Справа № 2-а-3729/09
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 березня 2009 року м. Полтава
Полтавський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Чеснокової А.О.
при секретарі - Гришко Т.В.
за участю: представника відповідача - Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної в м. Полтаві ради - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Полтаві справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної в м. Полтаві ради, Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації, Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, треті особи: Головне управління Державного казначейства України в Полтавській області та Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про стягнення недоплаченої щорічної разової грошової допомоги,-
В С Т А Н О В И В:
В ІНФОРМАЦІЯ_1 року позивач ОСОБА_2 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації, треті особи: Головне управління Державного казначейства України в Полтавській області, Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, в якому просила стягнути з Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації суму недоплаченої одноразової допомоги до 5 травня сім'ї загиблого в сумі ІНФОРМАЦІЯ_2 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що він є ІНФОРМАЦІЯ_3 загиблого в Афганістані, що підтверджується посвідченням та відповідно до ч. 5 ст. 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічно до 5 травня йому повинна надаватися одноразова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, але відповідачем в 2008 році одноразова грошова допомога виплачена в меншому розмірі, ніж це передбачено законом.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду до участі у справі в якості відповідачів були залучені Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної в м. Полтаві ради та Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області.
В судове засідання позивач не з'явився, про дату та час розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчить розписка, яка знаходиться в матеріалах справи, надав до суду клопотання про розгляд справи у його відсутності.
В судове засідання відповідач Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної в м. Полтаві ради з'явився, заперечував проти задоволення позовних вимог, посилаючись на обставини, які викладені в письмових запереченнях.
В судове засідання інші відповідач та треті особи не з'явилися, про час та місце слухання справи були повідомлені належним чином, про що свідчать розписки, які знаходяться в матеріалах справи, причини неявки суду не повідомили, Головне управління Державного казначейства України в Полтавській області надало до суду клопотання про розгляд справи у відсутність представника управління.
Головне управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації, Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної в м. Полтаві ради та Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області надали до суду письмові заперечення, в яких просили відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування своїх доводів зазначили, що позивачу виплачувалась щорічна одноразова грошова допомога до 5 травня в розмірі, що визначені Законами України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік та постанови Кабінету Міністрів України № 183 від 12 березня 2008 року
Головне управління Державного казначейства України в Полтавській області надало до суду письмові пояснення, в яких просило розглянути справу по суті в сукупності поданих доказів сторін.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач є ІНФОРМАЦІЯ_3 загиблого в Афганістані, що підтверджується відповідним посвідченням НОМЕР_1.
ОСОБА_2 як ІНФОРМАЦІЯ_3 загиблого в Афганістані має право на отримання щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». За 2008 рік позивач отримав ІНФОРМАЦІЯ_4 грн. зазначеної допомоги.
Відповідно до Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” щорічно до 5 травня особам, зазначеним у цьому Законі, виплачується разова грошова допомога у кратному розмірі до мінімальної пенсії за віком.
Згідно ст. 17 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, фінансування витрат, пов'язаних з введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів .
Відповідно до п.20 розділу 2 Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про несення змін до деяких законодавчих актів України» частини 5 статей 12-15 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” викладені в наступній редакції: щорічно до 5 травня особам, зазначеним в Законі України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 за №10-рп\2008 року, у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень ст.65 розділу 1, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу 2, пункту 3 розділу 3 Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” і 101 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ст. 67 розділу 1, п.п. 1-4, 6-22, 24-100 розділу 2 Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України), визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення п.20 розділу 2 Закону України „Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”.
Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначеного закону, що визнані неконституційними. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.
Посилання відповідачів в письмових запереченнях на законодавче неврегульованість питання щодо механізму виплати разової грошової допомоги до 5 травня, відповідно до Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, суд, вважає хибними, з таких підстав.
Стаття 46 Конституції України гарантує громадянам право на соціальний захист.
Відповідно до статті 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Згідно ч.ч.3 та 4 ст.8 Кодексу адміністративного судочинства України звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні правовідносини.
Зі статей 12, 13, 14 та 15 „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” випливає, що під час визначення розміру пенсії за основу її нарахування береться мінімальна пенсія за віком.
За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», де зазначено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Іншого нормативно-правового акту, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, не має.
Суд не бере до уваги положення ч. 3 ст. 28 вищезазначеного Закону, де зазначено, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми за відсутності іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання щорічної разової грошової допомоги до Дня Перемоги, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено ст..ст. 12, 13, 14 та 15 „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.
Таким чином, при розрахунку щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, виходячи з якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Згідно статті 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" затверджено на 2008 рік прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня - 470 гривень, з 1 квітня - 481 гривня, з 1 липня - 482 гривні, з 1 жовтня - 498 гривень.
Суд вважає необхідним зазначити, що позовні вимоги щодо стягнення з відповідача недоплаченої одноразової допомоги до 5 травня у визначеній позивачем грошовій сумі не підлягають задоволенню, оскільки суд не може перебирати на себе функцію органу, на якого законодавством покладено такі повноваження.
Крім того, суд вважає необхідним зазначити, що вибраний позивачем спосіб захисту її порушеного права не є адекватним, оскільки до завдань органів праці та соціального захисту населення, згідно з їх положенням, відносяться функції щодо здійснення нарахування та виплати соціальних допоміг в розмірах, передбачених діючим законодавством.
Крім того, суд вважає необхідним зазначити, що Верховна Рада України, приймаючи Закон України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" обмежила соціальне право громадян, у тому числі і позивача, закріплене в ст..ст. 12, 13, 14 та 15 „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”. Даний висновок ґрунтується і на правових позиціях, висловлених Європейським судом з прав людини у рішенні від 08.11.2005 року, що набрало законної сили 08.02.2006 року у справі Кечко проти України, де вказується, що реалізація особою права, що пов'язано з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлено у залежність від бюджетних асигнувань та у випадках, коли набуттям чинності певним законом, його нормами призупиняється дія положень закону, що був прийнятий раніше, до спірних правовідносин застосовується закон, що діяв на момент виникнення у особи відповідного права.
Таким чином, посилання відповідачів на відсутність коштів щодо забезпечення виплати щорічної допомоги у розмірах прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність є безпідставними, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Відповідно до ст. 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12 - 16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
За таких обставин, суд приходить до висновку про необхідність зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної в м. Полтаві ради провести ОСОБА_2 перерахунок щорічної разової грошової допомоги до 5 травня відповідно до ч. 5 ст. 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та провести виплату недоплаченої допомоги за 2008 рік.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 8-14, 71, 159, 160-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної в м. Полтаві ради, Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації, Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, треті особи: Головне управління Державного казначейства України в Полтавській області та Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про стягнення недоплаченої щорічної разової грошової допомоги - задовольнити частково.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної в м. Полтаві ради нарахувати ОСОБА_2 недоплачену частину щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2008 рік відповідно до ч. 5 ст. 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з урахуванням мінімального розміру пенсії, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" та ст.. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та провести виплату.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративному суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження чи апеляційної скарги відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя (підпис) А.О. Чеснокова
З оригіналом згідно:
Суддя А.О. Чеснокова
Повний текст постанови виготовлений 23 березня 2009 року.
Постанова не набрала законної сили.
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
вул. С.Кондратенка, 6, м. Полтава, 36009, тел./факс 8 (05322) 2-78-69
E-mail: inbox@adm.pl.court.gov.ua <mailto:inbox@adm.pl.court.gov.ua> код ЄДРПОУ 35521510