ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
______________________________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" листопада 2013 р.Справа № 14-12-9-17-15/106-09-3846
За позовом: Державного агентства резерву України
до відповідача: Державного підприємства „Одеський морський торговельний порт"
за участю Чорноморської транспортної прокуратури Одеської області
про зобов'язання повернути матеріальні цінності та стягнення штрафних санкцій у сумі 1032528,59грн.
Головуючий суддя Горячук Н.О.
Суддя Панченко О.Л.
Суддя Погребна К.Ф.
Представники:
Від позивача: за дов. Михайлець О.В.
Від відповідача: за дов. Кульшик К.В.
Від прокурора: за посв. Пшенічко С.О.
Суть спору: Державне агентство резерву України звернулося до господарського суду Одеської області з позовом та уточненням до нього про зобов'язання Державного підприємства "Одеський морський торговельний порт" повернути до мобілізаційного резерву матеріальні цінності, щодо яких незабезпечене збереження, а саме:
Назва матеріальних цінностейКількість /тонн/Сталь товстолистова82,5 тониСталь крупносортова22,47 тоннСталь дрібносортова2,0 тоннСталь тонколистова 1,9-3,9 мм5,0 тоннСталь листова конструкційна г/к17,755 тоннТруби катані заг. призначення16,08 тоннБабіт Б-830,069 тоннМідь у катодах0,503 тоннКабель морський1,473 кмЛатунь ливарна вторинна1,220 тоннта стягнення з відповідача 1032 528,59 грн. штрафних санкцій, в тому числі 100% штрафу на суму 653205,48 грн. та 379323,11 грн. пені. Відповідач позовні вимоги не визнає з підстав викладених у відзиві на позов.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши представників сторін встановлено наступне:
На відповідальному зберіганні ДП „Одеський судноремонтний завод „Україна" (правонаступником якого є відповідач) знаходилися матеріальні цінності мобілізаційного резерву, що підтверджено актом 129/5/м від 09.06.2006 року (Т.1, а.с. 9-21), затвердженим директором Одеського судноремонтного заводу, довідкою про наявність матеріальних цінностей мобілізаційного резерву форми 16 мр від 01.04.2007р (Т.1, а.с. 23-25), актом перевірки наявності якісного стану та умов зберігання матеріальних цінностей мобілізаційного резерву від 08.011.2007 року, складеним головним спеціалістом контрольно-ревізійного відділу Південного регіону Контрольно-ревізійного департаменту Держкомрезерву України. (Т.1, а.с. 26-35),.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 26.11.2003р. №702-р "Про розбронювання матеріальних цінностей мобілізаційного резерву" було вирішено розбронювати матеріальні цінності мобілізаційного резерву Одеського судноремонтного заводу "Україна" (правонаступником якого є відповідач), у зв'язку з закінченням терміну їх зберігання та неможливістю освіження, а Держкомрезерву було доручено реалізувати розброньовані матеріальні цінності на конкурсних засадах відповідно до встановленого порядку їх реалізації.
Листом від 01.12.2003р. №10-2/8633 "Про розбронювання матеріальних цінностей" Державний комітет України з державного матеріального резерву повідомив керівників підприємств про те, що відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 26.11.2003р.№702-р матеріальні цінності, які зберігаються на підприємстві, розброньовані та їх відпуск здійснюється на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; у разі виявлення зацікавленості у придбанні розброньованих матеріалів підприємству необхідно подати позивачу заявку за встановленою формою для участі у конкурсі (т. 1, а.с. 66).
Відповідно до наряду Державного комітету України з державного матеріального резерву від 11.03.2004р. № 410 згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 26.11.2003р. № 702-р Одеський судноремонтний завод "Україна" зобов'язаний був відпустити ТОВ „Українська виробничо-інноваційна компанія" із мобілізаційного резерву в порядку розбронювання матеріальні цінності згідно з переліком, проте відпустив лише частину матеріальних цінностей, залишивши решту матеріальних цінностей для самовільного використання на заводі, про що свідчить пояснювальна записка на відпуск матеріальних цінностей мобілізаційного резерву по наряду № 410 від 11.03.2004р. Одеським судноремонтним заводом "Україна" (т. 1, а.с. 71).
27.09.2004р. директором Одеського судноремонтного заводу "Україна" було затверджено акт від 27.09.2004р., відповідно до якого частина матеріальних цінностей моб-резерву була передана відділу матеріально-технічного постачання заводу (т. 1, а.с. 72-73).
09.06.2006р. на підставі наказу Державного комітету України з державного матеріального резерву від 25.05.2006 р. № 374 та згідно з приписом на виконання завдання від 30.05.2006р. № 187/П ревізорами Контрольно-ревізійного департаменту Державного комітету України з державного матеріального резерву було проведено перевірку обліку та звітності, наявності, якісного стану, умов зберігання товарно-матеріальних цінностей мобілізаційного резерву, що знаходились на відповідальному зберіганні ДП „Одеський судноремонтний завод "Україна" (правонаступником якого є відповідач) за період з 24.04.2002р. по травень 2006 р., за результатами якої було встановлено факт самовільного відчуження матеріальних цінностей мобілізаційного резерву, погодженого керівником підприємства, а саме: сталі товстолистової - 82,5 т, сталі крупносортової - 22,47 т, сталі дрібносортової - 2,0 т, сталі тонколистової товщиною 1,9-3,9 мм - 5,0 т, сталі листової конструкційної гарячекатаної - 17,755 т, труб катаних (загального призначення) - 16,08 т, бабіту Б-83 - 0,3 т, міді у катодах - 0,503 т, кабелю морського - 1,473 км, про що було складено акт від 09.06.2006 р. №129/5/м (т. 1, а.с. 9- 21).
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16.11.2006 р. №571-р "Про реорганізацію державного підприємства "Одеський судноремонтний завод "Україна" було погоджено рішення Мінтрансзв'язку щодо реорганізації ДП "Одеський судноремонтний завод "Україна" шляхом приєднання до ДП "Одеський морський торговельний порт".
Відповідно до наказу начальника ДП "Одеський морський торговельний порт" від 03.07.2007р. № 12м/12 "Про проведення інвентаризації матеріальних цінностей мобілізаційного резерву" постійно-діючою комісією порту було проведено перевірку наявності, якісного стану та умов зберігання матеріальних цінностей мобілізаційного резерву, що знаходяться на відповідальному зберіганні ДП "Одеський морський торговельний порт". За результатами роботи комісії було складено відповідні звітні документи відповідно до форм звіту, затвердженого Наказом Мінекономіки України від 11.12.2001р. № 305-дск (т. 1, а.с. 79-99), якими підтверджено факти самовільного вилучення за розпорядженням директора заводу матеріальних цінностей мобілізаційного резерву.
Відповідно до розпоряджень Кабінету Міністрів України від 26.11.2003р. № 702-р, від 25.08.2004р. № 609-рт, від 26.07.2005р. № 286-р Держкомрезервом відповідачу було видано наряди від 18.07.2007р. № 513/5, № 512/5, № 505/5 про відпуск ТОВ "Юридична компанія "Ресурсконсалтинг" матеріальних цінностей мобілізаційного резерву в порядку розбронювання (т. 1, а.с. 100-103), які також не було виконано відповідачем у повному обсязі, оскільки самовільно було залишено на підприємстві латунь ливарну 1,220 т, пиломатеріали 95 куб. м.
08.11.2007р. ревізорами контрольно-ревізійного відділу Південного регіону Контрольно-ревізійного департаменту Держкомрезерву було проведено перевірку наявності, якісного стану, обліку та звітності, умов зберігання матеріальних цінностей мобілізаційного резерву ДП "Одеський морський торговельний порт" за період з 02.11.2005р. по 08.11.2007р., якою було підтверджено раніше встановлений факт незабезпечення збереження матеріальних цінностей мобілізаційного резерву, а також встановлено додатковий факт незабезпечення збереження (самовільного використання) матеріальних цінностей мобілізаційного резерву, зокрема: латунь ливарна (вторинна) у кількості 1,220 т, пиломатеріали для суднобудування 95,0 куб. м, про що було складено акт від 08.11.2007р. б/н "Про результати планової ревізії фінансово-господарської діяльності з окремих питань, а саме: перевірки наявності, якісного стану, обліку та звітності, умов зберігання матеріальних цінностей мобілізаційного резерву державного підприємства "Одеський морський торговельний порт" за період з 02.11.2005р. по 08.11.2007р." (т. 1, а.с. 26-35).
З огляду на виявлені позивачем факти самовільного використання відповідачем матеріальних цінностей мобілізаційного резерву, що свідчить про неналежне виконання відповідачем своїх зобов'язань з відповідального зберігання матеріальних цінностей мобілізаційного резерву, Державний комітет України з державного матеріального резерву звернувся до господарського суду Одеської області з позовом до Державного підприємства "Одеський морський торговельний порт" про зобов'язання відповідача повернути до державного резерву матеріальні цінності, щодо яких було виявлено факти незабезпечення збереження, а саме: сталь товстолистова - 82,5 т, сталь крупностортова - 22,47 т, сталь дрібносортова - 2,0 т, сталь тонколистова 1,9-3,9. мм - 5,0 т, сталь листова конструкційна г/к - 17,755 т, труби катані загального призначення - 16,08 т, бабіт Б-83 - 0,069 т, мідь у катодах - 0,503 т, кабель морський - 1,473 км, латунь ливарна вторинна - 1,220 т, пиломатеріали для суднобудування - 95,0 куб.м; стягнення з відповідача до Державного бюджету України штрафних санкцій на суму 1 032 528,59 грн., у т.ч. 653 205,48 грн. штрафу та 379 323,11 грн. пені на підставі ч. 1 ст. 552, ст.ст. 936, 948, 949 Цивільного кодексу України, ст.ст. 230, 231 Господарського кодексу України, ст.ст. 2, 12, п.п. 10, 12, 16 ст. 14 Закону України "Про державний матеріальний резерв".
Відповідно до п. 10 ст. 14 Закону України „Про державний матеріальний резерв" у разі незабезпечення збереження матеріальних цінностей державного резерву, в тому числі самовільного відчуження, з юридичних осіб, на відповідальному зберіганні яких перебувають ці цінності, стягується штраф у розмірі 100 відсотків вартості виходячи з їх ринкової ціни на день виявлення факту відсутності (самовільного відчуження), а також пеня з вартості відсутнього їх обсягу за кожний день до повного повернення матеріальних цінностей, а вартість самовільно використаних матеріальних цінностей встановлюється з цін, що діяли на момент проведення перевірок.
Факти неналежного виконання відповідачем зобов'язань з відповідального зберігання матеріальних цінностей мобрезерву, внаслідок самовільного використання вказаних матеріальних цінностей, і наявність підстав для застосування до відповідача відповідальності, встановленої п. 10 ст. 14 Закону України „Про державний матеріальний резерв", відповідають вимогам чинного законодавства і фактичним обставинам справи з огляду на наступне. Згідно зі ст. 1 Закону України "Про державний матеріальний резерв" державний резерв є особливим державним запасом матеріальних цінностей, призначених для використання в цілях і в порядку, передбачених цим Законом. У складі державного резерву створюється незнижуваний запас матеріальних цінностей (постійно підтримуваний обсяг їх зберігання). Відповідно до ст. 2 цього Закону відповідальним зберіганням матеріальних цінностей державного резерву є зберігання закладених до державного резерву матеріальних цінностей у постачальника (виробника) або одержувача (споживача) без надання йому права користування цими матеріальними цінностями до прийняття у встановленому порядку рішення про відпуск їх з державного резерву; відпуск матеріальних цінностей з державного резерву - це реалізація чи безоплатна передача матеріальних цінностей державного резерву визначеному одержувачу (споживачу) або реалізація їх на ринку.
Згідно зі ст. 4 Закону України „Про державний матеріальний резерв" державний резерв створює Кабінет Міністрів України. Організація формування, зберігання і обслуговування державного резерву, соціальний розвиток забезпечується уповноваженим на це центральним органом виконавчої влади, який здійснює управління державним резервом, підприємствами, установами і організаціями, що входять до єдиної системи державного резерву України.
Управління державним матеріальним резервом здійснює Державний комітет України з державного матеріального резерву. Згідно зі ст. 12 Закону державний резерв матеріальних цінностей є недоторканим і може використовуватися лише за рішенням Кабінету Міністрів України.
Матеріалами справи підтверджено факт закладення матеріальних цінностей мобілізаційного резерву на відповідальне зберігання ДП "Одеський судноремонтний завод „Україна" (правонаступником якого є відповідач). Слід зазначити, що згідно з Указом Президента України від 14.11.1995 року № 1039/95 „Про заходи щодо поліпшення роботи з мобілізаційної підготовки народного господарства України" (має гриф „дек") підприємства, установи, організації всіх форм власності в разі зміни форми власності, власника, організаційної форми підприємницької діяльності чи підпорядкованості виконують раніше визначене їм мобілізаційне завдання.
Викладене спростовує доводи відповідача про відсутність у нього обов'язку зберігати наявні на підприємстві матеріальні цінності мобілізаційного резерву у зв'язку з не переоформленням договору відповідального зберігання матеріальних цінностей мобілізаційного резерву.
Відповідно до ст. 12 Закону України „Про державний матеріальний резерв" державний резерв матеріальних цінностей є недоторканим і може використовуватися лише за рішенням Кабінету Міністрів України; відпуск матеріальних цінностей з державного резерву здійснюється в т.ч. у порядку розбронювання.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про державний матеріальний резерв" розбронювання матеріальних цінностей державного резерву - це відпуск матеріальних цінностей з державного резерву без наступного їх повернення.
Наявні матеріали справи свідчать, що наряди Держкомрезерву видані відповідачу згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України, про відпуск ТОВ „Українська виробничо-інноваційна компанія" та ТОВ „Юридична компанія „Ресурсконсалтинг" (т. 1, а.с. 70, 100-103) із мобілізаційного резерву в порядку розбронювання матеріальних цінностей мобілізаційного резерву не було виконано відповідачем у повному обсязі, у зв'язку з залишенням частини матеріальних цінностей мобілізаційного резерву на підприємстві для самовільного використання (т. 1, а.с. 71- 73, 80-86, 88-104).
Наявні в матеріалах справи акти перевірки наявності, якісного стану та умов зберігання матеріальних цінностей мобілізаційного резерву, пояснювальні записки керівництва підприємства, відзив на позовну заяву свідчать про визнання факту самовільного використання матеріальних цінностей мобілізаційного резерву не лише керівництвом Одеського судноремонтного заводу, але й ДП „Одеський морський торговельний порт" (т.1, а.с. 71-73, 79-86, 88- 99).
Слід зазначити, що прийняття Кабінетом Міністрів України розпоряджень про розбронювання матеріальних цінностей мобілізаційного резерву і видача Держкомрезервом на підставі вказаних розпоряджень Кабінету Міністрів України нарядів на відпуск матеріальних цінностей мобілізаційного резерву в порядку розбронювання при невиконанні відповідальним зберігачем вказаних нарядів не змінює правового статусу спірного майна як матеріальних цінностей державного резерву, за незабезпечення збереження яких наступає відповідальність, передбачена п. 10 ст. 14 Закону України „Про державний матеріальний резерв".
Що стосується кількості і вартості матеріальних цінностей мобілізаційного резерву, що підлягають поверненню, і визначення розміру штрафу, що підлягає стягненню з відповідача на підставі п. 10 ст. 14 Закону України „Про державний матеріальний резерв", слід зазначити наступне.
На час розгляду справи перелік та кількість матеріальних цінностей, які підлягають поверненню до Державного матеріального резерву, з урахуванням повернутих матеріалів пиломатеріалів та ін.), що підтверджується матеріалами справи (т.1, а.с. 9-21, 23-35, 71-73, 79-86, 88- 104), наступна:
Назва матеріальних цінностейКількість /тонн/Сталь товстолистова82,5 тониСталь крупносортова22,47 тоннСталь дрібносортова2,0 тоннСталь тонколистова 1,9-3,9 мм5,0 тоннСталь листова конструкційна г/к17,755 тоннТруби катані заг. призначення16,08 тоннБабіт Б-830,069 тоннМідь у катодах0,503 тоннКабель морський1,473 кмЛатунь ливарна вторинна1,220 тоннПозовні вимоги в цій частині обґрунтовані підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню, а саме відповідач повинен повернути вищевказані матеріальні цінності.
Що стосується розміру штрафу і пені відповідно до п. 10 ст. 14 Закону України „Про державний матеріальний резерв", слід зазначити наступне.
Відповідно до п. 10 ст. 14 Закону України „Про державний матеріальний резерв" у разі незабезпечення збереження матеріальних цінностей державного резерву, в тому числі самовільного відчуження, з юридичних осіб, на відповідальному зберіганні яких перебувають ці цінності, стягується штраф у розмірі 100 відсотків вартості виходячи з їх ринкової ціни на день виявлення факту відсутності (самовільного відчуження), а також пеня з вартості відсутнього їх обсягу за кожний день до повного повернення матеріальних цінностей. Однак, в матеріалах справи, крім довідки начальника відділу цін та моніторингу ринку Державного комітету України з державного матеріального резерву від 08.11.2007 року та службової записки начальника управління ціноутворення та правового забезпечення проведення процедур придбання та реалізації матеріальних цінностей Державного комітету України з державного матеріального резерву від 15.04.2009 року про рівень ринкових цін на матеріальні цінності мобілізаційного резерву (в яких не зазначено будь-які джерела походження даної інформації), відсутні докази, що підтверджують ціни на спірні матеріальні цінності мобілізаційного резерву станом на день виявлення факту їх відсутності (т. 1, а.с. 36, 37).
Доводи позивача про надання йому пунктом 21 Порядку формування, розміщення та проведення операцій з матеріальними цінностями державного резерву, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.1997 року № 1129, права самостійно визначати ціни на матеріальні цінності, що закладаються та відпускаються з державного резерву, не спростовують п. 10 ст. 14 Закону України „Про державний матеріальний резерв" (згідно з яким у разі незабезпечення збереження матеріальних цінностей державного резерву, в тому числі самовільного відчуження, з юридичних осіб, на відповідальному зберіганні яких перебувають ці цінності, стягується штраф у розмірі 100 відсотків вартості виходячи з їх ринкової ціни на день виявлення факту відсутності (самовільного відчуження), а також пеня з вартості відсутнього їх обсягу за кожний день до повного повернення матеріальних цінностей).
Ухвалою господарського суду Одеської області від 21.02.2012р. провадження у справі було зупинено, у зв'язку з призначенням судової товарознавчої експертизи, яку було доручено провести Одеському науково -дослідному інституту судових експертиз. На вирішення експертизи були поставлені питання: яка була ринкова ціна сталі товстолистової, сталі крупносортової, сталі дрібносортової, сталі тонколистової 1,9-3,9 мм, сталі листової конструкційної г/к, труб катаних загального призначення, бабіту Б-83, міді у катодах, кабелю морського, латуні ливарної вторинної, пиломатеріалів для суднобудування станом на червень місяць 2006р.; яка була ринкова ціна латуні ливарної (вторинної), пиломатеріалів для суднобудування станом на листопад місяць 2007р., та зобов'язано позивача оплатити витрати по проведенню експертизи
У зв'язку з відмовою позивача оплатити проведення експертизи, експертне дослідження не було здійснено на підставі, чого провадження у справі було поновлено та справа розглядається за наявними документами.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Враховуючи викладене позовні вимоги щодо стягнення 1032 528,59 грн. штрафних санкцій, в тому числі 100% штрафу на суму 653205,48 грн. та 379323,11 грн. пені., недоведені позивачем та задоволенню не підлягають.
Судові витрати покладаються на відповідача відповідно до ст. 44, ст. 49 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити частково.
2. Зобов'язати Державне підприємство „Одеський морський торговельний порт" (м. Одеса, Митна площа, 1, код ЄДРПОУ 01125666) повернути до Державного агентства резерву України (м. Київ, вул.. Пушкінська, 28, код 0003416) цінності, щодо яких незабезпечено збереження, а саме: сталь товстолистову 82,5 тонни, сталь крупносортову 22,47 тонни, сталь дрібносортову 2,0 тонни, сталь тонколистову 1,9-3,9мм. - 5,0 тонни, сталь листову конструкційну г/к 17,755 тонни, труби катані заг. призначення 16,08 тонни, бабіт Б-83 - 0,069 тонни, мідь у катодах 0,503 тонни, кабель морський 1,473км., латунь ливарну вторинну 1,220 тонни.
3. Стягнути з Державного підприємства „Одеський морський торговельний порт" (м. Одеса, Митна площа, 1, код ЄДРПОУ 01125666) на користь Державного бюджету України (р/р 31210206783008, одержувач ГУ ДКСУ в Одеській області, код ЄДРПОУ 37607526, банк одержувача ГУ ДКСУ в Одеській області, МФО 828011, код бюджетної класифікації 22030001, код ЄДРПОУ господарського суду Одеської області 03499997) 1147 /одна тисяча сто сорок сім/ грн. 00коп. судового збору.
4. В решті позову відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили згідно зі ст. 85 ГПК України.
Повне рішення складено 13.11.2013р.
Головуючий суддя Горячук Н.О.
Суддя Панченко О.Л.
Суддя Погребна К.Ф.