Рішення № 34688454, 06.11.2013, Токмацький районний суд Запорізької області

Дата ухвалення
06.11.2013
Номер справи
328/3000/13-ц
Номер документу
34688454
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

328/3000/13-ц

06.11.2013

2/328/631/13

РІШЕННЯ

Іменем України

06 листопада 2013 року м. Токмак

Токмацький районний суд Запорізької області у складі:

головуючого судді: Петренко Л.В.

при секретарі: Фещенко Д.А.

за участю:

представника позивача: ОСОБА_1

відповідача: ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Токмак цивільну справу за позовом приватного підприємства "Токмак - Центр" до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги,

встановив:

ПП "Токмак-Центр" звернулося до суду з позовною заявою до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, в якій просили стягнути з відповідача на користь ПП "Токмак - Центр" заборгованість за надані житлово-комунальні послуги в розмірі основного боргу - 12685,98 грн., інфляційних втрат - 514,18 грн., трьох відсотків річних - 1141,74 грн., та витрат на судовий збір в розмірі 229,40 грн., а всього 14571,30 грн.

В обґрунтування позовних вимог вказано, що відповідач є власником нежитлового приміщення в будинку АДРЕСА_1 і є споживачем житлово-комунальних послуг в розумінні ч. 1 ст. 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 24.06.2004 року. Виконавчим комітетом Токмацької міської ради визначено виконавцем житлово-комунальних послуг ПП "Токмак-Центр", а також встановлені тарифи на ці послуги. Рішенням виконавчого комітету Токмацької міської ради № 224 від 28.08.2008 року встановлено перелік послуг по обслуговуванню будинків та прибудинкових територій та їх вартість. Свої зобов'язання щодо надання житлово-комунальних послуг підприємство виконує в повному обсязі, що підтверджується актами виконаних робіт. Відповідач свої зобов'язання щодо участі у загальних витратах, пов'язаних з утриманням будинку і прибудинкової території не виконує, у зв'язку з чим утворилась заборгованість. У зв'язку з невиконанням відповідачем зобов'язання по сплаті витрат за житлово-комунальні послуги позивач звернувся до суду з даним позовом.

В судовому засіданні представником позивача уточнено позовні вимоги та надано відповідний розрахунок, згідно якого позивач просив стягнути з відповідача заборгованість за надані житлово-комунальні послуги за період з 01.04.2010 року по 27.04.2012 року в розмірі основного боргу - 6975,75 грн., інфляційних втрат - 619,15грн., трьох відсотків річних - 419,69 грн., та витрат на судовий збір в розмірі 229,40 грн., а всього 8243 (вісім тисяч двісті сорок три) гривні 99 коп.

Позивач у судовому засіданні позов підтримав з викладених у ньому підстав та просив суд стягнути з відповідача вказану суму заборгованості з урахуванням індексу інфляції та трьох відсотків річних.

Відповідач проти позову заперечував, пояснив, що позивач не уклав з відповідачем письмово договору про надання відповідних комунальних послуг; позивачем невірно зазначено у позові та розрахунках площу нежитлового приміщення - 246 кв.м., а дійсна площа 213 кв.м., а також висунуті вимоги про стягнення боргу у тому числі за межами трирічного строку позовної давності, а саме: за період з 01.04.2010 року по 27.04.2012 року тоді як позов поданий до суду лише 27.09.2013 року. Відповідач вважає, що позивач мав право пред'являти вимоги про стягнення боргу лише за період з 27.09.2010 року по 27.04.2012 року, тобто коли вищезазначене нежитлове приміщення було відчужено ним на користь третьої особи. Подав до суду заяву про застосування позовної давності до вимог про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги за період з 01.04.2010 року по 27.09.2013 року.

Заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, вивчивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно зі ст. 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" утримання будинків і прибудинкових територій є господарською діяльністю, спрямованою на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи щодо забезпечення експлуатації та (або) ремонту будинків і споруд, а також утримання прилеглої до них (прибудинкової) території відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, передбачених законодавством.

Згідно зі ст. 179 ЖК Української РСР користування будинками (квартирами) державного і громадського житлового фонду, фонду ЖБК, а також приватного житлового фонду та їх утримання здійснюється з обов'язковим додержанням вимог Правил користування приміщеннями жилих будинків і прибудинковими територіями, які затверджуються КМ України.

Відповідно до п. 13 постанови КМ України від 12.07.2005р. № 560 "Про затвердження порядку формування тарифів і типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій" витрати на технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання визначаються відповідно до укладених договорів між власником (балансоутримувачем) будинку або його уповноваженою особою та організацією, яка здійснює експлуатацію внутрішньобудинкових систем. Перелік робіт з технічного обслуговування внутрішньо будинкових систем тепло-, водопостачання та зливної каналізації визначається центральним органом виконавчої влади з питань ЖКГ.

Згідно із статтею 382 Цивільного кодексу України власникам квартири у дво- або багатоквартирному житловому будинку належать на праві спільної сумісної власності приміщення загального користування, опорні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання за межами або всередині квартири, яке обслуговує більше однієї квартири, а також споруди, будівлі, які призначені для забезпечення потреб усіх власників квартир, а також власників нежитлових приміщень, які розташовані у житловому будинку.

Відповідно до статті 360 Цивільного кодексу України співвласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов'язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов'язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов'язаннями, пов'язаними із спільним майном.

Частиною 3 ст. 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" визначено, що органи місцевого самоврядування затверджують ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги в розмірі економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.

Так судом встановлено, що на нежиле приміщення, загальною площею 213,00 м2, яке розташоване в багатоквартирному житловому будинку АДРЕСА_1, до 27.04.2012 року належало відповідачу - ОСОБА_2, що підтверджується копією технічного паспорту (а.с. 71-76), копією договору дарування від 27.04.2012 року, копією витягу з державного реєстру правочинів та копією витягу про державну реєстрацію прав (а.с. 20-22).

Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" повноваження щодо визначення виконавця житлово-комунальних послуг належать органам місцевого самоврядування.

Рішенням Виконавчого комітету Токмацької міської ради від 22.06.2006 року № 143 ПП "Токмак-Центр" визначено виконавцем послуг по утриманню будинків і споруд та прибудинкової території (а.с. 9). Будинку АДРЕСА_1 надаються послуги з утримання будинку та прибудинкової території виконавцями послуг.

Перелік послуг та нарахування витрат на утримання будинку та прибудинкової території здійснювалося на підставі встановлених рішенням виконавчого комітету Токмацької міської ради за № 224 від 28.08.2008 року тарифів на житлово-комунальні послуги (а.с. 8).

Перелік послуг по утриманню будинку та прибудинкової території, розмір, встановлених органами місцевого самоврядування тарифів на житлово-комунальні послуги, відповідачем не оскаржувався.

Надання послуг ПП "Токмак-Центр" підтверджується відповідними документами про надані послуги з утримання будинку і прибудинкової території по АДРЕСА_1, зокрема паспортом готовності до роботи в опалювальний період, затратами на утримання будинку та прибудинкової території, актами перевірки герметизації інженерних вводів тощо (а.с. 25-30, 32, 36).

Утримання будинків і прибудинкових територій це є господарська діяльність, спрямована на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи щодо забезпечення експлуатації та/або ремонту жилих та нежилих приміщень, будинків і споруд, комплексів будинків і споруд, а також утримання прилеглої до них (прибудинкової) території відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно із законодавством.

Таким чином, оплату послуг з утримання будинків і прибудинкових територій зобов'язані здійснювати як квартиронаймачі, так і власники викуплених та приватизованих квартир, та нежилих приміщень.

Порядком формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 N 560, передбачено, що розмір тарифів (нормативних витрат, пов'язаних з утриманням будинків і споруд та прибудинкових територій) визначається згідно з Типовим переліком послуг та по кожному будинку окремо, залежно від кількісних показників фактичного надання послуг з урахуванням забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків і споруд та прибудинкових територій.

Ці витрати не залежать від того, чи проживає особа у квартирі (власник або наймач), чи ні. Це витрати на утримання будинку та прибудинкової території.

Фотозмінки (а.с. 83-99, 106-118) подані відповідачем суд не бере до уваги, оскільки не відомо коли зроблені ці фотографії, в якому саме будинку. Крім того як пояснив відповідач вони зроблені станом на 31.10.2013 року, а це не стосується спірного періоду, оскільки позивач просить стягнути заборгованість за період з 01.04.2010 року по 27.04.2012 року.

Відеоматеріал із зображенням будинку АДРЕСА_1, суд не бере до уваги, оскільки а це не стосується спірного періоду, оскільки позивач просить стягнути заборгованість за період з 01.04.2010 року по 27.04.2012 року, в той час як відеоматеріал зроблено станом на 05.11.2013 року.

Копії колективних звернень (а.с. 65-67) наданих відповідачем суд оцінює критично, оскільки ці звернення адресовані ПП «Токмак-Центральний» в той час як позивачем по справі являється ПП «Токмак-Центр». Копія колективного звернення (а.с. 65) взагалі не зареєстрована, відсутня дата подачі такого звернення. Копія заяви ОСОБА_3 (а.с. 67) до даної справи не має жодного відношення, оскільки відповідачем по справі є ОСОБА_2

Відповідно до ст. 18 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» у разі порушення виконавцем умов договору споживач має право викликати його представника для складення та підписання акта-претензії споживача, в якому зазначаються строки, види, показники порушень тощо. Акт-претензія складається споживачем та представником виконавця і скріплюється їхніми підписами. У разі неприбуття представника виконавця в погоджений умовами договору строк або необґрунтованої відмови від підписання акта-претензії він вважається дійсним, якщо його підписали не менш як два споживачі. Акт-претензія споживача подається виконавцю, який протягом трьох робочих днів вирішує питання про перерахунок платежів або видає письмово споживачу обґрунтовану письмову відмову в задоволенні його претензій.

Відповідач визнав у судовому засіданні, що акти-претензії щодо якості та кількості наданих послуг по обслуговуванню будинку та прибудинкової території відповідно до вимог ст. 18 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» не складалися.

Відповідно до положень ст. 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: 1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); 2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); 3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); 4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).

Утримання будинків і прибудинкових територій це є господарська діяльність, спрямована на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи щодо забезпечення експлуатації та/або ремонту жилих та нежилих приміщень, будинків і споруд, комплексів будинків і споруд, а також утримання прилеглої до них (прибудинкової) території відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно із законодавством.

Оплату послуг з утримання будинків і прибудинкових територій зобов'язані здійснювати як квартиронаймачі, так і власники викуплених та приватизованих квартир, та нежилих приміщень.

Відповідач доказів про ненадання позивачем послуг не надав, також не надав доказів того, що розрахунок заборгованості зроблений не вірно.

Статтею 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 24.06.2004 р., встановлено, що споживач зобов'язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у встановлені договором або законом строки.

Відповідно до положень ч. 3 ст. 13 Конституції України, ч. 4 ст. 319 ЦК України власність зобов'язує.

Таким чином, згідно наведених норм закону споживач зобов'язаний сплачувати житлово-комунальні послуги. Відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг в повному обсязі. Також, споживач не може самостійно, на власний розсуд, визначати суму оплати за житлово-комунальні послуги.

Відповідно до положень п. 1 ч. 3 ст. 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" споживач зобов'язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору.

Необхідність укладення договору на надання житлово-комунальних послуг передбачена законом і його укладення визначено як обов'язок, а не право сторін.

Утримання будинку та прибудинкової території, проводиться з метою збереження та належного безпечного функціонування житла (освітлення сходових клітин, прибирання прибудиноковї території, дератизацію, дезінфекцію підвалів, обслуговування димовентиляційних каналів, підготовку будинку до експлуатації в осінньо-зимовий період, адміністративні витрати) які відповідачі несуть незалежно від того проживають чи ні в будинку чи квартирі всі мешканці, користуються вони цими послугами чи ні.

Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір не встановлений договором або законом.

Правовідносини, які склалися між сторонами є грошовим зобов'язанням, у якому, серед інших прав і обов'язків сторін на боржника покладено виключно певний цивільно-правовий обов'язок з оплати отриманих житлово-комунальних послуг, якому кореспондує право вимоги кредитора (ч. 1 ст. 509 ЦК України) - сплату грошей за надані послуги.

Виходячи з юридичної природи правовідносин сторін як грошових зобов'язань, на них поширюється дія ч. 2 ст. 625 ЦК України, як спеціальний вид цивільно-правової відповідальності за прострочення виконання зобов'язання.

Закріплена в п. 10 ч. 3 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» правова норма щодо відповідальності боржника за несвоєчасне здійснення оплати за житлово-комунальні послуги у вигляді пені не виключає застосування правових норм, встановлених у ч. 2 ст. 625 ЦК України.

Застосування положень ч. 2 ст. 625 ЦК України до спірних правовідносин також кореспондується із закріпленими в п. 3 ч. 1 ст. 96 ЦПК України нормами, відповідно до яких однією з вимог, за якими може бути видано судовий наказ, є вимога про стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг з урахуванням індексу інфляції та трьох відсотків річних, нарахованих на суму заборгованості.

В постанові Верховного Суду України від 20.06.2012 року була висловлена правова позиція щодо відповідальності боржника за несвоєчасне здійснення оплати за житлово-комунальні послуги у вигляді індексу інфляції за весь час прострочення, а також трьох процентів річних від простроченої суми на підставі ч. 2 ст. 625 ЦК України.

Тому, з урахуванням наведеного, поряд з основною сумою боргу, з відповідача слід стягнути на користь ПП «Токмак-Центр» індекс інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми.

Твердження відповідач про пропуск позивачем трирічного строку позовної давності за період з 01.04.2010 року по 27.04.2012 року є необґрунтованим.

Згідно ч. 3 ст. 118 ЦПК України позовна заява щодо вимог, визначених у частині першій статті 96 ЦПК України, може бути подана тільки в разі відмови у прийнятті заяви про видачу судового наказу або скасування його судом.

Заяву про видачу судового наказу про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги до ОСОБА_2 подана до суду 10.04.2013 року (а.с. 70). Було видано судовий наказ. Згідно ухвали Токмацького районного суду Запорізької області від 21.06.2013 року судовий наказ виданий Токмацьким районним судом Запорізької області від 11.04.2013 року за заявою ПП «Токмак-Центр» про стягнення з ОСОБА_2 заборгованості за житлово-комунальні послуги в сумі 11448,30 грн., 3 % річних у сумі 1030,35 грн., інфляційних витрат в сумі 535,51 та судового збору в розмірі 114,70 грн. - скасовано (а.с. 4).

27.08.2013 року до суду подано позовну заяву.

Відповідач не повідомляв позивача про зміну власника не житлового приміщення, а саме що 27.04.2012 року укладено договір за яким ОСОБА_2 (дарувальник) передав ОСОБА_2 (обдарованому) належне йому нежиле приміщення Б1 в будинку АДРЕСА_1.

Відповідно до положень ст. 256 ЦК України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.

Таким чином, строк позовної давності позивачем не порушено і всі нарахування правильні.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 88 ЦПК України суд вважає необхідним стягнути з відповідача на користь позивача ПП "Токмак-Центр" судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 229,40 грн.

Керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 88, 209, 212-215, 218 ЦПК України, суд

вирішив:

Позов приватного підприємства "Токмак-Центр" до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь ПП "Токмак - Центр", юридична адреса: 71708 вул. Гоголя, 91, м. Токмак, Запорізької області на розрахунковий рахунок 26003301001900 Токмацьке ТВБВ 10007/0242 Запорізької філії ВАТ "Ощадбанк", ЄДРПОУ 32701364, МФО 313357 заборгованість за надані житлово-комунальні послуги за період з 01.04.2010 року по 27.04.2012 року в розмірі основного боргу - 6975,75 грн., інфляційних втрат - 619,15 грн., трьох відсотків річних - 419,69 грн., а всього - 8014,59 грн. (вісім тисяч чотирнадцять гривень 59 копійок).

Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь ПП "Токмак - Центр", юридична адреса: 71708 вул. Гоголя, 91, м. Токмак, Запорізької області на розрахунковий рахунок 26003301001900 Токмацьке ТВБВ 10007/0242 Запорізької філії ВАТ "Ощадбанк", ЄДРПОУ 32701364, МФО 313357 судовий збір у розмірі 229,40грн.

Повний текст рішення виготовлено 11 листопада 2013 року.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Запорізької області через Токмацький районний суд Запорізької області шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не було скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: /підпис/

згідно з оригіналом:

Суддя