Дата документу 01.11.2013
Справа № 334/8555/13-а
Провадження № 2-а/334/256/2013
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 листопада 2013 року Ленінський районний суд м.Запоріжжя у складі: головуючого - судді Лисенко Л.І.,
при секретарі Піка А.А.,
розглянув у відкритому судовому засіданні у м.Запоріжжі адміністративну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Ленінському району до ОСОБА_1 про відшкодування коштів надміру перерахованої державної допомоги,
у с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з позовом, у якому вказує, що на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Ленінському району знаходиться справа по призначенню державної допомоги на дитину одинокій матері ОСОБА_1
На підставі заяви відповідача від 30.03.2009, копії свідоцтва про народження дитини ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 та довідки УПФУ в Ленінському районі м.Запоріжжя № 1126 від 23.03.2009 року відповідачу була призначена і виплачувалася державна допомога на дитину одинокій матері.
В заяві на призначення допомоги та розписці від 30.03.2009 року відповідач взяла на себе обовязок у трьохденний строк повідомити про всі зміни у сімї, ставила свій підпис і усвідомлювала, що надання неточних відомостей тягне за собою відповідальність за законодавством України та одночасно давала згоду на отримання інформації відносно себе, та членів своєї сімї, повязаних з наданням допомоги, уповноваженими особами Управління.
Після одержання інформації з Головного управління праці та соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації про виявлення двійників-отримувачів пенсії по втраті годувальника та допомоги як одинокій матері стало відомо, що відповідачка отримує на дитину пенсію в разі втрати годувальника.
Відповідачка не повідомила управління про цей факт, чим порушила взяті на себе зобовязання повідомляти про зміну обставин, що впливають на призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям згідно чинного законодавства України, внаслідок чого була надмірно виплачена призначена допомога з 20.12.2010 по 31.08.2011 року на суму 2485,94 грн.
Тому відповідачка повинна повернути Управлінню надміру перераховану допомогу у сумі 2485,94 гривень. Управління повідомило відповідача про необхідність у термін до 20.10.2011 р. повернути надміру виплачені кошти. Управління запрошувало відповідача для вирішення питання по поверненню коштів, надміру виплачених за призначеною допомогою, але станом на 25.09.2013 року відповідач не сплатила у добровільному порядку надмірно виплачену допомогу, у зв'язку з чим, стягнення зазначеної сума підлягає стягненню у примусовому порядку.
В зв'язку з практикою розгляду позовів управління та позовів прокуратури Ленінського району м. Запоріжжя в інтересах управляння по стягненню переплачених бюджетних коштів у цивільно-процесуальному порядку і загальною позовною давністю, встановленою тривалістю у три роки, управління вважало, що не пропускає строк звернення до суду. Про переплату бюджетних коштів з 20.12.2010 по 31.08.2011 управління повідомляло відповідача, та надавало можливість відповідачу в строк до 20.10.2011 повернути переплачену суму.
Наведені вище обставини свідчать про те, що порушення відповідачем вимог чинного законодавства України перешкоджає проведенню державної політики в частині розподілення бюджетних коштів для виплати державних допомог сім'ям з дітьми і не сприяє ефективному проведенню державної соціальної політики в напрямку захисту населення, тобто завдає шкоди державі.
Зазначеними діями відповідача порушені інтереси держави, що уповноважує Управління подавати позовну заяву до суду про стягнення надміру виплачених коштів (при неповерненні їх добровільно у встановлені терміни).
Представник позивача просить суд поновити пропущений строк звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом про відшкодування коштів надміру перерахованої державної допомоги, стягнути з відповідачки ОСОБА_1 на користь держави в особі УПСЗН надміру виплачену допомогу у сумі 2485,94 грн.
Відповідачка з Відповідачка ОСОБА_3 у судове зсідання не зявилася з невідомих суду причин, про день і час судового засідання повідомлена у встановленому законом порядку.
Вислухавши пояснення представника позивача, відповідача, розглянувши матеріали справи та надані докази, суд дійшов до такого висновку.
Згідно ст..2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Законодавство України покладає на заявників відповідальність за відомості, або надання інформації про зміну обставин, що впливає на виплату допомоги (ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми», п 49 Порядку призначення і виплати державної дог сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань громадянином (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Згідно ст. 18-1 Закону, п. 33 Порядку право на допомогу на дітей одиноким матерям (батькам) мають одинока мати (батько) дітей у разі смерті одного з батьків, які не одержують пенсію в разі втрати годувальника або соціальну пенсію.
Судом установлено, що на підставі заяви відповідача від 30.03.2009, копії свідоцтва про народження дитини ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 та довідки УПФУ в Ленінському районі м.Запоріжжя № 1126 від 23.03.2009 року відповідачу була призначена і виплачувалася державна допомога на дитину одинокій матері.
В заяві на призначення допомоги та розписці від 30.03.2009 року відповідач взяла на себе обовязок у трьохденний строк повідомити про всі зміни у сімї, ставила свій підпис і усвідомлювала, що надання неточних відомостей тягне за собою відповідальність за законодавством України та одночасно давала згоду на отримання інформації відносно себе, та членів своєї сімї, повязаних з наданням допомоги, уповноваженими особами Управління.
Разом з тим, відповідачка не повідомила управління, що вона отримує пенсію в УПФУ в разі втрати годувальника, що виливає на виплату допомоги, і це призвело до надмірної виплати їй бюджетних коштів на суму 2485,94 гривень.
Сума допомоги, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого не подання громадянином документів при зміні обставин, що впливає на виплату допомоги, повертається ним за вимогою органу, що призначив допомогу. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму допомоги, питання про її стягнення органи, що призначають допомогу, вирішують у судовому порядку.
Ст.. 70 КАС України передбачає, що обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись ніякими іншими засобами доказування.
Відповідно до ст.. 71 КАС України кожна староорна повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є законними та обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
Також, підлягає задоволенню клопотання про поновлення строку звернення до суду з адміністративним позовом на підставі ст.100 КАС України.
Оскільки відповідно до п.20 ст.5 Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору, він підлягає стягненню з відповідачки.
Керуючись ст.ст. 2,5,6,9,17,70,71,171-2 КАС України, ст. ст. 18-1, 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», п. п. 33, 49 Порядку призначення і виплати та допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Поновити Управлінню праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Ленінському району м. Запоріжжя пропущений строк звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом про відшкодування коштів надміру перерахованої державної допомоги.
Позов Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Ленінському району м. Запоріжжя до ОСОБА_1 про відшкодування коштів надмірно перерахованої державної допомоги задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 (ІПН НОМЕР_1), на користь держави в особі управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Ленінському району (69096, м. Запоріжжя, б. Вінтера, 14, р/с 35416009004272 в УДК у Запорізькій області, код за ЕДРПОУ 37573796, МФО 813015) надмірно виплачену допомогу у сумі 2485,94 грн. (дві тисячі чотириста вісімдесят пять грн. 94 коп.).
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 (ІПН НОМЕР_1) на користь держави с удовий збір у сумі 68,82 грн.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі скарги через суд першої інстанції протягом 10 днів з дня її проголошення.
Суддя: Лисенко Л. І.