Головуючий у 1 інстанції - Ребров С. О.
Суддя-доповідач - Казначеєв Е.Г.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 листопада 2013 року справа №254/4863/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді Казначеєва Е.Г., суддів Васильєвої І.А., Яманко В.Г., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Будьоннівського районного суду м.Донецька від 11 липня 2013 р. у справі № 254/4863/13-а (головуючий І інстанції Ребров С.О.) за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Будьоннівської районної в м. Донецьку ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання нарахувати та виплатити допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,-
ВСТАНОВИВ:
05 червня 2013 року ОСОБА_2 звернулась до Будьоннівського районного суду м.Донецька з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Будьоннівської районної в м. Донецьку ради про оскарження дій суб'єкту владних повноважень щодо виплати сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Постановою Будьоннівського районного суду м.Донецька від 11 липня 2013 року в задоволені позову відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач звернувся з апеляційною скаргою і просив апеляційний суд скасувати рішення та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права.
Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, перевіривши доводи апеляційної скарги матеріалами справи вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Як встановлено судом першої та апеляційної інстанції, згідно свідоцтва про народження Серія НОМЕР_1 ОСОБА_2, є матір'ю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1. (а.с.10), з 06.02.2012 року перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Будьоннівської районної в м. Донецьку ради та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 130 грн.. (а.с.13)
20 травня 2013 року позивачка звернулася з заявою до Управління праці та соціального захисту населення Будьоннівської районної в м. Донецьку ради про перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. (а.с.11)
Управління праці та соціального захисту населення Будьоннівської районної в м. Донецьку ради листом від 22.05.2013 року відмовило в перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку(а.с.12)
Як вбачається з матеріалів спарви позивач не є застрахованою особою в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідачем призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років відповідно до сім'ям з дітьми», розмір якої визначено відповідно до Порядку призначення і виплати допомоги державної допомоги сім'ям з дітьми», затвердженому постановою КМУ №1751 від 27.12.2001 року.
Відповідно до п.1 ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" в редакції, що діяла в 2007 році, передбачалося отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленного законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років.
Пунктом 14 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" дію частини 1 статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" зупинено на 2007 рік.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року (справа №1-29-07 про соціальні пільги громадян) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"пункт 14 статті 71, яким зупинено на 2007 рік дію в частині визначення розміру виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років. Також визнано неконституційним положення абзацу третього частини другої статті 56 Закону "України "Про державний бюджет на 2007 рік" щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що визначається як різниця між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не меньш 90 гривень для незастрахованих осіб та не меньше 23% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктами 5,6 вказаного рішення Конституційного суду України вказано, що це рішення має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статтей зазначених законів, що визнані неконституційними. Це рішення КСУ є обов'язковим до виконання на теріторії України.
Тому з 09.07.2007 року було відновлено дію ч.1 ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" в редакції, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Проте відповідно до п.23 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" від 28.12.2007р. ч.1 ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" викладена у редакції, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01 січня 2008 року надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не меньше 130 гривень.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року (справа за конституційним поданням Верховного Суду щодо відповідності Конституції окремих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік") не визнавалися неконституційними положення п.23 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" від 28.12.2007р.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 (далі Порядок) саме на виконання Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Відповідно до п.18 Порядку допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається з дня звернення за її призначенням, але не раніше ніж з дня, що настає після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами для непрацюючих осіб та осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, а для працюючих осіб - з дня настання відпустки по догляду за дитиною по день її закінчення.
На підставі п.19 Порядку виплата допомоги в розмірі, що перевищує мінімальний, здійснюється протягом шести календарних місяців. Якщо особа, якій призначена допомога, після закінчення зазначеного строку не підтвердила право на призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, допомога виплачується у мінімальному розмірі.
Згідно з п.22 Порядку відповідно до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 р. - 50 відсотками, з 1 січня 2009 р. - 75 відсотками, з 1 січня 2010 р. - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130 гривень.
Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_2 отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі на підставі п.22 Порядку.
Крім того, ОСОБА_2 не є особою, яка застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, тому на правовідносини щодо виплати їй допомоги не поширюються норми ст.43 спеціального Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням».
На підставі вищевикладеного, вимоги позивача про визнання дій неправомірними та зобов'язання відповідача нарахувати щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, - не засновані на законі, тому задоволенню не підлягають.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції були правильно встановлені обставини справи та постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.
З огляду на вищезазначене та керуючись ст.ст. 195, 197, п.1, ч.1 ст.198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 КАС України, суд,-
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Будьоннівського районного суду м.Донецька від 11 липня 2013 р. у справі № 254/4863/13-а залишити без задоволення.
Постанову Будьоннівського районного суду м.Донецька від 11 липня 2013 р. у справі № 254/4863/13-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя: Е.Г.Казначеєв
Судді: І.А.Васильєва
В.Г.Яманко