Постанова № 35268814, 15.11.2013, Вільногірський міський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
15.11.2013
Номер справи
174/1087/13-а
Номер документу
35268814
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

ВІЛЬНОГІРСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

51700, м. Вільногірськ, вул. Жовтнева, 14-а, тел. (05653) 5-07-41

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 листопада 2013 року справа №174/1087/13-а

п/с № 2-а/174/51/2013

Вільногірський міський суд Дніпропетровської області

в складі: головуючого судді Шаповала Г.І.

при секретарі Головешко Н.В.

з участю представника відповідача Бойко І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Вільногірську, Дніпропетровської області, адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Державної казначейської служби України в м. Вільногірську Дніпропетровській області про спонукання прийняти виконавчий документ до виконання, треті особи у справі: Головне управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області; Управління Пенсійного фонду України в м. Вільногірську Дніпропетровської області,

У С Т А Н О В И В:

Згідно позову, що надійшов до суду 25.10.2013 р., позивачка зазначила, що 31 грудня 2010 року, Вільногірським міським судом Дніпропетровської області винесена постанова по адміністративної справі № 2а-396/10/0407, відповідно до якої боржник, управління Пенсійного фонду України в м. Вільногірську, зобов'язаний здійснити перерахунок та виплатити їй підвищення до пенсії відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

27.08.2012 року на виконання вищезазначеного судового рішення був виданий виконавчий лист. Ухвалою Вільногірського міського суду Дніпропетровської області від 14.08.2013 року по справі № 174/685/13-а змінений спосіб і порядок виконання постанови Вільногірського міського суду Дніпропетровської області від 31.12.2010 року по справі № 2а-396/10/0407, і зазначено стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м. Вільногірську Дніпропетровської області на її користь 4560,10 грн.

14.09.2013 року вона направила заяву та відповідні документи про виконання вищезазначеного судового рішення до третій особи, Головного управління державної казначейської служби України у Дніпропетровської області. Третя особа своїм листом від 19.09.2013 року № 15-/08/1728-10095, повернула їй виконавчій документ у зв'язку з тим, що боржник, Управління Пенсійного фонду України в м. Вільногірську, обслуговується у відповідача, Управління Державної казначейської служби України у м. Вільногірську, Дніпропетровської області.

26.09.2013 року вона направила заяву та відповідні документи про виконання судового рішення до відповідача. Своїм листом від 03.10.2013 року № 01-32/627, який вона отримала 17.10.2013 року через поштове відділення, відповідач повернув їй виконавчі документи про стягнення боргу з боржника без виконання, пославшись, що у боржника відкриті рахунки у банках, а відповідач не може з банківських рахунків боржника списувати кошти.

Позивачка вважає відмову відповідача у примусовому виконанні судового рішення неправомірною, і що відповідач повинний бути примушений судом виконати судове рішення, приймаючи до уваги наступне.

З 01 січня 2013 року набрав чинності Закон України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", яким встановлено гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України "Про виконавче провадження" та особливості їх виконання.

Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників регулюються Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 845 від 03.08.2011 року (далі - Порядок). Пунктом 33 Порядку передбачено, що у разі коли судове рішення стосується спорів фізичних осіб із суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг або судове рішення неможливо виконати протягом двох місяців з дня надходження документів, зазначених у пункті 6 цього Порядку, орган Казначейства для виконання рішення про стягнення передає до Казначейства документи та відомості згідно з підпунктом 1 пункту 47 цього Порядку. При цьому органом Казначейства відновлюється проведення платежів боржника.

Відповідно до п.п.1 п.47 Порядку безспірне списання коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання судових рішень та виконавчих документів, здійснюється Казначейством на підставі поданих органом Казначейства: документів та відомостей, надісланих стягувачами та боржником; інформації про неможливість виконання безспірного списання коштів з рахунків боржника. Згідно п. 48 для забезпечення безспірного списання коштів державного бюджету згідно з пунктом 47 цього Порядку в Казначействі відкривається в установленому порядку відповідний рахунок.

Згідно з п.7 Положення про Державну казначейську службу України затвердженим Указом Президента України від 13 квітня, 2011 року № 460/2011, - Казначейство України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення (у разі їх утворення).

Приймаючи до уваги викладене, а також те, що відповідач є підпорядкованим третій особі, Управлінню Державної казначейської служби України у Дніпропетровської області, яка прямо своїм листом 19.09.2013 року № 15-/08/1728-10095 повідомила її, що саме відповідач повинний прийняти на виконання виконавчий документ про стягнення з боржника на її користь коштів, саме відповідач повинний виконати судове рішення Вільногірського міського суду Дніпропетровської області від 31.12.2010 року по адміністративної справі № 2а-396/10/0407 та ухвалу Вільногірського міського суду Дніпропетровської області від 14.08.2013 року по справі № 174/685/13-а про змінення способу і порядку виконання постанови Вільногірського міського суду Дніпропетровської області від 31.12.2010 року по справі № 2а-396/10/0407. Згідно інформаційного листа Вищого адміністративного суду України від 11.07.2013 р. № 959/12/13-13, - справи з приводу оскарження стягувачами дій територіальних органів Державної казначейської служби України, вчинених під час виконання судових рішень, ухвалених місцевими загальними адміністративними судами, предметно підсудні цим судам. Керуючись ст.ст.6,17-19 КАС України, позивачка прохає: зобов'язати Управління Державної казначейської служби України в м. Вільногірську Дніпропетровської області прийняти до виконання виконавчий лист, виданий Вільногірським міським судом Дніпропетровської області 27.08.2012 року на виконання постанови Вільногірського міського суду Дніпропетровської області від 31.12.2010 року по адміністративної справі № 2а-396/10/0407 та ухвали Вільногірського міського суду Дніпропетровської області від 14.08.2013 року по справі № 174/685/13-а про змінення способу і порядку виконання постанови Вільногірського міського суду Дніпропетровської області від 31.12.2010 року по справі № 2а-396/10/0407, про стягнення на її користь з Управління Пенсійного фонду України в м. Вільногірську Дніпропетровської області підвищення до пенсії у розмірі 4560,10 грн.

В судове засідання позивачка не з'явилася, але надала заяву про розгляд справи за її відсутності.

Представник відповідача, начальник Управління Державної казначейської служби України в м. Вільногірську, Дніпропетровської області, Бойко І.В., в судовому засіданні позов не визнала та підтримала свої письмові заперечення на позов, з яких витікає, що згідно 2 частиною 19 статті Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Безспірне списання коштів з рахунків боржника органами Казначейства здійснюється у відповідності до Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.201 1 № 845 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30.01.2013 № 45) (далі - Порядок).

Відповідно до пункту 24 Порядку, стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник, документи, зазначені у пункті 6 цього Порядку.

Разом з тим, на ім'я боржника (Управління Пенсійного фонду України в м. Вільногірську) в органі Казначейства станом на момент надання відповіді (03.10.2013) були відкриті лише рахунки 3719 "Рахунок для зарахування коштів, які підлягають розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування" (далі - рахунок 3719)

Згідно з пунктом 2.1 Положення про рух коштів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.08.2011 №1077 та Постановою правління Пенсійного Фонду України від 31.08.2011 № 23-1 (далі - Положення про рух коштів), Пенсійний фонд України та його територіальні органи відкривають в органах Державного казначейства України небюджетні рахунки за балансовим рахунком 3719 Плану рахунків бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 28.11.2000 р. № 119. для зарахування та розподілу коштів єдиного внеску та фінансових санкцій.

Відповідно до частини 3 статті 8 Закону України „Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", кошти, що надходять від сплати єдиного внеску та застосування фінансових санкцій відповідно до цього Закону, не можуть зараховуватись до Державного бюджету України, бюджетів інших рівнів та використовуватися на цілі, не передбачені законодавством про загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Таким чином, рахунки відкриті в органі Казначейства, використовуються виключно для зарахування коштів єдиного внеску, а Положенням про рух коштів не передбачено отримання, фінансування та проведення видатків, зокрема щодо оплати пенсій, підвищення пенсій непрацюючим пенсіонерам, додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю тощо.

Фінансування пенсійних виплат та видатків на утримання органів Пенсійного Фонду України проводиться не через рахунки відкриті в органах Казначейства, а через рахунки, відкриті в банках (пунктом 2 статті 76 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що "кошти Пенсійного фонду зараховуються на єдиний рахунок Пенсійного фонду і зберігаються на окремих рахунках територіальних органів Пенсійного фонду в уповноваженому банку" ).

Чинним законодавством не передбачено повноважень органу Казначейства на здійснення списання коштів з рахунків боржника, відкритих в банківських установах, натомість такі права мають органи Державної виконавчої служби, відповідно до положень Закону України „Про виконавче провадження".

На теперішній час рахунки 3719 "Рахунок для зарахування коштів, які підлягають розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування" підпорядковані Міністерству доходів та зборів та не належать Пенсійному фонду України.

Третя особа у справі, Управління пенсійного фонду України в м. Вільногірську, надала заяву про розгляд справи за відсутності його представника.

Третя особа у справі, Головне управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області, в судове засідання свого представника не направила, про причини неявки його суд не повідомила, заяви про розгляд справи за його відсутності не надала, проте була повідомлена належним чином про час, дату та місце судового засідання.

Суд, дослідивши надані сторонами письмові докази: копію листа Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області від 19.09.2013 р. на адресу ОСОБА_2; копію ухвали Вільногірського міського суду Дніпропетровської області від 14.08.2013 р. про заміну способу виконання судового рішення; копію виконавчого листа від 31.12.2010 р. виданого 27.08.2012 року Вільногірським міським судом; копію заяви позивачки від 26.09.2013 р. на адресу відповідача про прийняття виконавчого документу до виконання; копії листа від 03.10.2013 р. відповідача на адресу позивачки про відмову у виконанні виконавчого документу; - та оцінивши їх в сукупності та взаємозв'язку, керуючись законом, дійшов висновку про задоволення позову в повному обсязі, з наступних підстав.

Відповідач повернув позивачці без фактичного виконання виконавчий лист, виданий 27.08.2012 року на виконання постанови Вільногірського міського суду Дніпропетровської області від 31.12.2010 року по адміністративної справі № 2а-396/10/0407, відповідно до якої боржник, управління Пенсійного фонду України в м. Вільногірську, зобов'язаний здійснити перерахунок та виплатити їй підвищення до пенсії відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Ухвалою Вільногірського міського суду Дніпропетровської області від 14.08.2013 року по справі № 174/685/13-а був змінений спосіб і порядок виконання постанови Вільногірського міського суду Дніпропетровської області від 31.12.2010 року по справі № 2а-396/10/0407, і зазначено стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м. Вільногірську Дніпропетровської області на її користь 4560,10 грн.

Як передбачено частиною першою статті 2 Закону України «Про виконавче провадження» від 21.04.1999 року № 606-ХІЧ/ (з наступними змінами та доповненнями), примусове виконання рішень покладається на державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України. Частиною другою статті 3 цього ж Закону визначено, що рішення про стягнення коштів з державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами Державного казначейства України в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05.06.2012 року № 4901Л/І, який набрав чинності з 01.01.2013 року, цей Закон встановлює гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України «Про виконавче провадження», та особливості їх виконання. Згідно із частиною першою статті 2 цього ж Закону держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган; державні підприємство, установа, організація (далі - державне підприємство); юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства (далі - юридична особа). Частиною першою статті 3 зазначеного Закону визначено, що виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Згідно із пунктом 1 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30.01.2013 року № 45), цей Порядок визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення. Відповідно до п.2 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30.01.2013 року № 45), виконавчі документи - оформлені в установленому порядку виконавчі листи судів та накази господарських судів, видані на виконання рішень про стягнення коштів, а також інші документи, визначені Законом України "Про виконавче провадження".

Судовими рішеннями встановлено, що виплата пенсійного підвищення, згідно ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», забезпечується виключно за рахунок Державного бюджету України, а згідно ЗУ«Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», та Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затверджений постановою КМУ від 03.08.2011 року № 845, який набрав чинності у новій редакції з 06.02.2013 року, рішення, саме, про стягнення коштів з державного чи місцевого бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства України.

Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників регулюються Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 845 від 03.08.2011 року (далі - Порядок). Пунктом 33 Порядку передбачено, що у разі коли судове рішення стосується спорів фізичних осіб із суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг або судове рішення неможливо виконати протягом двох місяців з дня надходження документів, зазначених у пункті 6 цього Порядку, орган Казначейства для виконання рішення про стягнення передає до Казначейства документи та відомості згідно з підпунктом 1 пункту 47 цього Порядку. При цьому органом Казначейства відновлюється проведення платежів боржника.

Відповідно до п.п.1 п.47 Порядку безспірне списання коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання судових рішень та виконавчих документів, здійснюється Казначейством на підставі поданих органом Казначейства: документів та відомостей, надісланих стягувачами та боржником; інформації про неможливість виконання безспірного списання коштів з рахунків боржника. Згідно п. 48 для забезпечення безспірного списання коштів державного бюджету згідно з пунктом 47 цього Порядку в Казначействі відкривається в установленому порядку відповідний рахунок.

Відповідно до п.4 ч.І ст.18 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Суд доходить висновку, що здійснити виплату нарахованих грошових коштів стягувачу ОСОБА_2 за рішенням суду можливо лише шляхом стягнення (списання) коштів з рахунків державного органу - боржника, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду, в іншому випадку стягувач буде позбавлена можливості отримати нараховану їй суму з виплати додаткової пенсії, як дитині війни; що дії з виконання вищезазначеного виконавчого листа, згідно закону, зобов'язане здійснити Управління Державної казначейської служби України у м. Вільногірську, Дніпропетровської області, на обслуговуванні якого перебуває боржник - Управління пенсійного фонду України в м. Вільногірську.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2-15,18,86,87,94,158-163,167,171-2,185,186,254 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

Зобов'язати Управління Державної казначейської служби України в м. Вільногірську Дніпропетровської області, ЄДРПОУ № 37996805, юридична адреса: 51700, Дніпропетровська область, м. Вільногірськ, вул. Леніна, буд. № 47-Г, прийняти до виконання виконавчий лист, виданий Вільногірським міським судом Дніпропетровської області 27.08.2012 року на виконання постанови Вільногірського міського суду Дніпропетровської області від 31.12.2010 року по адміністративної справі № 2а-396/10/0407 та ухвали Вільногірського міського суду Дніпропетровської області від 14.08.2013 року по справі № 174/685/13-а про зміну способу і порядку виконання постанови Вільногірського міського суду Дніпропетровської області від 31.12.2010 року по справі № 2а-396/10/0407, про стягнення на користь позивачки, ОСОБА_2, з Управління Пенсійного фонду України в м. Вільногірську Дніпропетровської області підвищення до пенсії у розмірі 4560,10 грн.

Стягнути з відповідача, Управління Державної казначейської служби України в м. Вільногірську Дніпропетровської області, за рахунок Державного бюджету України, на користь позивачки, ОСОБА_2, що мешкає АДРЕСА_1, і/к № НОМЕР_1, - 68.82 грн., для відшкодування понесених нею судових витрат в виді оплати судового збору.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Якщо постанову було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то 10 денний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копію постанови, не пізніше наступного дня з дня виготовлення її в повному обсязі, надіслати рекомендованим листом з повідомленням про вручення сторонам та третім особам.

Головуючий суддя Шаповал Г.І.