Справа № 683/2615/13-а
2-а/683/173/2013
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 жовтня 2013 року м. Старокостянтинів
Старокостянтинівський районний суд
Хмельницької області в складі:
головуючого-суддіЦішковського В.А.
при секретаріВасічевій О.В.
з участю позивачаОСОБА_1
представника позивачаОСОБА_2
представника відповідачаОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Старокостянтинові справу за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_4 до Старокостянтинівської міської ради про визнання рішення сесії незаконним та зобовязання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
28.08.2013 року ОСОБА_1 та ОСОБА_4 звернулися в суд із позовом до Старокостянтинівської міської ради про визнання незаконним і скасування рішення 31 сесії Старокостянтинівської міської ради №26 від 30 травня 2013 року про відмову у наданні позивачам дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки по пров. Інтернаціональному, 18 в м. Старокостянтинові. Також, просять зобовязати відповідача розглянути питання щодо безкоштовної передачі їм у приватну власність вказаної земельної ділянки.
В обґрунтування заявлених вимог позивачі зазначили, що їм на праві власності належить ? частина (по ? частині кожному) житлового будинку по пров. Інтернаціональному, 18 в м. Старокостянтинові. Однак, відповідач відмовив їм у наданні дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки на вказану частину будинку.
Провадження по вказаній справі відкрито 30.08.2013 року.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.3 КАС України, справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з п.7 ч.1 ст.3 цього Кодексу суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі при виконанні делегованих повноважень.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Таким чином, до компетенції адміністративних судів належить вирішення спорів фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка правильності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб) відповідно до прийнятих або вчинених при здійсненні ними владних управлінських функцій.
Крім того, згідно ст.15 ЦПК України суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Згідно п.7 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №3 від 01.03.2013 «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ» земельні відносини, суб'єктами яких є фізичні чи юридичні особи, органи місцевого самоврядування, органи державної влади, а об'єктами - землі у межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї), регулюються земельним і цивільним законодавством на принципах забезпечення юридичної рівності прав їх учасників, забезпечення гарантій прав на землю (ст.1 Цивільного кодексу України, ст.ст.2, 5 Земельного кодексу України). Захист судом прав на землю у цих відносинах здійснюється способами, визначеними статтями 16, 21, 393 ЦК України, статтею 152 ЗК, у тому числі шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування.
Відповідно до цього спори, що виникають із земельних відносин, у яких хоча б однією зі сторін є фізична особа, незважаючи на участь у них суб'єкта владних повноважень, згідно зі статтею 15 ЦПК розглядаються в порядку цивільного судочинства. Це стосується, наприклад, позовів про визнання недійсними рішень органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування щодо видання дозволу на виготовлення (розроблення) проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, вирішення інших питань, що відповідно до закону необхідні для набуття і реалізації права на землю, про надання чи передачу земельної ділянки у власність або користування чи невирішення цих питань, припинення права власності чи користування землею.
Як вбачається з адміністративного позову, оскаржуються дії відповідача, як органу місцевого самоврядування, про не видання дозволу на виготовлення (розроблення) проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а також про передачу земельної ділянки у власність.
Із наведеного вбачається, що відповідач - Старокостянтинівська міська рада при здійсненні повноважень щодо видання дозволу на виготовлення (розроблення) проекту землеустрою виступає не суб'єктом владних повноважень в розумінні п.1 ч.1 ст.17 КАС України, а є рівноправним суб'єктом цивільних відносин, що виникають із земельних правовідносин.
Так, Старокостянтинівська міська рада здійснює врегулювання питань із фізичними особами в сфері земельних правовідносин в межах їх компетенції та має рівні права з громадянами.
Таким чином, суд вважає, що предметом спору у цьому позові є земельні правовідносини, а тому спірні правовідносини мають цивільно-правовий характер.
Згідно з п.1 ч.1 ст.157 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Таким чином, суд вважає за необхідне закрити провадження за даним адміністративним позовом, оскільки справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства та розяснити, що за захистом свого порушеного права позивачі мають право звернутися до Старокостянтинівського районного суду в порядку цивільного судочинства
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.3, 17, 157 КАС України, ст.15 ЦПК України, п.7 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №3 від 01.03.2013 «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ», -
УХВАЛИВ:
Провадження по справі за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_4 до Старокостянтинівської міської ради про визнання рішення сесії незаконним та зобовязання вчинити дії закрити, розяснивши позивачам, що за захистом свого порушеного права вони мають право звернутися до Старокостянтинівського районного суду в порядку цивільного судочинства.
На ухвалу через суд першої інстанції, який її ухвалив, може бути подана апеляційна скарга протягом 5 днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом 5 днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя