РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 листопада 2013 року Справа № 924/595/13
Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя Бучинська Г.Б., суддя Дужич С.П. , суддя Миханюк М.В.
при секретарі: Сливінський О.А.
за участю представників сторін:
від позивача: Піголь О.А. (дов. № 01-09/1368 від 24.04.13 р.)
від відповідача: Борисова Л..В. (дов. № 152-05 від 01.05.13 р.)
від прокуратури: Марщівська О.П. (посвідчення № 019161 від 30.07.13 р.)
від третьої особи: не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Рівненського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу відповідача на рішення господарського суду Хмельницької області від 20.06.13 р. у справі № 924/595/13
за позовом (заявою) Шепетівського міжрайонного прокурора м. Шепетівка в інтересах держави в особі Шепетівської міської ради
до Публічного акціонерного товариства "Шепетівський цукровий комбінат"
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Головне управління Держземагентства у Хмельницькій області
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 28.04.2012 за №681070004000108 та договору оренди земельної ділянки від 28.04.2012 за №681070004000114
ВСТАНОВИВ:
Шепетівський міжрайонний прокурор (надалі - прокурор) в інтересах держави в особі Шепетівської міської ради (надалі - позивач) звернувся в господарський суд Хмельницької області з позовною заявою (а.с. 2-5, 41-44) до ПАТ "Шепетівський цукровий завод" (надалі - відповідач), в якій просить внести зміни до п. 9 договору оренди земельної ділянки зареєстрованого за № 681070004000108 та п. 9 договору оренди земельної ділянки зареєстрованого за № 681070004000114.
Рішенням господарського суду Хмельницької області від 20.06.13 р. (а.с. 86-88) позов задоволено.
В обґрунтування свого рішення суд першої інстанції вказав, що можливість змін орендної плати передбачена нормами чинного законодавства України та умовами договору, зокрема п. 12, а тому орендодавець правомірно звернувся до орендаря з пропозицією про укладення додаткових угод до договорів оренди земельних ділянок від 28.04.12 р.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням, відповідач звернувся із апеляційною скаргою (а.с. 96-101), в якій просить його скасувати та відмовити в задоволенні позову.
Відповідач зокрема зазначає, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. Враховуючи, що ні ЦК України, ні ст. ст. 23, 30 ЗУ "Про оренду землі", ні договір оренди не передбачають право орендодавця в односторонньому порядку змінювати орендну плату, а тому задоволення позовних вимог є безпідставним.
Скаржник стверджує, що Шепетівська міська рада законодавчо не наділена повноваженнями односторонньо змінювати розміри орендної плати за земельні ділянки комунальної власності.
Позивач у відзиві (а.с. 113-116) на апеляційну скаргу, а також його повноважний представник в судовому засіданні, проти апеляційної скарги заперечив, оскільки вважає, що посилання скаржника, викладені в апеляційній скарзі, є безпідставними та необґрунтованими.
Автоматизованою системою документообігу суду визначено колегію суддів для розгляду справи № 906/435/13 у складі: головуючий суддя Бучинська Г.Б., суддя Юрчук М.І., суддя Дужич С.П.
До початку розгляду апеляційної скарги по суті, розпорядженням голови суду від 21.08.13 р. внесені зміни до складу колегії суддів та визначено колегію суддів у складі: головуючий суддя Бучинська Г.Б., суддя Дужич С.П., суддя Миханюк М.В. (а.с. 122).
Ухвалою Рівненського апеляційного господарського суду від 22.08.13 р. (а.с. 127) залучено третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Головне управління Держземагенства у Хмельницькій області.
Ухвалою від 10.10.13 р. (а.с. 142-143) продовжено строк розгляду апеляційної скарги на 15 днів.
Представник третьої особи не реалізував процесуальне право на участь у судовому засіданні суду апеляційної інстанції, хоча про час та місце його проведення був повідомлений належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.
Враховуючи приписи статті 102 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів визнала за можливе здійснити розгляд апеляційної скарги за відсутності представника третьої особи за наявними в матеріалах справи доказами.
Заслухавши пояснення представників позивача, відповідача, прокуратури розглянувши матеріали та обставини справи, апеляційну скаргу, відзиви на апеляційну скаргу, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування місцевим господарським судом при винесенні рішення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Рівненського апеляційного господарського суду дійшла висновку, що в задоволенні апеляційної скарги слід відмовити, а оскаржуване рішення залишити без змін, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанцій та вбачається з матеріалів справи 28.04.2012р. між позивачем (орендодавець) та відповідачем (орендар) укладено договори оренди землі, зареєстровані в управлінні Держкомзему м. Шепетівці Хмельницької області за № 681070004000108 та №681070004000114.
Відповідно до умов договорів, орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельні ділянки для розміщення та експлуатації основних, підсобних та допоміжних будівель та споруд (відстійник), (насосна), які знаходяться в м. Шепетівка по Старокостянтинівському шосе, 31. Земельні ділянки надані на підставі рішення XXII сесії міської ради VI скликання від 29 березня 2012 року №28 (п. 1).
Згідно п. 2 договору оренди (№681070004000108), в оренду передана земельна ділянка загальною площею 8153 кв. м..
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 952386,03 грн. (п. 5).
Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі і становить 28571,58 грн. в рік (п. 9).
Згідно договору (№681070004000114), в оренду передана земельна ділянка загальною площею 2207 кв. м., нормативна грошова оцінка земельної ділянки - 185693,15 грн. (п.п. 2, 5).
Пунктом 9 Договору передбачено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі і становить 5570,79 грн. в рік.
Пунктом 10 оскаржуваних договорів передбачено, що обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими КМУ формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.
Згідно п. 12 договорів оренди розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із сторін у разі, зокрема, зміни розмірів земельного податку, ставок орендної плати, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.
Пунктом 32 договорів передбачено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо умов договору спір вирішується у судовому порядку.
Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, а саме: акти погодження (встановлення) зовнішніх меж землекористування (землеволодіння) з суміжними землекористувачами в натурі (на місцевості) від 28.04.12 р. (а.с. 11, 50) колегія суддів приходить до висновку, що на виконання умов договорів, позивачем передано відповідачу земельні ділянки для розміщення та експлуатації основних, підсобних та допоміжних будівель та споруд (відстійник), (насосна), які знаходяться в м. Шепетівка по Старокостянтинівському шосе, 31.
Згідно витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 12.04.2012р. нормативна грошова оцінка земельної ділянки загальною площею 8153 кв. м., яка знаходиться за адресою: м. Шепетівка, вул. Старокостянтинівське шосе, 31, становить 952386,03 грн.; нормативна грошова оцінка земельної ділянки загальною площею 2207 кв. м., яка знаходиться за адресою: м. Шепетівка, вул. Старокостянтинівське шосе, 31, становить 185693,15 грн.
Рішенням XXV сесії Шепетівської міської ради VI скликання від 25.06.2012р. №14 ставка орендної плати за землі виробничого використання встановлена у розмірі 12% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки. Зазначене рішення набуло чинності з 01.01.2013р.
08.01.13 р. позивач звернувся до відповідача з пропозицією про внесення змін до договорів оренди від 28.04.2012р. та підписання додаткових угод до договорів, що підтверджується листом № 01-34/57 від 08.01.13 р.
Однак, відповідач листом за №40-01 від 28.01.2013р. зазначену пропозицію відхилив.
Аналізуючи встановлені обставини справи, Рівненський апеляційний господарський суд вважає за необхідне враховувати наступні положення чинного законодавства України.
Частинами першою, другою ст. 632 Цивільного кодексу України передбачено застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому, зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
01.01.2011 р. набрав чинності Податковий кодекс України, пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 якого встановлює, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, та не може перевищувати для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12% нормативної грошової оцінки.
Відповідно до частини першої та абзацу першого частини другої ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Частиною першою ст. 13 Конституції України встановлено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до пункту "а" частини першої ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад.
Пункт 34 частини першої ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачає, що питання регулювання земельних відносин (у тому числі надання земельних ділянок) вирішується виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
Виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання: затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України (п. 35 ст. 26 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні").
З зазначених норм законодавства України випливає, що питання пов'язані з орендою земельних ділянок, вирішуються сільською, селищною, міською радою на пленарних засіданнях шляхом прийняття відповідних рішень.
Враховуючи викладене, колегія суддів апеляційного суду зазначає, що ініціювання внесення змін до договорів оренди землі в частині зміни розміру орендної плати належить до компетенції сільської, селищної, міської ради і має здійснюватись шляхом прийняття відповідних рішень.
На підставі наявних у матеріалах справи документів, господарським судом Хмельницької області було встановлено, що рішенням Ради від 25.06.12 р. № 14 "Про встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності не сільськогосподарського призначення" було затверджено нові розміри орендної плати за землю у м. Шепетівки на 2013 рік. Дане рішення було опубліковано в газеті "Шепетівка" від 28.06.12 р. № 26 (40).
Відповідно до частини першої ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Згідно з частиною першої ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Окрім того, абзацом першим пункту 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. № 7 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах що виникають із земельних відносин" (в редакції від 16.01.2013 р.) визначено, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Відповідно до п. 2.19 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.11 р., у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування у встановленому законом порядку.
Статтею 30 ЗУ «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо змін умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Наявне в матеріалах справи рішення Шепетівської міської ради свідчить, що радою затверджено нові розміри орендної плати за землі виробничого використання - 12% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки. Дане рішення набрало чинності з 01.01.2013р.
Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, колегія суддів констатує той факт, що рішення Шепетівської міської ради у встановленому законом порядку не скасовувалось, доказів оскарження даного рішення відповідачем теж не надано.
Крім того, суд констатує, що можливість змін орендної плати передбачена умовами договору зокрема п. 12, а тому орендодавець правомірно звернувся до орендаря з пропозицією про укладення додаткових угод до договорів оренди земельних ділянок від 28.04.12 р. А відтак, господарський суд першої інстанції правомірно задовольнив позов Шепетівського міжрайонного прокурора.
Враховуючи наведене, колегія суддів Рівненського апеляційного господарського суду вважає, що місцевий господарський суд дійшов до правильного висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог прокурора Шепетівського міжрайонного прокурора про внесення змін до п. 9 Договорів оренди земельної ділянки від 28.04.12 р., виходячи з положень пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України та рішення Ради від 25.06.12 р. № 14 "Про встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності не сільськогосподарського призначення".
Таким чином, колегія суддів вважає посилання скаржника, викладені в апеляційній скарзі, безпідставними, документально необґрунтованими, такими, що належним чином досліджені судом першої інстанції при розгляді спору. Відтак, скаржник, в порушення вимог ст.ст. 33, 34 ГПК України, не довів тих обставин, на які він посилався як на підставу для відмови в задоволенні позовних вимог.
Судова колегія вважає, що суд першої інстанції повно з'ясував обставини справи і дав їм правильну юридичну оцінку. Порушень чи неправильного застосування норм матеріального чи процесуального права при розгляді спору судом першої інстанції, судовою колегією не встановлено, тому мотиви, з яких подана апеляційна скарга, не можуть бути підставою для скасування прийнятого у справі рішення, а наведені в ній доводи не спростовують висновків суду.
Судові витрати зі сплати судового збору за розгляд апеляційної скарги покладаються на відповідача згідно ст. 49 ГПК.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Рівненський апеляційний господарський суд,
Керуючись ст. ст. 49, 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Рішення господарського суду Хмельницької області від 20.06.13 р. у справі № 924/595/13 залишити без змін, апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Шепетівський цукровий комбінат"- без задоволення.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.
Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання постановою апеляційного господарського суду законної сили.
Справу №924/595/13 повернути господарському суду Хмельницької області.
Головуючий суддя Бучинська Г.Б.
Суддя Дужич С.П.
Суддя Миханюк М.В.