8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
12 листопада 2013 року Справа № 812/8795/13-а
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Свергун І.О.,
за участі секретаря - Северіної А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Луганську справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекція у м. Лисичанську Головного управління Міндоходів у Луганській області до Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищенню стоків «Лисичанськводоканал» про стягнення податкової заборгованості з податку на додану вартість,
ВСТАНОВИВ:
21 жовтня 2013 року ДПІ у м. Лисичанську Головного управління Міндоходів у Луганській області звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищенню стоків «Лисичанськводоканал» про стягнення податкової заборгованості з податку на додану вартість в розмірі 998815,00 грн., в обґрунтування якого послалася на наступне.
Лисичанське комунальне спеціалізоване підприємство по видобутку, обробці, реалізації води та очищенню стоків «Лисичанськводоканал» зареєстровано в якості юридичної особи Лисичанською міською радою Луганської області 15.06.1992. За період з 29.07.2013 по теперішній час за відповідачем утворився податковий борг з податку на додану вартість в розмірі 998 815,00 грн. Податкове зобов'язання визначене самостійно відповідачем у податкових деклараціях з податку на додану вартість від 18.07.2013 № 9043635041, від 20.08.2013 № 9051661638, від 19.09.2013 № 9058644215.
З метою погашення боргу позивачем вживалися заходи, передбачені Законом № 2181, а саме: було виставлено першу податкову вимогу від 08.10.2001 № 6589 та другу податкову вимогу від 10.12.2001 № 2/151. Однак, вжиті заходи не призвели до погашення податкового боргу. Позивач просив суд стягнути кошти в сумі 998 815,00 грн. з Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищенню стоків «Лисичанськводоканал» з рахунків у банках, обслуговуючих боржника.
В ході судового розгляду справи позивач позовні вимоги уточнив, надавши суду заяву про збільшення позовних вимог, в обґрунтування якої послався на наступне. Станом на 31.10.2013 відповідачем було частково погашено суму заборгованості за декларацією від 18.07.2013 № 9043635041 в розмірі 244 091,59 грн. Однак, 17.10.2013 відповідачем було подано податкову декларацію з податку на додану вартість № 9066515789 на загальну суму 325 114,00 грн., крім того, відповідно до п.п. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України відповідачу нараховано пеню, залишок несплати якої станом на 31.10.2013 становить 712 547,06 грн. Таким чином, загальна сума боргу відповідача станом на 31.10.2013 складає 1 079 837,41 грн. На підставі викладеного просив стягнути з Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищенню стоків «Лисичанськводоканал» суму податкового боргу з податку на додану вартість в розмірі 1 079 837,41 грн. з рахунків у банках, обслуговуючих боржника.
12 листопада 2013 року представник позивача в судове засідання не прибув, надав суду клопотання, в якому уточнені позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив розглянути справу без його участі.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неприбуття не повідомив, заперечень проти позову суду не надав.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
Згідно зі статтею 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).
Згідно з пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно з п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (підпункти 95.2 та 95.3 статті 95 Податкового кодексу України).
Після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня (підпункти 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України).
Судом установлено, підтверджується матеріалами справи, що відповідач - Лисичанське комунальне спеціалізоване підприємство по видобутку, обробці, реалізації води та очищенню стоків «Лисичанськводоканал», зареєстрований в якості юридичної особи Виконавчим комітетом Лисичанської міської ради Луганської області 15.06.1992 (арк. справи 10) та перебуває на податковому обліку в ДПІ у м. Лисичанську Головного управління Міндоходів у Луганській області.
За відповідачем виник податковий борг зі сплати податку на додану вартість у сумі 1 792 384,47 грн. Податкові зобов'язання самостійно визначені платником у податкових деклараціях з податку на додану вартість від 18.07.2013 № 9043635041, від 20.08.2013 № 9051661638, від 19.09.2013 № 9058644215 та від 17.10.2013 № 9066515789 (арк. справи 18-20, 37-38).
Відповідно до п.п. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України відповідачу було нараховано пеню, розмір якої станом на 31.10.2013 становить 712 547,06 грн.
У зв'язку з частковою сплатою заборгованості відповідачем за декларацією від 18.07.2013 № 9043635041 в розмірі 244 091,59 грн. сума заборгованості з податку на додану вартість відповідача становить 1 792 384,47 грн.
У судовому засіданні встановлено, що з метою погашення боргу позивачем вживалися заходи, передбачені Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 № 2181-ІІІ, а саме: було виставлено першу податкову вимогу від 08.10.2001 № 6589 та другу податкову вимогу від 10.12.2001 № 2/151 (арк. справи 23-24). Податкові вимоги не відкликалися та є чинними.
Податковий борг у добровільному порядку не було сплачено, що підтверджується витягом з облікової картки платника податку (арк. справи 39-89).
Таким чином, суд вважає встановленим, що за відповідачем дійсно існує податковий борг у зазначеній сумі, про яку він повідомлений, яка ним не оспорена, до теперішнього часу не сплачена.
На підставі викладеного суд вважає уточнені позовні вимоги обґрунтованими й такими, що слід задовольнити.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а статтею 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись статтями 2, 6, 7, 17, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Уточнений адміністративний позов Державної податкової інспекція у м. Лисичанську Головного управління Міндоходів у Луганській області до Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищенню стоків «Лисичанськводоканал» про стягнення податкової заборгованості з податку на додану вартість задовольнити повністю.
Стягнути з Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищенню стоків «Лисичанськводоканал» (ідентифікаційний код 03339851) на користь Державного бюджету України суму податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 1 792 384,47 грн. (один мільйон сімсот дев'яносто дві тисячі триста вісімдесят чотири грн. 47 коп.) за рахунок коштів платника, які перебувають у його власності, з рахунків у банках, що його обслуговують.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанову складено в повному обсязі 12 листопада 2013 року.
Суддя І.О. Свергун