Справа № 242/4469/13-а
Провадження № 2-а/242/223/13
ПОСТАНОВА
іменем України
15 листопада 2013 року Селидівський міський суд Донецької області в складі головуючого судді Хацько Н.О., при секретарі Костенко К.О., за участі позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2 комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» розглянувши в відкритому судовому засіданні у приміщенні Селидівського міського суду Донецької області адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго», Виконавчого комітету Селидівської міської ради про визнання дій неправомірними, скасування рішення та зобовязання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 17.09.2013 року, звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить зобовязати відповідачів надати дозвіл на відключення та влаштування індивідуальної (автономної) системи опалення, в якому зазначив, що виконкомом Селидівської міської ради йому необґрунтовано відмовлено у наданні дозволу на відключення від мереж централізованого опалення із влаштуванням індивідуальної (автономної) системи теплопостачання у належній йому на праві приватної власності квартирі, що розташована за адресою: Донецька область, м. Українськ, вул. Первомайська, 64/3. Просить суд скасувати рішення постійно діючої міжвідомчої комісії по розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення при виконкомі Селидівської міської ради від 13.08.2013 року та зобов`язати надати йому дозвіл на відключення від мереж централізованого опалення із влаштуванням індивідуальної (автономної) системи теплопостачання у зазначеній квартирі, а також зобовязати Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» закрити лицевий рахунок та не проводити нарахування за послуги з теплопостачання.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав, просив суд задовольнити їх у повному обсязі.
Представник відповідача ОСОБА_2 комунального підприємства Донецьктеплокомуненерго» ОСОБА_3 в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, зазначила, що у позовній заяві позивач наголошує, що угоди, оформленої на основі типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, він не укладав, а тому споживачем послуг центрального опалення себе не вважає і з цих підстав «Порядок відключення споживачів..» на нього не розповсюджується. Але, згідно п. 1 ч. 3 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (з послідуючими змінами) споживач зобов'язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, а згідно з п. 5 ч. 3 ст. 29 цього ж Закону - оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором. Обов'язок споживача своєчасно укласти договір з теплопостачальною організацією на постачання теплової енергії також передбачений пп.1 ч.3 ст.24 Закону України «Про теплопостачання». В Прикінцевих положеннях Закону України «Про житлово-комунальні послуги», Закону України «Про теплопостачання», які, як вважає позивач, необхідно застосовувати при вирішенні цього спору, проте аж ніяк ні Наказ Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 № 4 «Про затвердження Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання», саме Кабінет Міністрів України, як головний виконавчий орган зобовязаний привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цими законами та забезпечити розробку нормативно-правових актів, що випливають із чинного законодавства. Посилаючись на п. п. 11 ч.1 ст.24 Закону України «Про теплопостачання» позивач залишає за собою право вибору одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, однак цією ж правовою нормою зазначається, що, якщо це можливо за існуючими технічними умовами. Частиною 3 вказаної статті встановлено також і обов'язок споживача теплової енергії, а саме: додержання вимог договору та нормативно-правових актів, забезпечення безпечної експлуатації систем теплоспоживання. Обов'язок споживача не допускати порушення законних прав та інтересів інших учасників відносин у сфері житлово-комунальних послуг передбачений п. 8 ч. 3 ст.20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги». Просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Представник відповідача Виконавчого комітету Селидівської міської ради за довіреністю ОСОБА_4 в судове засідання не зявився, про день та час розгляду справи повідомлений належним чином, надав суду заперечення проти позовних вимог. Просив суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Суд, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача ОСОБА_2 комунального підприємства Донецьктеплокомуненерго», перевіривши матеріали справи і дослідивши законодавство, що регулює спірні правовідносини, вважає, що в задоволені позовних вимог слід відмовити, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до договору купівлі-продажу від 01.06.2010 року ОСОБА_1 є власником квартири, що розташована за адресою: м. Українськ, вул. Первомайська, 64/3.
Разом з тим, питання відключення від мереж централізованого опалення регулюється Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 (далі - Правилами), які з метою захисту прав усіх мешканців багатоквартирних будинків передбачають відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води не окремих квартир багатоквартирного будинку з ініціативи їх власників або наймачів, а відключення цілих багатоквартирних будинків з ініціативи споживачів.
Відповідно до п. 26 Правил відключення споживачів від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води, відключення здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання» схемою теплопостачання за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
Згідно з п. 25 Правил відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води, відключення здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженим наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4 і зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 09 грудня 2005 року за №1478/11758, установлено, що таке відключення відбувається на підставі рішення постійно діючої міжвідомчої комісії, створеної органом місцевого самоврядування або місцевим органом виконавчої влади.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2007 року №1268 до Правил, а наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06 листопада 2007 року № 169 до Порядку, були внесені зміни до порядку розгляду та прийняття рішень про відключення споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання. Що стосується багатоквартирних будинків, то згаданими змінами передбачена можливість відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання не окремих приміщень будинку, а лише будинку в цілому, за умови підтримки такого рішення всіма власниками приміщень у будинку і, крім того, лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї.
Судом встановлено, як було зазначено вище, що позивач є власником квартири за адресою: м. Українськ, вул. Первомайська, 64/3 і постійно діюча міжвідомча комісія управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Селидівської міської ради прийняла рішення відмовити ОСОБА_1 у наданні дозволу на відключення вказаної квартири від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання, оформивши вказане рішення витягом з протоколу № 53 засідання міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення від мереж ЦО і ГВП від 13.08.2013 року.
Позивач у своєму адміністративному позові посилаються на ту обставину, що право споживача на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій поставлено не лише в залежність від наявності відповідної технічної можливості, але і у залежність від наявності волевиявлення усіх споживачів - мешканців будинку, що є прямим порушенням її прав як власника вільно володіти, користуватися та розпоряджатися своїм майном на свій розсуд (ст. ст. 15, 16 ЦК України).
Дійсно, вищевказана квартира належить на праві власності позивачу і це ніким не оспорююється, однак багатоквартирний будинок їй на праві власності не належить, і вона є лише власниками квартири в цьому будинку. Відповідно, будь-яке втручання в систему опалення шляхом зміни гідравлічного опору (від'єднання від системи централізованого опалення) порушить права мешканців інших квартир у будинку.
Зміни до постанови № 630 та наказу № 4 були внесені з метою впорядкування питань, що виникають під час надання дозволів на влаштування індивідуального опалення, та з метою запобігання виникнення надзвичайних ситуацій у житловому фонді.
Таким чином, відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання проводиться у разі: 1) згоди всіх власників квартир житлового будинку; 2) затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту; 3) технічної можливості влаштування індивідуального опалення; 4) якщо проект індивідуального (автономного) теплопостачання відповідає вимогам чинних нормативних документів.
Також слід зазначити, що внесення змін до постанови № 630 та наказу № 4 сприяло забезпеченню виконанню Закону України "Про теплопостачання" (у частині наявності схем перспективного розвитку систем теплопостачання населених пунктів), ЦК України (у частині використання спільної сумісної власності у багатоквартирному житловому будинку, до якої належить внутрішньобудинкова система опалення), та врегулювання питань з частині механізму надання дозволів на відключення від систем централізованого опалення та гарячого водопостачання для зупинення практики хаотичних відключень окремих приміщень житлових будинків.
Частиною другою статті 383 Цивільного кодексу України передбачено, що власник квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни у квартирі, наданій йому для використання як єдиного цілого, - за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та не порушать санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку.
Таким чином, здійснення власником квартири своїх прав обмежується правами власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та санітарно-технічними вимогами і правилами експлуатації будинку.
Крім того, відповідно до абзацу 16 статті 1 Закону України від 02 червня 2005 року "Про теплопостачання" система автономного теплопостачання - це внутрішньобудинкова система опалення, яка використовується для теплозабезпечення окремого багатоквартирного будинку.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на вищенаведене, суд не вбачає жодних правових підстав для задоволення вимог позивача, оскільки відповідач, відмовляючи позивачу у наданні дозволу на відключення від мереж централізованого опалення та влаштування індивідуальної системи теплопостачання, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені нормами чинного законодавства України.
На підставі вищезазначеного та керуючись Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», ст. ст. 7, 71, 86, 94, 159, ч. ч. 1, 2 ст.160, ст.161, ч.1 ст.162, ст.163 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ОСОБА_2 комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго», Виконавчого комітету Селидівської міської ради про визнання дій неправомірними, скасування рішення та зобовязання вчинити певні дії відмовити у повному обсязі.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду Донецької області через Селидівський міський суд Донецької області протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Суддя