Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 листопада 2013 р. Справа № 805/14266/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Волгіної Н.П.,
розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області в особі Державної інспекції нагляду в агропромисловому комплексі, житлово-комунальному господарстві та соціально-культурній сфері до комунального підприємства «Житловик - 2» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області в особі Державної інспекції нагляду в агропромисловому комплексі, житлово-комунальному господарстві та соціально-культурній сфері, звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до комунального підприємства «Житловик - 2», в якому просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до комунального підприємства «Житловик - 2» шляхом повного (або часткового) зупинення виконання робіт підвищеної небезпеки (зварювальні, газополум'яні; зберігання балонів зі стисненими та зрідженими газами) та експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки (експлуатація посудин, що працюють під тиском - балони з газами), у зв'язку із загрозою життю та здоров'ю людей.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначене наступне.
Відповідно до направлення на перевірку № 020-921 від 16 вересня 2013 року у період з 19 вересня 2013 року по 20 вересня 2013 року посадовими особами теруправління проведено планову перевірку суб'єкта господарювання комунального підприємства «Житловик-2» розташованого за адресою: м. Макіївка, м-н Зелений, буд. 4 на предмет виконання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці на підприємтсві, під час якої виявлено 11 порушеннь нормативно-правових актів з охорони праці, з яких 2 створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
У зв'язку із виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей, позивач вважає, що є підстави для повного (або часткового) зупинення виконання робіт підвищеної небезпеки (зварювальні, газополум'яні; зберігання балонів зі стисненими та зрідженими газами) та експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки (експлуатація посудин, що працюють під тиском - балони з газами) з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей.
Ухвалою суду від 7 жовтня 2013 року задоволено клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення по справі.
Представник позивача Лазарева І.А. до суду з'явилась, не заперечувала проти розгляду справи в порядку письмового провадження, про що надала відповідну заяву (а.с. 64).
Представник комунального підприємства «Житловик - 2» Пятінцев Е.В. до суду з'явився, не заперечував проти розгляду справи в порядку письмового провадження, про що також надав відповідну заяву (а.с. 65-66). Крім того у своїй заяві зазначив, що вимоги позивача виконані підприємством не повністю у зв'язку із технічними та фінансовими обставинами. Докази часткового виконання вимог інспекції надані суду у судовому засіданні 28 жовтня 2013 року, а саме - договори щодо проведення експертизи з питань охорони праці та правил безпеки та інвентаризації об'єктів платіжні доручення про оплату робіт, статутні документи (а.с. 35-57).
Відповідно до ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Враховуючи наведене вище, суд приходить до висновку, що справа може бути розглянута та вирішена на підставі наявних в ній доказів в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, комунальне підприємство "Жиловик-2" зареєстроване 20 червня 2001 року, обліковується в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців за кодом 31521758, місцезнаходження: 86156, Донецька обл., м. Макіївка, м-н. Зелений, буд. 4 (а.с. 49-55).
21 червня 2013 року Територіальним управлінням Держгірпромнагляду у Донецькій області прийнято наказ № 680 про проведення у третьому кварталі 2013 року всебічних та комплексних перевірок стану промислової безпеки та охорони праці (а.с. 21).
16 вересня 2013 року Державною інспекцією нагляду в агропромисловому комплексі, житлово-комунальному господарстві та соціально-культурній комунальному підприємству «Жиловик-2» виписано направлення № 020-921 на проведення планової перевірки дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також ведення робіт, пов'язаних з геологічним вивченням надр, їх використанням та охороною, використанням переробкою мінеральної сировини з 19 вересня 2013 року по 20 вересня 2013 року (а.с. 22).
20 вересня 2013 року головним державним інспектором Маляренко Ю.В. на підставі наказу № 680 від 21 червня 2013 року та направлення на перевірку № 020-921 від 16 вересня 2013 року проведено планову перевірку об'єкта - комунального підприємства «Жиловик-2» на предмет дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки. За наслідками проведення перевірки складено акт № 020-21/41 від 20 вересня 2013 року, який отримано директором підприємства 20 вересня 2013 року (а.с. 23-26).
Відповідно вказаного Акту перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 020-21/41 від 20 вересня 2013 року під час проведення перевірки виявлені порушення вимог законодавства, а саме:
1. не отримано дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки (зварювальні, галополум'яні; зберігання балонів зі стисненими та зрідженими газами) та експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки (експлуатація посудин, що працюють під тиском - балони з газами) від органів Держгврпромнагляду, що є порушенням п. 11, 23 додатка 3 «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 26 жовтня 2011 року № 1107;
2. не розроблені програми стажування за професіями, що є порушенням вимоги п. 7.6 НПАОП 00.0-4.12.-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці»;
3. директор Костровська Г.Д. не пройшла повторне навчання і перевірку знань з питань охорони праці в установленому порядку, чим порушено вимоги п. 5.3 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці»;
4. призначені директором відповідальні особи за електрогосподарство начальники дільниць (Пащенко В.А., Висоцька Є.В., Якшина І.Н., Демидов Р.Ю., Ковтун Н.Є., Мельникова Т.А.) не пройшли перевірку знань з електробезпеки в установленому порядку, що є порушенням п. 1.3.1 додатку 3 НПАОП 40.1-1.21-98;
5. призначені директором відповідальні особи за газове госмодарство начальники дільниць (Пащенко В.А., Висоцька Є.В., Якшина І.Н., Демидов Р.Ю., Ковтун Н.Є., Мельникова Т.А.) не пройшли спеціальне навчання з питань безпечної експлуатації газового господарства, що є порушеням вимоги п. 1.2.1 НПАОП 40.2-1.20-98 «Правил безпеки систем газопостачання України»;
6. відповідальна за експлуатацію посудин під тиском головний інженер Кучеренко Ю.В не пройшла спеціальне навчання з охорони праці при експлуатації посудин, що працюють під тиском, чим порушені вимоги п. 7.1.1 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском»;
7. не надано перелік інструкцій з охорони праці, що є порушенням п. 4.3.2 НПАОП 0.00-4.15-98 Положенн про розробку інструкцій з охорони праці;
8. журнал реєстрації вступного інструктажу ведеться не за встановленою нормативними вимогами формою, не вказується вік людини, яка проходила вступній інструктаж, чим порушено п. 6.3 НПАОП 0.00-4.12-5 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці»;
9. немає наказів про допуск до стажування, чим порушені вимоги п. 7.3 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці»;
10. немає наказів про про допуск до самостійної роботи, чим порушені вимоги п. 7.9 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці»;
11. журнал обліку робіт за нарядами та розпорядженнями ведеться не за встановленою нормативними вимогами формою, чим порушено п. 3.3.12 додатку 5 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів».
Керуючись п. 2.26 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11 серпня 2011 року № 826 (далі - Положення), позивач звернувся до суду із даним позовом (а.с. 2-4).
При прийнятті рішення суд керується наступним.
Статтею 19 Конституції України, встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 408/2011 (далі - Положення № 408) Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України. Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.
Згідно п. 6 Положення № 408, Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривий Ріг.
Відповідно до п. 1 Положення про територіальне управління Держгірпромнагляду України у Донецькій області, затвердженого наказом Держгірпромнагляду України від 2 грудня 2011 року № 186-к, ТУ Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області є територіальним органом, який діє у складі Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у та їй підпорядковується.
Згідно із ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Статтею 38 Закону України "Про охорону праці" від 14 жовтня 1992 № 2694-XII (далі - Закон № 2694-XII), визначено, що державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Таким чином, позивач у справі є органом владних повноважень, якому чинним законодавством України надані владні управлінські функції щодо реалізації державної політики у сфері охорони праці.
Положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, поряд з іншими правовими актами регулює Закон України "Про охорону праці".
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 2694-XII охорона праці - це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров'я і працездатності людини у процесі трудової діяльності.
Згідно з ч. 1 ст. 6 цього Закону умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам законодавства.
Роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці (ч. 1 ст. 13 Закону № 2694-XII).
Статтею 27 Закону № 2694-XII передбачено, що нормативно-правові акти з охорони праці - це правила, норми, регламенти, положення, стандарти, інструкції та інші документи, обов'язкові для виконання.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1107 «Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки» затверджено Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки.
Відповідно до п. 1 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, цей Порядок визначає процедуру видачі або відмови у видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання Держгірпромнаглядом та його територіальними органами дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки (далі - дозвіл).
Як вбачається з абз. 1 п. 6 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки дозвіл за формою згідно з додатком 1 видається роботодавцеві - на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 2, або на експлуатацію машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3.
У додатку 2 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки визначено перелік видів робіт підвищеної небезпеки, до якого входять, зокрема, зберігання балонів, контейнерів, цистерн та інших ємностей із стисненим, зрідженим, отруйним, вибухонебезпечним та інертним газом, їх заповнення, спорожнення і ремонт (п.11) та зварювальні, газополум'яні, наплавні роботи (п. 23).
Додатком 3 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки встановлено перелік машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки. До цього переліку входять, зокрема, посудини, що працюють під тиском понад 0,05 МПа (п. 17).
Як вбачається з акту перевірки суб'єкта господарювання від 20 вересня 2013 року № 020-21/41 комунальним підприємством в порушення вищевказаних вимог законодавства не отримано дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки від органів Держгірпромнагляду.
Наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26 січня 2005 року № 15 «Про затвердження Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці та Переліку робіт з підвищеною небезпекою», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2005 року за № 231/10511, затверджено Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці (далі - Типове положення).
Відповідно до п. 5.3 Типового положення посадові особи районних державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, функціональні обов'язки яких пов'язані із забезпеченням охорони праці; спеціалісти науково-дослідних, конструкторських, проектних і технологічних відділів, які займаються проведенням експертизи проектно-конструкторської документації, на яку поширюються вимоги нормативно-правових актів з охорони праці, а також ті, які виконують розробки з питань охорони праці; керівники підприємств чисельністю менше 1000 працівників, керівники та спеціалісти служб охорони праці, члени комісій з перевірки знань з питань охорони праці підприємств проходять навчання з питань охорони праці у галузевих навчальних центрах або навчальних закладах та установах, які в установленому Типовим положенням порядку проводять відповідне навчання.
Як вбачається з абз. 4 п. 6.3 Типовго положення запис про проведення вступного інструктажу робиться в журналі реєстрації вступного інструктажу з питань охорони праці (додаток 5), який зберігається службою охорони праці або працівником, що відповідає за проведення вступного інструктажу, а також у наказі про прийняття працівника на роботу.
З п. 7.3 Типового положення вбачається, що допуск до стажування (дублювання) оформлюється наказом. У наказі визначається тривалість стажування (дублювання) та вказується прізвище працівника, відповідального за проведення стажування (дублювання).
Згідно з п. 7.6 Типового положення стажування (дублювання) проводиться за програмами для конкретної професії, які розробляються на підприємстві відповідно до функціональних обов'язків працівника і затверджуються керівником підприємства (структурного підрозділу).
Пунктом 7.9 Типового положення встановлено, що після закінчення стажування (дублювання) та при задовільних результатах перевірки знань з питань охорони праці наказом (розпорядженням) роботодавця (або керівника структурного підрозділу) працівник допускається до самостійної роботи, про що робиться запис у журналі реєстрації інструктажів, у протилежному випадку, якщо працівник не оволодів необхідними виробничими навичками чи отримав незадовільну оцінку з протиаварійних та протипожежних тренувань, то стажування (дублювання) новим наказом може бути продовжено на термін не більше двох змін.
В порушення вищевказаних норм комунальним підприємством «Житловик - 2» не розроблені програми стажування за професіями; директор підприємства не пройшла повторне навчання і перевірку знань з питань охорони праці в установленому порядку; журнал реєстрації вступного інструктажу ведеться не за встановленою нормативними вимогами формою, не вказується вік людини, яка проходила вступній інструктаж; немає наказів про допуск до стажування; немає наказів про про допуск до самостійної роботи.
Наказом Комітету по нагляду за охороною праці Міністерства праці та соціальної політики України від 9 січня 1998 року № 4 «Про затвердження Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів», зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 10 лютого 1998 року за № 93/2533 затверджені Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів (далі - Правила).
Відповідно до п.п. 1.1.1 п. 1.1. ч. 1 вимоги цих Правил поширюються на працівників, що обслуговують діючі електроустановки споживачів напругою до 220 кВ включно і є обов'язковими для всіх споживачів та виробників електроенергії, незалежно від їх відомчої належності і форм власності на засоби виробництва.
Згідно з п.п. 1.1.3 п. 1.1. ч. 1 в цих Правилах викладені основні вимоги щодо убезпечення працівників під час експлуатації електроустановок.
Як вбачається з п.п. 1.3.1 п. 1.3 ч. 1 Правил керівник підприємства зобов'язаний забезпечити утримання, експлуатацію і обслуговування електроустановок відповідно до вимог чинних нормативних документів. Для цього він повинен, зокрема, призначити відповідального за справний стан і безпечну експлуатацію електрогосподарства з числа інженерно-технічних працівників, які мають електротехнічну підготовку і пройшли перевірку знань у встановленому порядку (далі - особа, відповідальна за електрогосподарство).
Відповідно до п.п. 3.3.12 п. 3.3 ч. 2 Правил форма журналу обліку робіт за нарядами і розпорядженнями наведена у додатку 5. В кожному електрогосподарстві підприємства роботи за нарядами і розпорядженнями слід обліковувати в призначеному для цього журналі обліку робіт за нарядами і розпорядженнями, за рекомендованою в додатку 5 формою. В журналі у відповідних графах реєструється первинний допуск до роботи за нарядами і повне її закінчення, допуск до роботи згідно з розпорядженням та її закінчення (за винятком робіт згідно з розпорядженнями, які виконуються самими оперативними працівниками або під їхнім наглядом, запис про які робиться тільки в оперативному журналі). Крім того, первинні і щоденні допуски до робіт за нарядами оформляються записами в журналі; в цьому разі зазначається тільки номер наряду і робоче місце. Відповідальність за ведення і цілісність журналу покладається на особу, відповідальну за електрогосподарство. Журнал має бути пронумерований, прошнурований і скріплений печаткою. Термін його зберігання після останнього запису - 6 місяців.
В порушення зазначених вимог Правил призначені директором відповідальні особи за електрогосподарство начальники дільниць (Пащенко В.А., Висоцька Є.В., Якшина І.Н., Демидов Р.Ю., Ковтун Н.Є., Мельникова Т.А.) не пройшли перевірку знань з електробезпеки в установленому порядку, крім того, журнал обліку робіт за нарядами та розпорядженнями ведеться не за встановленою нормативними вимогами формою.
На виконання Закону України "Про охорону праці" наказом Державного комітету України по нагляду за охороною праці затверджені Правила безпеки систем газопостачання України, які зареєстровані в Міністерстві юстиції України 15 травня 1998 року за № 318/2758.
Відповідно до п.п. 1.1.1. п. 1.1. ч. 1 Правил безпеки систем газопостачання України ці Правила встановлюють вимоги до проектування, будівництва і експлуатації систем газопостачання, які використовують як паливо природні гази (газових і газонафтових родовищ), газоповітряні суміші на їх основі з надмірним тиском не більш 1,2 МПа (12 кгс/кв. см), зріджені вуглеводні гази (далі - ЗВГ) з надмірним тиском не більше 1,6 МПа (16 кгс/кв. см).
Як вбачається з п.п. 1.2.1. п. 1.2. ч. 1 Правил безпеки систем газопостачання України працівники підприємств і їх структурних підрозділів, які виконують роботи з проектування, будівництва, налагодження і експлуатації систем газопостачання і газового обладнання, димовідвідних пристроїв, вентиляційних систем і каналів, спеціалісти, які відповідають за безпечну експлуатацію газового обладнання підприємств, спеціалісти, які ведуть технічний нагляд, викладачі, зайняті навчанням учнів Правилам користування газом, а також підготовкою кадрів, експерти, голови і члени постійно діючих екзаменаційних комісій з перевірки знань цих Правил, повинні пройти необхідну підготовку і перевірку знань цих Правил, а також відповідних розділів будівельних норм і правил та інших нормативних документів в обсязі виконуваної ними роботи у відповідності з Типовим положенням про навчання, інструктаж і перевірку знань працівників з питань охорони праці, затвердженим наказом Держнаглядохоронпраці України 4 квітня 1994 року № 30, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 12 травня 1994 року № 95/304.
В порушення зазначених вимог призначені директором комунального підприємства «Житловик - 2» відповідальні особи за газове госмодарство начальники дільниць (Пащенко В.А., Висоцька Є.В., Якшина І.Н., Демидов Р.Ю., Ковтун Н.Є., Мельникова Т.А.) не пройшли спеціальне навчання з питань безпечної експлуатації газового господарства.
Наказом Державного комітету України по нагляду за охороною від 18 жовтня 1994 № 104 «Про затвердження Правила будови та безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском», затверджені Правила будови та безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском.
Відповідно до п.п. 7.1.1 п. 7.1 ч. 7 Правила будови та безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском власник зобов'язаний забезпечити утримування посудин у справному стані і безпечні умови їх роботи. Задля забезпечення цього підприємству необхідно: призначити наказом із числа інженерно-технічних працівників, які пройшли у встановленому порядку перевірку знань цих Правил, відповідальних за справний стан і безпечну дію посудин, а також відповідальних по нагляду за технічним станом та експлуатацією посудин; призначити необхідну кількість осіб обслуговуючого персоналу, навчених і маючих посвідчення на право обслуговування посудин, а також установити такий порядок, щоб персонал, на який покладені обов'язки по обслуговуванню посудин, вів ретельне спостерігання за дорученим йому обладнанням шляхом його огляду, перевірки дії арматури, КВП, запобіжних і блокуючих пристроїв і підтримки посудин у справному стані.
В порушення зазначеної вимоги, відповідальна за експлуатацію посудин під тиском головний інженер Кучеренко Ю.В не пройшла спеціальне навчання з охорони праці при експлуатації посудин, що працюють під тиском.
Наказом Комітету по нагляду за охороною праці Міністерства праці та соціальної політики України від 29 січня 1998 року № 9 «Про затвердження Положення про розробку інструкцій з охорони праці», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 7 квітня 1998 року за N 226/2666 затверджено Положення про розробку інструкцій з охорони праці (далі Положення).
Відповідно до п. 1.1. ч. 1 Положення встановлює вимоги до змісту, побудови і викладу інструкцій з охорони праці (далі - інструкції), визначає порядок опрацювання та введення в дію нових, перегляду та скасування чинних інструкцій. Вимоги цього Положення є обов'язковими для всіх міністерств, інших органів виконавчої влади, підприємств, установ і організацій (далі - підприємства) незалежно від форм власності та видів їх діяльності.
Пунктом 1.2. ч. 1 Положення встановлено, що інструкція є нормативним актом, що містить обов'язкові для дотримання працівниками вимоги з охорони праці при виконанні ними робіт певного виду або за певною професією на робочих місцях, у виробничих приміщеннях, на території підприємства і будівельних майданчиках або в інших місцях, де за дорученням власника чи уповноваженого ним органу (далі - роботодавець) виконуються ці роботи, трудові чи службові обов'язки.
Згідно з п.п. 4.3.2. ч. 4 Положення, інструкції, що діють на підприємстві, розробляються відповідно до переліку інструкцій, який складається службою охорони праці підприємства за участю керівників підрозділів, служб головних спеціалістів (головного технолога, головного механіка, головного енергетика, головного металурга тощо), служби організації праці та заробітної плати.
Перелік необхідних інструкцій розробляється на підставі затвердженого на підприємстві штатного розпису у відповідності з ДК 003-95 "Державний класифікатор України. Класифікатор професій".
Цей перелік, а також зміни чи доповнення до нього в разі зміни назви професії, впровадження нових видів робіт чи професій затверджуються роботодавцем і розсилаються в усі структурні підрозділи (служби) підприємства.
В порушення зазначених вимог комунальним підприємством «Житловик - 2» не надано перелік інструкцій з охорони праці.
Як встановлено судом, станом на час розгляду справи Комунальним підприємством «Житловик - 2» ведеться робота, спрямова на усунення виявлених перевіркою правопорушень, на підтвердження чого представником підприємства в судовому засіданні 28 жовтня 2013 року були надані: договір на виконання роботи № 6330 про проведення ідентифікації об'єкту підвищеної небезпеки за адресою: Донецька обл., м-н Зелений, господарчий блок (а.с. 35-36); розрахунок вартості проведення ідентифікації об'єкту підвищеної небезпеки за адресою: Донецька обл., м-н Зелений, господарчий блок (а.с. 37); протокол узгодження договірної вартості роботи (а.с. 38); розрахунок фактура № 6330 від 1 липня 2013 року (а.с. 39); акт здавання-приймання виконаної роботи (послуги) на підставі договору № 6330 від 1 липня 2013 року (а.с. 40); платіжне доручення № 1038 від 1 жовтня 2013 року (а.с. 41); договір № 6319 від 27 червня 2013 року на виконання експертизи щодо додержання вимог законодавства з питань ОП та ПБ під час виконання заявлених робіт п/н та експертизи щодо додержанням вимог законодавства з питань ОП та ПБ під час експлуатації заявленого устаткування (п.п. 11, 18, 23 додатку 2 та п. 17 додатку 3 Порядку затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1107 від 26 жовтня 2011 року) (а.с. 42- 43); розрахунок вартості по договору від 27 червня 2013 року (а.с. 44); протокол узгодження договірної вартості роботи (а.с. 45); розрахунок-фактура № 6319 вд 27 червня 2013 року на підставі договору № 6319 (а.с. 46); платіжне доручення № 1046 від 4 жовтня 2013 року (а.с. 47); платіжне доручення № 1097 від 6 листопада 2013 року (а.с. 66).
Відповідно до ч. 1 ст. 38 Закону № 2694-XII державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює, серед інших, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці яким є Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) в силу п. 1 Положення про цю службу, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 408/2011.
З метою впорядкування організації та здійснення державного нагляду Державною службою гірничого нагляду та промислової безпеки України та її територіальними органами розроблено Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, що затверджено Наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України № 826 від 11 серпня 2011 року (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2011 року за № 1531/20269). Згідно пункту 2.26 цього Положення виявлення під час перевірки порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки є підставою заборони виконання робіт.
Пунктом 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного контролю у сфері здійснення господарської діяльності" повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Оскільки порушення, встановлені позивачем під час перевірки відповідача, у встановлений час та спосіб не усунені в повному обсязі, існує загроза життю та/або здоров'ю людей та з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей. Враховуючи це суд вважає за доцільне застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зупинення виконання робіт підвищеної небезпеки (зварювальні, газополум'яні; зберігання балонів зі стисненими та зрідженими газами) та експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки (експлуатація посудин, що працюють під тиском - балони з газами) на комунальному підприємстві «Житловик - 2».
На підставі вищевикладеного, суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області в особі Державної інспекції нагляду в агропромисловому комплексі, житлово-комунальному господарстві та соціально-культурній сфері.
При цьому суд вважає за необхідне роз'яснити відповідачу, що згідно ч. 8 п. 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного контролю у сфері здійснення господарської діяльності" застосовані адміністративним судом заходи реагування за позовом органу державного нагляду (контролю), а також вжиті органом державного нагляду (контролю) заходи, обґрунтованість яких підтверджена адміністративним судом, скасовуються адміністративним судом у порядку, встановленому процесуальним законом.
Відповідно до ч.ч. 12-13 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої п. 5 ч. 1 цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Згідно з п. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного вище, керуючись ст. 19 Конституції України, Законом України "Про охорону праці", Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та ст. 2, ст. 17-20, ст. 69-72, ст. 86, ст. 94, ст. 112, ст. 122-154, ст. 158-163, ст. 167, ст. 183-2, ст. 185, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області в особі Державної інспекції нагляду в агропромисловому комплексі, житлово-комунальному господарстві та соціально-культурній сфері до Комунального підприємства «Житловик - 2» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду - задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Комунального підприємства «Житловик - 2» (код ЄДРПОУ 31521758).
Зупинити виконання робіт підвищеної небезпеки (зварювальні, газополум'яні; зберігання балонів зі стисненими та зрідженими газами) та експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки (експлуатація посудин, що працюють під тиском - балони з газами) на Комунальному підприємстві «Житловик - 2».
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Волгіна Н.П.