Справа № 2-а/251/164/13;
251/11984/13-а
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12.11.2013 року Калінінський районний суд м. Горлівки Донецької області
у складі: головуючого - судді Старовецького В.І.
при секретарі Простинюк Н.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Горлівка справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Калінінського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради про визнання дій неправомірними та стягнення недоотриманої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась із адміністративним позовом до відповідача про зобовязання як субєкта власних повноважень виконати дії по нарахуванні та сплаті сум недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох річного віку, вказавши що вона перебуває на обліку в Калінінського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради. У зв`язку з цим їй призначена та сплачується допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Разом з тим позивач вважає, що розмір допомоги який їй надавався не відповідає розміру встановленого Законом України «Про державну допомогу сімям з дітьми».
Тому вона вимушена звернутися із адміністративним позовом в суд в якому просить суд поновити їй пропущенний строк звернення до суду і визнати дії відповідача неправомірними та стягнути недоотриману щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 1 січня 2013 року по 31 жовтня 2013 року згідно ст. 43 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» з урахування виплачених сум та підвищення виплат відповідно до прожиткового мінімуму.
В судове засідання позивач не з`явилася, однак в заяві до суду просила справу розглянути за її відсутності, наполягаючи на задоволенні позову.
Представник відповідача позов не визнав, зазначивши, що позивач дійсно перебуває на обліку в Калінінському УПСЗН, як застрахована в системі загальнообов`язкового державного соціального страхування.
До виникнення спірних правовідносин пунктом 23 Розділу 11 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України», частина 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-Х11 була викладена в такій редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень». Для призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, подається в установленому порядку довідка про склад сім`ї та декларація про доходи про майновий стан, що заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї (п.22 Порядку). При звернені до Калінінського УПСЗН із заявою про надання допомоги позивач надала всі необхідні документи, в тому числі і копію наказу про надання відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. При цьому позивачем не було надано декларацію про доходи та майновий стан за попередні 6 місяців, які передували зверненню позивача до Калінінського УПСЗН. Тому позивачу було призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 04 листопада 2011 року по 04 жовтня 2014 року у мінімальному гарантованому розмірі 130 гривен. Протягом з 04 листопада 2011 року по 31 жовтня 2013 позивач отримувала означену допомогу в розмірі 130 гривень і повинна була знати про порушення свого права.
Суд дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.
Відповідно до ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод і інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно до ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала не знайде підстав для поновлення строку.
Позивач звернулася до суду 17 жовтня 2013 року, згідно наданого розрахунку, заявляє вимоги щодо проведення перерахунку та виплати допомоги по догляду за дитиною за період з 1 січня 2013 року по 31 жовтня 2013 року.
Ухвалою суду від 14 листопада 2013 року позовні вимоги в частині визнання неправомірними дій Калінінського УПСЗН щодо призначення, нарахування і виплати не в повному обсязі допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку, стягнення з відповідача не донараховану щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 1 січня 2013 року по 16 квітня 2013 року включно залишені без розгляду.
Як вбачається із свідоцтва про народження дитини (а.с.), позивач 04 жовтня 2011 року народила доньку ОСОБА_2. У зв`язку з цим, наказом від 04 листопада 2011 року, позивачу за місцем роботи надано відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років з 04 листопада 2011 року по 04 жовтня 2014 року (а.с.7). Рішенням Калінінського УПСЗН ОСОБА_3 відповідно до ЗУ «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» розмір якої визначено до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ № 1751 від 27 грудня 2001 року було призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 130 гривень, що узгоджується із довідками і рішенням відповідача (а.с. 11,13).
Згідно листа Калінінського УПСЗН Горлівської міської ради № 28.07/5091 від 09.10.2013 року позивачу було відмовлено в перерахуванні нарахованих та сплачених сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (а.с.9).
Відповідно до статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ОСОБА_4 мала право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка надається в розмірі, що дорівнює різниці між 100% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї з розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не менше 130,00 грн.
Гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення встановлений Законом України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми", тобто цей Закон є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначення та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.
Відповідно до ст. 5 цього Закону всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).
Частиною 1 ст. 1 даного Закону встановлено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Статтею 3 Закону України „ Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб.
Згідно п. 23 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесені зміни до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», яка викладена у наступній редакції: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн. Пункт 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" викладений у такій редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців».
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп. 2008 визнані такими, що не відповідають Конституції України положення, зокрема пунктів 24-34 розділу ІІ Закону № 107-VI. При цьому пункт 23 розділу II Закону України «Про Держаний бюджет України на 2008 рік» та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", не визнаний неконституційним, тому суд вважає, що дії відповідача з 17.10.2012 року є правомірними та виплати позивачу допомоги до догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснені у порядку та розмірі, визначеному діючим, на момент виплати, законодавством України.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.
Оскільки судом встановлено, що позивач є застрахованою особою у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, то за таких обставин суд приходить до висновку, що на відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону (яким є Закон № 2240-ІІІ), відповідно до статті 43 якого, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, а саме: дії відповідача щодо призначення, нарахування та виплати сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку нижче прожиткового мінімуму встановленого для дітей віком до шести років в частині періоду з 3 квітня 2013 року по 30 вересня 2013 року є неправомірними та такими, що суперечать діючому законодавству.
Згідно із Законом України «Про державний бюджет на 2013 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років становить з 1 січня - 972грн. Таким чином недоплата з 17 квітня 2013 року по 31 жовтня 2013 року становить: 5 444гривень 93 копійки із розрахунку:
з 17 квітня 2013 року по 30 квітня 2013 року: (972 грн. : 30дн.) х14дн. - (130 грн. : 30 дн.) х 14 дн. = 392 гривень 93 копійки;
з 1 травня 2013 року по 31 жовтня 2013 року: (972 грн. х 6 міс.) - (130 грн. х 6 міс.) = 5052,00 гривень;
392 гривень 93 копійок + 5052,00 гривень = 5444 гривень 93 копійки.
Таким чином, з УПСЗН Калінінського району Горлівської міської ради на користь позивача ОСОБА_1 слід стягнути суму недоотриманої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 17 квітня 2013 року по 31 жовтня 2013 року в сумі 5444 гривень 93 копійки.
На підставі ст.43 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" зі змінами та доповненнями № 2240-ІІІ, керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 94, 97, 98, 158-163 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Калінінського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради про визнання дій неправомірними та стягнення недоотриманої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - задовольнити частково.
Визнати неправомірним дії Калінінського Управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради щодо призначення, нарахування та виплати ОСОБА_1 сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку нижче прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до шести років.
Стягнути з Калінінського Управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради на користь ОСОБА_1, ІПН НОМЕР_1, недоотриману щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 03 квітня 2013 року по 31 жовтня 2013 року в сумі 5444 (пять тисяч чотириста сорок чотири) гривні 93 копійки.
Стягнути з Калінінського Управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради Донецької області на користь ОСОБА_1, ІПН НОМЕР_1, судові витрати в розмірі 114 (сто чотирнадцять) гривень 70 копійок.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Донецького Апеляційного адміністративного суду через Калінінський районний суд протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Суддя: В.І. Старовецький