ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
21.04.09 р. Справа № 13/38
Суддя господарського суду Донецької області Темкіжев І.Х.
присекретарі Фоменко В.О.
розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовом Державної екологічної інспекції в Донецькій області м. Донецьк
до відповідача Державного підприємства „Селидіввугілля” відокремлений підрозділ „Шахта 1/3 Новогродівська” м. Селидове, Донецька область
про відшкодування суми збитків в сумі 1’487грн. 99коп.
за участю представників сторін:
від позивача - Руденко А.О. за довір. № 02-769 від 13.03.09р. – гол. спец.-юрис.
від відповідача - Тюшкіна Л.А. за довірен. № 1/400 від 31.03.09р. – поміч. дир.
СУТЬ СПОРУ :
Державна екологічна інспекція в Донецькій області м. Донецьк звернулася з позовом до Державного підприємства „Селидіввугілля” відокремлений підрозділ „Шахта 1/3 Новогродівська” м. Селидове про відшкодування суми збитку, заподіяного державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства в розмірі 1’487грн. 99коп.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на ст. 40, 55, 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст. 96 Земельного кодексу України, ст. ст. 17, 33 Закону України „Про відходи”, акт перевірки дотримання вимог природо охоронного законодавства від 25.04, 06-14.05.08р., протокол по факту порушення природоохоронного законодавства України від 22.05.08р., довідку № 1/318-а від 21.05.08р., розрахунок розміру шкоди.
Розгляд справи здійснювався без застосування засобів технічної фіксації судового процесу відповідно до ст.. 81-1 Господарського-процесуального кодексу України.
Позивач підтримав позовні вимоги.
Відповідач у судовому засіданні 21.04.09р. заперечень проти позовних вимог не надав, визнав вимоги інспекції в повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторони, суд встановив наступне.
З 25.04.08р. та з 06.05.08р. по 14.05.08р. державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища відділу оперативного міжрайонного екологічного контролю по Торецькому регіону Державної екологічної інспекції в Донецькій області була проведена перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства на відокремленому підрозділі„Шахта 1/3 Новогродівська” ДП „Селидіввугілля”. Під час перевірки в присутності провідного інженера з охорони навколишнього природного середовища Михальченко О.В. був встановлений факт засмічення земельної ділянки на території промплощадки № 3 відходами виробництва (золошлаками двох котельних) на площі 12,3м2. Об’єм зазначених відходів склав 6,1м3. Зазначене підтверджується довідкою № 1/318-а від 21.05.08р. ВП„Шахта 1/3 Новогродівська” ДП „Селидіввугілля”, актом перевірки дотримання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища від 25.04., 06.-14.05.08р та протоколом по факту порушення земельного законодавства України від 22.05.08р. Зазначеним актом встановлено, що на підприємстві порушені правила складування, збереження відходів. Відходи складуються несанкціоновано без наявності дозволу на розміщення відходів та лімітів на їх утворення.
Відповідальність юридичних та фізичних осіб настає внаслідок порушення ними встановлених умов використання, таким чином ВП„Шахта 1/3 Новогродівська” ДП „Селидіввугілля” суттєво порушило інтереси держави тому, що ст.1 Земельного кодексу України від 25.10.2001р. № 2768-III передбачено, що Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави та використання власності на землю не може завдавати шкоди правам і свободам громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі. Ст. 55 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” від 25.06.1991 № 1264-XII передбачено, що суб'єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення. Розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей. Аналогічний припис у ст. 33 Закону України „Про відходи” № 187/98-ВР від 1998.03.05р.
Місцеві Ради несуть відповідальність за стан навколишнього природного середовища на своїй території і в межах своєї компетенції, здійснюють контроль за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів на території місцевої Ради, формують та використовують місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища у складі місцевих бюджетів.
Згідно з ст. 17 Закону України „Про відходи” 187/98-ВР від 1998.03.05 суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані: запобігати утворенню та зменшувати обсяги утворення відходів; відшкодовувати шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу, здоров'ю та майну громадян, підприємствам, установам та організаціям внаслідок порушення встановлених правил поводження з відходами, відповідно до законодавства України; виконувати інші обов'язки.
В ст. 47 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” зазначається про утворення місцевих фондів охорони природного середовища у складі відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок зборів за забруднення, частини грошових стягнень за порушення норм і правил охорони довкілля та шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Ст.. 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” від 25.06.91р. № 1264-ХІІ передбачено, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Згідно розрахунку збитків збиток нанесений державі на суму 1487грн. 99коп., який підрахований по “Методиці визначення розміру шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів”, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 149 від 04.04.07р.
Враховуючи вищевикладене слід визнати, що вимоги Державної екологічної інспекції в Донецькій області м. Донецьк є обґрунтованими, доведеними належним чином, визнаними відповідачем та підлягають задоволенню.
Судові витрати підлягають стягненню з відповідача у порядку, що передбачений ст.49 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись: ст.ст. 55, 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст. 96 Земельного кодексу, ст.ст.17, 33 Закону України „Про відходи”, ст.ст. 33,43, 49, 82-85 ГПК України, -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги Державної екологічної інспекції в Донецькій області м. Донецьк
задовольнити повністю.
Стягнути з Державного підприємства „Селидіввугілля” (85483, Донецька область, м. Селидово, вул. К.Маркса, 41, ЄДРПОУ 33426253) на рахунок спеціального фонду місцевого бюджету Новогродівської міської ради суму збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства у розмірі 1487грн. 99коп.
Стягнути з Державного підприємства „Селидіввугілля” (85483, Донецька область, м. Селидово, вул. К.Маркса, 41, ЄДРПОУ 33426253) в доход держбюджету України держмито в сумі 102 грн.
Стягнути з Державного підприємства „Селидіввугілля” (85483, Донецька область, м. Селидово, вул. К.Маркса, 41, ЄДРПОУ 33426253) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу на користь Державного бюджету у сумі 118грн.
У судовому засіданні 21.04.09р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення.
Вступну та резолютивну частину рішення оголошено 21.04.2009р.
Повний текст рішення складено і підписано 22.04.2009р.
Суддя