ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 листопада 2013 року № 813/7275/13-а
11 год. 05 хв.
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючий - суддя Коморний О.І.,
секретар Ячмінська Я.О.,
в присутності:
представника позивача Батьков В.В.
представник відповідача не прибув
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Львівській області про визнання протиправними дій державного підприємства «Аргентум» та зобов'язання до вчинення дій.
Обставини справи.
Позивач, Державна екологічна інспекція у Львівській області, звернувся 26.09.2013 року до Львівського окружного адміністративного суду з позовом про визнання дій державного підприємства «Аргентум» (ідентифікаційний код юридичної особи 13815264) щодо недопущення працівників Держекоінспекції до проведення перевірки незаконними та зобов'язання державного підприємства «Аргентум» (ідентифікаційний код юридичної особи 13815264) допустити працівників Держекоінспекції до проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства.
Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідачем протиправно не допущено працівників позивача для проведення перевірки, оскільки законні підстави для її проведення у позивача є.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю з підстав викладених у позовній заяві, просить позов задовольнити.
Відповідач представника повторно не направив, повідомлявся судом у встановленому порядку, конверт повернувся на адресу суду з відміткою пошти "за закінченням терміну зберігання".
Відповідно до ч. 3 ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України, повістка повинна бути вручена не пізніше ніж за три дні до судового засідання, крім випадку, коли повістка вручається безпосередньо в суді. Повістка у справах, для яких встановлено скорочені строки розгляду, має бути вручена у строк, достатній для прибуття до суду.
Вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи (ч.3 ст.35 КАС України).
Згідно ч.11 ст.35 КАС України, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
З урахуванням наведеного та встановлених ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства строків розгляду справ, суд на підставі ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України розглядає справу за наявними у справі доказами.
Суд заслухав пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті та
в с т а н о в и в:
До Державної екологічної інспекції України надійшло звернення народного депутата України вих.№31/130-01-2с від 20 червня 2013 року (народний депутат України О.К.Кондратюк) щодо дотримання на ДП «Арґентум» екологічних норм під час утилізації відпрацьованих побутових хімічних елементів (а.с.13).
На підставі вказаного звернення Державною екологічної інспекцією України 02.07.2013 року надано згоду на проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ДП «Аргентум» (а.с.12), а позивачем 20.08.2013 року видано наказ №550-і/п про проведення позапланової перевірки Державного підприємства «Аргентум» (а.с.27).
Для проведення перевірки Державною екологічною інспекцією у Львівській області видано направлення №1726 про проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ДП «Аргентум» у термін з 20.08.13-03.09.13 року (а.с.11).
При виїзді 21.08.2013 року державним інспекторами з ОНПС Львівської області Бірецьким В.Л. на адресу підприємства, а саме: м. Львів, вул. Зелена, 115 б для проведення позапланової перевірки, держінспектора до проведення перевірки недопущено, про що складено відповідний акт №71.1.3., підписаний в.о. директора ДП «Аргентум» (а.с.9).
Також 28.08.2013 року державним інспектором з ОНПС Львівської області Бірецьким В.Л. здійснено виїзд на адресу підприємства, а саме: м. Львів, вул. Зелена, 115 б для проведення позапланової перевірки., проте держінспектора до проведення перевірки повторно недопущено, про що складено відповідний акт №71.1.3. підписаний в.о. директора ДП «Аргентум» (а.с.10).
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів згідно з ч.2 цієї ж статті можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Закріплений у ч. 1 ст.11 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 138 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропущення строку для звернення до суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
За правилами, встановленими ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Справою адміністративної юрисдикції є відповідно до п.1 ч.1 ст.3 КАС України переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п.9 ч.1 цієї ж статті, відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, передбачених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Суб'єкт владних повноважень є згідно п.7 ч.1 ст.3 КАС України орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень;
Згідно п.5 ч.2 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст.50 КАС України, відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, їх об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами згідно з ч.4 ст. 50 КАС України лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень: 1) про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян; 2) про примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян; 3) про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства з України; 4) про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання (збори, мітинги, походи, демонстрації тощо); 5) в інших випадках, встановлених законом.
Згідно з ч.4 ст.105 КАС України, адміністративний позов може містити вимоги про: 1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень; 2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії; 3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій; 4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю; 5) виконання зупиненої чи невчиненої дії; 6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.
З огляду на вищенаведені норми КАС України позовна вимога про визнання дій державного підприємства «Аргентум» (ідентифікаційний код юридичної особи 13815264) щодо недопущення працівників Держекоінспекції до проведення перевірки незаконними задоволенню не підлягає, оскільки відповідач не є суб'єктом владних повноважень і чинне законодавство не передбачає звернення позивача з такими вимогами до адміністративного суду, доказів протилежного позивачем не надано.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає, згідно преамбули, Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007р. №877-V (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Дія цього Закону відповідно до ст. 2 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у господарської діяльності.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президентом України від 13 квітня 2011 року № 454/2011, Держекоінспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України.
Державна екологічна інспекція у Львівській області діє на підставі Положення, затвердженого Наказом Державної екологічної інспекції України від 12 грудня 2011 № 136, згідно якого Держекоінспекція є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у її складі та їй підпорядковується, відтак позивач є тим органом, який вправі здійснювати державний нагляд (контроль) згідно Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Відповідно до ч.1 ст.6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» однією з підстав для здійснення позапланових заходів є звернення фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення.
Під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення державного нагляду (контролю).
Згідно ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
На підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою.
У посвідченні (направленні) на проведення заходу зазначаються: найменування органу державного нагляду (контролю), що здійснює захід; найменування суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; місцезнаходження суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, щодо діяльності яких здійснюється захід; номер і дата наказу, на виконання якого здійснюється захід; перелік посадових осіб, які беруть участь у здійсненні заходу, із зазначенням їх посади, прізвища, ім'я та по батькові; дата початку та дата закінчення заходу; тип заходу (плановий або позаплановий); вид заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд, інспектування тощо); підстави для здійснення заходу; предмет здійснення заходу; інформація про здійснення попереднього заходу (тип заходу і строк його здійснення).
Посвідчення (направлення) є чинним лише протягом зазначеного в ньому строку здійснення заходу.
Перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання або уповноваженій ним особі посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення (направлення).
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб'єкта господарювання.
Суб'єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред'явили документів, передбачених цією статтею.
Судом з матеріалів справи встановлено видання позивачем направлення на проведення перевірки (а.с.11) з реквізитами визначеними ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» і таке направлення видано на підставі наказу (а.с.27) оформленого відповідно до вимог вказаної статті, а наказ видано на підставі згоди Державної екологічної інспекції України, наданої за зверненням народного депутата України.
Вищенаведені фактичні обставин справи та зазначені норми Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» дають суду підстави дійти висновку про наявність у позивача підстав для здійснення позапланової перевірки і така перевірка призначена у порядку визначеному законом.
Стаття 11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" встановлює, що суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду за умови дотримання порядку здійснення державного нагляду (контролю) передбаченого цим Законом.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Позивач дотримуючись встановленого порядку проведення позапланової перевірки, у межах наданих йому повноважень зобов'язаний провести перевірку відповідача.
Проте відповідач в порушення покладених на позивача обов'язків безпідставно не допускає позивача до проведення перевірки, перешкоджаючи таким чином позивачу виконати покладені на нього повноваження в порядку і на підставах визначених чинним законодавством.
З огляду на викладені норми діючого законодавства та фактичні обставини справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовної вимоги щодо зобов'язання державного підприємства «Аргентум» допустити працівників Держекоінспекції до проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, тому таку слід задовольнити.
Судові витрати з сторін відповідно до ст. 94 КАС України не стягуються.
Керуючись ст. ст. 7-14, 50, 71, 86, 143, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в :
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Зобов'язати державне підприємство «Аргентум» (Львівська область, Пустомитівський район, с. Горішнє, ЄДРПОУ 13815264) допустити працівників Державної екологічної інспекції у Львівській області (м. Львів, вул. Стрийська 98, ЄДРПОУ 38057086) до проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства.
3. У задоволенні інших вимог відмовити.
4. Судові витрати з сторін не стягуються.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в строк та в порядку, визначеному ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Повний текст постанови складено та підписано 13.11.2013 р. о 10:00 год.
Суддя Коморний О.І.