копія
С У М С Ь К И Й О К Р У Ж Н И Й А Д М І Н І С Т Р А Т И В Н И Й С У Д
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 листопада 2013 р. Справа № 818/8203/13-a
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Савченко Д.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом управління соціального захисту населення Шосткинської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,-
В С Т А Н О В И В:
Управління соціального захисту населення Шосткинської районної державної адміністрації (далі - позивач, УСЗН Шосткинської РДА) звернулося до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 (далі - відповідач, ОСОБА_1), в якому просить суд стягнути з відповідача незаконно отримані кошти в сумі 2599,20 грн.
Свої вимоги мотивує тим, що при перевірці, проведеній працівниками управління, з відповіді на запит відділу Державної виконавчої служби виявлено, що інформація про неотримання аліментів громадянкою ОСОБА_1 від громадянина ОСОБА_2 у період з 01.09.2009 р. по 31.03.2010 р. не відповідає дійсності. На підставі проведеного перерахунку розмірів призначеної допомоги ОСОБА_1 виявлено переплату державних коштів в сумі: 250,02 грн. по державній соціальній допомозі малозабезпеченим сім'ям; 964,98 грн. по державній допомозі сім'ям з дітьми; 1384,20 грн. по тимчасовій державній допомозі дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів. Станом на час звернення з позовом до суду відповідач відмовляється повернути незаконно отримані кошти.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, надав суду заяву, в якій позовні вимоги підтримав в повному обсязі, справу просив розглядати в його відсутності (а.с.37,39).
Відповідач, повідомлений належним чином про час і місце розгляду справи (а.с.35), в судове засідання не з'явився, про причини неявки, всупереч вимог ч.2 ст. 40 КАС України, суд не повідомив, заперечень стосовно позовних вимог на адресу суду не надсилав.
Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які приймають участь у справі, фіксування судового засідання по справі за допомогою звукозаписувального пристрою згідно ст.ст. 12, 41 КАС України не здійснюється.
Перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне позов задовольнити, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 26.05.2009 р. Шосткинським міськрайонним судом Сумської області у справі №2-2062/09 ОСОБА_1 видано виконавчий лист про стягнення аліментів з ОСОБА_2 в розмірі 1/4 частини від усіх видів заробітку, але не менше 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку помісячно на утримання доньки ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, до її повноліття, починаючи стягування з 30.04.2009 р. з виплатою аліментів матері ОСОБА_1 Дані обставини підтверджуються копією виконавчого листа (а.с.15).
Копією довідки відділу державної виконавчої служби Шосткинського міськраїонного управління юстиції від 07.04.2010 р. №476 підтверджується, що згідно виконавчого листа №2-2062/09 від 26.05.2009 р., ОСОБА_1 у період з 01.10.2009 р. по 31.03.2010 р. не отримувала аліментів від ОСОБА_2 (а.с.16).
27.04.2010 року ОСОБА_1 звернулась до УСЗН Шосткинської РДА із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги (а.с.9,10).
26.05.2010 р. рішенням начальника УСЗН Шосткинської РДА ОСОБА_1 призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї з 01.04.2010 р. по 30.09.2010 р. в сумі 345,09 грн. щомісячно (а.с.7).
Копією розпорядження на перерахунок допомоги по догляду за дитиною до 3 років, підтверджується, що ОСОБА_1 з 01.01.2010 р. по 30.06.2010 р. установлено розмір допомоги в сумі 754 грн. щомісяця та з 01.07.2010 р. по 30.09.2010 р. в сумі 758 грн. (а.с.8).
Розпорядженням на перерахунок тимчасової допомоги дітям з 01.10.2010 р. ОСОБА_1 установлено розмір допомоги з 01.04.2010 р. по 30.06.2010 р. в сумі 230,10 грн. щомісяця, та з 01.07.2010 р. по 30.09.2010 р. в сумі 231,30 грн. щомісяця відповідно (а.с.8).
01.02.2013 р. відділом Державної виконавчої служби Шосткинського міськрайонного управління юстиції у Сумській області начальнику УСЗН Шосткинської РДА надано письмову відповідь на запит, якою повідомляється, що стягувачка ОСОБА_1, яка мешкає за адресою АДРЕСА_1, згідно з наданими боржником ОСОБА_2 квитанціями отримала від нього аліменти за жовтень 2009 р. в сумі 100 грн.; листопад 2009 р. в сумі 100 грн.; березень 2010 р. в сумі 50 грн.; листопад 2012 р. в сумі 100 р. та грудень 2012 р. Крім того, зазначено, що стягувачці ОСОБА_1 перераховані аліменти за грудень 2012 р. в сумі 1482,34 грн. бухгалтерією ШКЗ "Імпульс", утримані із заробітної плати боржника ОСОБА_2 Дані обставини підтверджуються копією відповіді на запит (а.с.6).
Для повернення надміру виплаченої державної допомоги внаслідок свідомого надання інформації з неправдивими відомостями начальником УСЗН Шосткинської РДА 08.02.2013 р. відносно ОСОБА_1 прийняті наступні рішення: про перерахунок державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, яким утримано переполучений розмір допомоги в сумі 250,02 грн. за період з 01.04.2010 р. по 30.09.2010 р. (а.с.17); про перерахунок державної допомоги сім'ям з дітьми, яким утримано переполучений розмір допомоги в сумі 964,98 грн. за період з 01.04.2010 р. по 30.09.2010 р. (а.с.18); про перерахунок тимчасової державної допомоги, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, яким утримано переполучений розмір допомоги в сумі 1384,20 грн. за період з 01.04.2010 р. по 30.09.2010 р. (а.с.19).
02.04.2013 р. на адресу ОСОБА_1 надіслані відповідні повідомлення про добровільне відшкодування незаконно отриманих коштів за період з 01.04.2010 р. по 30.09.2010 р. в загальному розмірі 2599,20 грн., дані повідомлення отримані відповідачем 08.04.2013 р. (а.с.20,21,22).
Закон України "Про прожитковий мінімум" відповідно до статті 46 Конституції України дає визначення прожитковому мінімуму, закладає правову основу для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державою конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень.
Відповідно приписів ст. 2 Закон України "Про прожитковий мінімум" прожитковий мінімум застосовується, зокрема, для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, визначення розмірів соціальної допомоги, допомоги сім'ям з дітьми, допомоги по безробіттю, а також стипендій та інших соціальних виплат виходячи з вимог Конституції України та законів України.
Закон України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" (далі - Закон) спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім'ям.
У ст. 3 Закону зазначено, що право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України.
Для реалізації даного права, згідно ст. 4 Закону, подається заява про надання державної соціальної допомоги уповноваженим представником сім'ї до органу праці та соціального захисту населення за місцем його проживання або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до органу праці та соціального захисту населення.
У відповідності з Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженим Постановою КМ України від 24.02.2003 № 250, Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженим Постановою КМ України від 27.12.2001 № 1751, та Порядком призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, затвердженим Постановою КМ України від 22.02.2006 № 189, передбачено, що суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Враховуючи той факт, що ОСОБА_1 не дотрималась обов'язку щодо подачі відомостей, які впливають на виплату державної допомоги, та всупереч вимог Положень від 24.02.2003 № 250, від 27.12.2001 № 1751 та 22.02.2006 № 189 станом на момент розгляду справи не повернула позивачу незаконно отриману державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям, державну допомогу сім'ям з дітьми, та тимчасову державну допомогу дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, за період з 01.04.2010р. по 30.09.2010 р. в загальному розмірі 2599,20 грн., заперечень з цього приводу або доказів на підтвердження перерахування вказаної суми не надала, суд приходить до висновку, що вимоги позивача обґрунтовані і підлягають задоволенню.
Крім того, представником позивача, на підтвердження поважності пропущення строку звернення з позовом до суду надано копію наказу від 22.07.2013 р. №39-К про звільнення головного спеціаліста з питань кадрової роботи-юрисконсульта з посади згідно ст. 38 КЗпП України за власним бажанням (а.с.27).
Вказані вище обставини, на переконання суду, дають достатні підстави для висновку про поважність причин пропуску строку звернення з позовом до суду.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов управління соціального захисту населення Шосткинської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний податковий номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1) на користь управління соціального захисту населення Шосткинської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 03198089, вул. К.Маркса, 49, м. Шостка Сумської області, 41100) незаконно отримані кошти за період з 01.04.2010 р. по 30.09.2010 р. в загальному розмірі 2599,20 грн. (дві тисячі п'ятсот дев'яносто дев'ять грн. 20 коп.)
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя (підпис) Д.М. Савченко
З оригіналом згідно
Суддя Д.М. Савченко