Постанова № 35219613, 12.11.2013, Львівський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
12.11.2013
Номер справи
5027/946/2012
Номер документу
35219613
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

____________________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" листопада 2013 р. Справа № 5027/946/2012

Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії

головуючого - судді - Гнатюк Г.М.

суддів - Мирутенка О.Л.

- Якімець Г.Г.

Розглянувши апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Продтранс ", м.Чернівці вих.№ 297 від 04.10.2013 року.

на рішення господарського суду Чернівецької області від 26.09.2013р.

у справі № 5027/946/2012

за позовом Чернівецької міської ради, м.Чернівці

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Продтранс ", м. Чернівці

про внесення змін до договору оренди землі.

за участю представників сторін:

від позивача: не з'явився;

від відповідача: Ксенніков Д.С. - представник

17.10.2013р. на адресу суду поступила апеляційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю "Продтранс " на рішення господарського суду Чернівецької області від 26.09.2013р. у даній справі.

Розпорядженням голови Львівського апеляційного господарського суду від 18.10.2013 року у склад колегії для розгляду справи №5027/946/2012 введено суддів Кравчук Н.М. та Мирутенка О.Л.

Ухвалою суду від 21.10.2013р. зазначена вище апеляційна скарга прийнята до провадження та призначена до розгляду на 12.11.2013р.

У зв'язку із перебуванням судді Кравчук Н.М. у відпустці, розпорядженням голови Львівського апеляційного господарського суду від 12.11.2013р. у склад колегії для розгляду справи №5027/946/2012 введено замість судді Кравчук Н.М. суддю Якімець Г.Г.

В судове засідання з'явився представник відповідача, якому роз'яснено його права та обов'язки, передбачені ст.22 ГПК України.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про час та місце слухання справи.

Клопотання про технічну фіксацію судового процесу не поступало, заяв про відвід суддів не надходило.

Встановив :

Рішенням господарського суду Чернівецької області від 26.09.2013р. у справі №5027/946/2012 (суддя Ніколаєв М.І.) позов задоволено повністю, внесено зміни до договору оренди землі №2975 від 31 липня 2006 року, який укладений між Чернівецькою міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю "Продтранс" і зареєстрований у Чернівецькій регіональній філії ДП "Центр ДЗК", про що у книзі записів реєстрації договорів оренди земельних ділянок №4АА 007061 вчинено запис за номером 040680900152 від 14 вересня 2006р., та пункт 5 договору викладено в такій редакції "Річна орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі в розмірі 21 592,71 грн.(двадцять одна тисяча п'ятсот дев'яносто дві грн. 71 коп.)"; внесено зміни до договору оренди землі №2976 від 31 липня 2006 року, який укладений між Чернівецькою міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю "Продтранс" і зареєстрований у Чернівецькій регіональній філії ДП "Центр ДЗК", про що у книзі записів реєстрації договорів оренди земельних ділянок №4АА 007061 вчинено запис за номером 040680900151 від 14 вересня 2006р., та пункт 5 договору викладено в такій редакції "Річна орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі в розмірі 112 937,76 грн.(сто дванадцять тисяч дев'ятсот тридцять сім грн. 76 коп.)", а також стягнено з товариства з обмеженою відповідальністю "Продтранс" на користь Чернівецької міської ради судовий збір в розмірі 1073,00 грн. та до Державного бюджету України 1073 грн. судового збору.

Рішення суду мотивоване тим, що сторонами в договорі оренди передбачено можливість збільшення розміру орендної плати і Чернівецькою міською радою дотримано всіх заходів досудового врегулювання спору. При цьому суд враховував, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною і законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору

Не погоджуючись з даним рішенням суду, товариство з обмеженою відповідальністю "Продтранс" оскаржило його в апеляційному порядку, оскільки вважає, що воно прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, так як висновки місцевого господарського суду не відповідають обставинам справи, у зв'язку з чим просить оскаржуване рішення скасувати та в задоволенні позовних вимог відмовити. При цьому, скаржник стверджує про те, що суд першої інстанції не врахував тієї обставини, що рішенням Чернівецької міської ради від 12.02.2008 р. № 510 «Про затвердження технічної документації з грошової оцінки земель міста Чернівці» нова грошова оцінка земель міста Чернівці була введена в дію з 01.07.2008р., а тому не зрозумілими є розрахунки, надані позивачем і прийняті судом в рішенні, які не відповідають витягам з технічної документації про нормативно грошову оцінку даних земельних ділянок від 07.07.2008р. Крім цього апелянт вважає, що позивачем не доведено своїх вимог, так як ним не доведено настання підстав, які визначені в договорах, як передумови для перегляду розміру орендної плати.

У письмовому відзиві на апеляційну скаргу від 06.11.2013р. №01/02-18-5632 (вх.№05-04/6756/13 від 11.11.2013р.) Чернівецька міська рада спростовує доводи скаржника та зазначає про законність та обґрунтованість рішення місцевого суду, у зв'язку з чим просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржуване рішення залишити без змін.

Розглянувши матеріали справи та апеляційну скаргу, оцінивши докази наявні в матеріалах справи та заслухавши пояснення прокурора і представників сторін, суд апеляційної інстанції дійшов до висновку, що рішення господарського суду Львівської області від 26.09.2013р. у справі №5027/946/2012 слід залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення, враховуючи наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, 31.07.2006 року між Чернівецькою міською радою (позивач, орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Продтранс" (надалі - відповідач, орендар) укладено: договір оренди землі №2975 (далі - договір №2975), зареєстрований Чернівецькою регіональною філією ДП "Центр ДЗК" 14.09.2006 року за №040680900152, відповідно до умов якого Чернівецька міська рада (Орендодавець) на підставі рішення 3 сесії Чернівецької міської ради V скликання від 30.06.2006 р. №49 надала, а товариство з обмеженою відповідальністю "Продтранс" (Орендар) прийняло в строкове платне користування земельну ділянку площею 0,1146 га, яка знаходяться в м. Чернівцях на вул. Заводській, 37; договір оренди землі №2976 (далі - договір №2976), зареєстрований Чернівецькою регіональною філією ДП "Центр ДЗК" 14.09.2006 року за №040680900151, відповідно до умов якого Чернівецька міська рада (Орендодавець) на підставі рішення 3 сесії Чернівецької міської ради V скликання від 30.06.2006 р. №49 надала товариству з обмеженою відповідальністю "Продтранс" (Орендар) в строкове платне користування земельну ділянку площею 0,5994 га по вул. Заводській, 37 в м. Чернівцях.

Згідно пункту 3 договору №2975 нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,1146 га становить 178455,00 грн., а нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,5994 га - 933 386 грн. (пункт 3 договору №2976).

Договори №2975 та №2976 укладено до 01.09.2054 року (п.4 договорів), при цьому земельна ділянка площею 0,1146 га (договір №2976) передана для обслуговування адмінбудівлі відповідача, а земельна ділянка площею 0,5994 га - для обслуговування будівель виробничого призначення.

31.06.2006 року між сторонами складено акти приймання-передачі вищевказаних земельних ділянок.

Згідно п.5,6 Договорів, річна орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі в розмірі 3122,96 грн. (договір №2975) та 16334,26 грн. згідно договору №2976. Розмір орендної плати індексується у відповідності з чинним законодавством України, орендар самостійно щорічно станом на 1 січня поточного року проводить перерахунок річної орендної плати (пункти 5, 6 договорів).

Пунктами 7 вищевказаних договорів передбачено, що орендна плата вноситься орендарем рівними частинами на рахунок Чернівецької міської ради (23246436) №33213812600002 в управлінні Державного казначейства Чернівецької області, МФО 856135 код 13050200 в строк до 30 числа місяця наступного за звітним.

Згідно пунктів 9 договорів розмір орендної плати переглядається у разі зміни умов господарювання, передбачених договором, зміни розміру земельного податку, підвищення цін, тарифів у тому числі внаслідок інфляції, погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами та в інших випадках передбачених законом.

При цьому зміна умов договорів здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договорів спір розв'язується в судовому порядку (пункти 26 договорів).

Згідно з пунктом 6.2 Положення про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки в м. Чернівцях, затвердженого рішенням Чернівецької міської ради від 23.10.2008 № 715 (зі змінами, внесеними рішенням Чернівецької міської ради від 28.07.2011 №221), розмір орендної плати переглядається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки земель міста Чернівців та в інших випадках, передбачених законодавчими актами України, в тому числі рішеннями Чернівецької міської ради, що набрали чинності, у порядку визначеному законодавством, або умовами договору оренди землі.

Рішенням Чернівецької міської ради від 12.02.2008 № 510 "Про затвердження технічної документації з грошової оцінки земель міста Чернівців та визнання такими, що втратили чинність раніше прийняті рішення" затверджено технічну документацію з грошової оцінки земель міста Чернівців, розроблену Українським державним науково-дослідним інститутом проектування міст "Діпромісто". Цим же рішенням грошова оцінка земель м. Чернівців введена в дію з 01.07.2008 року.

Листом від 11.11.2011 року №1263 Управління Держкомзему у місті Чернівці повідомило Департамент містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради про те, що нормативна грошова оцінка м2 земельних ділянок, що орендуються відповідачем складає 628,06 грн.

Рішення Чернівецької міської ради від 24.11.2011 року №338 (п. 13.6) відповідача зобов'язано привести договори у відповідність до вимог рішення Чернівецької міської ради від 12.02.2008 № 510, Положення про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки в м. Чернівцях, затвердженого рішенням Чернівецької міської ради від 23.10.2008 № 715 (зі змінами, внесеними рішенням Чернівецької міської ради від 28.07.2011 № 221), в частині сплати річної орендної плати та укласти з Чернівецькою міською радою додаткові договори до договору.

Зазначене вище рішення відповідачем в установленому законом порядку не оскаржувалося, отже воно не змінене і не визнане недійсним, а тому, в силу приписів ст. 144 Конституції України, ст. 73 ЗУ "Про місцеве самоврядування" є обов'язковим для виконання на території м. Чернівці.

Листом від 27.12.2011 року №04/5057 Департамент містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради повідомив відповідача про необхідність приведення у відповідність до вимог рішення Чернівецької міської ради від 12.02.2008 № 510, Положення про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки в м. Чернівцях, затвердженого рішенням Чернівецької міської ради від 23.10.2008 № 715 (зі змінами, внесеними рішенням Чернівецької міської ради від 28.07.2011 № 221) розмірів річної орендної плати за орендовані земельні ділянки. Одночасно з вищевказаним листом відповідачу для ознайомлення направлено проекти додаткових договорів від 26.12.2011 року №1/2975 та №1/2976 щодо проведення перерахунків річної орендної плати.

Однак відповідачем додаткові угоди не підписано, отже, між міською радою та відповідачем не досягнуто згоди щодо встановлення нового розміру орендної плати відповідно до вимог закону.

Згідно ч. 2 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Статтями 288.5, 88.5.1. Податкового кодексу України встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом та не більше 12 % нормативної грошової оцінки землі.

Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Судом встановлено, що в п.9 договорів оренди землі сторони погодили, що розмір орендної плати переглядається, зокрема у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, у тому числі внаслідок інфляції.

Відповідно до п. 2.19. постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17 травня 2011 року №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

Відповідно до ч. 1 ст. 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або договором.

Відповідно до ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Отже, нормами законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Згідно із ч. 1 ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Оскільки, обов'язковим до виконання рішенням Чернівецької міської ради від 12.02.2008р. №510 "Про затвердження технічної документації з грошової оцінки земель міста Чернівців та визнання такими, що втратили чинність раніше прийняті рішення» затверджено технічну документацію з грошової оцінки земель міста Чернівців, розроблену Українським державним науково-дослідним інститутом проектування міст «Діпромісто», відповідно до якої, згідно витягів з технічної документації Головного управління Держземагенства у Чернівецькій області від 12.02.2008 року нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,1146га по вул. Заводській, 37/а в м. Чернівці складає 719 757грн., а нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,5994га - 3764592грн.

Відповідно до пункту 9 договорів із внесеними змінами, розмір орендної плати переглядається відповідно до закону України "Про оренду землі" та згідно з цим договором у разі зміни умов господарювання, передбачених договорами; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.

Однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата, яка встановлюється згідно з методикою розрахунку орендної плати. Ця методика та порядок використання орендної плати для земель, які перебувають у державній або комунальній власності, встановлюються в договорі відповідно до закону України "Про плату за землю" ст.ст. 15 та 21 ЗУ "Про оренду землі" (в редакції на час виникнення спірних відносин).

Згідно зі ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, установлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Статтею 2 ЗУ "Про плату за землю" установлено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим законом. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.

Частинами 4 і 5 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) установлено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про оплату за землю", та не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки.

Методику розрахунку ставок земельного податку визначено в ст. 7 Закону України "Про оплату за землю" (в редакції на час виникнення спірних правовідносин).

Порядок проведення нормативної грошової оцінки земель не рідше ніж один раз на 5-7 років передбачено ст. 18 Закону України "Про оцінку земель".

Оскільки сторонами в договорі оренди передбачено можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Отже, встановивши підстави для зміни розміру орендної плати у договорах через його невідповідність встановленому законом розміру, Чернівецька міська рада вправі вимагати від орендаря приведення цього договору у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення відповідних змін з метою усунення порушення сторонами договору вимог законодавства, обов'язкового для позивача і відповідача.

Зважаючи на те, що Чернівецькою міською радою вжито всіх передбачених чинним законодавством України заходів досудового розв'язання спору, а також наявність всіх підстав для внесення змін до договору щодо визначення розміру грошової оцінки земельної ділянки та розміру орендної плати, що ґрунтуються на вимогах закону, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення позовних вимог в повному обсязі та внесення змін до спірних пунктів договорів від 31.07.2006р. щодо розміру орендної плати та нормативної грошової оцінки земельної ділянки, зміненої в установленому законом порядку, з метою приведення цих договорів у відповідність до вимог законодавств та усунення порушення сторонами договору вимог законодавства, обов'язкового для позивача і відповідача.

Щодо доводів апелянта про те, що суд першої інстанції не надав оцінки обґрунтованості розрахунків орендної плати, виходячи з затвердженої позивачем технічної документації про грошову оцінку земель, так як не зважаючи на відсутність змін в такій документації з 01.07.2008р., розрахунки орендної плати в 2008р. та в 2011 році відрізняються, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Статтею 20 Закону України «Про оцінку земель» передбачено, що за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Відповідно до статті 23 Закону України «Про оцінку земель» технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною і міською радою.

При цьому, пунктом 2.1 Положення про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки у м. Чернівцях, затвердженого рішенням міської ради від 23.10.2008 р. № 715 (зі змінами, внесеними рішенням міської ради від 28.07.2008 р. № 221), у якому передбачене значення застосування термінів, встановлено, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки - довідка про вартість земельної ділянки, визначена уповноваженим органом Державного комітету України по земельним ресурсам у м. Чернівці.

При нарахуванні орендної плати, встановлення умов за яких була проведена нормативно-грошова оцінка земель та у зв'язку із чим вона змінюється не передбачено.

Відповідно до частини 2 статті 34 ГПК, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Так, у матеріалах судової справи наявні витяги з технічної документації Головного управління Держземагентства у Чернівецькій області від 12.02.2013р. про нормативні грошові оцінки орендованих відповідачем земельних ділянок, які спростовують доводи відповідача про невірність розрахунків.

Інші доводи апелянта спростовуються викладеним вище аналізом обставин справи та чинного законодавства.

З огляду на викладене, колегія Львівського апеляційного господарського суду вважає, що рішення місцевого господарського суду прийняте у відповідності до норм матеріального та процесуального права, а тому відсутні підстави для його скасування.

Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається: у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо господарським судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін; у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, господарський суд має право покласти на неї судовий збір незалежно від результатів вирішення спору. Судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору. Стороні, на користь якої відбулося рішення, господарський суд відшкодовує мито за рахунок другої сторони і в тому разі, коли друга сторона звільнена від сплати судового збору. Суми, які підлягають сплаті за проведення судової експертизи, послуги перекладача, адвоката та інші витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: при задоволенні позову - на відповідача; при відмові в позові - на позивача; при частковому задоволенні позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Зважаючи на те, що апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Продтранс" залишено без задоволення, витрати по сплаті судового збору, в порядку ст.49 ГПК України, слід віднести на скаржника.

Керуючись ст.ст. 101,103,105 ГПК України Львівський апеляційний господарський суд

Постановив:

1. Рішення господарського суду Чернівецької області від 26.09.2013 року у справі №5027/946/2012 залишити без змін, а апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Продтранс" залишити без задоволення.

2. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку.

3. Матеріали справи повернути в господарський суд Чернівецької області.

Головуючий суддя Гнатюк Г.М.

Суддя Мирутенко О.Л.

Суддя Якімець Г.Г.

Повний текст постанови

виготовлено 14.11.2013р.