Постанова № 34650489, 01.11.2013, Дніпровський районний суд міста Запоріжжя (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Запоріжжя)

Дата ухвалення
01.11.2013
Номер справи
334/8557/13-а
Номер документу
34650489
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Дата документу 01.11.2013

Справа № 334/8557/13-а

Провадження № 2-а/334/258/2013

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 листопада 2013 року Ленінський районний суд м.Запоріжжя у складі: головуючого - судді Лисенко Л.І.,

при секретарі Піка А.А.,

розглянув у відкритому судовому засіданні у м.Запоріжжі адміністративну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Ленінському району до ОСОБА_1 про відшкодування коштів надміру перерахованої державної допомоги,

у с т а н о в и в:

Позивач звернувся до суду з позовом, у якому вказує, що на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Ленінському району знаходиться справа по призначенню державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ОСОБА_1, яка зареєстрована за адресою: 69096. м Запоріжжя вул..ОСОБА_2, б. 41.

На підставі заяви відповідача від 23.04.20І0, наказу ВАТ «ДНІІІРОЕНЕРГО» № 430 від 26.03.2010 про надання відпустки ОСОБА_1 для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідачу виплачувалася державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. У заяві на призначення допомоги відповідач взяла на себе зобовязання повідомити про вихід на роботу до закінчення строку догляду за дитиною, ставила свій підпис і усвідомлювала, що надання неточних чи неповних відомостей тягне за собою відповідальність за законодавством України та одночасно давала згоду на отримання інформації відносно себе, та членів своєї сім'ї, пов'язаною з наданням допомоги, уповноваженими особами Управління.

При одержанні управлінням документів з ПАТ «ДНІПРОЕНЕРҐО», з 03.01.2012, стало відомо, що відпустка була перервана та відповідач приступила до роботи з 16.12.201 1 до досягнення дитиною трьох років.

Відповідач не повідомила управління про вихід на роботу, чим порушила взяті на себе зобов'язання повідомляти про зміну обставин, що впливають на призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям, згідно чинного законодавства України, внаслідок чого була надмірно виплачена призначена допомога з 16.12.2011 по 31.01.2012 в сумі 770,13 грн.

Зазначений факт підтверджує наказ ПАТ «ДНІПРОЕНЕРҐО» № 1 122-К від 14.12.2011.

Сума допомоги, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого не подання громадянином документів при зміні обставин, що впливає на виплату допомоги, повертається ним за вимогою органу, що призначив допомогу. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму допомоги, питання про її стягнення органи, що призначають допомогу, вирішують у судовому порядку.

Управління відповідача повідомило про необхідність у термін до 20.03.2012 повернути надміру виплачені кошти.

Був здійснений розрахунок надмірно виплаченої допомоги за період з 16.12.2011 по ЗІ .01.2012.

Управління запрошувало відповідача для вирішення питання по поверненню коштів, надміру виплачених за призначеною допомогою, але станом на 25.09.2013р. відповідач не сплатила у добровільному порядку надмірно виплачену допомогу загальною сумою 770 грн. ІЗ коп., тому, стягнення зазначеної суми повинно бути здійснено у примусовому порядку.

В зв'язку з практикою розгляду позовів управління та позовів прокуратури Ленінського району м. Запоріжжя в інтересах управляння по стягненню переплачених бюджетних коштів у цивільно-процесуальному порядку і загальною позовною давністю, встановленою тривалістю у три роки, управління вважало, що не пропускає строк звернення до суду. Про переплату бюджетних коштів з 16.12.2011 по 31.01.2012 управління повідомляло відповідача, та надавало можливість відповідачу в строк до 20.03.2012 повернути переплачену суму.

Наведені вище обставини свідчать про те, що порушення відповідачем вимог чинного законодавства України перешкоджає проведенню державної політики в частині розподілення бюджетних коштів для виплати державних допомог сім'ям з дітьми і не сприяє ефективному проведенню державної соціальної політики в напрямку захисту населення, тобто завдає шкоди державі.

Зазначеними діями відповідача порушені інтереси держави, що уповноважує Управління подавати позовну заяву до суду про стягнення надміру виплачених коштів (при неповерненні їх добровільно у встановлені терміни).

Представник позивача просить суд поновити пропущений строк звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом про відшкодування коштів надміру перерахованої державної допомоги, стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Ленінському району надмірно виплачену допомогу у сумі 770 грн. ІЗ коп.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримала, просила задовольнити його у повному обсязі.

Відповідачка ОСОБА_1 у судове зсідання не зявилася з невідомих суду причин, про день і час судового засідання повідомлена у встановленому законом порядку.

Вислухавши пояснення представника позивача, відповідача, розглянувши матеріали справи та надані докази, суд дійшов до такого висновку.

Згідно ст..2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Законодавство України покладає на заявників відповідальність за надані відомості, або надання інформації про зміну обставин, що впливають на виплату допомоги, п.49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Згідно ст. ст. 13, 14 Закону, п. 17-20 Порядку допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно. Особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання або у фізичних осіб, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається на підставі витягу наказу (розпорядження) роботодавця про надання особі, яка фактично здійснює догляд за дитиною, відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Відповідно до ст. 14 Закону у разі працевлаштування або виходу на роботу матері дитини або особи, яка фактично здійснює догляд за дитиною, до закінчення строку догляду у режимі повного робочого часу зазначена допомога виплачується особі, яка продовжує догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Згідно п. 23 Порядку виплата допомоги по догляду за дитиною, до досягнення нею трирічного віку припиняється у разі, коли особа, що отримуй в органі праці та соціального захисту населення допомогу по догляду ш дитиною до досягнення нею трирічного віку виявила бажання працювати - з дня працевлаштування (початку виконання трудових обов'язків).

Відповідно до п. 49 Порядку особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо).

Судом встановлено, що на підставі заяви відповідача від 23.04.20І0, наказу ВАТ «ДНІІІРОЕНЕРГО» № 430 від 26.03.2010 про надання відпустки ОСОБА_1 для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідачу виплачувалася державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Разом з тим, відповідачка не повідомила управління про вихід на роботу, чим порушила взяті на себе зобов'язання повідомляти про зміну обставин, що впливають на призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям, згідно чинного законодавства України, внаслідок чого була надмірно виплачена призначена допомога з 16.12.2011 по 31.01.2012.

Зазначений факт підтверджує наказ ПАТ «ДНІПРОЕНЕРҐО» № 1 122-К від 14.12.2011.

Отже, відповідачем не була надана інформація про зміну обставин, що впливає на виплату допомоги, що призвело до надмірної виплати їй бюджетних коштів на суму 770 грн. 13 коп.

Сума допомоги, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого не подання громадянином документів при зміні обставин, що впливає на виплату допомоги, повертається ним за вимогою органу, що призначив допомогу. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму допомоги, питання про її стягнення органи, що призначають допомогу, вирішують у судовому порядку.

Ст.70 КАС України передбачає, що обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись ніякими іншими засобами доказування.

Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є законними та обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.

Також, підлягає задоволенню клопотання про поновлення строку звернення до суду з адміністративним позовом на підставі ст.100 КАС України.

Керуючись ст.ст. 2,5,6,9,17,70,71,171-2,100 КАС України, ст. ст. 13, 14, 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», п. п. 23, 49 Порядку призначення і виплати та допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Поновити Управлінню праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Ленінському району м. Запоріжжя пропущений строк звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом про відшкодування коштів надміру перерахованої державної допомоги.

Позов Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Ленінському району м. Запоріжжя до ОСОБА_1 про відшкодування коштів надмірно перерахованої державної допомоги задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ІПН НОМЕР_1), на користь держави в особі управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Ленінському району (69096, м. Запоріжжя, б. Вінтера, 14, р/с 35416009004272 в УДК у Запорізькій області, код за ЕДРПОУ 37573796, МФО 813015) надмірно виплачену допомогу у сумі 770,13 грн. (сімсот сімдесят грн.. 13 коп.).

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ІПН НОМЕР_1) на користь держави с удовий збір у сумі 68,82 грн.

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі скарги через суд першої інстанції протягом 10 днів з дня її проголошення.

Суддя: Лисенко Л. І.