Постанова № 34707404, 25.10.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
25.10.2013
Номер справи
2а-15283/11/0170/25
Номер документу
34707404
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ПОСТАНОВА

Іменем України

25 жовтня 2013 р. Справа №2а-15283/11/0170/25

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кононової Ю.С., за участю секретаря судового засідання - Магері М.В., представників позивача - Єловської Г.М., Жукової О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Кримського республіканського підприємства «Вода Криму» до Сакської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Автономній Республіці Крим про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом, в якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення, винесені 22.11.2011 року Сакською об'єднаною ДПІ № 0001841502 про донарахування штрафних санкцій в сумі 14471,48 гривень та № 0001831502 про донарахування штрафних санкцій в сумі 9598,17 гривень.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 14.11.2011 року відповідачем була проведена невиїзна документальна перевірка з питань своєчасності сплати узгоджених сум податкових зобов'язань з ПДВ за вересень 2011 року. За результатами зазначеної перевірки було встановлено, що КРП ВПВКГ м. Саки порушило терміни сплати суми узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість, що призвело до застосування до них штрафних санкцій. Вважають ці податкові повідомлення - рішення протиправними, оскільки відповідач здійснював зарахування внесених ними платежів в рахунок відшкодування податкового боргу, якого не існує.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надіслав до суду заяву про розгляд справи в його відсутність. Також відповідачем були надані заперечення на позовну заяву, в яких зазначено, що на день сплати позивачем сум податкових зобов'язань з ПДВ в нього існував податковий борг, а саме: станом на 20.10.2011 року у сумі 333447,85 гривень та станом на 28.10.2011 року - в сумі 137627,52 гривень, а тому сплачені ним кошти були зараховані в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, зазначеного платником податків.

Суд, вислухавши пояснення представників позивача, з врахуванням письмових заперечень, наданих відповідачем, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги мають бути частково задоволені виходячи з наступного.

Як встановлено судом, Кримське республіканське підприємство «Виробниче підприємство водопровідно - каналізаційного господарства м. Сакі» на момент проведення відповідачем перевірки було зареєстроване як юридична особа, згідно свідоцтву про державну реєстрацію юридичної особи серія А01 № 038408 та було платником податку на додану вартість, відповідно до свідоцтва № 100064410 від 03.09.1997 року.

14 жовтня 2011 року Сакською об'єднаною державною податковою інспекцією в Автономній Республіці Крим була проведена перевірка з питання своєчасності сплати «КРП «ВПВКГ м. Сакі» погоджених сум податкових зобов'язань з податку на додану вартість за вересень 2011 року. За результатами цієї перевірки був складений акт № 1194/15-02/03347678 від 14 листопада 2011 року, згідно висновків якого перевіркою встановлено, що КРП «ВПВКГ м. Саки» порушило терміни сплати суми податкового зобов'язання з ПДВ, а саме:

- Уточнюючий документ № 9007292239 від 02.09.2011 року, сума нарахувань складає 65000 гривень, строк сплати 02.09.2011 року, частково сплачено платіжними дорученнями № 1110 та 1140 20.10.2011 року в сумі 1 гривня, тобто з затримкою на 48 днів та 28.10.2011 року в сумі 8989,85 гривень з затримкою на 56 днів;

- Уточнюючий документ № 9007303472 від 05.09.2011 року, сума нарахувань складає 39000 гривень, строк сплати 05.09.2011 року, сплачено платіжним дорученням № 1140 28.10.2011 року, тобто з затримкою на 53 дні;

- Декларація № 9007575368 від 16.09.2011 року, сума нарахувань складає 282338 гривень, строк сплати 30.09.2011 року, частково сплачено в сумі 144711,48 гривень платіжним дорученням № 1140 від 28.10.2011 року, тобто з затримкою на 28 днів (а.с. 11-12).

На підставі вказаного акту та проведеної перевірки, 22 лютого 2011 року Сакською об'єднаною державною податковою інспекцією були прийняті податкові повідомлення - рішення:

№ 0001841502, в якому зазначено, що Кримське республіканське підприємство «Виробниче підприємство водопровідно - каналізаційного господарства м. Саки» порушило п. 57.1 ст. 57 Податкового Кодексу України, затримало сплату суми грошового зобов'язання у розмірі 144711,48 гривень на 28 календарних днів, у зв'язку з чим відповідно до ст. 126 ПК України зобов'язано сплатити штраф у розмірі 10% в сумі 14471,15 гривень (а.с. 7-8);

№ 0001831502, в якому зазначено, що Кримське республіканське підприємство «Виробниче підприємство водопровідно - каналізаційного господарства м. Саки» порушило п. 57.1 ст. 57 Податкового Кодексу України, затримало сплату суми грошового зобов'язання у розмірі 47990,85 гривень на 56 календарних днів, у зв'язку з чим відповідно до ст. 126 ПК України зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% в сумі 9598,17 гривень (а.с. 9-10).

Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно з п. 15.1. та 16.1 Податкового кодексу України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Платник податків зокрема зобов'язаний: стати на облік у контролюючих органах в порядку, встановленому законодавством України; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Згідно з п.49.2 ст.49 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.

Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платники податків зобов'язані подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до п. 50.1 ст. 50 ПК України, у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявлені.

Платник податків, який самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний, за винятком випадків, установлених пунктом 50.2 цієї статті:

а) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі трьох відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку;

б) або відобразити суму недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового зобов'язання, збільшену на суму штрафу у розмірі п'яти відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов'язання з цього податку.

Відповідно до п. 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Відповідно до пункту 31.11 статті 31 Податкового кодексу України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.

Згідно з пп. 46.1 ст. 46 ПК України, податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання.

Відповідно до пункту 31.11 статті 31 Податкового кодексу України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.

Відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового Кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п. 203.1 ст. 203 ПК України податкова декларація з податку на додану вартість подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 ст. 203 ПК України для подання податкової декларації.

Судом встановлено, що 02.09.2011 року КРП «ВПВКГ м. Саки» було подано до Сакської об'єднаної ДПІ уточнений розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ за листопад 2010 року, в якому було визначено суму податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет за підсумками поточного звітного (податкового) періоду в сумі 65000 гривень та визначено суму штрафу, нараховану платником самостійно у зв'язку з виправленням помилки в сумі 1950 гривень (а.с. 13-14).

Граничним терміном сплати цього податку було 02 вересня 2011 року та відповідно до наданого платіжного доручення № 908, сума податку з урахуванням штрафних санкцій була перерахована платником саме 02 вересня 2011 року. В графі «призначення платежу» зазначено, що це є «податок на додану вартість згідно уточненого розрахунку за листопад 2010 року та сума штрафу» (а.с. 19).

05.09.2011 року КРП «ВПВКГ м. Саки» було подано до Сакської об'єднаної ДПІ уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань за лютий 2011 року, в якому було визначено суму податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет за підсумками поточного звітного (податкового) періоду в сумі 39000 гривень та визначено суму штрафу, нараховану платником самостійно у зв'язку з виправленням помилки в сумі 1170 гривень (а.с. 15-17).

Граничним терміном сплати цього податку було 05 вересня 2011 року та відповідно до наданого платіжного доручення № 909, сума податку з урахуванням штрафних санкцій була перерахована платником саме 05 вересня 2011 року. В графі «призначення платежу» зазначено, що це є «податок на додану вартість згідно уточненого розрахунку за лютий 2011 року та сума штрафу» (а.с. 20).

Також, 16.09.2011 року КРП «ВПВКГ м. Саки» було подано до Сакської об'єднаної ДПІ декларацію з ПДВ за серпень 2011 року , згідно з якою було самостійно задекларовано суму податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет за підсумками поточного звітного (податкового) періоду в сумі 282338 гривень (а.с. 17-18).

Граничним терміном сплати цього зобов'язання було 30.09.2011 року та відповідно до наданих платіжних документів, ця сума була перерахована позивачем 27.09.2011 року в сумі 90000 гривень (платіжне доручення № 1006); 29.09.2011 року в сумі 150000 гривень (платіжне доручення № 1013) та 30.09.2011 року в сумі 42338 гривень (платіжне доручення № 1015). В графі «призначення платежів» в цих дорученнях визначено, що це є «ПДВ за серпень 2011 року» (а.с. 21,55).

Проте, як встановлено судом, ці кошти не були враховані податковою інспекцією за тим призначенням платежів, які були вказані у платіжних дорученнях, а були зараховані в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення, якій згідно з запереченнями відповідача складав: станом на 20.10.2011 року - в сумі 333447,85 гривень та станом на 28.10.2011 року - в сумі 137627,52 гривень.

При цьому в рахунок сплати податкових зобов'язань, узгоджених позивачем уточнюючими розрахунками від 02.09.2011 року, від 05.09.2011 року та податковою декларацією з ПДВ за серпень 2011 року були зараховані платежі, які були зроблені позивачем 20.10.2011 року в сумі 1 гривня (пл../д № 1110 - штраф згідно з податковим повідомленням - рішенням від 13.10.2011 року) та 28.10.2011 року в сумі 198455 гривень (пл../д № 1140 - ПДВ за вересень 2011 року) (а.с. 22,23).

Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, яких він повинен дотримуватись при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Відповідно до п. 87.9 ст. 87 ПК України, у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.

Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Як стверджує в своїх запереченнях відповідач, у позивача існував узгоджений податковий борг станом на 20.10.2011 року - в сумі 333447,85 гривень та станом на 28.10.2011 року - в сумі 137627,52 гривень.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Проте, жодних доказів на підтвердження правомірності прийнятих Сакською ОДПІ рішень про застосування до позивача штрафних санкцій, зокрема щодо наявності у позивача податкового боргу, а саме: підстава його виникнення, сума боргу, граничний строк його сплати, в тій сумі, яку зазначено відповідачем в його запереченнях, ним суду не надано.

Позивач, зі свого боку, визнає наявність в нього станом на 02.09.2011 року (коли було внесено платіж згідно уточнюючого розрахунку від 02.09.2011 року) лише в сумі 60421,28 гривень.

Перевіряючи доводи позивача суд зазначає, що постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 21.05.2013 року, залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 09.10.2013 року встановлено, що висновки податкового органу про наявність у позивача станом на 02.09.2011 року податкового боргу в сумі 327932,66 гривень не підтверджуються.

При цьому цим рішенням, яке набрало законної сили, ґрунтуючись на висновках проведеної по справі експертизи встановлено, що позивач станом на 02.09.2011 року має податковий борг лише в сумі 60421,28 гривень (а.с. 122-130).

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Виходячи з цього, висновки Сакської об'єднаної ДПІ щодо наявності у позивача податкового боргу станом на 20.10.2011 року - в сумі 333447,85 гривень та станом на 28.10.2011 року - в сумі 137627,52 гривень є безпідставними.

В той же час, позивачем не заперечується та судом встановлено, що станом на 02.09.2011 року позивач мав податковий борг в сумі 60421,28 гривень.

Отже, при здійсненні ВПВКГ м. Саки платежів 02.09.2011 року в сумі 66950 гривень, 05.09.2011 року в сумі 40170 гривень та 30.09.2011 року в сумі 198455 гривень відповідач зобов'язаний був відповідно до вимог п. 87.9 ст. 87 ПК України зарахувати ці кошти в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення, тобто з врахуванням наявності у позивача податкового боргу в сумі 60421,28 гривень.

Відповідно до ст.. 126 Податкового Кодексу України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Таким чином, в разі вірного визначення відповідачем суми податкового боргу (60421,28 гривень) на момент здійснення позивачем виплат 02.09.2011 року, 05.09.2011 року та 30.09.2011 року сума штрафних санкцій за несвоєчасну сплату узгодженого грошового зобов'язання мала скласти 12109 гривень, а саме:

- 02.09.2011 року сплачено з пропуском строку 60421,28 гривень (сума податкового боргу станом на 02.09.2011 року) - сума штрафної санкції складає 6042 гривень;

- 05.09.2011 року сплачено з пропуском строку 40170 гривень (в рахунок уточнюючого розрахунку від 02.09.2011 року) - сума штрафної санкції складає 4017 гривень;

- 30.09.2011 року сплачено з пропуском строку 20251,28 гривень (в рахунок уточнюючого розрахунку від 02.09.2011 року) - сума штрафної санкції складає 2050 гривень.

Тобто, суд вважає, що податкове повідомлення - рішення № 0001841502 від 22.11.2011 року належить визнати протиправним в частині застосування до позивача штрафних санкцій в сумі 2362,15 гривень. Обґрунтованість застосування суми штрафної санкції у розмірі 12109 гривень позивач по суті не заперечує.

При цьому податкове повідомлення - рішення № 0001831502 від 22.11.2011 року належить визнати протиправним та скасувати в повному обсязі, оскільки доводи відповідача щодо наявності у позивача узгодженого податкового боргу, за несвоєчасність сплати якого йому були нараховані ці штрафні санкції не знайшли свого підтвердження в судовому засіданні.

Під час судового засідання, яке відбулось 25.10.2013 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 04.11.2013 р.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 160-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов Кримського Республіканського підприємства «Вода Криму» - задовольнити частково.

Визнати частково протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення № 0001841502, винесене 22.11.2011 року Сакською об'єднаною ДПІ в частині визначення КРП «ВПВКГ м. Саки» штрафних санкцій в сумі 2362,15 гривень.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення № 0001831502, винесене 22.11.2011 року Сакською об'єднаною ДПІ про визначення КРП «ВПВКГ м. Саки» штрафних санкцій в сумі 9598,17 гривень.

В інший частині позовних вимог - відмовити.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя підпис Ю.С. Кононова