Суддя-доповідач - Нікулін О.А.
Головуючий у 1 інстанції - Стиран В.В.
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
12 березня 2009 року справа № 2-а-20292/08/0570
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
| головуючого судді | Нікуліна О.А. | Суддів при секретарі за участю: позивача представника позивача представника відповідача | ОСОБА_1,ОСОБА_2 ОСОБА_3 не з'явився не з'явився не з'явився |
| розглянувши у відкритому апеляційну скаргу | судовому засіданні Управління Пенсійного фонду України в Амвросіївському районі Донецької області |
| на постанову | Донецького окружного адміністративного суду |
| від | 05 листопада 2008 року |
| у справі | № 2-а-20292/08 |
| за позовом | ОСОБА_4 |
| до | Управління Пенсійного фонду України в Амвросіївському районі Донецької області |
| про | перерахунок і виплату пенсії, - |
ВСТАНОВИЛА:
16 вересня 2008 року позивач звернувся до суду першої інстанції із зазначеним позовом. Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 05 листопада 2008 року позов було задоволено частково. Визнано незаконними дії УПФУ в Амвросіївському районі Донецької області та зобов'язано УПФУ в Амвросіївському районі Донецької області провести перерахунок державної пенсії ОСОБА_4 з 01.09.2008 року відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Суд першої інстанції при прийнятті постанови виходив з того, що позивач має статус «чорнобильця» і йому гарантоване право на соціальний захист, передбачений Законом. У відповідності до п. 4 ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 р. № 796-ХІІ (далі - Закон № 796-ХІІ), в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по 3 групі інвалідності 6-ти мінімальних пенсій. При цьому Закон передбачає здійснення перерахунку пенсії з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. Таким чином законодавець чітко врегулював порядок нарахування пенсії та здійснення перерахунку у бік збільшення кожного разу, коли збільшується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідачем подана апеляційна скарга, в якій він просить постанову суду першої інстанції скасувати та в задоволені позовних вимог позивачу відмовити. Відповідач до апеляційного суду не прибув, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, але просив суд розглянути справу без його участі. Позивач до апеляційного суду не прибув, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Представник позивача до апеляційного суду не прибула, про час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, але просила суд розглянути справу без її участі. Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, вивчивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає апеляційну скаргу необґрунтованою, а судове рішення таким, що підлягає залишенню без змін, з наступних підстав. При розгляді справи в апеляційній інстанції встановлено наступне. Позовні вимоги позивача полягають у перерахунку і виплаті пенсії. Медяник Анатолій Володимирович належить (віднесений) до першої категорії як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, згідно посвідчення серіїНОМЕР_1(а.с. 15). Позивачу встановлена третя група інвалідності з встановленням причини інвалідності - захворювання, пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 6). Колегія суддів під час апеляційного розгляду справи встановила, що відповідач відмовив позивачу у призначенні та виплаті за минулий період державної та додаткової пенсій по інвалідності у розмірах, визначених статтею 50 Закону № 796-ХІІ, згідно якої інвалідам 3 групи додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, встановлюється у розмірі 50 процентів пенсії за віком та частиною 4 статті 54 цього Закону, згідно якої розміри пенсій для інвалідів 3 групи інвалідності складають 6 мінімальних пенсій за віком, з огляду на відсутність підстав такого призначення та правомірність здійснення Управлінням розрахунку. З 1 січня 2004 року набрав чинності Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-4, який відповідно до його преамбули визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій. Абзацом другим преамбули цього Закону передбачено, що зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону. Частиною 3 статті 4 даного Закону передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначаються виключно законами про пенсійне забезпечення. Право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг визначене статтею 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Пунктом 2 частини 1 статті 8 зазначеного Закону таке право закріплене за особами, яким до дня набрання чинності цим Законом була призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» (крім соціальних пенсій) або була призначена пенсія (щомісячне довічне утримання) за іншими законодавчими актами, але вони мали право на призначення пенсії за Законом України «Про пенсійне забезпечення» - за умови, якщо вони не отримують пенсію (щомісячне довічне грошове утримання) з інших джерел. Право вибору пенсійних виплат передбачене статтею 10 наведеного Закону, і означає, що особі, яка має одночасне право на різні види пенсії: за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника, призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором. Абзац перший пункту 13 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, у разі, якщо особа має право на отримання пенсії, у тому числі відповідно до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначених законодавчих актів, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України. Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, соціального захисту потерпілого населення, визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (надалі - спеціальний закон), оскільки відповідно до статті 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди. Розділ 8 даного Закону передбачає правила призначення та виплати пенсій і компенсацій особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4. Стаття 49 цього розділу визначає пенсії особам, віднесеним до вказаних категорій у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію. Стаття 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у відповідних розмірах, зокрема інвалідам 3 групи - 50 відсотків мінімальної пенсії за віком. Виплата зазначеної пенсії відповідно до статті 53 даного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу. Частина четверта статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчим по 3 групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком. Колегія судів зазначає, що даною нормою визначений для даної категорії нижчий розмір державних пенсій. Таким чином, якщо нормами статті 49 спеціального закону передбачений максимальний розмір, то частиною 4 статті 54 даного закону нижчий розмір державної пенсії для інвалідів, віднесених виключно до першої категорії, та у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Визначення прожиткового мінімуму, закладення правової основи для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державою конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень, дає Закон України «Про прожитковий мінімум» від 15 липня 1999 року № 966-14, а також Законом України „Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії” від 5 жовтня 2000 року № 2017-ІІІ, згідно статті 1 якого прожитковий мінімум використовується для визначення, у тому числі мінімального розміру пенсії за віком, який відповідно до статті 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Частиною 3 статті 4 даного Закону (в редакції Закону № 2505-4 від 25 березня 2005 року, що діє з 31 березня 2005 року) передбачено, що прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік. Прожитковий мінімум публікується в офіційних виданнях загальнодержавної сфери розповсюдження. Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами. Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.2008 р. визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення, зокрема, п. 28 розділу II „Внесення змін до деяких законодавчих актів України Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким були внесені зміни до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо визнання незаконними дії УПФУ в Амвросіївському районі Донецької області та зобов'язано УПФУ в Амвросіївському районі Донецької області провести перерахунок державної пенсії ОСОБА_4 з 01.09.2008 року відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Тобто суд першої інстанції вірно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права. Керуючись ч. 1-3 ст. 160, ст. ст. 167, 195-196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. 206, ст. 211, ст. 212, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Амвросіївському районі Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 05 листопада 2008 року у справі № 2-а-20292/08 - залишити без задоволення. Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 05 листопада 2008 року у справі № 2-а-20292/08 за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Амвросіївському районі Донецької області про перерахунок і виплату пенсії - залишити без змін. Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з моменту набрання законної сили.
Головуючий: О.А.Нікулін /підписи/ Судді: С.П.Дяченко
І.В.Сіваченко З оригіналом згідно.
Суддя:
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Ідентифікаційний код 34511611 83017, м. Донецьк, бул. Шевченко,26 Тел/факс (062) 349-45-72, 349-45-74 _________________ 22-а- 17578/08 від ________ УПФУ в Орджонікідзевському р-ні м. Маріуполя Д/о пр. Перемоги, 16, м. Маріуполь, 87500
ОСОБА_1 АДРЕСА_1
Донецький апеляційний адміністративний суд надсилає копії ухвали від 25.12.2008 року за результатами апеляційного перегляду. Одночасно повідомляємо, що журнал (протокол) судового засідання виготовлений, підписаний і ви маєте право ознайомитись з ним в канцелярії суду.
Додаток : копія ухвали (на кожну адресу)
Суддя Донецького апеляційного адміністративного суду О.А.Нікулін
Вик. Старосуд І.М. т. (062) 349-45-66
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Ідентифікаційний код 34511611 83017, м. Донецьк, бул. Шевченко,26 Тел/факс (062) 349-45-72, 349-45-74 _________________ 22-а- 17578/08 від ________ УПФУ в Орджонікідзевському р-ні м. Маріуполя Д/о пр. Перемоги, 16, м. Маріуполь, 87500
ОСОБА_1 АДРЕСА_1
Донецький апеляційний адміністративний суд надсилає копії ухвали від 25.12.2008 року за результатами апеляційного перегляду. Одночасно повідомляємо, що журнал (протокол) судового засідання виготовлений, підписаний і ви маєте право ознайомитись з ним в канцелярії суду.
Додаток : копія ухвали (на кожну адресу)
Суддя Донецького апеляційного адміністративного суду О.А.Нікулін
Вик. Старосуд І.М. т. (062) 349-45-66