Ухвала суду № 35276880, 13.11.2013, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.11.2013
Номер справи
812/3150/13-а
Номер документу
35276880
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Чиркін С.М

Суддя-доповідач - Яковенко М.М.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 листопада 2013 року справа №812/3150/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі:

Головуючого судді Яковенка М.М.

суддів Ханової Р.Ф., Старосуда М.І.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 17 липня 2013 року по адміністративній справі № 812/3150/13-а за позовом Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафної санкції у розмірі 170 грн., -

ВСТАНОВИВ :

Позивач звертаючись до суду, в обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідач зареєстрована фізичною особою - підприємцем Новоайдарською районною державною адміністрацією Луганської області 31.10.2005 року.

Відповідач в порушення вимог ЗУ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2011 звітній рік , при терміні формування та подання звіту до органів Пенсійного фонду України один раз на рік до 01 квітня 2012 року, не подав, що є порушенням підпункту 4 частини 2 статті 6 ЗУ №2464, головним спеціалістом відділу персоніфікованого обліку, інформаційних систем та мереж УПФУ в Новоайдарському районі Луганської області складено акт №43 від 17.05.2012 року та відповідно застосовано до відповідача штрафну санкцію у розмірі десяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян -170,00 грн.( рішення № 137 від 17.05.2012). Просив стягнути з відповідача штрафну санкцію у розмірі 170 грн.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 17 липня 2013 року позов Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області задоволений у повному обсязі (а.с.96, 97-100).

Стягнуто з фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (і.н.НОМЕР_1, місце проживання : 93500, АДРЕСА_1) на корить управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області(місцезнаходження: 93600, Луганська обл.,смт.Новоайдар, вул.Пролетарська,б.20) штрафну санкцію у розмірі 170,00 грн. (сто сімдесят гривень 00 коп.), перерахувавши на рахунок №37195104001226 в УДК в Новоайдарському районі ГУДКУ в Луганській області, МФО 804013, код 21792577.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, пославшись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, порушенням правил підсудності, на підставі висновків, що не відповідають дійсності. Просив постанову суду першої інстанції скасувати, ухвалити нове судове рішення, яким провадження по справі закрити. (а.с.71-73).

Апеляційний розгляд справи здійснювався у порядку письмового провадження з врахуванням приписів пункту 1, 2 частини 1 статті 197 КАС України з огляду на те, що жодна з осіб, яки беруть участь у справі не заявила про розгляд справи за їх участю, при тому, що були повідомлені про час та місце розгляду справи. Від відповідача в апеляційній скарзі заявлено про розгляд справи у його відсутність. Позивач надав також заяву про розгляд справи у його відсутність.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, встановила наступне.

Як встановлено судом першої та апеляційної інстанції, що відповідач - ОСОБА_2 зареєстрована як фізична особа - підприємець у Новоайдарській районній державній адміністрації 31.10.2005 року , запис № 2 371 000 0000 000251.( а.с.6)

Згідно із довідкою №2123/03-10 від 26.03.2013 відповідач знаходиться на обліку в УПФУ в Новоайдарському районі Луганської області з 31.10.2005 року за реєстраційним №0918 та є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.( а.с.91). За наявними даними відповідачка не отримує пенсію у позивача ( а.с.92).

Щодо доводів апелянта про те, що УПФ України в Новоайдарському районі Луганської області не є органом державної влади та у нього не має повноважень на винесення оскаржуваного рішення, колегія суддів вважає такі доводи безпідставними та необґрунтованими.

Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України. Пенсійний фонд України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок). Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Так, згідно свідоцтва №444106 УПФУ в Новоайдарському районі Луганської області, і.к.21792577 з 10.06.1994 зареєстровано в якості юридичної особи.( а.с.63). Згідно довідки відділу статистики у Новоайдарському районі Луганської області №064754 управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області за правовим статусом є юридичною особою тата за організаційно-правовою формою є державною організацією (установа, заклад), S.1311-центральні органи державного управління (а.с. 64).

Управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах при прийнятті рішення про застосування штрафних санкцій діють як органи державної влади у здійсненні ними владних управлінських функцій і, відповідно, як суб'єкти владних повноважень.

У зв'язку з достатністю наявних в матеріалах справи доказів щодо встановлення правового статусу позивача, відсутні підстави для витребування додаткових доказів у державного реєстратора Новоайдарської райдержадміністрації.

01.01.2011 набрав чинності Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VІ.

Відповідно до пункту першого частини першої статті 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є, зокрема, фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців); фізичні особи, які забезпечують себе роботою самостійно, та фізичні особи, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту).

Згідно з пунктом другим розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" з дня набрання чинності цим Законом суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали спрощену систему оподаткування відповідно до Указу Президента України від 3 липня 1998 року № 727/98 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва", розділу IV Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року № 13-92 "Про прибутковий податок з громадян", нараховують, обчислюють та сплачують єдиний внесок відповідно до цього Закону.

Перереєстрація платників страхових внесків та застрахованих осіб не здійснюється (пункт третій розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування").

Відповідно до пункту четвертого частини другої статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платник єдиного внеску зобов'язаний подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади у галузі статистики.

На підставі наведених норм колегія суддів вважає доведеним, що відповідач зобов'язаний звітувати до територіального органу Пенсійного фонду як платник єдиного внеску.

Пунктом 2.1 Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 08.10.2010 № 22-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.11.2010 за № 1014/18309 (далі - Порядок № 22-2), встановлено, що звіт до органів Пенсійного фонду подається особисто фізичною особою, страхувальником або відповідальною особою фізичної особи або страхувальника за місцем взяття на облік в органах Пенсійного фонду.

Пунктом 2.2 Порядку № 22-2 визначено, що звіт подається одним із способів: в електронній формі з використанням ЕЦП через центр обробки електронних звітів згідно з Порядком подання звітів до Пенсійного фонду України в електронній формі; на паперових носіях, завірених підписом керівника страхувальника та скріплених печаткою (за наявності), разом з електронною формою на електронних носіях інформації; на паперових носіях, якщо у страхувальника кількість застрахованих осіб не більше п'яти. На паперових носіях звіт формується у двох примірниках та подається страхувальником до органу Пенсійного фонду за місцем взяття його на облік. Один примірник звіту з відміткою органу Пенсійного фонду про його прийняття зберігається у страхувальника.

Згідно з п.п. 3.1 Порядку № 22-2 страхувальники, крім зазначених у пунктах 3.3-3.4 цього розділу, а також страхувальники, зазначені в пункті 3.2, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою-підприємцем, якщо виконувані роботи (надані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у свідоцтві про державну реєстрацію його, як підприємця), у частині подання звіту за таких осіб зобов'язані формувати та подавати до органів Пенсійного фонду звіт не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом для них є календарний місяць. Звіт подається за формою згідно з додатком 4 до цього Порядку.

В порушення вимог підпункту 4 частини 2 статті 6 Закону України № 2464 відповідач у встановлений термін до 1 квітня року, наступного за звітним періодом не подала звіт за 2011 рік.

У зв'язку із зазначеним порушенням, головним спеціалістом відділу персоніфікованого обліку, інформаційних систем та мереж управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області складено акт від 17 травня 2012 року № 43 (а.с. 8).

На підставі пункту 4 частини 11 статті 25 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464 рішенням позивача від 17 травня 2012 року № 137 про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» ( далі - рішення №137) до відповідача застосовано штрафну санкцію у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - 170,00 грн. (а.с. 9).

Згідно ч.14 ст.25 ЗУ №2464 про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.

Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів Пенсійного фонду, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу Пенсійного фонду вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.

Доводи відповідача ґрунтуються на хибному тлумаченні чинного законодавства та не спростовують факту порушення обов'язку подання звітності органам Пенсійного фонду України, а також підстав для застосування штрафних санкцій.

Прийняте позивачем на підставі акту перевірки №43 від 17.05.2012 року, рішення № 137 від 17.05.2012 року про застосування штрафної (фінансової) санкції за неподання за встановленою формою звітності у розмірі десяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян -170,00 грн., є чинним, протиправним не визнавалось та не скасоване, а тому воно підлягає виконанню.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.

Під час апеляційного провадження, колегія суду не встановила таких порушень судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи по суті, які були предметом розгляду і заявлені в суді першої інстанції.

Судова колегія вважає, що рішення суду першої інстанції є обґрунтованим, прийняте на підставі з'ясованих та встановлених обставинах справи, та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.

Доводи відповідача не спростовують правильності прийнятого судом першої інстанції рішення.

Керуючись статтями 2, 11, 159, 160, 167, 184, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ :

Апеляційну скаргу фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 - залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 17 липня 2013 року по адміністративній справі № 812/3150/13-а - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.

Головуючий суддя М.М.Яковенко

Судді Р.Ф.Ханова

М.І. Старосуд