ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
23.04.09 р. Справа № 13/34
Суддя господарського суду Донецької області Темкіжев І.Х.
присекретарі Фоменко В.О.
розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
Державної екологічної інспекції в Донецькій області м. Донецьк
До відповідача: Державного підприємства „Донецька вугільна енергетична компанія” Відокремлений підрозділ „Шахта Моспинська” м. Донецьк
про відшкодування суми збитків в сумі 75’328грн. 00коп.
За участю представників сторін:
від позивача: Руденко А.О. за довірен. від 13.03.09р. – гол. спец.-юр.
від відповідача: Медянська О.В. за довір. № 9/280 від 08.01.09р. – юриск.
СУТЬ СПОРУ :
Державна екологічна інспекція в Донецькій області м. Донецьк звернулася до суду з позовом до Державного підприємства „Донецька вугільна енергетична компанія” Відокремлений підрозділ „Шахта Моспинська” м. Донецьк про відшкодування суми збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства в розмірі 75’328грн. 00коп.
В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на ст. 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища“ , ст.ст. 28, 33, 34 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”, акт перевірки № 10/145 від 25.04.08р., довідку СП „Шахта Моспинська” ДП „Донецька вугільна енергетична компанія” про кількість часів роботи джерела викидів № 746 від 08.09.08р., акт результатів контролю викидів в атмосферу № 2/17 від 23.02.04р., акт відбору проб № 2 від 12.02.04р., протокол вимірювання швидкості та витрати газопилового потоку (Додаток № 1 до акту відбору проб № 2 від 12.02.04р.), результати вимірювання концентрацій забруднюючих речовин (Додаток 2), розрахунок розміру відшкодування збитків.
Розгляд справи здійснювався без застосування засобів технічної фіксації судового процесу відповідно до ст. 81-1 Господарського-процесуального кодексу України.
Позивач підтримав позовні вимоги. У судовому засіданні 23.04.09р. надав суду письмову позицію на заперечення відповідача, яка долучена до матеріалів справи.
У судовому засіданні 07.04.2009р. відповідач надав суду відзив на позовну заяву, у якому просить відмовити в позовних вимогах позивачу, посилаючись на наступне.
Вважає, що позивачем визначений розмір відшкодування збитків за наднормативний викид забруднюючої речовини від джерела викиду за період з 01.01.07р. по 31.12.07р. безпідставно, так як підставою розрахунку були результати інструментальних вимірювань потужності викиду забруднюючих речовин від джерела викиду в атмосферу виконані 23.02.04р. Це суперечить п. 6.4 „Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря”, затвердженої наказом Мінекобезпеки України № 38 від 18.05.95р., де зазначено, що розрахунки потужності викидів забруднюючих речовин по джерелах або речовинах, які не мають дозволу на викид, ведуться на основі потужності фактичного викиду, визначеної інструментальними вимірами. Тобто вважає, що для визначення розміру збитків за заявлений у позові період необхідні результати вимірювань станом на 2007рік. Інших заперечень по суті заявлених вимог від відповідача не надійшло.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд встановив, що 25.04.08р. відділом оперативного міжрайонного екологічного контрою по Донецькому регіону була проведена перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства України на Державному підприємстві „Донецька вугільна енергетична компанія” Відокремлений підрозділ „Шахта Моспинська”. У позовній заяві позивач посилається на те, що під час перевірки встановлено, що шахта здійснює викид забруднюючих речовин – оксидів азоту від джерела викиду в атмосферне повітря (труба, що відводить викиди забруднюючих речовин від котла КВ – 3) без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Зазначені порушення підтверджені результатами перевірки СП„Шахта Моспинська” ДП„Донецька вугільна енергетична компанія”, за результатами якої складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 10/145 від 25.04.08р., а також результатами інструментальних вимірювань потужності викиду забруднюючих речовин від джерела викиду в атмосферу виконаних 12.02.04р. відділом аналітичного контролю Державного управління екології та природних ресурсів в Донецькій області. При здійсненні інструментальних вимірювань були складені: акт результатів контролю викидів в атмосферу № 2/17 від 23.02.04р., припис № 2/17 від 23.02.04р., акт відбору проб забруднюючих речовин в організованих промвикидах стаціонарних джерел забруднення атмосферного повітря № 2 від 12.02.04р., протокол вимірювання швидкості та витрати газопилового потоку (додаток 1 до акту відбору проб № 2 від 12.02.04р.), результати вимірювання концентрацій забруднюючих речовин в організованих промвикидах стаціонарних джерел забруднення атмосферного повітря (додаток 2).
За фактами встановлених порушень, відповідачу 23.02.04р. приписано оформити дозвіл на скид забруднюючих речовин в атмосферне повітря від котла ВК-3 у встановлений законом порядку.
Але, як встановлено актом перевірки № 10/145 від 25.04.08р., підтверджено позивачем та не заперечене відповідачем станом на час перевірки підприємство не отримало дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Факт загального часу роботи вищезазначеного джерела викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря встановлений інспекцією за даними, викладеними у довідці підприємства № 746 від 08.09.08р. за підписом головного інженера шахти Нестеренко О.О. Відповідно з даними довідки джерело працювало в період з 01.01.07р. по 01.04.07р. – 1018 годин, з 01.04.07р. по 01.07.07р. – 105годин, з 01.10.07р. по 31.12.07р. – 837годин.
Посилання відповідача на те, що інспекція безпідставно нарахувала суму збитків заподіяних державі за період з 01.01.07р. по 31.12.07р., так як керувалась результатами вимірювань виконаних 12.02.04р., судом до уваги не приймаються з огляду на нижченаведене.
Предметом розгляду справи є відшкодування суми збитків, заподіяних державі внаслідок викиду забруднюючих речовин (оксидів азоту) від джерела викиду без дозволу за період з 01.01.07р. по 31.12.07р. Отже, дані порушення в тому числі регулюються положеннями „Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря”, затвердженої наказом Мінекобезпеки України № 38 від 18.05.95р. (далі – Методика), яка діяла на той час.
Згідно з п. 5. Методики для визначення наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря використовуються результати безпосередніх вимірів (інструментальні, інструментально-лабораторні, індикаторні - далі інструментальний метод) викидів в атмосферне повітря по джерелах викидів, які виконані у відповідності з діючими вимогами відбору і аналізу проб та оформлені у встановленому порядку. Згідно п. 3.3 Методики джерело забруднення атмосферного повітря - об'єкт, що розповсюджує забруднюючі атмосферне повітря речовини. Джерелом викидів у даному випадку є труба,що відводить викиди забруднюючих речовин від котлу КВ-3.
Наднормативними викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря вважаються : викиди забруднюючих речовин джерелами, які не мають дозволів на викид, в тому числі і по окремих інгредієнтах, що визначено Методикою. Відповідно до п. 6.2. Методики термін роботи джерела в режимі наднормативного викиду визначається з моменту виявлення порушення до моменту його усунення, підтвердженого даними контрольної перевірки, з урахуванням фактично відпрацьованого часу.
Відповідно до п. 6.4. Методики розрахунки потужності викидів забруднюючих речовин по джерелах або речовинах, які не мають дозволу на викид, ведуться на основі потужності фактичного викиду, визначеної інструментальними вимірами. При цьому час роботи джерела в режимі наднормативного викиду визначається з моменту виявлення порушення до моменту оформлення дозволу на викид.
Позивачем здійснена ресурсна перевірка СП„Шахта Моспинська” ДП„Донецька вугільна енергетична компанія”, під час якої встановлено, що виявлені порушення у 2004році відповідачем не усунені (результати відображені у акті № 10/145 від 25.04.09р., який знаходиться у матеріалах справи).
Аналізуючи вищенаведені положення суд зазначає, що на інспекцію не покладений обов’язок здійснювати контрольну перевірку, так як виявлені актом № 2/17 від 23.02.04р. порушення відповідачем не усунені, крім того, у відповідача взагалі не має дозволу на викиди.
Суд дійшов висновку, що інспекцією обґрунтовано визначений термін роботи джерела режимі наднормативного викиду з урахуванням відпрацьованого часу – довідка СП„Шахта Моспинська” ДП„Донецька вугільна енергетична компанія” № 746 від 08.09.08р про кількість часів роботи джерела викиду (труба котла КВ-№3) за період з 01.01.07р. по 31.12.07р.
Ст. 11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря” передбачено, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я. Однак на момент перевірки підприємство у порушення вимог цього Закону не мало дозволу на викид забруднюючих речовин із джерела забруднення атмосфери - труба, що відводить викиди забруднюючих речовин від котлу КВ-3.
У ст. 33 Закону України “Про охорону атмосферного повітря” передбачена відповідальність за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади відповідно до закону.
Відповідно до ст. 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
В ст. 47 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” зазначається про утворення місцевих фондів охорони природного середовища у складі відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок зборів за забруднення, частини грошових стягнень за порушення норм і правил охорони довкілля та шкоду.
Згідно розрахунку збитків, зробленого фахівцем відділу оперативного міжрайонного екологічного контролю по Донецькому регіону, збиток нанесений державі на суму 75’328грн. 00коп., який підрахований по вищезазначеній Методиці.
Враховуючи вищенаведене слід визнати, що вимоги Державної екологічної інспекції в Донецькій області м. Донецьк є обґрунтованими, доведеними належним чином та підлягають задоволенню.
Судові витрати підлягають стягненню з відповідача, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.
Враховуючи вищевикладене та керуючись: ст.ст. 68, 69 Закону України” Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст. 10,11, 33, 34 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”, ст.ст. 33, 43, 49, 82-85 ГПК України ,-
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги Державної екологічної інспекції в Донецькій області м. Донецьк
задовольнити повністю.
Стягнути з Державного підприємства „Донецька вугільна енергетична компанія” (83001, м. Донецьк, вул. Артема, 63, ЄДРПОУ 33161769) на рахунок спеціального фонду місцевого бюджету Донецької міської ради суму збитків, заподіяних атмосферному повітрю у розмірі 75’328грн. 00коп.
Стягнути з Державного підприємства „Донецька вугільна енергетична компанія” (83001, м. Донецьк, вул. Артема, 63, ЄДРПОУ 33161769) в доход держбюджету України держмито в сумі 753грн. 28коп.
Стягнути з Державного підприємства „Донецька вугільна енергетична компанія” (83001, м. Донецьк, вул. Артема, 63, ЄДРПОУ 33161769) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу на користь Державного бюджету у сумі 118грн.
У судовому засіданні 23.04.09р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення.
Вступну та резолютивну частину рішення оголошено 23.04.2009р.
Повний текст рішення складено і підписано 27.04.2009р.
Суддя