Постанова № 35233147, 06.11.2013, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.11.2013
Номер справи
803/2043/13-а
Номер документу
35233147
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2013 року Справа № 803/2043/13-a

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Андрусенко О. О.,

при секретарі судового засідання Брудовській Н. В.,

за участю представників відповідача Міскевича С. В., Горішного В. І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Приватного підприємства «Торгівельна компанія «Укр-Петроль» до Інспекції з питань захисту прав споживачів у Волинській області про скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство «Торгівельна компанія «Укр-Петроль» (далі - ПП «ТК «Укр-Петроль», позивач) звернулося з адміністративним позовом до Інспекції з питань захисту прав споживачів у Волинській області про скасування постанови від 30.09.2013 року № 211 про накладення стягнень, передбачених статтею 23 Закону України «Про захист прав споживачів».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач безпідставно виніс постанову про накладення стягнень, передбачених статтею 23 Закону України «Про захист прав споживачів» від 30.09.2013 року № 211, оскільки виявлені в акті перевірки порушення не відповідають фактичним обставинам справи та суперечать нормам чинного законодавства. Позивач зазначає, що ним повністю дотримуються вимоги щодо надання необхідної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію споживачеві про вид, марку, а також вміст масової частки сірки дизельного палива, оскільки при в'їзді на АЗС встановлені відповідні інформаційні стенди.

У судовому засіданні представники позивача заявлені вимоги підтримали із підстав, наведених у позовній заяві, просили позов задовольнити.

Відповідач у письмових запереченнях на адміністративний позов вимог підприємства не визнав, посилаючись на правомірність висновків Інспекції з питань захисту прав споживачів у Волинській області, зроблених при проведенні перевірки, вважає, що оскаржувана постанова про накладення стягнення у вигляді штрафу винесена відповідно до вимог чинного законодавства, просив у задоволенні позовних вимог відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані суду письмові докази, суд вважає, що у позові слід відмовити повністю.

Судом встановлено, що 17.09.2013 року посадовими особами Інспекції з питань захисту прав споживачів у Волинській області на підставі направлення на проведення перевірки від 27.06.2013 року № 214 проведено планову перевірку дотримання вимог законодавства про захист прав споживачів АЗС ПП «ТК «Укр-Петроль» за адресою: Маневицький р-н, с. Оконськ, вул. Київська, 3.

17.09.2013 року за результатами проведеної перевірки складено акт перевірки дотримання законодавства про захист прав споживачів № 001111, у якому констатовано, зокрема, такі порушення:

- на АЗС споживачам не надається необхідна та своєчасна інформація про основні властивості бензину автомобільного не етильованого 95, відомості про вміст шкідливих для здоров'я речовин, які встановлені нормативно - правовими актами, правила та умови ефективного і безпечного використання, дату виготовлення, так як паспорт якості викладений польською мовою, що позбавляє споживача від свідомого і компетентного вибору нафтопродукту, чим порушено п. 9 Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами, ст. 15 Закону України «Про захист прав споживачів»;

- на АЗС споживачам вчасно не надається необхідна та своєчасна інформація про марку та вид дизельного палива залежно від вмісту масової частки сірки, яке реалізовується на АЗС. Так, відповідно до сертифікату відповідності у продажу наявне паливо дизельне євро сорт С, вид І (ДТ - 3) з масовою часткою сірки до 0,035 відсотків, а на інформаційному табло, яке встановлено на в'їзді та біля оператора АЗС, зазначено, що продається паливо дизельне марки Л - 0,2 - 40 з масовою часткою сірки до 0,20 відсотків, що позбавляє споживача свідомого і компетентного вибору нафтопродукту, чим порушено п. 8 Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами, ст. 15 Закону України «Про захист прав споживачів».

Інспекцією з питань захисту прав споживачів у Волинській області у розділі IV акту перевірки від 17.09.2013 року викладений припис про припинення порушень прав споживачів, яким зобов'язано ПП «ТК «Укр-Петроль» усунути недоліки, вказані в акті перевірки, надати необхідну та своєчасну інформацію про нафтопродукти, про виконання припису письмово повідомити державний орган з питань захисту прав споживачів до розгляду матеріалів справи.

30.09.2013 року відповідачем винесено постанову про накладення стягнень, передбачених статтею 23 Закону України «Про захист прав споживачів» № 211, згідно з якою, на підставі акту перевірки від 17.09.2013 року № 001111 за відсутність необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію застосовано до ПП «ТК «Укр-Петроль» штраф у розмірі 30 % вартості одержаної для реалізації партії товару, що становить 02 270,00 грн.

Спеціальним законом, який регулює відносини між споживачами товарів, робіт і послуг та виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг різних форм власності, встановлює права споживачів, а також визначає механізм їх захисту та основи реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів є Закон України «Про захист права споживачів» .

Згідно із статтею 15 Закону України «Про захист права споживачів» споживач має право на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію, що забезпечує можливість її свідомого і компетентного вибору. Інформація повинна бути надана споживачеві до придбання ним товару чи замовлення роботи (послуги). Інформація споживачеві повинна надаватися згідно із законодавством про мови. Така інформація доводиться до відома споживачів виробником (виконавцем, продавцем) у супровідній документації, що додається до продукції, на етикетці, а також у маркуванні чи іншим способом (у доступній наочній формі), прийнятим для окремих видів продукції або в окремих сферах обслуговування. Інформація про продукцію може бути розміщена у місцях, де вона реалізується, а також за згодою споживача доводитися до нього за допомогою засобів дистанційного зв'язку.

Статтею 6 Закону України «Про захист прав споживачів» передбачено, що продавець (виробник, виконавець) зобов'язаний передати споживачеві продукцію належної якості, а також надати інформацію про цю продукцію. Продавець (виробник, виконавець) на вимогу споживача зобов'язаний надати йому документи, які підтверджують належну якість продукції. Вимоги до продукції щодо її безпеки для життя, здоров'я і майна споживачів, а також навколишнього природного середовища встановлюються нормативними документами.

Порядок приймання, зберігання і роздрібної торгівлі бензином, дизельним паливом, гасом, маслами, мастилами (далі - нафтопродукти), а також вимоги у дотриманні справ споживачів щодо належної якості цих нафтопродуктів, безпеки для життя та здоров'я споживачів, навколишнього природного середовища і рівня торгівельного обслуговування регулюються Правилами роздрібної торгівлі нафтопродуктами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.1997 року № 1442 (далі Правила).

Пунктом 8 Правил передбачено, що відомості про роздрібні ціни, марки та види нафтопродуктів (у тому числі дизельного палива залежно від вмісту масової частки сірки), що продаються на АЗС, повинні бути зазначені на інформаційному табло, яке встановлюється на в'їзді та біля оператора АЗС.

Відповідно до пункту 9 Правил суб'єкт господарювання, що здійснює продаж нафтопродуктів, зобов'язаний своєчасно подати споживачеві необхідну, доступну та достовірну інформацію про нафтопродукти, а також копії паспортів якості, в яких зазначені нормативні документи, вимогам яких відповідають нафтопродукти, та копії сертифікатів відповідності або свідоцтв про визнання відповідності (якщо нафтопродукт підлягає обов'язковій сертифікації в Україні). В інформації про нафтопродукти зазначаються: їх назва; дані про їх основні властивості; відомості про вміст шкідливих для здоров'я речовин, які встановлені нормативно-правовими актами; ціна та умови їх придбання; відомості про умови їх зберігання; правила та умови їх ефективного і безпечного використання; строк їх придатності, обов'язкові дії споживача після його закінчення, а також можливі наслідки в разі невчинення цих дій; найменування та місцезнаходження суб'єкта господарювання і підприємства, яке здійснює його функції щодо прийняття претензій від споживача. Інформація подається споживачеві згідно із законодавством про мови.

Підставою для застосування штрафу відповідачем фактично стала наявність на інформаційному стенді, яке встановлено на в'їзді та біля оператора АЗС, етикетки про масовий вміст сірки у дизельному паливі, що реалізовувалось, яка становила 0,035 відсотків, в той час як в реалізації перебувало дизельне паливо з масовим вмістом сірки не більше 0,20 відсотків.

Із досліджених у судовому засіданні фотографій в'їзду на АЗС та паливороздавальних колонках, наданих позивачем, вбачається, що позивачем встановлені інформаційні стенди із зазначенням на них марки та виду дизельного палива, з масовою часткою сірки, яка становить 0,035 відсотків. Однак, як вбачається з фотографії, наданої представниками відповідача, зробленими на мобільний телефон, на інформаційному стенді, який встановлено на в'їзді та біля оператора АЗС, зазначено, що продається паливо дизельне марки Л - 0,2 - 40 з масовою часткою сірки до 0,20 відсотків. Під час розгляду справи судом було оглянуто фотографії на самому мобільному телефоні, з якого вбачається, що ці фотографії були зроблені саме 17.09.2013 року - у день проведення перевірки. Відтак, встановлене Інспекцією під час перевірки порушення позивачем пункту 8 Правил та статті 15 Закону України «Про захист прав споживачів» щодо ненадання необхідної та своєчасної інформації про дану продукцію знайшло своє підтвердження в ході з'ясування судом обставин у справі по суті.

Таким чином, суд вважає доведеним той факт, що на момент проведення перевірки була відсутня належна інформація щодо масового вмісту сірки у дизельному паливі, яке реалізовувалось як на інформаційному стенді, так і біля оператора АЗС.

Що стосується порушення пункту 9 Правил, а саме не надання необхідної та своєчасної інформації про основні властивості бензину не етильованого 95, то, суд зазначає наступне.

Представник відповідача Горішний В. І. у судовому засіданні пояснив, що при проведенні перевірки на АЗС був наявний паспорт якості на бензин не етильований 95 викладений польською мовою. Переклад на українську мову у даному паспорті був відсутній. Горішний В. І. стверджував, що паспорту якості з перекладом на українську мову, копія якого надана позивачем до матеріалів справи, на АЗС 17.09. 2013 року не було.

Відповідно до пункту 7 частини першої статті 23 Закону України «Про захист права споживачів» встановлено, що у разі порушення законодавства про захист прав споживачів суб'єкти господарювання сфери торговельного та інших видів обслуговування, у тому числі ресторанного господарства, несуть відповідальність відсутність необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію - у розмірі тридцяти відсотків вартості одержаної для реалізації партії товару, виконаної роботи, наданої послуги, але не менше п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно додатка 7 до Акта перевірки від 17.09.2013 року № 001111 «Зведені дані про результати перевірки продукції, яка не відповідає вимогам нормативно-правових актів (нормативних документів) або/та яка реалізовувалась із порушенням вимог законодавства про захист прав споживачів» ПП «ТК «Укр-Петроль» одержано для реалізації 14700 літрів дизпалива по ціні 9,50 грн. за 1 літр. Загальна вартість даної продукції складає 212800 грн., з яких 30% - 63,840 грн. Для реалізації 12200 літрів бензину автомобільного не етилованого 95 по ціні 10,50 грн. за 1 літр. Загальна вартість даної продукції складає 128100 грн., з яких 30% - 38,430 грн. Тобто, штраф у розмірі 102270 грн. за відсутність необхідної та своєчасної інформації застосовано до позивача правомірно.

Беручи до уваги встановлені під час розгляду справи обставини, суд вважає, що оскаржувана постанова винесена інспекцією правомірно, порушення, що стали підставою для застосування штрафних санкцій позивачем не спростовані, відтак позов до задоволення не підлягає. Доводи позивача, наведені у позовній заяві та запереченні від 31.10.2013 року до уваги судом не прийняті, оскільки спростовуються вищенаведеними нормами чинного законодавства та встановленими під час розгляду справи судом обставинами.

Керуючись ст. ст. 160 ч. 3, 163 Кодексу адміністративного судочинства України та на підставі Закону України «Про захист прав споживачів», суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої складено 11 листопада 2013 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий - суддя О. О. Андрусенко