Справа № 369/8129/13-а
ПОСТАНОВА
іменем України
01.11.2013 року Києво-Святошинський районний суд Київської області в складі:
Головуючого судді Дубас Т.В.
при секретарі Дідур М.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області про визнання дій суб'єкта владних повноважень неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного Фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області про визнання дій суб'єкта владних повноважень неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.
Свої позовні вимоги обґрунтував тим, що він перебуває на обліку в УПФУ та отримує пенсію за віком.
З 2010 року позивач неодноразово звертався до УПФУ Київської області з проханням про проведення перерахунку йому пенсії, як ліквідатору аварії на ЧАЕС 2 категорії, що передбачено ст.. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», від 19.12.1991 року № 2001-ХІІ та оплату по пенсії, як непрацюючому пенсіонеру в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, що передбачено ст.. 39 вищевказаного Закону № 2001-ХІІ.
Додаткову пенсію УПФУ у м. Вишневе проводить на підставі Постанов Кабінету Міністрів України в значно менших розмірах, ніж передбачено вимогами норм діючого законодавства.
За переконанням відповідача, який нараховує позивачу зазначені підвищення, він діє буцім-то правомірно, надаючи соціальним законом зворотну дію. Але це суперечить ст.. 58 Конституції України. Застосовуючи до правовідносин бюджетні закони, відповідач уникає усвідомлення змісту Рішення конституційного суду України (по справі № 10-рп/2008), яким зміни, внесені до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», визнані таким, що не відповідають Конституції України.
Відповідач повинен був врахувати засади пріоритетності Законів України над урядовими нормативними актами та вимоги ст. 92 конституції України, згідно якої виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина (п.1) та основи соціального захисту (п.60).
Постановою КМУ № 1381 від 28.12.2011 року та постановою КМУ № 327 від 23.04.2012 року рішенням Конституційного Суду України по справі № 1-11/2012 від 25.01.2012, Закону України «Про державний бюджет України на 2013 рік» встановлено, що виплати, відповідно до Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» залежать від фінансової спроможності держави. Але цими постановами та рішенням Конституційного Суду по справі № 1-11/2012 від 25.01.2012 року перерахунок доплат згідно з Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» дозволено незалежно від фінансової спроможності держави.
Позивач просив визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Вишневе Київської області щодо перерахунку пенсії відповідно до ст. 51 і ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» неправомірними. Зобовязати правління Пенсійного фонду України в м. Вишневе Київської області, перерахувати пенсію відповідно до ст. 51 та ч. 2 ст. Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» згідно з чинного законодавства починаючи з 2010 року.
В судове засідання позивач не зявився, згідно позовної заяви просив розгляд справи проводити у його відсутності на підставі наявних у справі документів.
Відповідач направив до суду заперечення роти позову, та просив розгляд справи проводити у відсутності його представника.
Суд, вивчивши письмові докази по справі, приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» віднесений до категорії 2, особам якої призначається додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоровю у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до пп. 4 п. 2.1. Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України за № 8-2 від 30.04.2002 р. (у редакції Постанови правління за № 5-5 від 25.02.2008 р.), одним із основних завдань Управління є забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюють за рахунок коштів фонду та інших джерел, визначених законодавством.
Згідно зі ст.ст. 39 та 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (у його редакції станом до внесення змін 28 грудня 2007 року, які визнані неконституційними рішенням Конституційного суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року), встановлюється щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 30 процентів мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Всупереч положенням ст. 22 Конституції України, якою передбачено, що при прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, Законом України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 р. положення Закону було викладено в новій редакції, обчислення пенсій та підвищень, передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», здійснюються відповідно до Постанови КМУ № 654 від 16 липня 2008 року, згідно з якою розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, встановлюється у розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком, що є неконституційним.
ОСОБА_2 Конституційного суду України за № 10-рп/2008 від 22.05.2008 р. положення, що призупиняли дію норм, що встановлювали соціальні гарантії, були визнані такими, що не відповідають Конституції України, тобто є неконституційними, та втрачають свою чинність з дня їх ухвалення.
Відповідно до положень ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Підпунктом 20 п. 1 ст. 2 Бюджетного кодексу України визначено, що закон про державний бюджет України - це закон, який затверджує повноваження органам державної влади здійснювати виконання Державного бюджету України протягом бюджетного періоду.
З цих же міркувань виходив Конституційний суд України, ухвалюючи рішення № 10-рп/2008 від 22.05.2008 р., зокрема, в п. 5.4 якого було встановлено, що законом про Державний бюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, як наслідок - скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина. у разі необхідності зупинення дії законів, внесення до них змін і доповнень, визнання їх нечинними мають використовуватися окремі закони.
Позивачем було направлено письмове звернення до відповідача з вимогою здійснити нарахування належної йому, як пенсіонеру, який віднесений до ліквідатора аварії на ЧАЕС 2 категорії, пенсії, а також забезпечити її виплату.
Відповідач, як орган владних повноважень, відмовив позивачу у здійсненні такого перерахунку.
Згідно з ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
3гідно зі статтею 13 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» держава бере на себе відповідальність за нанесену шкоду громадянам і зобов'язується відшкодувати її за порушення здоров'я або втрату працездатності громадянам і дітям, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
У свою чергу, згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На виконання пункту 7 Закону України від 14.06.2011 року № 3491-VI «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» Кабінет Міністрів України прийняв Постанову від 06.07.2011 року № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету».
Зазначена Постанова Кабінету Міністрів України набрала законної сили 23.07.2011 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Позивач звернувся до суду з позовом 23 серпня 2013 року, тобто він має право вимагати захисту своїх прав за період з 23 лютого 2013 року по 23 серпня 2013 року.
Згідно ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Статтею 106 КАС України визначено що у позовній заяві зазначаються зокрема, заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду.
У своїй позовній заяві та доданих до неї матеріалів позивач не довів поважність пропуску ним строку позовної давності, тому підстав для задоволення клопотання про поновлення строку не вбачається.
З 1 січня 2013 року набрав чинності Закон України „Про Державний бюджет України на 2013 рік», відповідно до якого норми і положення статей 39 та 51 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" повинні застосовуватись у порядку і розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України.
Порядок і розміри таки доплат встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210.
Тому суд, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, дослідивши всебічно, повно, безпосередньо та об'єктивно наявні у справі докази, оцінив їх належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв'язок у сукупності, з'ясувавши усі обставини справи, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог і заперечень, приходить до висновку про необхідність відмови у позові в повному обсязі.
На підставі викладеного вище, керуючись ст. 19, 22, 55, 95 Конституції України, ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 9, 11, 39, 51 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", п. 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 9 від 01.11.1996 р. «Про застосування Конституції при здійсненні правосуддя в Україні», ОСОБА_2 Конституційного суду України за № 10-рп/2008 від 22.05.2008 р., ОСОБА_2 Конституційного суду України за № 19-рп/2010 від 09.09.2010 р., Законом України „Про Державний бюджет України на 2013 рік» ст.ст. 2, 4, 7, 9, 14, 23, 86, 99, 100, 106 94, 158-163, 183-2 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В позові ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області про визнання дій суб'єкта владних повноважень неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії відмовити.
Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Києво-Святошинський районний суд протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Дубас Т.В.