Рішення № 35165202, 06.11.2013, Братський районний суд Миколаївської області

Дата ухвалення
06.11.2013
Номер справи
471/1740/13-ц
Номер документу
35165202
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 471/1740/13-ц

Провадження №2/471/594/13

Номер рядка звіту 22

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2013 року Братський районний суд Миколаївської області

в складі: головуючого Губанова В. М.,

при секретарі Тягнирядно І. Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду с-щі Братське справу за заявою

Прокурор Братського району Миколаївської області в інтересах держави, в особі Братської райдержадміністрації Миколаївської області до ОСОБА_1 , про визнання недійсним договору оренди водного об'єкту, повернення водного об'єкту в розпорядження громадян ,

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Братського району звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про визнання недійсним договору оренди водного обєкту, повернення водного обєкту в розпорядження громадян.

В позовній заяві прокурор посилається на те, що за результатами проведення перевірки встановлено, що розпорядженням Братської районної державної адміністрації Миколаївської області від 04.07.2012р. за №215-р ОСОБА_1 надано в оренду водний об'єкт площею водного дзеркала 3,23 га, об'єм 19,4 тис. м. куб., терміном на 15 років, для риборозведення. 27 серпня 2012 року між Братською районної державної адміністрації Миколаївської області в особі першого заступника голови Галабана М,С. та громадянином ОСОБА_1 укладено договір про надання водного об'єкта загальнодержавного значення у користування на умовах оренди.

Відповідач відмовляється від укладання договору оренди землі під водним об'єктом.

Орендодавцями водних об'єктів загальнодержавного значення є Кабінет Міністрів України та місцеві державні адміністрації.

Право водокористування надається на умовах оренди і оформляється договором, погодженим з державними органами охорони навколишнього природного середовища та водного господарства.

ОСОБА_1 до Братської районної державної адміністрації не звертається з клопотанням про надання дозволу на розробку технічної документації.

Проведеною прокуратурою району перевіркою встановлено, що раніше зазначений договір оренди водного об'єкту укладено без погодження Держаним управлінням охорони навколишнього природного середовища у Миколаївській області, що є умовою користування водним об'єктом на умовах оренди відповідно до ч. 7 ст. 51 Водного кодексу України (діючої на момент укладання зазначеного договору оренди водного об'єкту).

ОСОБА_1 І використовує водний об'єкт за недійсним договором оренди водного об'єкту та без договору оренди земельної ділянки.

В судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримав.

Відповідач в судовому засіданні визнав позовні вимоги.

Вислухавши пояснення прокурора, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню із слідуючих підстав.

Із матеріалів справи вбачається, що за результатами проведення перевірки встановлено, що розпорядженням Братської районної державної адміністрації Миколаївської області від 04.07.2012р. за №215-р ОСОБА_1 надано в оренду водний об'єкт площею водного дзеркала 3,23 га, об'єм 19,4 тис. м. куб., терміном на 15 років, для риборозведення. 27 серпня 2012 року між Братською районної державної адміністрації Миколаївської області в особі першого заступника голови Галабана М,С. та громадянином ОСОБА_1 укладено договір про надання водного об'єкта загальнодержавного значення у користування на умовах оренди.

Відповідач відмовляється від укладання договору оренди землі під водним об'єктом.

Відповідно до ст. 2 Водного кодексу України водні відносини в Україні регулюються Цим кодексом, Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища» та іншими актами законодавства.

Відповідно до ст. 51 Водного кодексу України (діючої на момент укладання зазначеного договору оренди водного об'єкту) у користування на умовах оренди для. рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, лікувальних, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт можуть надаватися водосховища (крім водосховищ комплексного призначення), ставки, озера та замкнені природні водойми.

Орендодавцями водних об'єктів загальнодержавного значення є Кабінет Міністрів України та місцеві державні адміністрації.

Право водокористування надається на умовах оренди і оформляється договором, погодженим з державними органами охорони навколишнього природного середовища та водного господарства.

Відповідно до ст.5 Водного кодексу України, наказу Державного комітету України по водному господарству №241 від 03.06.1997 року «Про затвердження Переліку річок та водойм, що віднесені до водних об'єктів місцевого значення» зареєстровано в Міністерстві юстиції України 6 січня 1998 р. за N 2/2442 та відповіді Миколаївського обласного управління водних ресурсів, водний об'єкт наданий в оренду ОСОБА_2 є об'єктом загального державного значення, тому надаються в оренду Братською районною державною адміністрацією.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 травня 1996 року N 502 «Про затвердження Порядку користування землями водного фонду» встановлений порядок використання зазначених земель. Згідно цього Порядку, право користування земельною ділянкою на землях водного фонду виникає після встановлення меж цієї ділянки в натурі (на місцевості) і одержання відповідного документа, що посвідчує це право.

Порядок надання в оренду земельних ділянок державної власності регулюється вимогами ст. 123 Земельного кодексу України, згідно якої особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. ОСОБА_1 до Братської районної державної адміністрації не звертається з клопотанням про надання дозволу на розробку технічної документації.

Проведеною прокуратурою району перевіркою встановлено, що раніше зазначений договір оренди водного об'єкту укладено без погодження Держаним управлінням охорони навколишнього природного середовища у Миколаївській області, що є умовою користування водним об'єктом на умовах оренди відповідно до ч. 7 ст. 51 Водного кодексу України (діючої на момент укладання зазначеного договору оренди водного об'єкту).

Крім того встановлено, що всупереч ст. 124 Земельного кодексу, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 Земельного Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди: земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки та Постанові Кабінету Міністрів України від 13 травня 1996 року N 502 «Про затвердження Порядку користування землями водного фонду» П.5 право користування земельною ділянкою на землях водного фонду виникає після встановлення меж цієї ділянки в натурі (на місцевості) і одержання відповідного документа, що посвідчує це право. Право тимчасового користування земельними ділянками на землях водного фонду оформляється договором, який укладається між відповідною Радою і юридичною або фізичною особою.

ОСОБА_1 І використовує водний об'єкт за недійсним договором оренди водного об'єкту та без договору оренди земельної ділянки.

Відповідно до ч. з ст. 215 ЦК України якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Згідно зі статтею 121 Конституції України на прокуратуру покладено представництво інтересів держави у судах.

Відповідно до ч. 3 п. 3 ст. 20 Закону України «Про прокуратуру» при виявленні в зв'язку з тим, що договір оренди земельної ділянки водного фонду не укладався та користування водним об'єктом на умовах оренди оформлене з порушенням ч. 7 ст. 51 (діючої на момент укладання зазначеного договору оренди водного об'єкту) Водного кодексу України держава не отримує кошти за оренду земельної ділянки водного фонду.

Земельні відносини, суб'єктами яких є фізичні чи юридичні особи, органи місцевого самоврядування органи державної влади, а об'єктами - землі у межах території України земельні ділянки та права на них, регулюються земельним і цивільним законодавством на принципах забезпечення юридичної рівності прав їх учасників, забезпечення гарантій прав на землю (ст. 1 ЦК України, ст.2, 5 ЗК України).

Відповідно до цього спори, що виникають із земельних відносин, у яких хоча б однією зі сторін є фізична особа, незважаючи на участь у них суб'єкта владних повноважень, згідно зі ст.15 ЦПК України розглядаються в порядку цивільного судочинства.

Відповідно до п. 7 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №3 від 01.03.2013 „Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ", п.п. 2, 3 постанови Пленуму Верховного Суду України „Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ" № 7 від 16.04.2004 земельні відносини, суб'єктами яких є фізичні чи юридичні особи, органи місцевого самоврядування, органи державної влади, а об'єктами - землі у межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї), регулюються земельним і цивільним законодавством на принципах забезпечення юридичної рівності прав їх учасників, забезпечення гарантій прав на землю. Захист судом прав на землю у цих відносинах здійснюється способами, визначеними статтями 16, 21, 393 ЦК, статтею 152 ЗК, у тому числі шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, припинення правовідношення та відновлення становища, яке існувало до порушення.

Відповідно до приписів ст.114 ЦПК України позови, що виникають із приводу нерухомого майна, пред'являються за місцезнаходженням майна або основної його частини.

На підставі ст.. 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати. Якщо позов задоволено частково, судові витрати присуджуються позивачеві пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, а відповідачеві - пропорційно до тієї частини позовних вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено, тому суд вважає за необхідне стягнути судовий збір з ОСОБА_1 на користь держави.

Керуючись ст.ст.10, 209, 210, 361, ч. 1 ст 363, 365 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Визнати недійсним договір надання водного об'єкта загальнодержавного значення у користування на умовах оренди від 27.08.2011 року, укладеного, Братською районною державною адміністрацією Миколаївської області та ОСОБА_1.

Зобов'язати ОСОБА_1 повернути водний об'єкт до Братської районної державної адміністрації.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 229,40 грн. на користь державного бюджету в Братському районні, ідентифікаційний код отримувача 37278537, банк отримувача ГУДКУ у Миколаївській області, код МФО 826013, номер доходного рахунку, щодо сплати судового збору (рахунок отримувача) 31212206700081, код класифікації доходів бюджету 22030001, код ЄДРПОУ суду 02892474.

Апеляційна скарга на рішення Братського районного суду Миколаївської області може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя Братського

районного суду ОСОБА_3,