомлення за формою № 1П фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від реєстраційного номера облікової картки платника податків.
З матеріалів справи вбачається, що відмітки про право здійснювати будь-які платежі без застосування ідентифікаційного номера, в паспорті позивача уже проставлено, однак вона не бажає щоб її обліковували в базах даних Державного реєстру чи інших електронних реєстрах та інформаційних системах з застосуванням будь-яких цифрових ідентифікаторів в тому числі серії та номера паспорта.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що відповідачі діяли на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України.
Колегія суддів не погоджується з даним висновком суду, з огляду на наступне.
Статтею 35 Конституції України кожному гарантоване право на свободу світогляду і віросповідання.
Обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом визначено ст. 67 Конституції України.
Відповідно п.63.6 ст.63 ПК України облік платників податків в органах державної податкової служби ведеться за податковими номерами.
Облік осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби, ведеться за прізвищем, ім'ям, по батькові і серією та номером діючого паспорта. У паспортах зазначених осіб органами державної податкової служби робиться відмітка про наявність у них права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта. Порядок внесення відмітки визначається центральним органом державної податкової служби.
Згідно п.п.70.1, 70.5 ст. 70 ПК України облік фізичних осіб - платників податків, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган, ведеться в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, ім'ям, по батькові та серією і номером паспорта без використання реєстраційного номера облікової картки.
Фізична особа - платник податків незалежно від віку (як резидент, так і нерезидент), для якої раніше не формувалася облікова картка платника податків та яка не включена до Державного реєстру, зобов'язана особисто або через законного представника чи уповноважену особу подати відповідному контролюючому органу облікову картку фізичної особи - платника податків, яка є водночас заявою для реєстрації в Державному реєстрі, та пред'явити документ, що посвідчує особу.
Фізична особа подає облікову картку фізичної особи - платника податків або повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків) до контролюючого органу за своєю податковою адресою, а фізична особа, яка не має постійного місця проживання в Україні, - контролюючого органу за місцем отримання доходів або за місцезнаходженням іншого об'єкта оподаткування.
Відносини, які виникають при реєстрації фізичних осіб, які є громадянами України; іноземцями та особами без громадянства, які постійно проживають в Україні; іноземцями та особами без громадянства, які не мають постійного місця проживання в Україні, але відповідно до законодавства зобов'язані сплачувати податки в Україні або є засновниками юридичних осіб, створених на території України, у Державному реєстрі на час спірних правовідносин регулювались Положенням про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, затвердженим наказом ДПА України від 17 грудня 2010 року №954.
Згідно п.1 розділу ІІ вказаного Положення усі фізичні особи - платники податків та зборів реєструються в органах державної податкової служби шляхом включення відомостей про них до Державного реєстру у порядку, визначеному цим Положенням.
Облік осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби, ведеться в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, ім'ям, по батькові і серією та номером діючого паспорта громадянина України (далі - паспорт) без використання реєстраційного номера облікової картки. У паспортах зазначених осіб органами державної податкової служби робиться відмітка про наявність у них права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта.
Згідно п.1 розділу ІV вищенаведеного Положення Державний реєстр фізичних осіб - платників податків формується на основі Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів. Складовою частиною Державного реєстру є окремий реєстр Державного реєстру, до якого вноситься інформація про фізичних осіб - громадян України, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби.
Разом з тим, пунктом 70.17 ст.70 Податкового кодексу України передбачено, що Державний реєстр фізичних осіб - платників податків формується на основі Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів. Обліковим карткам фізичних осіб, які на момент набрання чинності цим Кодексом зареєстровані у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів, присвоюються номери, що відповідають ідентифікаційним номерам платників податків - фізичних осіб. Документи про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів, видані контролюючими органами у порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Кодексом, вважаються дійсними для всіх випадків, передбачених для використання реєстраційних номерів облікових карток фізичних осіб, не підлягають обов'язковій заміні та є такими, що засвідчують реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо правомірності дій відповідача при відмові позивачу обліковувати її, як платника податків та обов'язкових платежів за раніше встановленими формами обліку без застосування ідентифікаційного номеру (за прізвищем, ім'ям, по-батькові та місцем проживання), оскільки відмітка у паспорті позивача за прізвищем ОСОБА_4 внесена у відповідності до чинного на час внесення такої відмітки законодавства.
Системний аналіз зазначених вище правових норм дає підстави для висновку, що у випадку, коли фізична особа через свої релігійні переконання або інші переконання відмовилася від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомила про це органи державної податкової служби, з Державного реєстру підлягає виключенню вся інформація про таку особу.
Крім того, колегія суддів приходить до висновку щодо протиправності дій відповідачів щодо відмови у здійсненні обліку позивача як платника податків за раніше встановленими формами обліку без застосування цифрового ідентифікатора та ведення обліку платника податків без використання серії та номеру паспорту (за прізвищем, іменем та по батькові, роком народження та за місцем реєстрації), оскільки такі дії вчинені без врахування надання позивачу права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера у відповідності до чинного на час надання такого права законодавства, яке не передбачало облік такої категорії громадян за серією та номером паспорта.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції при ухваленні постанови порушено норми права, в зв'язку з чим постанова суду підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про задоволення позову.
Підставою для скасування судового рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення, відповідно до п.1, п. 4 ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України, є порушення норм матеріального або процесуального права.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_4 задовольнити.
Постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "06" вересня 2013 р. - скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позову.
Зобов'язати Державну податкову службу України не вносити інформацію про ОСОБА_4 до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків.
Зобов'язати Державну податкову службу України зберегти за ОСОБА_4 форму обліку платників податків за прізвищем, іменем та по батькові, роком народження та за місцем реєстрації.
Зобов'язати Рокитнівське відділення Сарненської міжрайонної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби здійснювати в подальшому облік ОСОБА_4, як платника податків за раніше встановленими формами обліку без застосування цифрового ідентифікатора та ведення обліку платника податків без використання серії та номеру паспорту (за прізвищем, іменем та по батькові, роком народження та за місцем реєстрації).
Зобов'язати Рокитнівське відділення Сарненської міжрайонної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби не вносити інформацію про ОСОБА_4 до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів та скасувати відмітку у паспорті «про право на проведення та здійснення платежів без наявності цифрового кодифікатора».
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя: судді: (підпис) (підпис) (підпис) Є.В.Одемчук А.Ю.Бучик Г.І. Майор
З оригіналом згідно: суддя _______ Є.В.Одемчук
Повний текст cудового рішення виготовлено "13" листопада 2013 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_4 АДРЕСА_1
3- відповідачу/відповідачам: Рокитнівське відділення Сарненської міжрайонної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби вул.Радянська,5,смт.Рокитне,Рокитнівський район, Рівненська область,34200
4-Державна податкова служба України Львівська площа,8,м.Київ,04655
5-Представнику ОСОБА_3 - АДРЕСА_2