Постанова № 35233183, 08.11.2013, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.11.2013
Номер справи
812/8377/13-а
Номер документу
35233183
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

8.1.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

08 листопада 2013 року Справа № 812/8377/13-а

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді: Качуріної Л.С.,

при секретарі: Якимчук В.В.

в присутності сторін:

від позивача: не прибув,

від відповідача: не прибув

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську справу за адміністративним позовом Стаханівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області до Комунального підприємства "Стахановтеплозабезпечення" про надання дозволу на погашення податкового боргу у загальній сумі 3 280 252, 03 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Стахановська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Луганській області, звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства «Стахановтеплозабезпечення» про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна платника податків, визначеного актом опису майна від 27 грудня 2012 року № 10328/10/19, від 17 липня 2013 року № 983/10/15.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилався на наступне.

Комунальне підприємство "Стахановтеплозабезпечення" (код ЄДРПОУ 31726812) здійснює фінансово-господарську діяльність на підставі статуту і є самостійним суб'єктом, який має права юридичної особи. Підприємство зареєстровано виконавчим комітетом Стахановської міської ради Луганської області 26 липня 2007 за реєстраційним номером № 13921200000000911 та внесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.

Так, відповідачем, Комунальним підприємством "Стахановтеплозабезпечення", не сплачено до бюджету узгоджену суму податкового боргу в загальному розмірі 3 280 252,03 грн., з яких: за основним платежем - 3 018 603,42 грн., за штрафними санкціями - 216915,30 грн., пеня - 44733,31 грн.

З метою погашення податкового боргу та у відповідності до ст.59 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI Стахановською ОДПІ Головного управління Міндоходів у Луганській області на адресу відповідача була направлена податкова вимога №6 від 10 січня 2011 року, яка отримана уповноваженою особою останнього під особистий підпис 11 січня 2011 року.

Крім того, на підставі постанови Луганського окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2012 року по справі № 2а/1270/7237/2012 про задоволення позову Стаханівської ОДПІ та стягнення з рахунків Комунального підприємства «СТЗ» сум податкового боргу у розмірі 2019065,54 грн. Стаханівською ОДПІ було надіслано платіжні вимоги до банків, що обслуговують підприємство.

Однак, вказані платіжні вимоги були повернуті банківськими установами без виконання через відсутність грошових коштів на рахунках.

Актом опису майна від 27 грудня 2012 року описано майно на суму 1619713, 43 грн.

Актом опису майна (щодо заміни предмета податкової застави) від 17 липня 2013 року описано майна на суму 636 711, 83 грн., а звільнено з податкової застави вищевказаного акту опису від 27 грудня 2012 року на суму 614 334, 76 грн. Сума майна згідно двох вищевказаних описів дорівнює 1 642 090, 50 грн.

У судове засідання не прибув представник позивача, який надав заяву про розгляд справи за його відсутністю.

У судове засідання не прибув представник відповідача, який був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи належним чином, від нього на адресу суду надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутністю та визнання позовних вимог у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наявних у матеріалах справи доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статтей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених вимог з огляду на таке.

Частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

У відповідності зі статтею 14 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI:

- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);

- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);

- штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1);

пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);

- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).

Відповідно до п.п.16.1.4 п.16.1 статті 16 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).

Відповідно до ст.20 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).

Відповідно до п.54.1 ст.54 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до пункту 129.1.1. статті 129 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається: а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом; б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні - рішенні згідно із цим Кодексом.

Судом встановлено, підтверджується матеріалами справи, що відповідач - Комунальне підприємство "Стахановтеплозабезпечення" (ідентифікаційний код 31726812) зареєстрований в якості юридичної особи виконавчим комітетом Стахановської міської ради Луганської області 26.06.2007 року за реєстраційним номером №13921200000000911 за адресою: 94000, Луганська область, м. Стаханов, вул. Кірова, буд.36 (а.с.6-7).

Станом на 17 вересня 2013 року за відповідачем, Комунальним підприємством "Стахановтеплозабезпечення", обліковується несплачена до бюджету узгоджена сума податкового боргу в загальному розмірі 3 280 252,03 грн., з яких: за основним платежем - 3 018 603,42 грн., за штрафними санкціями - 216915,30 грн., пеня - 44733,31 грн. за наступними платежами:

- з податку на прибуток в сумі 3 074 172,66 грн. ;

- авансові внески з податку на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності - 206 079,37 грн.

Так, постановою Луганського окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2012 року по справі № 2а/1270/7237/2012 повністю задоволено позовні вимоги Стахановської ОДПІ Луганської області Державної податкової служби до КП "Стахановтеплозабезпечення" про стягнення з рахунків у банках, обслуговуючих боржника, податкового боргу з податку на прибуток у сумі 2 019 065,54 грн. (а.с.19-21).

Відповідно до ч.1 ст.72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказується при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

На час розгляду адміністративної справи № 812/8377/13-а постанова Луганського окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2012 року по справі № 2а/1270/7237/2012 є таким, що набрала законної сили та підлягає виконанню.

Пунктом 59.1. ст.59 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Пунктом 59.3 ст.59 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI встановлено, що податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання. Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Так, через несплату Комунальним підприємством "Стахановтеплозабезпечення" суми узгоджених податкових зобов'язань в установлені законодавством строки, Стахановською ОДПІ головному бухгалтеру відповідача 11 січня 2011 року було вручено податкову вимогу форми "Ю" від № 6 від 10 січня 2011 року на суму 58 916,91 грн. (а.с.5).

Даних про оскарження відповідачем зазначеної податкової вимоги судом не встановлено, а тому вона є узгодженою та чинною на час розгляду справи.

26 лютого 2011 року заступником начальника Стахановської ОДПІ Луганської області прийнято рішення №2628/24 про опис майна КП "Стахановтеплозабезпечення" у податкову заставу (а.с.24).

Відповідно до ст.89 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (який набув чинності з 01.01.2011) право податкової застави виникає у разі, зокрема несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку.

З урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених п.89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.

Майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.

До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.

Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.

Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом державної податкової служби.

Орган державної податкової служби зобов'язаний безоплатно зареєструвати податкову заставу у відповідному державному реєстрі.

Матеріалами справи підтверджено знаходження майна відповідача - Комунального підприємства "Стахановтеплозабезпечення" - у податковій заставі - витягом з Державного реєстру обтяжень рухомого майна № 41284472 від 18 липня 2013 року, актом опису майна від 17 липня 2013 року (а.с.23,24).

Наявність податкового боргу відповідача також підтверджується розшифровкою податкового боргу, інкасових доручень № 303 від 11 лютого 2013 року на суму 2 013 904,47 грн., № 347 від 20 березня 2013 на суму 2 010 401,54 грн., № 356 від 20 березня 2013 року на суму 2 010 401, 54 грн., № 357 від 20 березня 2013 року на суму 2 010 401,54 грн., № 359 від 20 березня 2013 року на суму 2 010 401,54 грн., № 360 від 20 березня 2013 року на суму 2 010 401,54 грн., № 547 від 13 червня 2013 року на суму 2 005 160,39 грн., № 548 від 13 червня 2013 року на суму 2 005 160,39 грн. (а. с. 8-9, 10-18), повернутих банками без виконання у зв'язку з відсутністю грошових коштів на рахунках.

Даних про добровільну сплату відповідачем коштів у рахунок погашення існуючого податкового боргу у сумі 3 280 252,03 грн., з яких: за основним платежем - 3 018 603,42 грн., за штрафними санкціями - 216915,30 грн., пеня - 44733,31 грн., судом на час розгляду справи не встановлено.

Відповідно до п.п.41.1.1. п.41.1. ст.41 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI контролюючими органами, зокрема, є органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.

Пунктом 41.5. ст.41 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.

Підпунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Пунктом 95.3 статті 95 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI передбачено, що орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення органу державної податкової служби підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою органу державної податкової служби. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом державної податкової служби.

Таким чином, суд вважає встановленим, що за відповідачем - Комунальним підприємством "Стахановтеплозабезпечення" дійсно рахується податковий борг перед бюджетом у загальному розмірі 3 280 252,03 грн., з яких: за основним платежем - 3 018 603,42 грн., за штрафними санкціями - 216915,30 грн., пеня - 44733,31 грн. за наступними платежами: з податку на прибуток в сумі 3 074 172,66 грн. ; авансові внески з податку на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності - 206 079,37 грн., про який він повідомлений та, який до теперішнього часу в добровільному порядку останнім не погашений.

Відповідно до ч. 1 ст. 136 КАС України відповідач може визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.

Відповідно до ч. 3 ст. 136 КАС України судове рішення у зв'язку з відмовою від адміністративного позову, визнанням адміністративного позову чи примиренням сторін ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112, 113 цього Кодексу.

Згідно з ч. 3 ст. 112 КАС України у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.

Відповідачем визнано позовні вимоги в повному обсязі, що було викладено у письмовій заяві.

З урахуванням того, що визнання представником відповідача позовних вимог у повному обсязі не суперечить закону, та його дії не порушують чиї-небудь права та інтереси, суд приймає до уваги визнання позову.

Суд дійшов висновку, що органом державної податкової служби при зверненні до суду з вказаним адміністративним позовом щодо стягнення суми податкового боргу шляхом надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна відповідача, що перебуває у податковій заставі, дотримані вимоги пункту 95.3 статті 95 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, підстави для відмови у задоволенні позову відсутні, тому адміністративний позов Стаханівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області підлягає повному задоволенню.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні 08 листопада 2013 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено на 13 листопада 2013 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови в судовому засіданні.

Керуючись ст. ст. 2, 9, 17, 18, 94, 136, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Стаханівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області до Комунального підприємства "Стахановтеплозабезпечення" про надання дозволу на погашення податкового боргу у загальній сумі 3 280 252, 03 грн., задовольнити повністю.

Надати дозвіл Стаханівській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області на погашення податкового боргу Комунального підприємства «Стахановтеплозабезпечення» (код ЄДРПОУ 31726812) у сумі 3 280 252 грн. 03 коп. (три мільйони двісті вісімдесят тисяч двісті п'ятдесят дві грн. 03 коп.), з якої основний платіж - 3 018 603, 42 грн. (три мільйони вісімдесят тисяч шістсот три грн.42 коп.), штрафні санкції - 216 915, 30 грн. (двісті шістнадцять тисяч дев'ятсот п'ятнадцять грн. 30 коп.), пеня - 44 733, 31 грн. (сорок чотири тисячі сімсот тридцять три грн. 31 коп.) за рахунок майна Комунального підприємства "Стахановтеплозабезпечення", визначеного актом опису майна від 27 грудня 2012 року № 10328/10/19, від 17 липня 2013 року № 983/10/15.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Постанова складена в повному обсязі та підписана 13 листопада 2013 року.

Суддя Л.С. Качуріна