Постанова № 35165715, 31.10.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.10.2013
Номер справи
805/14276/13-а
Номер документу
35165715
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 жовтня 2013 р. Справа №805/14276/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 11:50

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Чекменьова Г.А.,

при секретарі Токмакової Є.А.,

за участю:

представника позивача Резакової Т.В.,

представника відповідача Коваленко Л.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у місті Харцизьку Головного управління Міндоходів у Донецькій області до Комунального підприємства «Зугресводоканал-1» про стягнення заборгованості перед бюджетом у сумі 787520,46 грн.,

В С Т А Н О В И В:

Державна податкова інспекція у місті Харцизьку Головного управління Міндоходів у Донецькій області звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Комунального підприємства «Зугресводоканал-1» про стягнення заборгованості перед бюджетом у сумі 787520,46 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за період з 17.06.2012 по 03.09.2013 року відповідач має податкову заборгованість перед бюджетом у розмірі 787520,46 грн. внаслідок несплати поточних платежів.

Просив стягнути кошти з рахунків Комунального підприємства «Зугресводоканал-1» обслуговуючих такого платника податків, податковий борг на користь бюджету у загальній сумі 787520,46 грн.: податок на додану вартість у сумі 77926,58 грн., земельний податок з юридичних осіб у сумі 36610,00 грн., податок на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності у сумі 63920,19 грн., надходження збору за спеціальне використання води від підприємств ЖКГ у сумі 570569,73 грн., надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти у сумі 38366,99 грн., надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях у сумі 126,97 грн.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача через канцелярію суду надав клопотання про визнання адміністративного позову в повному обсязі, та у судовому засіданні не заперечував проти задоволення позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 136 КАС України позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.

Частиною 3 ст. 136 КАС України передбачено, що судове рішення у зв'язку з визнанням адміністративного позову ухвалюється за правилами, встановленими ст. 112 КАС України.

Згідно вимог ст. 112 КАС України зокрема, у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову. Суд не приймає визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.

Таким чином, оскільки дії відповідача не суперечать закону і не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси, суд приймає визнання адміністративного позову, виходячи при цьому з наступного.

Судом встановлено, що Комунальне підприємство «Зугресводоканал» зареєстроване 14.03.2008 року рішенням виконавчого комітету Харцизької міської ради та знаходиться на обліку у Державній податковій інспекції у м. Харцизьку Головного управління Міндоходів у Донецькій області, як платник податків з 17.03.2008 року (а.с.8,82).

Відповідач Державна податкова інспекція у місті Харцизьку Головного управління Міндоходів у Донецькій області є суб`єктом владних повноважень, та здійснює в даних правовідносинах надані йому Законом України "Про державну податкову службу в Україні" повноваження.

Відповідно до ст. 2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні", завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами":

Податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання;

Податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України;

Платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.

Таким чином, податковий борг може існувати у разі, коли існує податкове зобов'язання, узгоджене саме платником податків, статус якого визначається відповідним законом щодо відповідного податку, збору (обов'язкового платежу).

У відповідності до ст. 14 Закону України „Про систему оподаткування" податок на додану вартість є загальнодержавним податком.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування" платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Згідно п. 1.6 ст. 1 Закону України „Про податок на додану вартість" податкове зобов'язання - загальна сума податку, одержана (нарахована) платником податку в звітному (податковому) періоді, визначена згідно з цим Законом.

Наявність податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 77926,58 грн. підтверджується деклараціями з податку на додану вартість від 20.06.2012 року №9035014211, від 20.07.2012 року № 9042210216, від 20.08.2012 року № 9050409932, від 18.09.2012 року № 9056643995, від 20.12.2012 року № 9080508007, від 21.01.2013 року № 9085480690, від 19.02.2013 року № 9007924911, від 20.03.2013 року № 9014659016,від 17.04.2013 №9021010244, від 20.05.2013 № 9029204666, які є узгодженими з дати їх подання, та податкового повідомлення-рішення від 30.05.2013 року № 0001341520, яке на час подання позову не оскаржене відповідачем;

- земельний податок з юридичних осіб у сумі 36610,00 грн. відповідно до податкової декларації від 17.07.2012 року № 9578, від 30.01.2013 року № 35,які є узгодженими з дати їх подання, та податкових повідомлень-рішень від 31.08.2012 року № 0004101510,від 07.09.2012 року № 0004481510,які на час подання позову не оскаржені відповідачем, нараховано пені на борг минулих років;

- податок на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності у сумі 63920,19 грн. відповідно до податкової декларації від 10.02.2013 № 9087304115, яка є узгодженими з дати її подання, та податкового повідомлення-рішення від 14.08.2012 року № 0004161510, яка час подання позову не оскаржено відповідачем, нараховано пені на борг минулих років;

- надходження збору на спеціальне використання води від підприємств ЖКГ у сумі 570569,73 грн. відповідно до податкових розрахунків від 19.07.2012 року № 9886, від 07.11.2012 № 16087, від 06.02.2013року № 1300000063, від 08.05.2013 року № 9026402059, які є узгодженими з дати їх подання, та податкових повідомлень-рішень від 07.06.2012 року № 0003491510, від 29.11.2012 року № 0005411510, які на час подання позову не оскаржені відповідачем, нараховано пені на борг минулих років;

- надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти у сумі 38366,99 грн. відповідно до податкових декларацій від 17.07.2012 року № 9577, від 07.11.2012 року № 16083, від 11.02.2013 року № 9087303785, від 03.05.2013 року № 90256930769, від 08.08.2013 № 9048496769 які є угодженими з дати їх подання, нараховано пені на борг минулих років;

- надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях у сумі 126,97 грн. відносно до податкових декларацій від 17.07.2012 року №9577, від 07.11.2012 № 16083, від 11.02.2013 № 9087303785, від 03.05.2013 року № 90256930769, від 08.08.2013 року № 9048496769 які є узгодженими з дати їх подання, нараховано пені на борг минулих років.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожний зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно з п. 49.16 ст. 49 Податкового кодексу України, незалежно від наявності відмови у прийнятті податкової декларації платник податків зобов'язаний погасити податкове зобов'язання, самостійно визначене ним у такій податковій декларації, протягом строків, установлених цим Кодексом.

Пунктом 38.1 ст. 38. Податкового кодексу України встановлено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Підпунктом 14.1.175. п. 14.1. ст. 14 Кодексу встановлено, що суми грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання вважаються податковим боргом.

Пунктом 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України визначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно пп. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.

Підпунктом 14.1.153 Податкового кодексу України податкова вимога - письмова вимога органу державної податкової служби до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.

Пунктом 59.1 Податкового кодексу України визначено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Оскільки спірні правовідносини виникли у період до 2011 року, враховуючи, що з 01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, позивачем надсилалися податкові вимоги у відповідності до Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ: перша податкова вимога № 1/300 від 26.08.2013 року, яка була отримана 26.08.2009 року уповноваженою особою відповідача, про що свідчить відповідний підпис на корінці першої податкової вимоги (а.с. 11). Другу податкову вимогу № 2/234 від 28.09.2009 року відповідач отримав 28.09.2009 року, про що є відповідний підпис на корінці другої податкової вимоги (а.с. 11).

Проте, станом на момент подання позову, відповідачем сума заборгованості добровільно не сплачена, яка у загальному розмірі складає 787520,46 грн.: податок на додану вартість у сумі 77926,58 грн., земельний податок з юридичних осіб у сумі 36610,00 грн., податок на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності у сумі 63920,19 грн., надходження збору за спеціальне використання води від підприємств ЖКГ у сумі 570569,73 грн., надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти у сумі 38366,99 грн., надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях у сумі 126,97 грн.

Пунктом 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України передбачено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Відповідно до п. 95.2 ст. 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Згідно із п.95.3 ст. 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Враховуюче вищевикладене, суд вважає, що вимоги позивача про стягнення податкового боргу у розмірі 787520,46 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.

Представником відповідача у судовому засіданні було надано заяву про відстрочення виконання рішення до 01.11.2014 року, мотивуючи відсутністю достатніх коштів на рахунках підприємства, та надав аналіз фінансово-господарської діяльності Комунального підприємства «Зугресводоканал-1» за 9 місяців 2013 року. Представник позивача у судовому засіданні проти задоволення такого клопотання не заперечував.

За приписами ч.1 ст. 263 КАС України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Також ч.2 ст. 263 КАС України передбачено право суду у виняткових випадках відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення.

Відповідно до ч.1 ст. 257 КАС України, у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.

Так, згідно наданого відповідачем аналізу фінансово-господарської діяльності Комунального підприємства «Зугресводоканал-1», за підприємством обліковується значна сума заборгованості із заробітної плати, по сплаті податків та інших обов'язкових внесків, дебіторська заборгованість, що разом складає збитки підприємства у розмірі 1214,0 тис. грн. (а.с. 87).

Крім того, на кошти відповідача накладений арешт, що підтверджується постановами про арешт коштів боржника (а.с. 88-89).

Отже, суд вважає, що доводи відповідача про неможливість виконання судового рішення за обставин, що ускладнюють його виконання знайшло своє підтвердження під час розгляду заяви та підтверджуються наданими доказами.

За таких обставин, суд враховуючи скрутне фінансове становище відповідача, суд дійшов висновку про наявність обставин, що ускладнюють виконання судового рішення, а відтак вважає за можливе відстрочити виконання зазначеного судового рішення.

Разом з тим, суд вважає, що заява про надання відстрочки строком до 01.11.2014 року є безпідставною, оскільки відстрочка може надаватися за обставин, що ускладнюють виконання судового рішення, в даному випадку такими обставинами є скрутне фінансове (матеріальне) становище, відсутність грошових коштів та наявна заборгованість підприємства по заробітній платі, по сплаті податків та інших обов'язкових внесків, неможливості стягнути наявної заборгованості перед підприємством. Впродовж відповідного фінансового періоду можуть змінитися зазначені обставини, що ускладнюють виконання судового рішення у бік покращення, а тому, враховуючи необхідність забезпечення надходження коштів до Державного бюджету протягом бюджетного року, суд вважає достатнім відстрочення виконання судового рішення строком до 01.06.2014 року.

Тому, з урахуванням зазначених обставин, задовольняючи позов, суд частково задовольняє заяву комунального підприємства «Зугресводоканал-1» і відстрочує виконання постанови суду у цій справі до 01.06.2014 року.

Відповідно до статті 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 7, 17, 86, 94, 158-163, 254 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов Державної податкової інспекції у місті Харцизьку Головного управління Міндоходів у Донецькій області до Комунального підприємства «Зугресводоканал-1» про стягнення заборгованості перед бюджетом у сумі 787 520,46 грн. - задовольнити.

Стягнути кошти з рахунків Комунального підприємства «Зугресводоканал-1» (86783, Донецька область, м. Зугрес, вул. Карла-Маркса, буд. 21, код ЄДРПОУ 35602044) у банках, що обслуговують такого платника податків, в погашення податкового боргу:

- податок на додану вартість у сумі 77 926 (сімдесят сім тисяч дев'ятсот двадцять шість) грн. 58 коп.;

- земельний податок з юридичних осіб у сумі 36 610 (тридцять шість тисяч шістсот десять) грн.;

- податок на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності у сумі 63 920 (шістдесят три тисячі дев'ятсот двадцять) грн. 19 коп.;

- надходження збору за спеціальне використання води від підприємств ЖКГ у сумі 570 569 (п'ятсот сімдесят тисяч п'ятсот шістдесят дев'ять) грн. 73 коп.;

- надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти у сумі 38 366 (тридцять вісім тисяч триста шістдесят шість) грн. 99 коп.;

- надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях у сумі 126 (сто двадцять шість) грн. 97 коп.;

загалом 787 520 (сімсот вісімдесят сім тисяч п'ятсот двадцять) грн. 46 коп.

Відстрочити виконання постанови суду до 01.06.2014 року.

Вступна та резолютивна частина постанови складена у нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 31 жовтня 2013 року. Постанова у повному обсязі виготовлена 05 листопада 2013 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КАС України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до адміністративного суду апеляційної інстанції через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Чекменьов Г.А.