Постанова № 35243220, 12.11.2013, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.11.2013
Номер справи
816/5885/13-а
Номер документу
35243220
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2013 року м. ПолтаваСправа № 816/5885/13-а

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Супруна Є.Б.,

при секретарі судового засідання - Дубовик О.І.,

за участю:

представника позивача - Хоміч Л.В.,

представника відповідача - Лаврука В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної екологічної інспекції в Полтавській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "АВМ АМПЕР" про тимчасову заборону (зупинення) діяльності, -

В С Т А Н О В И В:

08 жовтня 2013 року Державна екологічна інспекція в Полтавській області звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "АВМ АМПЕР" про тимчасову заборону (зупинення) діяльності в частині утворення та розміщення відходів I та II класу небезпеки до отримання дозволу.

Мотивуючи свої вимоги позивач вказує, що за результатами перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами встановлено факт відсутності у Товариства з обмеженою відповідальністю "АВМ АМПЕР" дозволу та лімітів на утворення та розміщення відходів, про що підприємству вказано у відповідних приписах. Проте, приписи про усунення порушень вимог чинного законодавства підприємство не виконало, у зв'язку з чим Державна екологічна інспекція в Полтавській області і звернулась до суду з позовом про тимчасову заборону (зупинення) діяльності відповідача в частині утворення та розміщення відходів.

У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги, просила позов задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечував, посилаючись на те, що Товариством неодноразово направлялися до Міністерства екології та природних ресурсів України заяви на одержання дозволу та погодження лімітів на утворення та розміщення відходів у 2013 році та необхідні документи. Однак дозвільного рішення або ж відповіді щодо відхилення заяви Міністерством до теперішнього часу не надано. У зв'язку з цим відповідач вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, оскільки підприємство не може нести відповідальність за непогодження проектів лімітів та ненадання дозволу у випадку невиконання органами державної влади своїх обов'язків.

У судовому засіданні представник відповідача підтримав заперечення проти позову та просив суд у позові відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши залучені до матеріалів справи та зібрані судом письмові докази, застосувавши до спірних правовідносин відповідні норми матеріального та процесуального права, суд приходить до наступних висновків.

З матеріалів справи суд встановив, що з 11.04.2013 по 22.04.2013 працівниками Державної екологічної інспекції в Полтавській області проведено планову перевірку дотримання Товариством з обмеженою відповідальністю "АВМ АМПЕР" вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинам, результати якої оформлено актом №234/01-01-14 (а.с. 7-12).

Вказаною перевіркою встановлено, зокрема, відсутність у відповідача дозволу на розміщення відходів та ліміти на утворення та розміщення відходів (п. 5.4 Акту).

На підставі зазначеного акту Державною екологічною інспекцією в Полтавській області 29.04.2013 було видано обов'язковий до виконання припис №06-21-48 (а.с. 14-15), яким Товариству з обмеженою відповідальністю "АВМ АМПЕР", крім іншого, вказано на необхідність отримання до 15.06.2013 дозволу та лімітів на утворення та розміщення відходів І та ІІ класу небезпеки у 2013 році (п. 5 припису).

За порушення природоохоронного законодавства постановою про накладення адміністративного стягнення від 13.05.2013 №06-22-91 (а.с. 17) посадову особу відповідача притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 82 Кодексу України про адміністративні правопорушення (порушення вимог щодо поводження з відходами під час їх збирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізації, знешкодження, видалення або захоронення) та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 867,00 грн., який сплачено відповідачем відповідно до квитанції від 15.05.2013 (а.с. 18).

За невиконання припису від 29.04.2013 №06-21-48 в установлені строки на відповідальну посадову особу Товариства з обмеженою відповідальністю "АВМ АМПЕР" постановою від 16.09.2013 №06-22-192 (а.с. 20) накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу, який сплачено відповідачем відповідно до квитанції від 23.09.2013 (а.с. 21).

З 02.10.2013 по 03.10.2013 працівниками Державної екологічної інспекції в Полтавській області проведено позапланову перевірку дотримання Товариством з обмеженою відповідальністю "АВМ АМПЕР" вимог природоохоронного законодавства в частині виконання наданого припису від 29.04.2013 №06-21-48, результати якої оформлено актом №563/01-01-14 (а.с. 22-27).

Повторною перевіркою встановлено відсутність дозволу та лімітів на утворення та розміщення відходів І та ІІ класу небезпеки у 2013 році (п. 5.4).

На підставі зазначеного акту позивачем 07.10.2013 видано обов'язковий до виконання припис №06-21-110 (а.с. 28), пунктом 2 якого Товариство з обмеженою відповідальністю "АВМ АМПЕР" зобов'язано отримати дозвіл та ліміти на утворення та розміщення відходів І та ІІ класу небезпеки до 15.11.2013.

Проте, на час подання позовної заяви пункт 2 припису від 07.10.2013 №06-21-110 не виконано, що змусило позивача звернутися до суду з даним позовом.

Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість позовних вимог, суд встановив наступне.

Правові, організаційні та економічні засади діяльності, пов'язаної із запобіганням або зменшенням обсягів утворення відходів, їх збиранням, перевезенням, зберіганням, сортуванням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням та захороненням, а також з відверненням негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини на території України визначається Законом України "Про відходи".

Так, у відповідності до п."а" ч. 1 ст. 32 Законом України "Про відходи" з метою обмеження та запобігання негативному впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини забороняється вести будь-яку господарську діяльність, пов'язану з утворенням відходів, без одержання від уповноважених органів виконавчої влади у сфері поводження з відходами лімітів на обсяги утворення та розміщення відходів.

Згідно з Порядком розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.1998 №1218, ліміт на утворення відходів - максимальний обсяг відходів, на який у суб'єкта права власності на відходи (далі - власник відходів) є документально підтверджений дозвіл на передачу їх іншому власнику (на розміщення, утилізацію, знешкодження тощо) або на утилізацію чи розміщення на своїй території.

Відповідно до інформації щодо обсягів утворення та розміщення відходів Товариства з обмеженою відповідальністю "АВМ АМПЕР" (а.с. 13), наданої підприємством на вимогу органу державного нагляду, протягом 2013 року у відповідача утворилися небезпечні відходи (207 шт. ламп люмінесцентних відпрацьованих, 0,029 т відпрацьованих маслофільтрів, 0,1 т матеріалів обтиральних, забруднених нафтопродуктами) за відсутності дозволу і лімітів на утворення та розміщення небезпечних відходів на 2013 рік, що є порушенням ст.ст. 32-34, 42 Закону України "Про відходи".

Підпунктом "в" пункту 4 Порядку обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища, затвердженого постановою Верховної Ради України від 29.10.1992 №2751-ХІІ, встановлено, що діяльність підприємств обмежується або тимчасово забороняється (зупиняється) у разі перевищення ними лімітів використання природних ресурсів, порушення екологічних нормативів, екологічних стандартів, а також вимог екологічної безпеки, зокрема використання природних ресурсів, викидів і скидів забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, складування, захоронення, зберігання або розміщення виробничих, побутових та інших відходів без відповідних дозволів.

Частиною 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Таким чином Державна екологічна інспекція в Полтавській області правомірно звернулася до адміністративного суду, а позовні вимоги щодо тимчасового зупинення господарської діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю "АВМ АМПЕР", пов'язаної з виробництвом (виготовленням), реалізацією продукції, виконанням робіт, наданням послуг, що призводить до утворення відходів І та ІІ класу небезпеки є обґрунтованими та підлягають задоволенню, оскільки підприємство до теперішнього часу не отримало відповідний дозвіл на утворення та розміщення відходів на 2013 рік.

Посилання відповідача на бездіяльність Міністерства екології та природних ресурсів України, як на основну причину не отримання Товариством дозволу та лімітів, не стосується даної справи та можуть бути самостійним предметом розгляду в іншому адміністративному провадженні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7-11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити.

Тимчасово зупинити господарську діяльність Товариства з обмеженою відповідальністю "АВМ АМПЕР" (ідентифікаційний код 30484951), пов'язану з виробництвом (виготовленням), реалізацією продукції, виконанням робіт, наданням послуг, що призводить до утворення відходів І та ІІ класу небезпеки, до отримання відповідного дозволу на розміщення відходів на 2013 рік.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови складено 15.11.2013.

Суддя Є.Б. Супрун