Ухвала суду № 34732989, 02.10.2013, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.10.2013
Номер справи
818/4753/13-а
Номер документу
34732989
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 жовтня 2013 р.Справа № 818/4753/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Кононенко З.О.

Суддів: Бондара В.О. , Донець Л.О.

за участю секретаря судового засідання Губарь А.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Комунального закладу Сумської обласної ради "Обласна спеціалізована психіатрична лікарня №2" на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 31.07.2013р. по справі № 818/4753/13-а

за позовом Державної фінансової інспекція в Сумській області

до Комунального закладу Сумської обласної ради "Обласна спеціалізована психіатрична лікарня №2"

про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 31.07.2013р. адміністративний позов Державної фінансової інспекції в Сумській області до Комунального закладу Сумської обласної ради "Обласна спеціалізована психіатрична лікарня № 2" про зобов'язання вчинити певні дії - задоволено. Зобов'язано Комунальний заклад Сумської обласної ради "Обласна спеціалізована психіатрична лікарня № 2" виконати пункт 8 листа-вимоги Охтирської об'єднаної державної фінансової інспекції від 14.02.2013 р. № 03-14/315, а саме, вжити заходів щодо відшкодування працівниками лікарні вартості паливно-мастильних матеріалів в сумі 75 593,57 грн.

В апеляційній скарзі відповідач, КЗ Сумської обласної ради "Обласна спеціалізована психіатрична лікарня №2", зазначає, що оскаржувана постанова прийнята без повного та всебічного з'ясування всіх обставин справи, в порушення норм матеріального права, є необґрунтованою та підлягає скасуванню.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції, переглядаючи судове рішення у даній справі в межах апеляційної скарги у відповідності до ч.1 ст. 195 КАС України, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що згідно з даними з ЄДРПОУ, Комунальний заклад Сумської обласної ради "Обласна спеціалізована психіатрична лікарня № 2" зареєстрований як юридична особа 20.06.97 р., має ідентифікаційний код 02000346.

У період з 29.11.12 р. по 23.01.13 р. відповідно до п. 4.3.2.1 плану контрольно-ревізійної роботи Охтирської об'єднаної державної фінансової інспекції (далі - Охтирська ОДФІ) на 4 квартал 2012 року проведено ревізію фінансово-господарської діяльності відповідача за період з 01.05.2010 по 31.10.2012 року, за наслідками якої складено Акт № 03-20-02/15 від 30.01.2013 (далі - Акт ревізії).

У ході ревізії зокрема встановлено, що в період з 01.05.2010 по 30.10.2012 відповідно до записів в шляхових листах здійснювалось перевезення працівників КЗ СОР "ОСПЛ № 2" до місця роботи і назад з роботи двома автобусами КАВЗ - 685 ВМ 2078 АА, автобусом ЛАЗ 695 ВМ 2859 АА, який перебував в експлуатації до листопада 2010 року та автобусом ЛАЗ-695 ВМ 2068 АА з листопада 2010 року. На інші цілі автобуси не використовувалися.

На підставі п. 7 ст. 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю" головному лікарю КЗ Сумської ОДА "Обласна спеціалізована психіатрична лікарня № 2" Неофітній Л.П. пред'явлено вимогу № 03-14/315 від 14.02.2013 про усунення виявлених ревізією порушень чинного законодавства в строк до 15 березня 2013 року.

На дату закінчення ревізії та станом на 30.04.2013 року комунальним закладом Сумської обласної ради "Обласна спеціалізована психіатрична лікарня № 2" усунуто фінансових порушень на загальну суму 11230,87 гривень, однак на момент звернення до суду залишається не виконаним пункт 8 листа-вимоги від 14.02.2013 № 03-14/315 "Про усунення виявлених ревізією порушень" щодо відшкодування працівниками лікарні витрат на паливно-мастильні матеріали для їх доставки на роботу та з роботи автобусом лікарні у сумі 75,6 тис. грн.

Відповідно до актів на списання та обігової відомості по списанню вартості палива, горючих та мастильних матеріалів за період з 01.05.2010 по 31.10.2012 було списано пального на суму 381401,63 грн. а саме: за травень- грудень 2010 року 97387,26 грн., за 2011 рік - на суму 159314,10 грн, за січень-жовтень 2012 року - 124700,27 грн. та дизмасла за травень-грудень 2010 року на суму 283,15 грн.

Відшкодовано коштів працівниками та утримано згідно карток-довідок при нарахуванні заробітної плати за паливно-мастильні матеріали за період з 01.05.2010 по 30.10.2012 в сумі 214318,39 грн., а саме: травень-грудень 2010 року - 30479,65 грн. (31,3%), за 2011 рік - 111915,74 грн. (70,2%), за січень - жовтень 2012 року - 71923,00 грн. (57,7%), що підтверджується в меморіальних ордерах № 5.

Загальна вартість невідшкодованих працівниками використаних паливо- мастильних матеріалів на перевезення працівників за травень-грудень 2010 року, січень-лютий 2011 року становить 75593,57 гривень, в тому числі (травень-грудень 2010 року 97387,26 грн. - 30479,65 грн.=66907,61 грн.; січень-лютий 2011 року 11230,71 грн. +10652,55 грн. +3199,55 грн. +3639,85 грн.=28722,66 грн. -10064,10 грн. - 9972,6 грн. = 8685,96 грн.), внаслідок чого бюджету лікарні завдано шкоди (збитків) на суму 75593,57 гривень.

З метою усунення виявлених ревізією порушень 14.02.2013 року Охтирською ОДФІ відповідачеві направлено лист-вимогу № 03-14/315 "Про усунення порушень", у пункті 8 якої зазначено, що за період з 01.05.2010 р. по 28.02.2011 р. працівниками не відшкодована вартість паливно-мастильних матеріалів, придбаних за бюджетні кошти і використаних на підвіз працівників на роботу і з роботи на суму 75,6 тис. грн.., незважаючи на те, що п. 2 р. 6 колективного договору на 2007-2009 роки було передбачено відшкодування самими працівниками вартості паливно-мастильних матеріалів. Відповідачеві запропоновано вжити заходів щодо відшкодування працівниками лікарні вартості паливно-мастильних матеріалів (а.с. 14-16). Інформацію про вжиті заходи та виконання вимог необхідно направити Охтирській ОДФІ у строк до 15.03.2013 року.

Листом від 14.03.2013 року № 04-02/07-13/561/1 (а.с. 86-90) відповідач проінформував Охтирську ОДФІ про вжиті заходи на усунення порушень, виявлених ревізією.

Зокрема повідомлено, що адміністрацією вжиті заходи щодо відшкодування працівниками лікарні вартості паливно-мастильних матеріалів. Проведено збори трудового колективу закладу, на яких до працівників доведені вимоги, викладені у вищезазначеному листі. Працівникам, які користувалися автобусами лікарні у період з 01.05.2010 по 01.03.2011 року, запропоновано в добровільному порядку відшкодувати витрати на паливо-мастильні матеріали.

Однак відповідно до протоколів "Зборів трудового колективу" працівники категорично відмовились сплачувати доведені до їх відома суми грошових коштів та вирішили звертатись до профспілкової організації з метою захисту своїх прав, оскільки вважають, що з їх боку ніяких порушень не було, та повідомили, що в разі примусового стягнення грошових коштів із їхньої заробітної плати вони будуть змушені звернутися до судових органів для захисту своїх прав.

Встановлено, що 27 березня 2007 року між адміністрацією і профспілковим комітетом Обласної спеціалізованої психіатричної лікарні № 2 укладено колективний договір на 2007-2009 р.р., який зареєстрований управлінням праці та соціального захисту населення Охтирської РДА 16.04.07 р. за № 852.

Згідно з пунктом 2 Розділу 6 даного колективного договору (соціальні гарантії, пільги і компенсації), адміністрація зобов'язується доставляти співробітників лікарні на роботу та з роботи автобусом лікарні з відшкодуванням самими працівниками витрат на паливно-мастильні матеріали.

24 березня 2011 року між адміністрацією та профспілковим комітетом КЗ СОР "Обласна спеціалізована психіатрична лікарня № 2" укладено колективний договір на 2011-2014 р.р., який зареєстрований управлінням праці та соціального захисту населення Охтирської РДА 26.05.11 р. за № 746 .

Згідно з пунктом 7.13 Розділу 7 колективного договору (забезпечення соціально-побутових потреб працівників), сторони зобов'язуються доставляти співробітників лікарні на роботу та з роботи автобусом лікарні з частковим відшкодуванням самими працівниками витрат на паливно-мастильні матеріали.

Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем не вжито вичерпних передбачених законом заходів щодо відшкодування працівниками вартості паливно-мастильних матеріалів, у зв'язку з чим позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача виконати пункт 8 листа-вимоги від 14.02.13 року є обґрунтованими.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції виходячи з наступних підстав.

Згідно з частиною 1 статті 5 Закону України "Про колективні договори і угоди" (в редакції, чинній на час існування спірних правовідносин), умови колективних договорів і угод, укладених відповідно до чинного законодавства, є обов'язковими для підприємств, на які вони поширюються, та сторін, які їх уклали.

Статтею 9 вказаного Закону зокрема передбачено, що положення колективного договору поширюються на всіх працівників підприємств незалежно від того, чи є вони членами профспілки, і є обов'язковими як для власника або уповноваженого ним органу, так і для працівників підприємства.

Колективний договір, угода набирають чинності з дня їх підписання представниками сторін або з дня, зазначеного у колективному договорі, угоді.

Після закінчення строку дії колективний договір продовжує діяти до того часу, поки сторони не укладуть новий або не переглянуть чинний, якщо інше не передбачено договором.

Оскільки строк дії колективного договору на 2007-2009 роки договором не передбачений, то відповідно до вимог статті 9 Закону України "Про колективні договори і угоди", вказаний колективний договір діяв до моменту укладення колективного договору на 2011-2014 роки, тобто з 27 березня 2007 року по 24 березня 2011 року.

Як убачається з текстів вказаних колективних договорів, договором на 2007-2009 роки передбачалось повне відшкодування працівниками вартості паливно-мастильних матеріалів для доставки співробітників автобусами лікарні на роботу та з роботи, а колективним договором на 2011-2014 роки передбачене часткове відшкодування співробітниками лікарні вказаних витрат.

Враховуючи положення статей 5 та 9 Закону України "Про колективні договори і угоди", згідно з якими положення колективного договору є обов'язковими для виконання сторонами, колегія суддів погоджується з висновком ДФІ у Сумській області про обов'язок працівників лікарні відшкодовувати в повному обсязі вартість паливно-мастильних матеріалів на їх доставку на роботу та з роботи автобусом лікарні в період з 27 березня 2007 року по 24 березня 2011 року.

Як встановлено в Акті ревізії загальна вартість невідшкодованих працівниками паливно-мастильних матеріалів на перевезення працівників за травень-грудень 2010 року та січень-лютий 2011 року склала 75593,57 грн.

Статтею 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що органу державного фінансового контролю надається право:

- перевіряти в ході державного фінансового контролю грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси й інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, документи щодо проведення процедур державних закупівель, проводити перевірки фактичної наявності цінностей (коштів, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо), (пункт 1);

- пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства (пункт 7);

- звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів (пункт 10).

Частиною 2 статті 15 даного Закону передбачено, що законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.

Отже, відповідач був зобов'язаний розглянути лист-вимогу Охтирської ОДФІ від 14.02.2013 року та вжити заходів щодо відшкодування працівниками лікарні вартості паливно-мастильних матеріалів, як це зазначено у пункті 8 даного листа-вимоги.

На виконання вимог ДФІ було створено комісію з опрацювання висновків ревізії, проведено загальні збори трудового колективу, на яких працівникам запропоновано відшкодувати вказані витрати, від чого працівники категорично відмовились.

Однак, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що вказані заходи не є вичерпними і достатніми для усунення виявлених порушень.

Таким чином, відповідачем не вжито вичерпних передбачених законом заходів щодо відшкодування працівниками вартості паливно-мастильних матеріалів, у зв'язку з чим позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача виконати пункт 8 листа-вимоги від 14.02.13 року визнаються судом обґрунтованими.

Відсутність у листі-вимозі конкретного переліку дій, які необхідно вчинити відповідачеві для усунення допущених порушень, на переконання суду, не звільняє останнього від обов'язку вжити усіх необхідних та можливих передбачених законом заходів з цією метою.

Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, а тому не вбачає підстав для його скасування. Інші доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Комунального закладу Сумської обласної ради "Обласна спеціалізована психіатрична лікарня №2" залишити без задоволення.

Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 31.07.2013р. по справі № 818/4753/13-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Кононенко З.О.Судді(підпис) (підпис) Бондар В.О. Донець Л.О. Кононенко З.О.

Повний текст ухвали виготовлений 07.10.2013 р.