Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 жовтня 2013 р. Справа №805/15116/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Грищенка Є.І.,
при секретарі Сечкіній К.В.,
за участю:
представника позивача Сипко В.В.,
представника відповідача Жолоб Я.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області в особі Західної державної регіональної гірничотехнічної інспекції у вугільній промисловості до товариства з додатковою відповідальністю «Шахта «Білозерська» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -
ВСТАНОВИВ:
Територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області в особі Західної державної регіональної гірничотехнічної інспекції у вугільній промисловості звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до товариства з додатковою відповідальністю «Шахта «Білозерська» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом повного зупинення перевезення працівників конвеєрами 1Л100К № 8 та 1Л-100Д № 9 по уклону № 1 пл. 1-3 горизонту 830м ТДВ «Шахта «Білозерська» у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що під час позапланової перевірки дільниці КТ-1: уклон № 1пл.1-3 горизонту 830 м (конвеєра: 1Л-100К№8 та 1Л-100Д№9) по ТДВ «Шахта «Білозерська», що знаходиться за адресою 85013, Донецька область., Добропільський район, м. Білозерське, вул. Строїтельна, 17, виявлено 14 порушень нормативно-правових актів з охорони праці, з яких 11 створюють загрозу життю та здоров'ю людей. Відповідно до п. 2.26. Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 № 826 (далі - Положення № 826) є підстави для повного зупинення перевезення працівників конвеєрами 1Л-100К№8 та 1Л-100Д№9 по уклону № 1пл.1-3 горизонту 830 м.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача проти позову заперечувала. В обґрунтування заперечень зазначила, що ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» на виконання Акту перевірки № 022/2-07/236 від 16.10.2013 року частково виконало вимоги по усуненню недоліків, про що Повідомленням № 01-1638/1 від 21.10.2013 року повідомлена Західна Державна регіональна гірничотехнічна інспекція.
З метою забезпечення ведення робіт при транспортуванні горної маси стрічковими конвеєрами 1Л-100К№8 та 1Л-100Д№9 по уклону № 1пл.1-3 горизонту 830 м видано Розпорядження № 6 від 16.10.2013 року «Про заборону перевезення працівників стрічковими конвеєрами» Таким чином, Відповідач власним Розпорядженням припинив перевезення працівників стрічковим конвеєром, що свідчить про відсутність предмету спору. Окрім того, відповідно до протоколу № 1 було надано згоду на піше пересування по північному хіднику пл.. 1-3 горизонту 830м.
З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.
Відповідно до направлення на перевірку № -022/2-798, яке виписано на підставі наказу від 16.10.2013 № 2/774 (а.с. 20-21), 16 жовтня 2013 року головним державним гірничотехнічним інспектором Західної державної регіональної гірничотехнічної інспекції Сипко В.В. проведено позапланову перевірку об'єкта відповідача - дільниці КТ-1: уклон № 1пл.1-3 горизонту 830 м (конвеєра: 1Л-100К№8 та 1Л-100Д№9) по ТДВ «Шахта «Білозерська», адреса виробництва: 85013, Донецька область., Добропільський район, м. Білозерське, вул. Строїтельна, 17.(а.с. 22-24)
Під час цієї перевірки інспектором виявлено 14 порушень нормативно-правових актів з охорони праві, 11 з яких, на думку позивача, створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Так, відповідно до розділу 5 акту перевірки зафіксовані наступні порушення:
1. ПК5-7 на протязі 40м не дотримані мінімальні розміри проходу та зазору між кріпленням та конвеєром (порушення п. 9 гл. 3 розд. V НПАОП 10.0-1.01-10 "Правила безпеки у вугільних шахтах");
2. На сланцевому заслоні № 26 розірвано 10% сосудів ПБС (порушення п. 17 гл. 7 розд. VІ НПАОП 10.0-1.01-10 "Правила безпеки у вугільних шахтах");
3. На ПК8-11 в неробочому стані 3 світильника РП-100, виробка на протязі 50 м не освітлюється (порушення п. 11 гл. 1 розд. VІІ НПАОП 10.0-1.01-10 "Правила безпеки у вугільних шахтах");
4. Зламана демонтована площадка сходу з конвеєра 1Л-100К№8 (порушення п. 11 гл. 1 розд. VІІ НПАОП 10.0-1.01-10 "Правила безпеки у вугільних шахтах");
5. На ПК-* в неробочому стані датчик КТВ приладу екстреної зупинки конвеєра (порушення п. 11 гл. 1 розд. VІІ НПАОП 10.0-1.01-10 "Правила безпеки у вугільних шахтах");
6. На конвеєрі 1Л-100К№8 експлуатуються 14 непрацездатних роликів (порушення п. 4 гл. 3 розд. ІХ НПАОП 10.0-1.01-10 "Правила безпеки у вугільних шахтах");
7. На конвеєрах 1Л-100К№8 та 1Л-1000Д№9 в місцях сходу людей відсутні світильники жовтого та червоного кольору, визначаюсих початок та кінець майданчику сходу пасажирів (порушення п. 11 гл. 1 розд. VII НПАОП 10.0-1.01-10 "Правила безпеки у вугільних шахтах");
8. На конвеєрі 1Л-1000Д№9 відсутня площадка для посадки людей (порушення п. 11 гл. 1 розд. VII НПАОП 10.0-1.01-10 "Правила безпеки у вугільних шахтах");
9. На конвеєрі 1Л-1000Д№9 відсутній датчик сходу стрічки на натяжній станції (порушення п. 1 гл. 6 розд. VІІ НПАОП 10.0-1.01-10 "Правила безпеки у вугільних шахтах");
10. Вздовж конвеєра1Л-1000Д№9 на протязі 150 м відсутнє освітлення (порушення п. 11 гл. 1 розд. VІ НПАОП 10.0-1.01-10 "Правила безпеки у вугільних шахтах");
11. На уклоні експлуатується 6 вогнегасників з відпрацьованим терміном (порушення п. 3 гл. 1 розд. ІХ НПАОП 10.0-1.01-10 "Правила безпеки у вугільних шахтах");
12. Кінцевий барабан конвеєра 1Л-1000Д№9 та нижні ролики на протязі 20м заштибовані гірничою масою (порушення п. 4 гл. 3 розд. ІХ НПАОП 10.0-1.01-10 "Правила безпеки у вугільних шахтах");
13. Ан ПК-25 на 2-х рамах металевого кріплення випала затяжка, є вивали породи (порушення п. 1 гл. 6 розд. V НПАОП 10.0-1.01-10 "Правила безпеки у вугільних шахтах");
14. Начальник зміни виробничої служби Сухінін ВА.ОЛ. графік обстежень виконує, але недостатньо контролює виконання вимог проекту мехдоставки людей стрічковими конвеєрами (порушення п. 15 гл. 5 розд. ІV НПАОП 10.0-1.01-10 "Правила безпеки у вугільних шахтах");
Зазначені порушення викладені в Акті № 022/2-07/236 від 16.10.2013 року.
Акт перевірки представниками відповідача було підписано без зауважень.
Розпорядженням № 6 від 16.10.2013 року заборонено перевезення працівників по уклону № 1пл.1-3 горизонту 830 м конвеєром 1Л-100К№8 та 1Л-100Д№9.
Актом № 236 від 21.10.2013 року працівниками Відповідача встановлено усунення порушень, викладених в акті перевірки від 16.10.2013 року, за виключенням п. 1 ПК5-7 на протязі 40м не дотримані мінімальні розміри проходу та зазору між кріпленням та конвеєром.
Повідомленням № 01-1683/1 від 21.10.2013 року головного державного гірничотехнічного інспектора Західної державної регіональної гірничотехнічної інспекції Сипко В.В. було повідомлено про усунення порушень правил безпеки.
Враховуючи зазначене та з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей, позивач, на підставі п. 2 ч. 2 ст. 18 КАС України, звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи справу по суті, до спірних правовідносин суд застосовує такі норми права.
Відповідно до ч. 4 ст. 43 Конституції України кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці.
Положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, поряд з іншими правовими актами регулює Закон України "Про охорону праці" 14.10.1992 № 2694-XII (далі - Закон № 2694).
Державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює, серед інших, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці (ч. 1 ст. 38 Закону № 2694), яким є Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) в силу п. 1 Положення про цю службу, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року N 408/2011.
З метою впорядкування організації та здійснення державного нагляду Держгірпромнаглядом України та її територіальними органами розроблено Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 № 826.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 2694 охорона праці - це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров'я і працездатності людини у процесі трудової діяльності.
Згідно з ч. 1 ст. 6 цього Закону умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам законодавства.
Роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці (ч. 1 ст. 13 Закону № 2694).
При цьому, нормативно-правові акти з охорони праці - це правила, норми, регламенти, положення, стандарти, інструкції та інші документи, обов'язкові для виконання (ст. 27 Закону № 2694).
Статтею 26 Гірничого Закону України передбачено, що технічні та організаційні заходи щодо запобігання аваріям і катастрофам здійснюються на стадіях геологорозвідувальних і науково-дослідних робіт, проектування, будівництва, реконструкції, технічного переоснащення, експлуатації, ліквідації або консервації гірничих підприємств із забезпеченням:
запобігання вибухам газу та пилу;
відвернення обвалення порід і завалів гірничих виробок;
запобігання газодинамічним явищам;
додержання вимог пожежної безпеки;
запобігання затопленню гірничих виробок, виділенню та проникненню в них небезпечних і шкідливих субстанцій;
відвернення руйнувань і катастроф на гірничорудниковому транспорті та організації його чіткої роботи;
запобігання аваріям і катастрофам у вертикальних стволах і на підйомних комплексах.
З метою запобігання вибухам газу та пилу: на гірничих підприємствах та гірничих об'єктах, де має місце виділення вибухових та отруйних газів і пилу, встановлюється відповідний газовий, пиловий або пилогазовий режим, забезпечується аерогазовий контроль, застосовуються спеціальні види захисту устаткування та технологічних процесів згідно з правилами безпеки; підривні роботи проводяться за спеціальними проектами із зазначеними параметрами буропідривного комплексу та в суворій відповідності з єдиними правилами безпеки при підривних роботах; підземні гірничі виробки проводяться з примусовим провітрюванням за допомогою безперервно діючих вентиляційних установок згідно з правилами безпеки (на відкритих роботах допускається застосування природного провітрювання за умови досягнення нормативів екологічної безпеки атмосферного повітря на робочих місцях).
Відвернення обвалення порід і завалів діючих гірничих виробок забезпечується використанням спеціальних способів проведення гірничих робіт, кріплення, підтримання в належному стані та охороною гірничих виробок.
Запобігання газодинамічним явищам (раптові викиди, гірничі удари тощо) забезпечується за допомогою комплексу заходів згідно з правилами безпеки та іншими нормативно-правовими актами.
Додержання вимог пожежної безпеки під час проведення робіт на кожному робочому місці забезпечується шляхом здійснення заходів згідно з проектом протипожежного захисту.
У гірничих виробках застосовуються технологічні процеси, устаткування та матеріали, що перешкоджають утворенню пальної суміші та джерел запалювання, а також здійснюються заходи для запобігання самозайманню гірничих порід.
Запобігання затопленню гірничих виробок, виділенню та проникненню в них шкідливих речовин (газоподібних, пароподібних, пиловидних, рідинних, електромагнітних, випромінюючих, радіаційних тощо) на гірничих підприємствах, небезпечних за цими проявами, забезпечується переведенням їх на особливий режим роботи в установленому порядку.
Відвернення руйнувань і катастроф на гірничорудниковому транспорті забезпечується підтриманням устаткування, транспортної мережі в належному технічному стані та організацією роботи, пов'язаної з перевезенням людей та вантажів на гірничому підприємстві, відповідно до вимог нормативно-правових актів.
Правила безпеки на вугільних шахтах, затверджені наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 22 березня 2010 року № 62, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 17 червня 2010 р. за № 398/17693 (далі - Правила).
Пунктом 9 гл. 3 розділу V Правил передбачано, що Площа поперечного перерізу горизонтальних і похилих гірничих виробок у світлі визначається розрахунком за факторами припустимої швидкості повітряного струменя (провітрювання), габаритів рухомого состава та обладнання з урахуванням мінімально припустимих зазорів, величини усадки кріплення після впливу гірничого тиску.
Вимоги до мінімальних розмірів поперечних перерізів виробок у світлі, ширини проходів для працівників і величини зазорів між кріпленням, обладнанням або трубопроводами і найбільш виступаючою кромкою габариту рухомого составу наведені в додатках до Правил та повинні бути: мінімальний розмір проходу між кріпленням та конвеєром - 0,7м., мінімальний розмір зазору між кріпленням та конвеєром - 0,4 м.
За правилами п. 1.4. розділу І Положення № 826 заборона виконання робіт - зупинення або недопущення виконання певних видів робіт, які здійснюються суб'єктом господарювання на стадії будівництва, експлуатації, реконструкції або ліквідації; виготовлення, застосування або реалізації продукції, небезпечних речовин; користування надрами шляхом видачі розпорядчого документа Держгірпромнагляду України (розпорядження).
Згідно з п. 2.26. розділу ІІ цього Положення право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників.
Загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків (абз. 5 п. 1.4 розділу І Положення № 826).
Відповідно до абз. 1 ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» у редакції, яка діє з 01.07.2013, повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Враховуючи те, що повторної перевірки щодо усунення виявлених порушень позивачем проведено не було, а винесене відповідачем розпорядження щодо заборони перевезення працівників стрічковим конвеєром не є усуненням порушення, яке створює загрозу життю та здоров'ю працівників, які пересуваються по уклону № 1пл.1-3 горизонту 830 м конвеєром 1Л-100К№8 та 1Л-100Д№9, суд приходить до висновку щодо необхідності задоволення позовних вимог Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області в особі Західної державної регіональної гірничотехнічної інспекції у вугільній промисловості.
Враховуючи, що судом була надана відстрочка позивачу по сплаті судового збору до прийняття рішення по справі та керуючись ч. 4 ст. 94 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути з позивача на користь Державного бюджету України суму судового збору у розмірі 34,41 грн.
Приймаючи до уваги викладене та керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області в особі Західної державної регіональної гірничотехнічної інспекції у вугільній промисловості до товариства з додатковою відповідальністю «Шахта «Білозерська» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) - задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду товариства з додатковою відповідальністю «Шахта «Білозерська» шляхом повного зупинення перевезення працівників конвеєрами 1Л100К № 8 та 1Л-100Д № 9 по уклону № 1 пл. 1-3 горизонту 830м., у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей.
Стягнути з Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області на користь Державного бюджету України (отримувач - Держбюджет Калінінського р-ну м. Донецька, р/р 31217206784005, банк отримувач - ГУКСУ у Донецькій області, МФО банку - 834016, ЄДРПОУ отримувача - 38034015, призначення платежу «Судовий збір, код 35099148, п. 3.1») суму судового збору за подачу адміністративного позову у розмірі 34,41 грн.
Постанова в частині застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до відповідача підлягає негайному виконанню.
Постанова прийнята в нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частити 30 жовтня 2013 року.
Повний текст постанови складено 1 листопада 2013 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Грищенко Є.І.