Постанова № 35196026, 05.11.2013, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.11.2013
Номер справи
821/3965/13-а
Номер документу
35196026
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 листопада 2013 р.

Справа № 821/3965/13-а

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Василяки Д.К., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Закритого акціонерного товариства "Таврія-Фінанси" про стягнення штрафу,

встановив:

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (далі по тексту - позивач) звернулась до суду з позовом до Закритого акціонерного товариства "Таврія-Фінанси" (далі по тексту - відповідач або ЗАТ "Таврія-Фінанси" про стягнення штрафу.

Позов мотивований тим, що уповноваженою особою Комісії Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 12.12.2012 р. видане розпорядження № 483-ЦА-УП-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери, яким зобов'язано ЗАТ "Таврія-Фінанси" у термін до 31.01.2013 усунути порушення чинного законодавства про цінні папери, в частині не подання до Комісії регулярної річної інформації за 2011 рік. В зв'язку з невиконанням вказаного розпорядження у встановлений термін 12.04.2013 р. винесено постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів відносно ЗАТ "Таврія-Фінанси" За вказаною справою винесено постанову № 449-ЦА-УП-Е від 15.05.2013 про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, згідно якої за не виконання розпорядження №483-ЦА-УП-Е про усунення порушень вимог законодавства про цінні папери від 12.12.2012 в термін до 31.01.2013, накладено санкцію-штраф у розмірі 85000 грн. Оскільки вказаний штраф не сплачений відповідачем у добровільному порядку, позивач просить стягнути вказану суму в судовому порядку.

Представник позивача надав заяву про розгляд справи без його участі. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Заперечення у встановлений термін не надав.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Суд розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази у їх сукупності, суд приходить до наступного: розпорядженням уповноваженої особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 483-ЦА-УП-Е від 12.12.2012 р. зобов'язано ЗАТ "Таврія-Фінанси" у термін до 31.01.2013 р. усунути порушення чинного законодавства про цінні папери, в частині не надання Комісії регулярної річної інформації за 2011 рік, відповідно до пп.4, 6 ст. 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", п. 1 глави 7 Розділу V "Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів" та до 01.02.2013 р. письмово повідомити про виконання вказаного розпорядження уповноважену особу Комісії.

12.04.2013 р. уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів відносно ЗАТ "Таврія-Фінанси" у зв'язку з невиконанням вказаного розпорядження у встановлений термін , якою керівника або уповноваженого представника ЗАТ "Таврія-Фінанси" запрошено до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на 15 годину 40 хвилин 23.04.2013 р. для підписання акта про правопорушення на ринку цінних паперів та надання письмових пояснень.

Судом встановлено, що 23 квітня 2013 року позивачем складено акт № 360-ЦА-УП-Е про правопорушення на ринку цінних паперів, яким встановлено: ЗАТ "Таврія-Фінанси" не виконало розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 12.12.2013 р. видане уповноваженою особою Комісії № 483-ЦА-УП-Е, яким передбачено: в термін до 31.01.2013 року усунути встановлене порушення законодавства про цінні папери та проінформувати Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку про виконання цього розпорядження у той же термін, що порушує вимоги п. 10 ст. 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", відповідно до якого розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери, які надіслані до емітента Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, обов'язкові для виконання, що є правопорушенням на ринку цінних паперів - невиконанням розпорядження щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів.

Постановою № 449-ЦА-УП-Е від 15.05.2013 р. за невиконання розпорядження уповноваженої особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів до відповідача застосована санкція у вигляді штрафу в розмірі 5000 неоподаткованих мінімумів громадян, що становить 85000,00 грн.

Законом України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" від 30.10.1996 № 448/96-ВР (далі по тексту - Закон № 448/96-ВР) визначено правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні.

Статтею 5 вказаного Закону встановлено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку може утворювати територіальні органи у випадках, передбачених у положенні про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи (стаття 6 Закону "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні").

Статтею 8 Закону України № 448/96-ВР визначені повноваження Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Так, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право: надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Згідно ст. 11 вказаного Закону, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції. Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді. У разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Відповідно до ст. 12 Закону № 448/96-ВР, штрафи, передбачені статтею 11 цього Закону, накладаються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Комісії та уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду матеріалів, які засвідчують факт правопорушення. Про вчинення правопорушення, зазначеного у статті 11, уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка його виявила, складається акт, який разом з поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та документами, що стосуються справи, протягом трьох робочих днів направляється посадовій особі, яка має право накладати штраф. Посадова особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про накладення штрафу протягом 10 робочих днів після отримання документів, зазначених у частині другій цієї статті. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, на яку накладено штраф, та банківській установі, в якій відкрито поточний рахунок цієї юридичної особи.

Частиною 4 ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» від 23.02.2006 № 3480-IV (далі по тексті - Закон № 3480-IV) закріплено, що річна інформація про емітента є відкритою і в обсязі, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, підлягає оприлюдненню емітентом не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом: розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів; опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; розміщення на власному веб-сайті.

Згідно з ч. 6 ст. 40 Закону № 3480-IV строки, порядок і форми розкриття регулярної інформації про емітента (річної та квартальної) і додаткових відомостей, що містяться у такій інформації, встановлюються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Публічні акціонерні товариства додатково розкривають інформацію про свою діяльність на основі міжнародних стандартів бухгалтерського обліку в порядку, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

Відповідно до п. 1 гл. 7 розділу V Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.12.2006 р. №1591, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.2007 р. за №97/13364, розкриття річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування у офіційному друкованому виданні, розміщення на сторінці в мережі Інтернет та подання до Комісії. Розкриття річної інформації здійснюється у такі строки: - розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; - опублікування у офіційному друкованому виданні - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; - подання до Комісії - не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.

Відповідно до п. 8 ч.1 ст.11 Закону № 448/96-ВР передбачена відповідальність за повторне протягом року невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів, яка полягає у застосуванні до порушника фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

На день винесення рішення, вказані штрафні санкції добровільно не сплачені.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідач не надав доказів оскарження розпорядження, постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів чи сплати штрафу у визначений Законом строк.

Таким чином, узагальнюючи викладене, системно проаналізувавши положення чинного законодавства України, об'єктивно, всебічно та повно дослідивши матеріали справи, суд, дійшов висновку, що викладені у позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню. У зв’язку з цим сума штрафу підлягає стягненню.

Керуючись ст.ст. 8, 9, 12,17,18, 19,128, ч. 1 ст. 158, 159, 160-163, 167 КАС України,

суд –

постановив:

Адміністративний позов задовольнити.

Сягнути з закритого акціонерного товариства "Таврія-Фінанси" (код ЄДРПОУ 23132329) до Державного бюджету України на рахунок, відкритий в управління Державної казначейської служби України за балансовим рахунком 3111 "Надходження до загального фонду державного бюджету", по коду бюджетної класифікації 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції", символ звітності 106.

Стягнути з Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (код ЄДРПОУ 37956207) судовий збір за подання адміністративного позову до суду у розмірі 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. 00 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Василяка Д.К.

кат. 9.4.4