УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 вересня 2013 р.Справа № 820/4587/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Русанової В.Б.
Суддів: Присяжнюк О.В. , Курило Л.В.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Харківської митниці Міндоходів на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 18.07.2013р. по справі № 820/4587/13-а
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "НАРГУС"
до Управління Державної казначейської служби України у м. Харкові Харківської області , Головного управління Державної казначейської служби України по Харківській області , Головного управління Державної казначейської служби України в м. Києві , Харківської митниці Міндоходів
про стягнення суми,
ВСТАНОВИЛА:
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 18.07.2013 р. позов ТОВ "НАРГУС" задоволено.
Стягнуто на користь ТОВ „Наргус" з Державного бюджету через Головне управління Державної казначейської служби України у м. Київ та через Головне управління Державної казначейської служби України у Харківської області надмірно сплачені ТОВ „Наргус" суми митних платежів на товар, що ввозиться на територію України суб'єктами підприємницької діяльності у загальному розмірі 147 491,33 грн., з яких надмірно сплачені ввізне мито у розмірі 122 909,44 грн. та податок на додану вартість у розмірі 24 581,89 грн.
Харківська митниця Міндоходів, що є правонаступником відповідача-Харківської митниці, не погодившись із судовим рішенням, подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 18.07.2013 р. з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального права при неповному з'ясуванні обставин справи, та винести нову постанову, якою в позові відмовити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги посилається на неправильне застосування судом ст..260-261МК України, п.п.14.1.115 п.14.1 ст. 14, п.54.1 ст.54 ПК України, хибне тлумачення поняття переплачених митних платежів, відсутність доказів надмірної сплати позивачем митних платежів, що призвело до невірного вирішення справи.
В судове засідання сторони не з'явилися, про день та час розгляду справи повідомлені належним чином, поважних причин неявки до суду, не встановлено, в зв'язку з чим справа розглядається в письмовому провадженні відповідно до ст.197 КАС України.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Згідно ч. 1 ст. 195 КАС України оскаржувана постанова переглянута в межах апеляційної скарги.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що 10.07.2012 р. ТОВ "Наргус" подано вантажну митну декларацію № 807100000/2012/428166 від 10.07.2012р. , для митного оформлення товару(„Безсольвентний ламінатор марки „NEXUS ЕVO") за кодом згідно УКТЗЕД 8420109000 (графа ВМД 33), заявлена митна вартість 2 459 789, 52 грн. (графа ВМД 42), ставка ввізного мита - 0% - 0,00 грн., ПДВ - 20% - 491 957,90 грн. (графа ВМД 47).
Відповідачем винесено рішення про визначення коду товару № КТ-807-0585-2012 від 24.07.2012р. , в зв'язку з чим товар повинен бути оподаткований за ставкою ввізного мита 5%.
26.07.2012 р. Харківською обласною митницею відмовлено в прийнятті митної декларації ВМД №807100000/2012/428166 від 10.07.2012 р. та складено картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України №807100000/2/01646.
11.07.2012 р. ТОВ „Наргус", надано відповідачу тимчасову ВМД №807100000/2012/428533 на товар „Безсольвентний ламінатор марки „NEXUS ЕVO", в якій зазначено код згідно УКТЗЕД 8420103000 (графа ВМД 33), заявлена митна вартість 2 458 188, 85 грн. (графа ВМД 42), ставка ввізного мита - 5% - 122 909,44 грн., ПДВ - 20% - 516 219,66 грн. (графа ВМД 47).
На підставі тимчасової декларації позивачем сплачено митних платежів з врахуванням ПДВ у розмірі 147 491,33 грн. (ввізне мито - 122 909,44 грн., ПДВ у - 24581,89 грн. (20% від суми ввізного мита).
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 21.11.2012 р. (яка набула законної сили 12.02.2013 р.) по справі №2а-9355/12/2070 скасовано рішення Харківської обласної митниці про визначення коду товару № КТ-80700000-0707-2012 від 11.10.2012 р., про відмову в прийнятті митної декларації ВМД 807100000/2012/428166 від 10.07.2012 р., та зобов'язано Харківську обласну митницю здійснити митне оформлення товару "Валковий безсольвентний ламінатор марки "NEXUS EVO" за кодом УКТ ЗЕД - 8420109000.
11.03.2013р., 30.04.2013р. ТОВ „Наргус" зверталося до відповідача із заявою про повернення надмірно сплаченої суми митних платежів з врахуванням ПДВ, що ввозиться на територію України в розмірі 147 491,33 грн. , надавши в додаток довідку про відсутність заборгованості перед бюджетом та заяву про внесення змін до митної декларації (а.с.29-34).
11.04.2013 р., 29.05.2013 р. у задоволенні заяв відповідачем відмовлено, з посиланням на відсутність надмірно сплачених сум, та оскарження в касаційному порядку судового рішення про скасування рішень Харківської митниці від 11.10.2012р. та 10.07.2012р. (а.с.35)
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з висновку, що відмова відповідача повернути позивачу надмірно сплачені митні платежі є безпідставною.
Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, враховуючи таке.
Згідно з пп. 14.1.115 п. 14.1 ст. 14 ПК України надміру сплачені грошові зобов'язання - це суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань , граничний строк сплати яких настав на таку дату.
Відповідно до п. 1.2 Порядку розрахунково-касового обслуговування через органи Державного казначейства України митних та інших платежів, які вносяться до/або під час митного оформлення, затвердженого спільним Наказом Міністерства фінансів України та Державної митної служби України 24.01.2006 р. за № 25/44 (далі- Порядок № 25/44) надміру сплачені митні та інші платежі - це сума коштів, що з різних причин унесена понад розмір, установлений законодавством.
Умови повернення надмірно сплачених грошових зобов'язань визначені ст. 43 ПК України , п.43.1. якої визначено, що помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Згідно п.43.3 ,43.5 ст.43 ПК України обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Ст. 301 Митного кодексу України передбачено, що повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України.
У разі виявлення факту помилкової та/або надмірної сплати митних платежів митний орган не пізніше одного місяця з дня виявлення такого факту зобов'язаний повідомити платника податків про суми надміру сплачених митних платежів.
Помилково зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері фінансів.
Якщо надмірна сплата сум митних платежів сталася внаслідок помилки з боку посадових осіб митного органу, повернення надміру сплачених сум митних платежів здійснюється у першочерговому порядку.
Повернення сум відповідних митних платежів здійснюється також у разі, якщо митну декларацію змінено або визнано недійсною та у разі, якщо платником податків подано митному органу документи, які підтверджують наявність у нього на день подання митному органу митної декларації для митного оформлення права на звільнення від сплати митних платежів.
Повернення не здійснюється, якщо сума митних платежів, що підлягає поверненню, не перевищує 20 гривень; в інших випадках, встановлених Податковим кодексом України.
Відповідно до п. 3.4. Порядку № 25/44 повернення платникам помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів, що зараховані на депозитні рахунки митних органів 3734, здійснюється відповідно до Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20.07.2007 № 618.(далі-Порядок № 618).
Згідно п. 7 розділу ІІІ Порядку № 618 керівник (заступник керівника) митного органу на підставі результатів перевірки (у разі її проведення) підписує Висновок про повернення, Реєстр висновків про повернення та супровідний лист, адресований органу Державного казначейства України (далі - пакет документів на повернення коштів).
Пакет документів на повернення коштів передається до Загального відділу для реєстрації та відправки до органу Державного казначейства України.
Копія Висновку про повернення, оригінал заяви платника податків про повернення коштів з Державного бюджету України та документ, у якому відображаються результати перевірки заяви платника, залишаються у Відділі для контролю.
Висновок про повернення платникам податків помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів повинен бути прийнятий митним органом не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення 20-денного строку з дня подання платниками податків заяви.
За відсутності підстав для повернення коштів у встановленому порядку готується та надсилається заявнику письмова обґрунтована відповідь.
Згідно пункту 2 статті 50 Бюджетного кодексу України Державне казначейство веде бухгалтерський облік всіх надходжень, що належать Державному бюджету України, та за поданням органів стягнення здійснює повернення коштів, що були помилково або надмірно зараховані до бюджету.
Як встановлено судом, позивачем сплачено митних платежів по тимчасовій ВМД №807100000/2012/428533 з врахуванням ПДВ в розмірі 147 491,33 грн., з яких ввізне мито у розмірі 122 909,44 грн. та податок на додану вартість у розмірі 24 581,89 грн.
Судом встановлено, що ввізне мито та податок на додану вартість сплачено позивачем надмірно, оскільки при митному оформлені товару « Безсольвентний ламінатор марки "NEXUS EVO" ставка ввізного мита становила 0%, а сума ПДВ 491 957,90грн., що встановлено постановою Харківського окружного адміністративного суду від 21.11.2012р., яка набрала законної сили.
Проте , згідно наданих документів вбачається, що позивач сплатив 5 % ввізного мита, що становить - 122 909,44 грн., та ПДВ - 20% - 516 219,66 грн.
Позивач звертався до відповідача з відповідною заявою про повернення коштів, проте відповідач не вчинив дій щодо повернення цих коштів у спосіб встановлений законом.
Колегія суддів погоджується із судом першої інстанції, що зазначені суми є надмірно сплаченими митними платежами та підлягають повергненню позивачу на підставі ст. 43 ПК України та 301 МК України.
Вимоги апеляційної скарги органу митного контролю ґрунтується на заперечені повторного проведенням митного оформлення товару за ВМД №807100000/2012/428533 та з іншим тарифом та ставкою «0».
Колегія суддів зазначає, що обставини та умови митного оформлення товару "Валковий безсольвентний ламінатор марки "NEXUS EVO" були предметом судового розгляду, за наслідками якого прийнято відповідне рішення, яке набрало законної сили, та не є предметом спору в межах даної справи.
Доводи апеляційної скарги щодо наявності недоліків заяв позивача від 11.03.2013 р. та 30.04.2013р. про повернення надміру сплачених митних платежів (зокрема, відсутність підпису головного бухгалтера, реєстраційного номеру облікової картки платника податків, напряму перерахування коштів, документів, що підтверджують надмірну сплату митних платежів), що стало підставою для відмови у їх задоволенні, спростовується наявними у справі відповідями відповідача 11.04.2013 р., 29.05.2013 р., в яких не зазначено про наявність недоліків.
Інші доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Колегія суддів погоджується з висновками суду щодо недоведеності відповідачем правомірності своїх дій та відсутності підстав для повернення позивачеві надмірно сплачених коштів.
Відповідно до ч.1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла до висновку, що підстави для скасування постанови Харківського окружного адміністративного суду від 18.07.2013 р. відсутні.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 197, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Харківської митниці Міндоходів залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 18.07.2013р. по справі № 820/4587/13-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя (підпис)Русанова В.Б.Судді(підпис) (підпис) Присяжнюк О.В. Курило Л.В. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Русанова В.Б.