ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 817/3357/13-а
07 листопада 2013 року 17год. 15хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Гудима Н.С. за участю секретаря судового засідання Рибачок С.С. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представники Слободенюк Р.П., Балабан І.М.,
відповідача: представник не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Управління соціального захисту населення Рівненської райдержадміністрації доОСОБА_3 про стягнення надміру виплачених коштів,
ВСТАНОВИВ :
Управління соціального захисту населення Рівненської райдержадміністрації звернулося до суду з позовом до (ОСОБА_3) про повернення бюджетних коштів, надміру перерахованих (виплачених) за призначеною соціальною допомогою в сумі 2901,81 грн.
Представники позивача в судовому засіданні позов підтримали з підстав, викладених в позовній заяві. В обґрунтування позову зазначили, що 12.11.2012 року малолітні діти відповідача - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, направлені в Комунальний заклад "Рівненський обласний спеціалізований будинок дитини" на тимчасове утримання і перебувають в ньому на повному державному утриманні. Вказали, що відповідач про даний факт позивача не повідомила, у зв'язку з чим виникла переплата відповідачу соціальної допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення 3 років по двох дітях за період з 01.12.2012 року по 31.12.2012 року на загальну суму 2901,81 грн. Вважають, що оскільки кошти виплачені надміру внаслідок зловживання ОСОБА_3, які полягають у приховуванні обставин, що впливають на виплату допомоги, то такі підлягають стягненню з відповідача. Щодо пропуску строку для звернення до суду пояснили, що 02.08.2013 року звернулися до Рівненського районного суд Рівненської області з даним позовом, проте ухвалою суду від 23.08.2013 року позивачу відмовлено у відкритті провадження у зв'язку з непідсудністю. З таких підстав, просили визнати поважними причини пропуску строку звернення до суду та позов задовольнити повністю.
Відповідач в судове засідання не прибув. Причини неприбуття суду не повідомив та заперечень на адміністративний позов не подав. Про дату, час і місце судового засідання був повідомлений належним чином.
Заслухавши пояснення представників позивача, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про визнання поважними причин пропуску строку звернення до суду та задоволення позову з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 є багатодітною матір'ю, що підтверджується довідками Шпанівської сільської ради №2903 та №2904 від 19.04.2012 року (а.с.43).
У зв'язку з народженням ІНФОРМАЦІЯ_2 найменшої доньки - ОСОБА_5, відповідач 13.05.2012 року звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Рівненської райдержадміністрації з заявою №1791 про призначення їй допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами, одноразової допомоги при народженні дитини, допомоги по догляду за дитиною до досягнення 3-річного віку на двох дітей та допомоги на дітей одиноким матерям (а.с.10).
З матеріалів справи вбачається, що 12.06.2012 року рішенням позивача призначено допомогу при народженні дитини в сумі 9110 грн. з 01.04.2012 року по 30.04.2012 року, допомоги по догляду за дитиною до досягнення 3 років непрацюючим жінкам на двох дітей по 130 грн. щомісяця (а.с.9).
31.10.2012 року розпорядженням голови районної державної адміністрації №979 порушено клопотання перед управлінням охорони здоров'я облдержадміністрації про направлення малолітніх ОСОБА_4 та ОСОБА_5 в Рівненський обласний спеціалізований будинок дитини на тимчасове перебування (а.с.47).
Судом встановлено, що з 12.11.2012 року діти відповідача - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.35), та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.35 зворотній бік), перебувають в Комунальному закладі "Рівненський обласний спеціалізований будинок дитини" на повному державному утриманні, що підтверджується листом Комунального закладу "Рівненський обласний спеціалізований будинок дитини" №812 від 17.10.2013 року (а.с.40).
Позивачу стало відомо про вказані обставини з листа Служби у справах дітей Рівненської районної державної адміністрації Рівненської області №1365/01-06/12 від 13.11.2012 року (а.с.8).
Відповідач про направлення дітей в Комунальний заклад "Рівненський обласний спеціалізований будинок дитини" Управління соціального захисту населення Рівненської райдержадміністрації не повідомила.
Судом встановлено, що 29.01.2013 року позивачем відповідачу направлено повідомлення про необхідність повернути переплату допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до 3 років на двох дітей на загальну суму 2901,81 грн. за період з 01.12.2012 року по 31.12.2012 року (а.с.5), на яке останній належним чином не зреагував, кошти не повернув.
При вирішенні даного спору суд виходить з наступного.
Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" від 21.11.1992 за №2811 (далі - Закон №2811) встановлено гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
В силу вимог ст.1 даного Закону громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Відповідно до ст.10 Закону №2811 допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну).
Статтею 11 Закону №2811 встановлено, що виплата допомоги при народженні дитини припиняється у разі: позбавлення отримувача допомоги батьківських прав; відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав; тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання; припинення опіки або звільнення опікуна від його повноважень щодо конкретної дитини; нецільового використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини; у разі виникнення інших обставин.
Згідно з ст.13 Закону №2811 право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновлювач, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
В силу вимог п.1 ст.14 Закону №2811 допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно. Усиновлювачам та опікунам допомога призначається не раніше, ніж з дня прийняття рішення про усиновлення або встановлення опіки.
Відповідно до ст.23 Порядку призначення виплат державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 (далі - Порядок №1751), виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку припиняється у разі: позбавлення отримувача допомоги батьківських прав; відмови отримувача допомоги від виховання дитини; тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання; відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав; припинення опіки або звільнення опікуна від його повноважень; перебування отримувача допомоги у місцях позбавлення волі за рішенням суду; скасування рішення про усиновлення дитини або визнання його недійсним; смерті дитини; смерті отримувача допомоги; виникнення інших обставин.
Отже, у зв'язку з тимчасовим влаштуванням дітей на повне державне утримання відповідач втратила право на отримання допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Згідно з п.46 Порядку №1751 особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов'язані у десятиденний термін повідомити про це органи праці та соціального захисту населення.
Статтею 22 Закону №2811 встановлено, що одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, тощо), стягуються згідно з законом.
Норму аналогічного змісту містить п.49 Порядку №1751, згідно з яким суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Аналіз даних норм (ст.22 Закону №2811 та п.49 Порядку №1751) дає суду підстави для висновку, що необхідною умовою для стягнення надміру виплачених коштів є обов'язкова наявність факту зловживання з боку одержувачів державної допомоги (подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги), що призвело до надмірної виплати державної допомоги.
Судом встановлено, що відповідач не повідомила Управління соціального захисту населення Рівненської райдержадміністрації про направлення її малолітніх дітей - ОСОБА_5 та ОСОБА_4, на повне державне утримання в Комунальний заклад "Рівненський обласний спеціалізований будинок дитини", що стало причиною зайвого перерахуванню ОСОБА_3 в грудні 2012 року державних допомог на загальну суму 2901,81 грн., в т.ч. допомоги при народженні дитини в сумі 2641,81 грн. та допомоги по догляду за дитиною до 3 років на двох дітей в сумі 260 грн.
Таким чином, оскільки кошти державної допомоги в розмірі 2901,81 грн. виплачені ОСОБА_3 надміру внаслідок зловживання з боку останньої (приховування (неповідомлення) про направлення дітей в будинок дитини), то такі підлягають стягненню з відповідача.
Станом на час розгляду справи судом, відповідачем суми державних допомог, отриманих надміру, в розмірі 2901,81 грн. не повернуто.
Згідно зі ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами і підлягають до задоволення.
Судові витрати по справі згідно ч. 4 ст. 94 КАС України з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Управління соціального захисту населення Рівненської районної державної адміністрації (33024, м. Рівне, вул. Соборна, 366А, код ЄДРПОУ 03195412) кошти, виплачені надміру, у вигляді державної соціальної допомоги при народженні дитини та державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на двох дітей в розмірі 2901 (дві тисячі дев'ятсот одна) грн. 91 коп.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі проголошення судом вступної та резолютивної частин постанови апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Гудима Н.С.