Рішення № 34708384, 30.10.2013, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
30.10.2013
Номер справи
905/4265/13
Номер документу
34708384
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

30.10.2013 Справа № 905/4265/13

Господарський суд Донецької області у складі головуючого судді Гриник М.М., суддів Сич Ю.В., Нестеренко Ю.С.

при секретарі Поповій С.В.

розглянувши матеріали справи

за позовом Горлівської міської ради, м.Горлівка

до відповідача приватного акціонерного товариства "Теплосервіс", м.Горлівка

про внесення змін до договору оренди землі

Представникі сторін:

від позивача: Молодьожникова К.В., за довір.

від відповідача: Сокол Ю.О., за довір., Леонтьєв Е.О, за довір.

Горлівська міська рада, м.Горлівка звернулась до господарського суду Донецької області з позовом до приватного акціонерного товариства "Теплосервіс", м.Горлівка про внесення змін до договору оренди землі.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що між Горлівською міською радою та приватним акціонерним товариством "Теплосервіс" укладено договір оренди земельної ділянки від 16.08.2006р. по вул. Павлова,13, 13-а, Центрально-Міського району м.Горлівки Донецької області. У 2008р. суб'єктом оціночної діяльності проведена нормативна грошова оцінка земель міста Горлівки, а також Державним комітетом із земельних ресурсів проведена державна експертиза технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Спеціальним органом, Державним комітетом із земельних ресурсів надано висновок державної землевпорядної організації від 12.12.2008р. №1447-08, згідно якого базова вартість одного квадратного метра землі міста Горлівка складає 127,75грн. Крім того, згідно інформації управління Держкомзему у м. Горлівка з нормативної грошової оцінки земельних ділянок вартість землі, що перебуває в оренді у відповідача складає 3494622 грн.

Рішенням Горлівської міської ради за № VI/9-23 від 27.05.2011р. „Про врегулювання питань з перегляду умов діючих договорів оренди землі щодо змін орендної плати за землю у зв'язку з затвердженням технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м.Горлівка" затверджено нову нормативну грошову оцінку земель, які розташовані на території м. Горлівка. Позивачем листом від 10.10.2012р. №02-3268 на адресу відповідача надіслано проект додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки. Проте, як зазначає позивач, в порушення чинного законодавства до теперішнього часу від відповідача відповідь на пропозицію укласти додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки не надходила, що, на думку позивача, свідчить про недосягнення згоди між сторонами.

Ухвалою від 17.06.2013р. справа №905/4265/13 прийнята до провадження та призначена до розгляду в судовому засіданні.

Розпорядженням голови господарського суду Донецької області від 08.08.2013р. справу передано на розгляд колегії суддів, у складі головуючого судді М.М.Гриник та суддів: Ю.С.Нестеренко, С.М. Соболєвої.

Розпорядженням голови господарського суду від 26.09.2013р. змінено склад судової колегії, а саме: суддю С.М.Соболєву замінено на суддю Ю.В. Сич.

Відповідач надав відзив на позов, в якому проти позову заперечує в повному обсязі.

Зважаючи на достатність представлених прокурором та позивачем документів, справа розглядається по наявним в ній матеріалам відповідно до ст. 75 ГПК України.

Відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні, яке відбулось 30.10.2013р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Судом, відповідно до вимог статті 81-1 Господарського процесуального кодексу України складено протокол, який долучено до матеріалів справи.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши подані докази та заслухавши в судових засіданнях пояснення присутніх у судовому засіданні представників сторін, господарський суд -

ВСТАНОВИВ:

16.08.200р. між Горлівською міською радою та закритим акціонерним товариством «Теплосервіс» укладено договір оренди земельної ділянки (далі -Договір), за умовами якого позивач надав в строкове платне користування відповідачеві земельну ділянку загальною площею 0,9102га по вул. Павлова, 13, 13-а, Центрально-Міського району м.Горлівки Донецької області. Договір укладено строком на двадцять років та зареєстровано 01.09.2006р. за реєстраційним номером 040615200208.

Відповідно до п.5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно довідки про нормативну грошову оцінку №1715 від 26.07.2006р. становить 1314147грн.(144,38грн./м2).

Пунктом п. 9 Договору сторони узгодили, що орендарем грошова плата вноситься на рахунок одержувача: ВДК у м.Горлівка, в місцевий бюджет Калінінського району №33212815700019 в УДК у Донецькій області м.Донецьк, код ОКПО 34686448, МФО 834016, код плати за оренду землі 13050500 в розмірі: 938,99 грн. у місяць. При цьому слід зазначити, що сторони в тому ж п.9 Договору дійшли згоди про сплати орендарем плати за орендовану площу, що складає 2% від нормативної грошової оцінки землі.

З умов договору вбачається, що сторони дійшли згоди щодо істотних умов договору, зокрема, договором встановлено нормативну грошову оцінку земельної ділянки, обумовлено розмір орендної плати, порядок її обчислення та сплати.

21.07.2008р. між сторонами підписано акт прийому-передачі №687 орендованої земельної ділянки.

Станом на час розгляду справи Договір є діючим, його не розірвано в установленому законом порядку та не визнано недійсним у судовому порядку.

Договір укладено на підставі рішення Горлівської міської ради від 23.06.2006р. № V/3-21.

Пунктом п. 13 договору сторони визначили, що розмір орендної плати переглядається щорічно в разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом. При цьому перелік підстав для зміни розміру орендної плати у п. 13 договору не є вичерпним.

Відповідно до ст. 288.1 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Згідно зі статтею 289.1 вищевказаного кодексу для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

За змістом ст. 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій". Згідно зі ст. 20 закону за результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, яка відповідно до ст. 21 підлягає державній експертизі.

За змістом позову, у 2008 році суб'єктом оціночної діяльності проведено нормативну грошову оцінку земель міста Горлівки та Державним комітетом із земельних ресурсів проведено державну експертизу технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Спеціальним органом, Державним комітетом із земельних ресурсів надано висновок державної експертизи землевпорядної документації від 12.12.2008 р. № 1447-08, за якою базова вартість квадратного метра земель міста Горлівка складає 127,75 грн.

В подальшому, позивачем прийнято рішення №VI/9-23 від 27.05.2011р. «Про врегулювання питань з перегляду умов діючих договорів оренди землі щодо зміни орендної плати за землю у зв'язку з затвердженням технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Горлівка», яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Горлівка Донецької області, проведену в червні 2008р. державним підприємством «Центр Державного земельного кадастру при Держкомземі України» Донецької регіональною філією та вирішено внести зміни до договорів оренди землі, укладених між міською радою та фізичними і юридичними особами, шляхом доповнення переліку підстав для перегляду орендної плати за землю підставою «зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки».

Відповідно до ч. 1 ст.169, ст.170 Цивільного кодексу України територіальні громади діють у цивільних відносинах на рівних правах з іншими учасниками цих відносин набувають і здійснюють цивільні права та обов'язки через органи місцевого самоврядування у межах їхньої компетенції, встановленої законом.

Згідно до визначень ст. 1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" позивач є представницьким органом місцевого самоврядування, який складається з депутатів і відповідно до закону наділяється правом представляти інтереси територіальної громади і приймати від її імені рішення.

За положеннями ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в України" рішення ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію (п.5), при цьому акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку, встановленому Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" (п.11).

До матеріалів справи позивачем долучено в якості доказу оприлюднення Рішення ради копію газети «Вечерняя Горловка» від 09.06.2011р. Тобто, саме з цієї дати акт органу вважається таким, що набрав чинності.

На виконання зазначеного рішення, позивач звернувся листом №02-3268 від 10.10.2012р. до ПрАТ «Теплосервіс» з пропозицією укласти додаткову угоду та провести державну реєстрацію зазначеного документу.

За ствердженням позивача, відповідач ухиляється від підписання додаткової угоди, що тягне за собою недоотримання грошових коштів до бюджету.

Відповідно до ст. 1 Господарського процесуального кодексу України, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

В якості доказу на підтвердження надсилання проекту додаткової угоди позивач надав суду копію реєстру відправки поштової кореспонденції із зазначенням адреси відповідача.

Відповідач в судовому засіданні заперечив проти його отримання.

У Постанові Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 року №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" зазначено, що статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог частини другої статті 188 ГК України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з

позовом про зміну умов договору за наявності спору (тобто за відсутності згоди відповідача на зміну умов договору).

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оренду землі", оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Статтею 13 цього ж закону передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Частиною 1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі" визначено істотні умови договору оренди землі, якими є: об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін.

Статтею 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Згідно пунктів 1,2 статті 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін.

У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Згідно статті 654 Цивільного кодексу України зміна умов договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Відповідно до ч.3 ст. 653 Цивільного кодексу України у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Згідно п. 34, 35 ст. 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин; затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.

Отже, положення вказаних норм законів визначають, що передумовою пропозицій орендарю щодо внесення змін до договору оренди земельної ділянки має бути ухвалення рішення міської ради про врегулювання вказаного читання у земельних відносинах за договорами оренди.

До позову Горлівською міською радою надано проект додаткової угоди, що стосується внесення змін, зокрема, в п.п.5, 9 Договору та розрахунок суми орендної плати. При цьому розмір орендної плати ставиться в залежність від індексу інфляції та із застосуванням 3% ставки від нормативної грошової оцінки землі, в той час як п.9 Договору сторонами було погоджено 2% від нормативної грошової оцінки землі.

В судовому засіданні представник позивача пояснив таку зміну необхідністю приведення договору у відповідність ст.. 288 Податкового кодексу України.

Статтею 288 Податкового кодексу України встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, та не може перевищувати: для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Відповідно до ст. 274 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.

Ч.2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 59 зазначеного закону встановлено спосіб реалізації позивачем своїх повноважень, зокрема передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень, які приймаються на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Таким чином, зазначені вище норми законодавства встановлюють певний порядок висловлення волі органом місцевого самоврядування (ради), яким зокрема є рішення відповідної ради.

Відповідно до п.2.19 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 року №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин", у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

Таким чином, наявність рішення міської ради не може не братися судом до уваги при вирішенні даного спору.

Набрання чинності Податковим кодексом України є підставою для приведення договорів оренди у відповідність. Така можливість передбачена і умовами укладеного між сторонами Договору.

Разом з тим, питання регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради (п.34 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Вирішення питання про надання земельної ділянки є виключним правом ради, рішення ради відповідно до ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" приймається на пленарному засіданні.

В супереч вищезазначеному, позивачем не надано доказів прийняття відповідного рішення щодо затвердження коефіцієнтів до грошової оцінки земель міської ради для нарахування орендної плати, що свідчить про відсутність волевиявлення позивача.

Долученим до справи Рішенням №VI/9-23 від 27.05.2011р. «Про врегулювання питань з перегляду умов діючих договорів оренди землі щодо зміни орендної плати за землю у зв'язку з затвердженням технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Горлівка», не встановлено розміру коефіцієнту для визначення розміру річної орендної плати за земельну ділянку, що унеможливлює застосування коефіцієнту « 3».

Окрім того, розрахунок орендної плати в проекті додаткової угоди, долученої до справи базується на нормативній грошовій оцінці земель станом на 02.12.2009р. із застосуванням коефіцієнту індексації 1.0, в той час як нормативна грошова оцінка затверджена Рішенням №VI/9-23 від 27.05.2011р.

Заявивши позовні вимоги про зміну умов договору оренди, позивач послався на своє рішення №VI/9-23 від 27.05.2011р. «Про врегулювання питань з перегляду умов діючих договорів оренди землі щодо зміни орендної плати за землю у зв'язку з затвердженням технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Горлівка». Однак, відповідно до розрахунку, наданого позивачем із проектом додаткової угоди вбачається, що позивачем самовільно змінено коефіцієнт до ставки земельного податку та дорівнює 3 відсотки нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Зважаючи на те, що необхідною умовою укладення чи зміни умов договору оренди земельної ділянки, яка перебуває у державній або комунальній власності, є наявність відповідного рішення органу місцевого самоврядування, вимоги щодо внесення змін до спірного Договору, за відсутності такого рішення є такими, що не підлягають задоволенню.

При цьому суд не вправі самостійно визначати редакцію додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки та самостійно встановлювати чи розраховувати розмір орендної плати.

Судові витрати відповідно до ст.. 49 Господарського процесуального кодексу України у разі відмови в задоволенні позову підлягають віднесенню на позивача.

Керуючись ст.ст. 1, 13, 21 Закону України „Про оренду землі", ст.ст. 20, 22, 33, 49, 77, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -

В И Р І Ш И В :

В задоволенні позовних вимог Горлівської міської ради, м.Горлівка до приватного акціонерного товариства "Теплосервіс", м.Горлівка про внесення змін до договору оренди землі - відмовити.

Рішення господарського суду може бути оскаржене до Донецького апеляційного господарського суду протягом десяти днів. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Головуючий суддя М.М. Гриник

Суддя Ю.В. Сич

Суддя Ю.С. Нестеренко

Повний текст рішення складено та підписано 04.11.2013р.