ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без розгляду
04 листопада 2013 року № 826/14518/13-а
за позовомКременчуцької об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фан-Сервіс»простягнення боргу в сумі 29 692 477,40грн.
ВСТАНОВИВ:
09 вересня 2013 Кременчуцька об'єднана Державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Полтавській області звернулась до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фан-Сервіс», з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, про стягнення податкового боргу в сумі 29 692 477,40грн.
Ухвалою суду від 16.09.2013 відкрито провадження, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду в судовому засіданні на 07.10.2013, яке в подальшому відкладалось з метою отримання додаткових доказів по справі.
На думку суду, вказана позовна заява підлягає залишенню без розгляду на підставі ст.100 КАС України, враховуючи наступне.
Так, 13 лютого 2008, на підставі акта перевірки №148/23-210/33588919 від 01.02.2008, позивачем прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000422301/514, яким до відповідача, за порушення п.1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (в редакції станом на 25.03.2005) (надалі - Закон), застосовано штраф в сумі 2 969 277,40грн.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 08.07.2010 по справі №2а-16/09/1670, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 08.12.2010, в задоволенні позовних вимог ТОВ «Фан-Сервіс» про визнання не чинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000422301/517 відмовлено.
Статтею 25 Закону встановлено, що суми фінансових санкцій, які визначені статтею 17 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в 10-ти денний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
Оскільки відповідач у визначений ст.25 цього Закону строк не виконав свого обов'язку щодо сплати вищевказаної фінансової санкції, тому, з того часу, тобто після закінчення 10-ти денного строку, у податкового органу виникло право на звернення до суду із вимогами про стягнення цієї фінансової санкції в судовому порядку.
Відповідно до ст.15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», контроль за додержанням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України.
Згідно ст.10 Закону України «Про державну податкову службу» (в редакції станом на 11.05.2007) до функцій державних податкових інспекцій належить, зокрема, забезпечення застосування та своєчасного стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства.
Частиною 2 ст.99 КАС України (в редакції на час виникнення у позивача права звернення до суду із позовом про стягнення штрафних (фінансових) санкцій і на час закінчення строку звернення до суду, тобто станом на лютий 2008) було визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлений річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів.
Відповідно до ст.100 КАС України (в редакції на 04.07.2013), адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Враховуючи наведені вище правові норми та обставини справи, суд приходить до висновку, що строк звернення до суду із даним адміністративним позовом про стягнення штрафних (фінансових) санкцій слід рахувати з часу коли позивач Кременчуцька ОДПІ дізналась або повинна була дізнатись про порушення інтересів Держави щодо неотримання від суб'єкта господарювання фінансових санкцій в розмірі 29 692 477,40грн. у визначений строк, тобто після закінчення 10-ти денного терміну для добровільного виконання рішення № 0000422301/517 від 13.02.2008 про застосування фінансових санкцій.
При цьому, факт оскарження відповідачем до суду вищевказаного рішення податкового органу №0000422301/517 від 13.02.2008 є способом реалізації Товариством свого права звернення до суду і цей факт не може впливати на перебіг строку звернення до адміністративного суду із вимогами ДПІ про стягнення штрафних (фінансових) санкцій.
Таким чином, податковий орган повинен дотримуватися передбачених КАС України строків звернення до адміністративного суду при стягненні штрафних санкцій і в тому разі, якщо відповідне рішення було оскаржено платником податків у судовому порядку.
Несвоєчасне звернення позивача до суду із даним позовом було суб'єктивним вибором позивача, за відсутності при цьому об'єктивних перешкод для дотримання строків звернення до адміністративного суду, а іншого судом не встановлено.
Не можуть бути прийняті до уваги доводи ДПІ про поширення на дані правовідносини строків, встановлених пп.15.1.1 п.15.1 ст.15 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», оскільки визначена спірним рішенням фінансова санкція є адміністративно-господарською санкцією, її застосування регулюється нормами глави 27 ГК України, а тому дана сума не є податковим зобов'язанням платника податків та відповідно не є податковим боргом.
У зв'язку із цим, враховуючи, що позивач звернувся до суду із позовом про стягнення штрафних санкцій лише 09.09.2013, суд приходить до висновку про пропущення позивачем строків звернення до суду
При цьому, суд враховує, що ДПІ в позовній заяві та доданих до неї документах не наведено жодних обґрунтувань чи підстав для необхідності визнання поважними причин пропуску строку звернення до суду.
Керуючись положеннями ст.ст. 99, 100 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
У Х В А Л И В:
Позов Кременчуцької об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області залишити без розгляду.
Ухвала відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом. Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку за правилами, встановленими ст. 186 КАС України.
Суддя П.О. Григорович