ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
05 листопада 2013 рокуСправа №827/2084/13-а
Окружний адміністративний суд міста Севастополя у складі:
судді - Александрова О.Ю.,
за участю секретаря - Козька М.М.,
за участю представників:
позивача - ОСОБА_1, довіреність ВТС №645718 від 13.06.2013,
відповідача (Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Севастополі) -
Поліщук Ольги Леонідівни, довіреність №1779/13-15 від 26.07.2013,
розглянувши відкритому судовому засіданні в м. Севастополі справу за позовом ОСОБА_3 до Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Севастополі, Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Севастополі Соболєва Олега Валерійовича, про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_3 (далі - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з адміністративним позовом до Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Севастополі (далі - перший відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Севастополі №2669116 від 29.05.2013 про відмову у державній реєстрації права власності на нежитлове приміщення, розташоване за адресою: АДРЕСА_2, зобов'язання провести державну реєстрацію права власності на нежитлове одноповерхове приміщення площею 137,8 кв.м., розташоване за адресою: АДРЕСА_2.
Позовні вимоги мотивовані тим, що: на підставі договору про інвестування, укладеного 15.03.1995 між позивачем та військовою частиною 59131 Чорноморського флоту Міністерства оборони Російської Федерації, та додаткової угоди до нього від 07.02.1996, позивач одержав у власність прибудоване нежиле приміщення площею 141,8 кв. м., по АДРЕСА_2, що підтверджується актом прийому-передачі; внаслідок проведеної у 2004 році в ході реконструкції цокольних приміщень у вказаному будинку, прибудоване приміщення набуло вигляду окремо розташованої будівлі загальною площею 137,8 кв.м. (внутрішня площа 107,7 кв.м.), та йому було присвоєно адресу «АДРЕСА_2»; 13.05.2013 позивач звернувся до відповідача з заявою про державну реєстрацію прав та їх обмежень для проведення державної реєстрації права власності на вказане приміщення; рішенням державного реєстратора від 29.05.2013 №2669116 позивачу відмовлено у реєстрації заявлених прав у зв'язку з невідповідністю поданих документів заявленим вимогам або з того, що вони не дають можливості встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують; на думку позивача ним були надані відповідачу всі необхідні документи, передбачені Порядком державної реєстрації права на нерухоме майно та їх обмежень, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 703 від 22.06.2001, й у відповідача не було підстав для відмови у реєстрації заявлених прав.
Ухвалами суду від 15.08.2013 за вказаним позовом відкрито провадження в адміністративній справі №827/2084/13-а, закінчено підготовче провадження у справі, справу призначено до судового розгляду.
Ухвалою суду від 10.09.2013 до участі у справі у якості другого відповідача залучено Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Севастополі Соболєва Олега Валерійовича.
Представник відповідача - Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Севастополі, надав суду заперечення на позов, у якому з заявленими вимогами не погодився, зазначив: у поданих позивачем документах є протиріччя - в акті прийому-передачі згідно з договором про інвестування фінансування будівництва від 15.03.1995 зазначено «нежила окремо розташована будівля за адресою: АДРЕСА_2; у довідці військової частини 59131 вказано «блок-секція з вбудовано-прибудованими приміщеннями за адресою АДРЕСА_2»; - у акті державної приймальної комісії про прийом в експлуатацію завершеного будівництвом об'єкта від 31.07.1995 вищезазначений об'єкт нерухомого майна вказаний як «вбудовано-прибудовані приміщення»; у акті державної приймальної комісії про прийом в експлуатацію завершених реконструкцією вбудованих службових приміщень цокольного поверху 5-ти поверхового житлового будинку по АДРЕСА_2 під квартири від 19.07.2004 взагалі відсутня назва об'єкта нерухомого майна, щодо реєстрації якого позивач звернувся до реєстраційної служби; у довідці управління міського будівництва і архітектури від 07.12.2004 знов зазначено «окремо розташована одноповерхова будівля»; тобто у поданих документах є явні розбіжності, у зв'язку з якими державним реєстратором прийнято рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень /а.с.51-54/.
Другий відповідач надав суду письмові пояснення у справі, у яких зазначив недоліки поданих позивачем документів, які стали підставою для відмови у реєстрації заявлених прав /а.с.162/.
У судовому засіданні 05.11.2013 представник позивача заявлені вимоги підтримав з підстав, викладених у позові, наполягав на їх задоволенні.
Представник відповідача - Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Севастополі у судовому засіданні 05.11.2013 проти позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити.
Другий відповідач у судовому засіданні 05.11.2013 проти позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити.
Вислухавши пояснення представників позивача та відповідача, другого відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, виходячи з наступного.
Частиною першою статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 р. № 1952-IV (далі - Закон №1952) визначено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Статтею 4 Закону №1952 передбачено, що обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права на нерухоме майно, що знаходиться на території України, фізичних та юридичних осіб, держави, територіальних громад, іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав, а саме: 1) право власності на нерухоме майно; 2) речові права на чуже нерухоме майно: а) право володіння; б) право користування (сервітут); в) право постійного користування земельною ділянкою; г) право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); ґ) право забудови земельної ділянки (суперфіцій); д) право користування нерухомим майном строком більш як один рік. Законом можуть бути встановлені інші речові права на чуже нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації згідно з цим Законом; 3) обмеження речових прав.
Статтею 6 Закону №1952 визначено, що систему органів державної реєстрації прав становлять: Міністерство юстиції України; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації прав; органи державної реєстрації прав, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку (далі - органи державної реєстрації прав).
Згідно з пунктом 1 Положення №401 Державна реєстраційна служба України (Укрдержреєстр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра юстиції України та входить до системи органів виконавчої влади. Укрдержреєстр є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань реалізації державної політики у сферах державної реєстрації актів цивільного стану, державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, статутів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, якщо їх реєстрація передбачена законами, статуту територіальної громади міста Києва, друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як суб'єктів інформаційної діяльності.
Укрдержреєстр здійснює свої повноваження безпосередньо та через структурні підрозділи головних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, а також районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції, що забезпечують реалізацію повноважень Укрдержреєстру (пункт 7 Положення №401).
Відповідно до частин другої, четвертої статті 15 Закону №1952 орган державної реєстрації прав, державні реєстратори зобов'язані надати до відома заявників інформацію про необхідний перелік документів для здійснення державної реєстрації прав. Перелік документів для здійснення державної реєстрації прав визначається Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Державній реєстрації підлягають виключно заявлені права та їх обтяження за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.
Згідно з частинами другою, третьою статті 16 Закону №1952 реєстрація заяв про державну реєстрацію прав та їх обтяжень проводиться в порядку черговості їх надходження. Разом із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень у паперовій формі подаються оригінали документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень, їх копії, засвідчені в установленому порядку. У разі подання заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в електронній формі подаються оригінали електронних документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень, або електронні копії оригіналів документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень, виготовлені шляхом сканування таких документів у паперовій формі.
За правилом пункту 26 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011, №703 (далі - Порядок №703) для проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно та інші документи, визначені цим Порядком.
Документом, що підтверджує виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно, є, зокрема, укладений в установленому законом порядку договір, предметом якого є нерухоме майно, права щодо якого підлягають державній реєстрації, або речове право на нерухоме майно, чи його дублікат (підпункт 1 пункту 27 Порядку №703);
Пунктом 1 частини першої статті 19 Закону №1952 визначено, що договори, укладені у порядку, встановленому законом, є підставою для державної реєстрації прав.
Для проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно заявник, крім документів, що зазначені у пункті 27 цього Порядку, подає копії документів, що зазначені в пункті 9 цього Порядку (крім документа, що посвідчує посадову особу органу державної влади або органу місцевого самоврядування) (пункт 28 Порядку №703).
У разі подання документів заінтересованою особою особисто така особа, крім документів, що зазначені в абзаці першому цього пункту, подає копію реєстраційного номера облікової картки платника податку згідно з Державним реєстром фізичних осіб - платників податків (далі - реєстраційний номер облікової картки платника податку), крім випадків, коли фізична особа через свої релігійні або інші переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податку, офіційно повідомила про це відповідні органи державної влади та має відмітку в паспорті громадянина України (абзац другий пункту 28 Порядку №703).
За вимогою пункту 9 Порядку №703 Заявник під час подання заяви про державну реєстрацію пред'являє органові державної реєстрації прав, нотаріусові документ, що посвідчує його особу. Документом, що посвідчує особу, є паспорт громадянина України, посвідка на проживання особи, яка мешкає в Україні, національний, дипломатичний чи службовий паспорт іноземця або документ, що його заміняє. Документом, що посвідчує особу, яка не досягла 16-річного віку, є свідоцтво про народження. Документом, що посвідчує посадову особу органу державної влади або органу місцевого самоврядування, є службове посвідчення. У разі подання заяви уповноваженою особою така особа пред'являє органові державної реєстрації прав, нотаріусові, крім документа, що зазначений в абзаці другому або третьому цього пункту, документ, що підтверджує її повноваження.
Заявник разом із заявою про державну реєстрацію подає органові державної реєстрації прав, нотаріусові необхідні для такої реєстрації документи, визначені цим Порядком, їх копії, документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, та документ про сплату державного мита (абзац перший пункту 10 Порядку №703).
Згідно з частиною сьомою статті 3 Закону №1952 Державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться за місцем розташування об'єкта нерухомого майна в межах території, на якій діє відповідний орган державної реєстрації права власності та інших речових прав, крім випадків, установлених абзацами другим і третім частини п'ятої цієї статті.
13.05.2013 ОСОБА_3 до Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Севастополі подано заяву про державну реєстрацію права власності на нежитлове одноповерхове приміщення площею 137,8 кв.м., розташоване за адресою: АДРЕСА_2 /а.с.58/.
До вказаної заяви ОСОБА_3 було додано: квитанцію №ПН1884 від 13.05.2013 про сплату вартості надання витягу з державного реєстру на нерухоме майно; квитанцію №ПН1883 від 13.05.2013 про сплату вартості державної реєстрації права власності на нерухоме майно; копію першої, другої та таких, що містять відомості про місце реєстрації, сторінок паспорту на ім'я ОСОБА_3; копію Довідки про присвоєння ідентифікаційного номера ОСОБА_3; договір від 15.03.1995 про інвестування Чорноморському флоту грошових коштів на будівництво житла для військовослужбовців; авізо №7 від 23.03.1995 про передачу ОСОБА_3 вбудовано-прибудованого приміщення по АДРЕСА_2, загальною площею 141,8 кв.м.; додаткову угоду від 07.02.1996 до договору про інвестування фінансування будівництва від 15.03.1995; акт від 02.02.2012 прийому-передачі ОСОБА_3 об'єкту інвестування «Нежитлова окремо розташована будівля за адресою: АДРЕСА_2» з інженерними мережами та благоустроєм; довідку військової частини 59131 від 14.02.2013 за вих. №19; лист КП «РЕП-22» СМР від 28.02.2013 за вих. №0425; копію акта №44 від 31.07.1995 Державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта 8/7-828: 48-ми квартирного жилого будинку, 16-ти квартирної блок-секції по АДРЕСА_2 з вбудовано-прибудованими приміщеннями цокольного поверху; копію акта №4 від 23.07.2004 Державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого реконструкцією об'єкта 8/7-828-1: вбудованих службових приміщень цокольного поверху 5-ти поверхового жилого будинку по АДРЕСА_2, під квартири; лист відділу капітального будівництва Чорноморського флоту від 05.09.2011 за вих. №82/167; листи Фонду комунального майна Севастопольської міської Ради від 07.10.2009 за вих. №4285, від 01.09.2011 за вих. №01-15/2973, від 21.10.2011 за вих. №01-15/3475, та наказ від 18.10.2011 №01-03/1310; копію листа Управління міського будівництва і архітектури Севастопольської міської державної адміністрації від 07.12.2004 за вих. №5-2/3032; технічний паспорт на нежитлову будівлю по АДРЕСА_2; копію рішення виконавчого комітету Севастопольської міської ради народних депутатів від 28.12.1983 №27/945 /а.с.57-102/.
За правилом пункту 16 Порядку №703 за результатами розгляду заяви про державну реєстрацію та документів, необхідних для її проведення, державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або рішення про відмову в такій реєстрації.
Рішенням Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби України Головного управління юстиції у м. Севастополі Соболєва Олега Валерійовича №2669116 від 29.05.2013 позивачеві відмовлено у державній реєстрації прав та їх обтяжень з посиланням на статтю 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», із зазначенням, що подані документи не відповідають вимогам, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують, а саме: відсутній документ, що підтверджує введення в експлуатацію /а.с.103/.
Згідно з пунктом 23 Порядку №703 Державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень виключно за наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав, що визначені у Законі України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Пунктом 4 частини першої статті 24 Закону №1952 передбачена така підстава для відмови у державній реєстрації прав та їх обтяжень, як подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.
Як вбачається з матеріалів реєстраційної справи (перелік наведений вище) та пояснень представника позивача, ОСОБА_3 у встановленому порядку надав до Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Севастополі вичерпний комплект документів, передбачений Порядком №703.
За пунктом 1.2 договору від 15.03.1995 про інвестування Чорноморському флоту грошових коштів на будівництво житла для військовослужбовців, погашення інвестицій здійснюється шляхом передачі у власність «Інвестору» вбудовано-прибудованого приміщення, розташованого з адресою: АДРЕСА_2, загальною площею 363,47 кв.м. /а.с.62/.
Згідно з додатковою угодою від 07.02.1996 до договору про інвестування фінансування будівництва від 15.03.1995 сторони домовилися викласти пункт 1.2 договору у такій редакції: «погашення інвестицій здійснюється шляхом передачі у власність «Інвестору» вбудовано-прибудованого приміщення, розташованого за адресою: АДРЕСА_2, загальною площею 141,8 кв.м. /а.с.56/.
31.07.1995 Державною приймальною комісією прийнятий в експлуатацію закінчений будівництвом об'єкт 8/7-828: 48-ми квартирний жилий будинок, 16-ти квартирна блок-секція по АДРЕСА_2 з вбудовано-прибудованими приміщеннями цокольного поверху, про що складений Акт №44 /а.с.70-77/.
Згідно з актом від 05.03.1996 прийому-передачі відповідно до договору про інвестування фінансування будівництва від 15 березня 1995 року, відповідно до пункту 1.2 договору та пункту 1.2 додаткової угоди від 07.02.1996 військова частина 59131 «Замовник» передає, а ОСОБА_3 «Інвестор» приймає у власність об'єкт інвестування: вбудоване нежиле приміщення, розташоване за адресою: АДРЕСА_2, загальною площею 141,8 кв.м. /а.с.13/.
19.07.2004 Державною приймальною комісією прийнятий в експлуатацію закінчений реконструкцією об'єкт 8/7-828-1: вбудовані службові приміщення цокольного поверху 5-ти поверхового жилого будинку по АДРЕСА_2, під квартири, про що складений Акт №4 /а.с.78-85/.
Згідно з актом від 02.02.2012 прийому-передачі відповідно до договору про інвестування фінансування будівництва від 15 березня 1995 року, відповідно до пункту 1.2 договору та пункту 1.2 додаткової угоди від 07.02.1996 військова частина 59131 «Замовник» передає, а ОСОБА_3 «Інвестор» приймає у власність об'єкт інвестування: нежилу окремо розташовану будівлю, за адресою: АДРЕСА_2, з інженерними мережами та благоустроєм /а.с.67/.
Військовою частиною 59131 видано довідку від 14.02.2013 за вих. №19, у якій роз'яснено: відповідно до акту №44 від 31.07.1995 державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінчений будівництвом об'єкт, прийнято в експлуатацію 16-ти квартирну блок-секцію по АДРЕСА_2 з вбудовано-прибудованими приміщеннями площею 363,47 кв.м. У 2004 році в ході реконструкції та здачі в експлуатацію цокольних приміщень під квартири переходи між цокольним приміщенням і вбудованими приміщенням були знесені у зв'язку з їх непотрібністю. При реконструкції виникла необхідність будівництва спільних коридорів, загальна площа яких склала 30,12 кв.м., а площа квартир у цокольному поверсі склала 221,65 кв.м., після реконструкції прибудовані приміщення набули вигляду окремо розташованої будівлі площею 107,7 кв.м. При здачі реконструйованого об'єкту в експлуатацію (акт від 19.07.2004) Управлінням міського будівництва і архітектури Севастопольської міської державної адміністрації було прийнято рішення надати прибудованим приміщенням статусу «окремо розташованої одноповерхової будівлі» та присвоїти адресу АДРЕСА_2, що підтверджує довідка Управлінням міського будівництва і архітектури Севастопольської міської державної адміністрації про присвоєння адреси від 07.12.2004 за вих. №5-2/3032 /а.с.68/.
Зі змісту листа КП «Ремонтно-експлуатаційне підприємство №22» Севастопольської міської Ради від 28.02.2013 за №0425 випливає, що забудова жилого масиву 5-го мікрорайону «Куликово поле» здійснювалася військовими будівельниками з 1988 по 1997 роки (в/ч 59131), з наступною передачею будинків на баланс та обслуговування житловій організації. 16-ти квартирний будинок АДРЕСА_2 був переданий на баланс без вбудовано-прибудованих приміщень. У 2004 році була здійснена реконструкція вбудованих приміщень під жилі квартири, а прибудованому приміщенню була присвоєна окрема адреса: АДРЕСА_2 та статус окремо розташованої одноповерхової будівлі. Забудова мікрорайону здійснювалася на підставі рішення Севастопольської міської Ради №27/945 від 28.12.1983 про виділення земельної ділянки військовій частині 59131 /а.с.69/.
Згідно з довідкою Управління міського будівництва і архітектури Севастопольської міської державної адміністрації від 07.12.2004 за вих. №5-2/3032 окремо розташованій одноповерховій будівлі біля багатоквартирного будинку АДРЕСА_2, присвоєна адреса: АДРЕСА_2 /а.с.91/.
Зі змісту технічного паспорту нежилої будівлі по АДРЕСА_2, складеного 16.10.2012 працівником та затвердженого директором Комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації і державної реєстрації об'єктів нерухомого майна» Севастопольської міської Ради, вбачається, що загальна площа будівлі за зовнішніми обмірами складає 137,8 кв.м., а внутрішніх площ - 107,7 кв.м. /а.с.93-99/.
Отже, введення в експлуатацію об'єкту нерухомості щодо реєстрації права власності на який позивач звернувся із заявою до Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Севастополі, підтверджується сукупністю таких документів: акта №44 від 31.07.1995 Державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта 8/7-828: 48-ми квартирного жилого будинку, 16-ти квартирної блок-секції по АДРЕСА_2 з вбудовано-прибудованими приміщеннями цокольного поверху; акта №4 від 23.07.2004 Державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого реконструкцією об'єкта 8/7-828-1: вбудованих службових приміщень цокольного поверху 5-ти поверхового жилого будинку по АДРЕСА_2; акта від 02.02.2012 прийому-передачі відповідно до договору про інвестування фінансування будівництва від 15 березня 1995 року, нежилої окремо розташованої будівлі, за адресою: АДРЕСА_2, з інженерними мережами та благоустроєм; довідки військової частини 59131 від 14.02.2013 за вих. №19; листа КП «Ремонтно-експлуатаційне підприємство №22» Севастопольської міської Ради від 28.02.2013 за №0425; довідки Управління міського будівництва і архітектури Севастопольської міської державної адміністрації від 07.12.2004 за вих. №5-2/3032; технічного паспорту нежилої будівлі по АДРЕСА_2, складеного 16.10.2012 працівником та затвердженого директором Комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації і державної реєстрації об'єктів нерухомого майна» Севастопольської міської Ради.
Як зазначалося раніше, всі вказані вище документи були додані позивачем до заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.
Наведені документи у їх сукупності та послідовності дозволяють дійти однозначного висновку щодо статусу об'єкта нерухомого майна як окремо розташованої одноповерхової будівлі, його адреси на час подання заяви - АДРЕСА_2, у м. Севастополі, та його загальної площі на час подання заяви - 137,8 кв.м.
Натомість, Державним реєстратором прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Севастополі Соболєвим Олегом Валерійовичем надані ОСОБА_3 разом із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 13.05.2013, документи, належним чином вивчені та розглянуті не були, внаслідок чого державним реєстратором 29.05.2013 прийнято протиправне рішення №2669116 про відмову у державній реєстрації права власності на нежиле приміщення, що розташоване у м. Севастополі по АДРЕСА_2, за ОСОБА_3, податковий номер НОМЕР_1.
Згідно з частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в даній справі обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладено на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Проте, належних доказів законності відмови в державній реєстрації права власності позивача на об'єкт нерухомого майна, відповідачами надано не було, а доводи другого відповідача щодо наявності у поданих позивачем для державної реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна документів, протиріч, які є підставою для відмови у реєстрації заявленого права, передбаченою пунктом 4 частини першої статті 24 Закону №1952, спростовані встановленими судом під час розгляду справи обставинами.
Враховуючи висновки суду щодо протиправності дій державного реєстратора, а також те, що єдиною підставою для відмови в проведенні державної реєстрації нерухомого майна реєстратором вказано лише відсутність підтвердження введення будівлі в експлуатацію, інших причин відмови відповідачами не зазначено ані у рішенні №2669116 від 29.05.2013, ані у судовому засіданні, суд також вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги щодо зобов'язання державної реєстраційної служби провести державну реєстрацію права власності на нежитлове одноповерхове приміщення площею 137,8 кв.м., розташоване за адресою: АДРЕСА_2.
З огляду на викладене позовні вимоги у повному обсязі є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
При вирішенні спору суд приймає рішення щодо розподілу судових витрат.
Якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України відповідно до задоволених вимог (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа) (частина перша статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України).
До позову додано квитанцію Севастопольської філії ПАТ КБ «Приватбанк» 1381.354.1 від 14.08.2013 про сплату судового збору у розмірі 34,41 грн. /а.с.6/. Інших судових витрат позивача під час розгляду справи судом не встановлено. Саме у вказаній сумі належить присудити позивачеві судові витрати.
У судовому засіданні 05.11.2013 оголошено вступну та резолютивну частини постанови, відповідно до вимог частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України постанову складено у повному обсязі 11.11.2013 (09 та 10.11.2013 - неробочі дні).
Керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2.Визнати протиправним та скасувати рішення Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Севастополі Соболєва Олега Валерійовича від 29 травня 2013 року №2669116 про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень.
3. Зобов'язати Реєстраційну службу Головного управління юстиції у м. Севастополі (99001, м. Севастополь, вул. Брестська, 18-а) здійснити державну реєстрацію права власності ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на нежилу одноповерхову будівлю площею 137,8 кв.м., розташовану за адресою: АДРЕСА_2.
4. Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) витрати з судового збору у розмірі 34,41 грн. (тридцять чотири грн. 41 коп.).
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд міста Севастополя протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя О.Ю. Александров