ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Коробов С.О.
Суддя-доповідач:Бучик А.Ю.
ПОСТАНОВА
іменем України
"28" жовтня 2013 р. Справа № 570/2989/13-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Бучик А.Ю.
суддів: Одемчука Є.В.
Шевчук С.М.,
при секретарі Самченко В.М. ,
за участю
представників відповідача Слободенюк Р.П., Ткачука В.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Рівненської районної державної адміністрації Рівненської області на постанову Рівненського районного суду Рівненської області від "23" серпня 2013 р. у справі за позовом ОСОБА_6 до Управління праці та соціального захисту населення Рівненської районної державної адміністрації Рівненської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дію ,
ВСТАНОВИВ:
У липні 2013 року ОСОБА_6 звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання протиправними дій та зобов'язання управління праці та соціального захисту населення Рівненської районної державної адміністрації Рівненської області надати (відновити) субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 01 грудня 2012 року по 17 квітня 2013 року.
Постановою Рівненського районного суду Рівненської області від 23 серпня 2013 року визнано протиправними дії управління праці та соціального захисту населення Рівненської районної державної адміністрації Рівненської області щодо припинення нарахування субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 01.10.2012 року. Зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Рівненської районної державної адміністрації Рівненської області відновити нарахування та виплату субсидії ОСОБА_6 для відшкодування житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, починаючи з 01.12.2012 року до дати закінчення опалювального сезону 17 квітня 2013 року.
В апеляційній скарзі управління праці та соціального захисту населення Рівненської районної державної адміністрації Рівненської області просить скасувати вказану постанову через порушення судом норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, дослідивши докази та проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 848 від 21 жовтня 1995 року.
Судом встановлено, що 17 жовтня 2012 року ОСОБА_6 звернувся до управління праці та соціального захисту населення Рівненської районної державної адміністрації Рівненської області із заявою на призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг та надав декларацію про доходи та майновий стан від 17.10.2012 року, на яку отримав позитивну відповідь.
10 січня 2013 року відповідачем повідомлено ОСОБА_6 про припинення надання житлової субсидії з 01 грудня 2012 року, оскільки останній приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію та визначення її розміру.
В обґрунтування припинення житлової субсидії відповідач наводить дані, згідно яких за ОСОБА_6 зареєстровано автомобіль "Опель комбо" ДНЗ: НОМЕР_2, дата постановки на облік - 02.10.2012 р. та автомобіль ВАЗ 2104 ДНЗ: НОМЕР_1, дата постановки на облік 21.06.1997 р., які не вказані заявником при подачі декларації, що є порушенням п.20 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житолово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_6, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до пп.4 п.5 Положення, субсидія не призначається, якщо уповноважений власник (співвласник) житла, наймач житла у державному та громадському житловому фонді, член житлово-будівельного кооперативу, власник (співвласник) житлового приміщення, якому відкрито особовий рахунок, та особи, зареєстровані разом з ним у житловому приміщенні (будинку), мають у своєму володінні чи володінні їх дружин (чоловіків, неповнолітніх дітей) два або більше транспортних засобів (механізмів), що підлягають державній реєстрації та обліку в Державтоінспекції. При цьому, не враховуються транспортні засоби, одержані чи придбані на пільгових умовах через органи праці та соціального захисту населення, а також транспортні засоби вітчизняного виробництва, які перебувають в експлуатації протягом більш як 10 років з дати випуску, та інші транспортні засоби, що перебувають в експлуатації протягом більш як 15 років з дати випуску. Однак, колегія суддів не може погодитьсь з таким висновком суду з огляду на таке.
Порядок надання населенню субсидії регулюється Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 848 від 21 жовтня 1995 року, зі змінами та доповненнями на день виникнення правовідносин, (далі Положення).
Відповідно п.3 Положення призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних, у містах Києві, Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад.
Згідно п.20 Положення "Про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива", надання раніше призначеної субсидії припиняється, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію і визначення її розміру, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення.
Підпунктом 5 пункту 5 Положення передбачено, що будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку тощо або оплатив послуги з навчання, будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв'язку тощо, крім житлово-комунальних послуг у межах норм споживання та медичних послуг, пов'язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для зазначених осіб. При цьому враховується прожитковий мінімум, установлений та затверджений відповідно до Закону України "Про прожитковий мінімум" осіб, які належать до основних соціальних і демографічних груп населення.
Статтею 1 Закону України "Про прожитковий мінімум" визначено, що прожитковий мінімум - вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я набору продуктів харчування (далі - набір продуктів харчування), а також мінімального набору непродовольчих товарів (далі - набір непродовольчих товарів) та мінімального набору послуг (далі - набір послуг), необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості.
Відповідно до ст. 4 вказаного Закону, прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік. Прожитковий мінімум публікується в офіційних виданнях загальнодержавної сфери розповсюдження.
Статтею 12 Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік", установлено у 2012 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня - 1017 гривень, з 1 квітня - 1037 гривень, з 1 липня - 1044 гривні, з 1 жовтня - 1060 гривень, з 1 грудня - 1095 гривень та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення.
В матеріалах справи наявна довідка-рахунок від 02.10.2012 року, відповідно до якої вартість придбаного ОСОБА_6 в жовтні 2012 року автомобіля "Опель комбо", 2006 року випуску становить 28108,00 грн.
З наведеного слідує, що на час звернення ОСОБА_6 до відповідача для призначення субсидії, останній здійснив купівлю автомобіля на суму, яка перевищила 10-кратну величину прожиткового мінімуму, визначену Законом України "Про прожитковий мінімум", що вплинуло на право останнього на отримання субсидії.
Тому, вірним є висновок відповідача про припинення житлової субсидії на підставі пункту 20 Положення, відповідно до якого, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію і визначення її розміру, що кореспондується з пп.5 п.5 вказаного Положення.
Підставою для скасування судового рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення, відповідно до п.1, п. 4 ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України, є порушення норм матеріального або процесуального права.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку у спірних правовідносинах, в зв'язку з чим постанова суду підлягає скасуванню із ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Рівненської районної державної адміністрації Рівненської області задовольнити.
Постанову Рівненського районного суду Рівненської області від "23" серпня 2013 р. скасувати та ухвалити нове рішення.
В позові ОСОБА_6 до управління праці та соціального захисту населення Рівненської районної державної адміністрації Рівненської області відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис) А.Ю.Бучик
судді: (підпис) Є.В.Одемчук
(підпис) С.М. Шевчук
З оригіналом згідно: суддя _______ А.Ю.Бучик
Повний текст cудового рішення виготовлено "30" жовтня 2013 р.
Роздруковано та надіслано:
1- в справу:
2 - позивачу ОСОБА_6 АДРЕСА_1
3- відповідачу Управління праці та соціального захисту населення Рівненської районної державної адміністрації Рівненської області вул.Соборна, 366-А,м.Рівне,33024