Постанова № 35251063, 11.11.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
11.11.2013
Номер справи
826/12982/13-а
Номер документу
35251063
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

11 листопада 2013 року 16:50 № 826/12982/13-а

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Шулежка В.П.,

при секретарі Пасічнюк С.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження матеріали справи за позовом виконувача обов'язків прокурора міста Києва до Київської міської ради, за участю третіх осіб - Київської дитячої музичної школи № 1 імені Я. Степового, Подільської районної в м. Києві державної адміністрації, Регіонального управління Фонду державного майна України по м. Києву про визнання протиправним та скасування рішення,-

В С Т А Н О В И В:

З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся виконувач обов'язків прокурора міста Києва до Київської міської ради, за участю третіх осіб - Київської дитячої музичної школи № 1 імені Я. Степового, Подільської районної в м. Києві державної адміністрації, Регіонального управління Фонду державного майна України по м. Києву про визнання протиправним та скасування рішення Київської міської ради від 22.09.2011р. №41/6257 «Про внесення змін до рішення Київської міської ради від 31.03.2011р. №100/5487 «Про програму приватизації комунального майна територіальної громади міста Києва на 2011-2012 роки» в частині включення до Переліку об'єктів, що перебувають у комунальній власності територіальної громади міста Києва, які підлягають продажу на аукціонах, за конкурсом нежитлового приміщення по АДРЕСА_1 загальною площею 66,0 кв.м.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що чинним законодавством України встановлена заборона відчуження закладів позашкільної освіти та їх матеріально-технічної бази, а отже вказане рішення є протиправним.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, просив суд позов задовольнити.

Представники Київської дитячої музичної школи № 1 імені Я. Степового та Подільської районної в м. Києві державної адміністрації позовні вимоги підтримали повністю, просили суд позов задовольнити.

Представник Регіонального управління Фонду державного майна України по м. Києву проти заявлених позовних вимог не заперечував, у вирішенні справи поклався на розсуд суду.

Відповідач явку свого уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив, хоча про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином, письмових заперечень та копії матеріалів, що були або мали бути взяті ним до уваги при прийнятті рішення, вчиненні дії, допущенні бездіяльності, з приводу яких подано позов, суду не надав.

Відповідно до вимог частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З огляду на вищевикладене та з урахуванням вимог ст.128 КАС України, суд прийшов до висновку про доцільність розгляду справи у письмовому провадженні на підставі наявних матеріалів справи.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали судом встановлено наступне.

З матеріалів справи вбачається, що рішенням виконавчого комітету Київської міської ради депутатів трудящих від 15.03.1971р. №383 затверджено рішення виконкому Подільської райради депутатів трудящих від 23.03.1970р. №226 про передачу музичній школі №1 (відповідно до постанови Ради Міністрів Української РСР від 03.06.1974р. №305 - Київська дитяча музична школа №1 ім. Я.Степового) в орендне користування службового приміщення в будинку АДРЕСА_1

Відповідно до рішення виконавчого комітету Київської міської ради народних депутатів від 01.02.1989р. №78 вулиця Жданова перейменована на вулицю Петра Сагайдачного.

Згідно з рішенням виконавчого комітету Київської міської ради народних депутатів від 13.12.1990р. №1063 виробничим житлово-ремонтним об'єднанням виконкому міськради передано на баланс Головного управління культури будинок музичної школи №1 по АДРЕСА_1

На виконання рішення Київської міської ради народних депутатів від 31.01.1992р. №26 «Про розмежування майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)», наказом Головного управління культури і мистецтв Київської міської державної адміністрації від 21.12.2001р. №445 нежитлове приміщення за вказаною адресою передане на баланс відділу культури Подільської районної у м. Києві державної адміністрації.

У подальшому розпорядженням Подільської районної в м. Києві державної адміністрації від 03.02.2011р. №37 приміщення музичної школи за вказаною адресою передано управлінню культури, туризму та охорони культурної спадщини Подільської райдержадміністрації на праві оперативного управління.

Згідно з розпорядженням Подільської районної у м. Києві державної адміністрації від 03.08.2009р. №924 частина приміщення по АДРЕСА_1 загальною площею 66,0 кв.м 01.12.2009р. передана в оренду фізичній особі - підприємцю ОСОБА_2

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 06.02.2013р. №5011-65/5950-2012 договір від 01.12.2009р., укладений з ПП ОСОБА_2 на оренду приміщення по АДРЕСА_1 загальною площею 66,0 кв.м розірвано, підприємця з вказаного приміщення виселено.

В подальшому прокуратурою міста Києва на підставі постанови №08-6-13 від 11.03.2013р. проведено перевірку щодо додержання вимог чинного законодавства під час прийняття Київською міською радою рішення щодо приватизації об'єктів комунальної власності.

Під час перевірки встановлено, що рішенням Київської міської ради від 22.09.2011р. №41/6257 «Про внесення змін до рішення Київської міської ради від 31.03.2011р. №100/5487 «Про програму приватизації комунального майна територіальної громади міста Києва на 2011-2012 роки» до Переліку об'єктів, що перебувають у комунальній власності територіальної громади міста Києва, які підлягають продажу на аукціонах за конкурсом, включено нежитлове приміщення по АДРЕСА_1 загальною площею 66,0 кв.м.

Відповідно до витягу з протоколу засідання постійної комісії Київради з питань власності від 01.08.2012р. №124 повноваження щодо здійснення приватизації нежитлового приміщення по АДРЕСА_1 загальною площею 66,0 кв.м делеговано Регіональному відділенню Фонду державного майна України по м. Києву.

Не погоджуючись з вказаним рішенням, вважаючи його таким, що прийняте Київрадою всупереч чинному законодавству України прокуратура звернулась до суду.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.

Статтею 53 Конституції України передбачено, що держава забезпечує розвиток позашкільної освіти.

Згідно з ч. 1 ст. 39 Закону України «Про освіту» до позашкільних навчальних закладів належать: палаци, будинки, центри, станції дитячої, юнацької творчості, учнівські та студентські клуби, дитячо-юнацькі спортивні школи, школи мистецтв, студії, початкові спеціалізовані мистецькі навчальні заклади, бібліотеки, оздоровчі та інші заклади.

Відповідно до Статуту, затвердженого розпорядженням Подільської районної в м. Києві державної адміністрації від 06.12.2012р. №819, музична школа є початковим спеціалізованим мистецьким навчальним закладом (школою естетичного виховання), що належить до системи позашкільної освіти та є початковою ланкою спеціальної мистецької освіти.

Також у Статуті визначено, що музична школа є неприбутковою бюджетною організацією, що має статус державного закладу освіти, її майно належить до комунальної власності і на праві оперативного управління закріплюється за управлінням культури, туризму та охорони культурної спадщини райдержадміністрації, якому він безпосередньо підпорядкований та підзвітний. Матеріально-технічна база закладу включає приміщення, обладнання, земельну ділянку, рухоме і нерухоме майно, що перебувають у його користуванні.

Статтями 14 Закону України «Про освіту» та 10 Закону України «Про позашкільну освіту» встановлено, що органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування при здійсненні державної політики в галузі освіти в межах їх компетенції повинні забезпечувати збереження і зміцнення матеріально-технічної бази позашкільних навчальних закладів, розвиток їх мережі.

Відповідно до п.2 ч.2 ст.9 Закону України «Про позашкільну освіту» державна політика у сфері позашкільної освіти, спрямована на збереження та розвиток мережі державних та комунальних позашкільних навчальних закладів без права їх перепрофілювання, перепідпорядкування, злиття, закриття , передачі їх приміщень.

Частиною 2 статті 27 Закону України «Про позашкільну освіту» передбачено, що до матеріально-технічної бази позашкільного навчального закладу належать приміщення, споруди, обладнання та інше рухоме і нерухоме майно.

Наявність необхідної навчально-методичної та матеріально-технічної бази є однією з обов'язкових умов для функціонування позашкільних навчальні закладів, що закріплено ч.5 ст.14 Закону України «Про позашкільну освіту».

Частина 3 статті 27 вказаного Закону передбачає, що основні фонди, земельні ділянки та інше майно позашкільного навчального закладу не підлягають вилученню.

Об'єкти освіти, культури та мистецтва, що фінансуються з бюджету, як об'єкти діяльність яких забезпечує соціальний розвиток, збереження та підвищення культурного, наукового потенціалу, духовних цінностей мають загальнодержавне значення та відповідно до п. б ч.2 ст. 5 Закону України «Про приватизацію державного майна» не підлягають приватизації.

Окрім того, ч. 5 ст. 63 Закону України «Про освіту» встановлено, що об'єкти освіти і науки, що фінансуються з бюджету, а також підрозділи, технологічно пов'язані з навчальним та науковим процесом, не підлягають приватизації, перепрофілюванню або використанню не за призначенням.

Згідно з ч. 2 ст. 2 Закону України «Про культуру» законодавство про культуру України поряд з іншим регулює діяльність у сфері художньо-естетичної освіти, спеціальної культурно-мистецької освіти, позашкільної освіти сфери культури, педагогічної діяльності у закладах освіти сфери культури тощо.

Відповідно до ч. 3 ст.20 та ч. 1 ст.28 Закону України «Про культуру», держава сприяє забезпеченню закладів освіти сфери культури будівлями, спорудами, приміщеннями, збудованими за спеціальними проектами, або іншими упорядженими приміщеннями, що відповідають потребам закладу культури. Не підлягають приватизації заклади освіти сфери культури.

Провівши системний аналіз вищезазначених норм права суд приходить до висновку, що майно музичної школи, а саме нежитлове приміщення у будівлі по АДРЕСА_1 загальною площею 66,0 кв.м приватизації не підлягає, а відтак, приймаючи оспорюване рішення Київрада діяла всупереч вимог чинного законодавства.

Таким чином, рішення Київської міської ради від 22.09.2011р. №41/6257 «Про внесення змін до рішення Київської міської ради від 31.03.2011р. №100/5487 «Про програму приватизації комунального майна територіальної громади міста Києва на 2011-2012 роки» в частині включення до Переліку об'єктів, що перебувають у комунальній власності територіальної громади міста Києва, які підлягають продажу на аукціонах, за конкурсом нежитлового приміщення по АДРЕСА_1 загальною площею 66,0 кв.м є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В даному випадку відповідач, як суб'єкт владних повноважень не виконав покладений на нього законом обов'язок і не довів правомірність прийняття оскаржуваного рішення.

Враховуючи викладене, беручи до уваги той факт, що в матеріалах справи відсутні будь-які докази правомірності винесення оскаржуваного рішення, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог і наявність підстав для їх задоволення.

Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги виконувача обов'язків прокурора міста Києва задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Київської міської ради від 22.09.2011р. №41/6257 «Про внесення змін до рішення Київської міської ради від 31.03.2011р. №100/5487 «Про програму приватизації комунального майна територіальної громади міста Києва на 2011-2012 роки» в частині включення до Переліку об'єктів, що перебувають у комунальній власності територіальної громади міста Києва, які підлягають продажу на аукціонах, за конкурсом нежитлового приміщення по АДРЕСА_1 загальною площею 66,0 кв.м.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Окружного адміністративного суду міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.

Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Суддя В.П. Шулежко