КУЙБИШЕВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 319/916/13-ц
Провадження №2/319/227/2013
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 листопада 2013 року смт Куйбишеве
Куйбишевський районний суд Запорізької області в складі:
головуючого суддіСолодовнікова Р.С.,
при секретарі судового засіданняКостенко А.В.,
з участю прокурораРедьки М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Куйбишевського районного суду Запорізької області цивільну справу за позовною заявою Куйбишевського міжрайонного прокурора Запорізької області в інтересах держави в особі органу, який уповноважений від імені держави здійснювати відповідні функції у спірних відносинах Головного управління Держземагенства у Запорізькій області до Куйбишевської районної державної адміністрації Запорізької області та ОСОБА_1 про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки та зобовязання повернути земельну ділянку,-
В С Т А Н О В И В :
До Куйбишевського районного суду Запорізької області 02 вересня 2013 року надійшла позовна заява Куйбишевського міжрайонного прокурора Запорізької області (далі прокурор) в інтересах держави в особі органу, який уповноважений від імені держави здійснювати відповідні функції у спірних відносинах Головного управління Держземагенства у Запорізькій області (далі позивач) до Куйбишевської районної державної адміністрації Запорізької області (далі Куйбишевська РДА) та ОСОБА_1 (далі відповідач) про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки та зобовязання повернути земельну ділянку.
В обґрунтування свої позовних вимог прокурор зазначив, що розпорядженням голови Куйбишевської РДА №540 від 26.09.2008 «Про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо складення документів, що посвідчують право на земельну ділянку» надано ОСОБА_1 дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку площею - 47,30 га, для сінокосіння та випасання худоби із земель резервного фонду Ланцівської сільської ради (контур №630 відповідно до Технічної документації по складанню схеми поділу земель колективної власності на земельні частики (паї) КСГТ «Ланцівське»). Відповідно до п. 1 вказаного розпорядження, поновлено договір оренди землі від 05.10.2003 ОСОБА_1 на термін 10 років. В подальшому, 26.11.2009 між Куйбишевською РДА та ОСОБА_1 укладено договір оренди земельної ділянки №189, який зареєстрований у Куйбишевському районному відділі Запорізької регіональної філії ДП центр ДЗК, про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 18.01.2010 за №041027100001. Відповідно до вказаного договору в оренду передається земельна ділянка сільськогосподарського призначення загальною площею 47,2503 га, в тому числі пасовище - 47,2503 га (нормативна грошова оцінка якої, відповідно до інформації відділу Держземагенства у Куйбишевському районі від 08.07.2013 №724 становить 145909,00 грн.), розташована на території Ланцівської сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, на підставі розпорядження голови РДА №540 від 26.09.2008. Зазначений договір укладено з порушенням вимог законодавства, у зв'язку з чим, його має бути визнано недійсним з наступних підстав. Так, на час проведення перевірки виявлено факт самовільного відхилення від проекту внутрігосподарського землеустрою, на земельній ділянці проведено обробіток ґрунту та посів пшениці. За вказаним фактом 18.04.2013 державним інспектором сільського господарства в Запорізькій області складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства, винесено припис від 18.04.2013 № 018, складено протокол про адміністративне правопорушення від 18.04.2013 № 004 та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 від 18.04.2013 № 004.
В подальшому, державним інспектором сільського господарства в Запорізькій області складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 20.05.2013 та встановлено, що вимоги припису №018 від 1 8.04.2013 не виконано, та повторно винесено припис від 20.05.2013 № 030, складено протокол про адміністративне правопорушення від 20.05.2013 № 012 та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення на від 20.05.2013 № 012. Крім цього, факт відхилення від затверджених у встановленому порядку проектів землеустрою відповідачем на земельній ділянці підтверджується актами обстеження земельної ділянки від 10.05.2012 та від 09.04.2013, проведених комісією у складі сільського голови Ланцівської сільської ради, спеціаліста - землевпорядника, депутатів сільської ради. Відповідно до договору, в оренду передається земельна ділянка сільськогосподарського призначення для товарного сільськогосподарського виробництва, що має код 2.1 відповідно до УКЦВЗ. Натомість, у документації із землеустрою, на підставі якої визначається цільове використання земельної ділянки зазначено код цільового використання як 2.2 згідно УКЦВЗ, тобто земельні ділянки для ведення особистого підсобного господарства, садівництва, городництва, сінокосіння і випасання худоби. В наданому поясненні відповідач підтвердив той факт, що ним спірна земельна ділянка використовувалась як рілля, тобто для вирощування сільськогосподарських культур - пшениці, ячменю. Відповідно до акту прийому передачі земельної ділянки, який підписаний відповідачем, в оренду передавалась земельна ділянка для сінокосіння та випасання худоби. Відповідно до п.2 розпорядження голови РДА №540 від 26.09.2009 «Про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо складення документів, що посвідчують право на земельну ділянку» надано ОСОБА_1 дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку площею - 47,30 га, для сінокосіння та випасання худоби (тобто земельна ділянка має код 2.2. відповідно до УКЦВЗ). Так, відповідно до п. 1 договору, орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення, розташовану на території Ланцівської сільської ради, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Проте, відповідно до кадастрового плану земельної ділянки, який згідно з п.42 спірного договору є невід'ємною частиною договору, код використання 2.2, тобто згідно УКЦВЗ земельні ділянки для ведення особистого підсобного господарства, садівництва, городництва, сінокосіння і випасання худоби. Відповідно до «пояснювальної записки» коди цільового використання земельної ділянки 2.2 - для сінокосіння та випасання худоби. Крім того, встановлено правове обмеження, як зміна цільового використання земельної ділянки без проекту землеустрою. Також, відповідно до заяви, ОСОБА_1 прохав виготовити технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку саме для сінокосіння та випасання худоби. Всупереч п. 2 розпорядження, в якому визначено цільове призначення спірної земельної ділянки для сінокосіння та випасання худоби, договором передбачено цільове використання земельної ділянки - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка має код 2.1.Укладення спірного договору фактично створило перешкоди для здійснення основної мети пасовищ - випасання худоби. Так, міжрайпрокуратурою 03.07.2013 розпочато проведення перевірки з питань додержання та застосування законів у діяльності гр. ОСОБА_1 в частині законності використання земельних ділянок на території Ланцівської сільської ради Куйбишевського району, в ході якої встановлено порушення вказані у позовній заяві. Враховуючи вищевикладене, моментом виявлення порушень, в розумінні ст. 261 Цивільного Кодексу України, слід вважати день проведення перевірки з питань додержання та застосування законів у діяльності гр. ОСОБА_1 в частині законності використання земельних ділянок на території Ланцівської сільської ради Куйбишевського району. На підставі вищевикладеного, з урахуванням наведених приписів чинного законодавства України, взявши до уваги, що при використанні земельної ділянки відповідачем порушено затверджені у встановленому порядку вимоги землевпорядної документації, а також враховуючи той факт, що спірний договір не відповідає розпорядженню голови Куйбишевської РДА №540 від 26.09.2008, землевпорядній документації, договір є незаконним, спричиняє істотну шкоду державі в частині використання земельної ділянки не за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою, та підлягає визнанню недійсним. А також, зобовязати відповідача ОСОБА_1 повернути спірну земельну ділянку. Поновити строк позовної давності.
Представник позивача - Головного управління Держземагенства у Запорізькій області до судового засідання не зявився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Прокурор в судовому засіданні підтримав позов, який був поданий в інтересах держави в особі Головного управління Держземагенства у Запорізькій області, просить суд його задовольнити, визнати недійсним договір оренди земельної ділянки №189, укладений між відповідачами, та зобовязати відповідача ОСОБА_1 повернути земельну ділянку.
Представник відповідача - Куйбишевської РДА звернувся до суду з заявою про розгляд справи без його участі, проти задоволення позову про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки та зобовязання повернути земельну ділянку не заперечує, просить справу розглянути без його участі.
Відповідач ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про розгляд справи без його участі, проти задоволення позову про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки не заперечує, просить справу розглянути без його участі.
Неявка сторін не перешкоджає розгляду справи, що узгоджується з положеннями частини 2 статті 158 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України).
Згідно з ч.4 ст.174 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Суд, вислухавши пояснення осіб, які брали учать у справі, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них докази, вважає, що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до положень статті 10 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Частиною 1 статті 11 ЦПК України встановлено, що суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Судом встановлені наступні факти і відповідні їм правовідносини.
Матеріалами справи встановлено, що Розпорядженням голови Куйбишевської РДА №540 від 26.09.2008 «Про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо складення документів, що посвідчують право на земельну ділянку», надано ОСОБА_1 дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку площею - 47,30 га, для сінокосіння та випасання худоби із земель резервного фонду Ланцівської сільської ради (контур №630 відповідно до Технічної документації по складанню схеми поділу земель колективної власності на земельні частики (паї) КСГТ «Ланцівське» (а.с. 12).
Відповідно до п. 1 вказаного розпорядження, поновлено договір оренди землі від 05.10.2003 ОСОБА_1 на термін 10 років (а.с. 12).
26.11.2009 між Куйбишевською РДА та ОСОБА_1 укладено договір оренди земельної ділянки №189, який зареєстрований у Куйбишевському районному відділі Запорізької регіональної філії ДП центр ДЗК, про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 18.01.2010 за №041027100001, відповідно до якого в оренду передається земельна ділянка сільськогосподарського призначення загальною площею 47,2503 га, в тому числі пасовище - 47,2503 га, розташована на території Ланцівської сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, на підставі розпорядження голови РДА №540 від 26.09.2008 (а.с. 13-14).
Державною інспекцією сільського господарства в Запорізькій області починаючи з 18 квітня 2013 року проведено перевірки додержання вимог земельного законодавства на земельних ділянках державної форми власності (сіножаті та пасовища) на території Ланцівської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області. В ході перевірки було встановлено порушення вимог земельного законодавства відповідачем ОСОБА_1, а саме: на орендованій земельній ділянці 47,2503 га пасовищ із земель резервного фонду Ланцівської сільської ради проведено посів озимої пшениці, чим порушено ч.5 абзац 2 ст.20, ст.34, ч.1 «і» ст.211 Земельного Кодексу України щодо цільового використання земельної ділянки, яка за своїм цільовим призначенням, відповідно до документації із землеустрою, є землею для сінокосіння та випасання худоби, в наслідок чого відповідача ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.55 КУпАП за самовільне відхилення від проектів землеустроїв, а з часом ОСОБА_1 був притягнутий до адміністративної відповідальності ще і за ст.188-5 КУпАП щодо невиконання припису про приведення земельної ділянки у відповідність до вимог чинного законодавства, що підтверджено актами перевірок вимог земельного законодавства від 18.04.2013 року та від 20 травня 2013 року, приписами щодо усунення порушень земельного законодавства від 18 квітня 2013 року та від 20 травня 2013 року, протоколами про адміністративне правопорушення від 18.04.2013 року та від 20 травня 2013 року, постановами про накладення адміністративних стягнень від 18.04.2013 року та від 20 травня 2013 року, що були складені Державною інспекцією сільського господарства в Запорізькій області (а.с.16-26), а також актом комісії, створеної рішенням виконавчого комітету Ланцівської сільської ради Куйбишевського району від 09 квітня 2013 року (а.с.29).
Вина відповідача ОСОБА_1 в самовільному відхиленні від проектів землеустроїв щодо спірної земельної ділянки, підтверджується постановами Державної інспекції сільського господарства в Запорізькій області від 18 квітня 2013 року та від 20 травня 2013 року, згідно яких на відповідача накладені адміністративні стягнення у вигляді штрафів сумі 170 гривень кожний. Згідно з копій квитанцій штрафи ОСОБА_1 були сплачені повністю.
Відповідно до змісту частин 3 та 4 ст. 61 ЦПК України обставини, встановлені судовим рішенням у цивільній, господарській або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. Постанова суду у справі про адміністративне правопорушення обов'язкова для суду, що розглядає справу про цивільно-правові наслідки дій особи, стосовно якої ухвалено постанову суду, з питань, чи мали місце ці дії та чи вчинені вони цією особою.
Судом встановлено, що договір оренди земельної ділянки №189 від 26 листопада 2009 року між Куйбишевською районною державною адміністрацією Запорізької області та ОСОБА_1 щодо земельної ділянки загальною площею 47,2503 га із земель резервного фонду Ланцівської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області, укладений з порушенням вимог законодавства, у зв'язку з чим, його має бути визнано недійсним з наступних підстав.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про землеустрій» документація із землеустрою - затверджені в установленому порядку текстові та графічні матеріали, якими регулюється використання та охорона земель державної, комунальної та приватної власності, а також матеріали обстеження і розвідування земель, авторського нагляду за виконанням проектів тощо.
Відповідно до ст. 25 вказаного закону документація із землеустрою розробляється у вигляді програм, схем, проектів, спеціальних тематичних карт, атласів, технічної документації. Види документації із землеустрою: проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Цільове призначення земельної ділянки - використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку (ст. 1 Закону України «Про землеустрій»).
Стаття 20 Закону України «Про землеустрій» передбачає що заходи, передбачені затвердженою в установленому порядку документацією із землеустрою, є обов'язковими для виконання органами державної влади та органами місцевого самоврядування, власниками землі, землекористувачами, у тому числі орендарями.
Відповідно до статті 18 ЗК України, до земель України належать усі землі в межах її території, в тому числі острови та землі, зайняті водними об'єктами, які за основним цільовим призначенням поділяються на категорії. Категорії земель України мають особливий правовий режим.
Стаття 19 ЗК України встановлює вичерпний перелік категорій земель: а) землі сільськогосподарського призначення: б) землі житлової та громадської забудови, в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення, г) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; є) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Відповідно до ст.22 ЗК України, землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково- дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей. До земель сільськогосподарського призначення належать: сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги).
Відповідно до ч.5 ст.20 ЗК України, види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою. Земельні ділянки сільськогосподарського призначення використовуються їх власниками або користувачами виключно в межах вимог щодо користування землями певного виду використання, встановлених статтями 31,33-37 цього Кодексу.
Так, відповідно до ст. 34 ЗК України громадяни можуть орендувати земельні ділянки для сінокосіння і випасання худоби. Разом з тим земельні ділянки для сінокосіння та випасання худоби, мають особливий правовий режим. По-перше, за цільовим призначенням земельні ділянки надані для сінокосіння та випасання худоби, - це ділянки сільськогосподарського призначення, які повинні використовуватися виключно як сінокіс та пасовище.
Відповідно до акту прийому передачі земельної ділянки, який є невідємною частиною договору оренди, який підписаний відповідачем ОСОБА_1, в оренду передавалась земельна ділянка для сінокосіння та випасання худоби (а.с.30).
Згідно із п.2 розпорядження голови районної державної адміністрації №540 від 26.09.2009 «Про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо складення документів, що посвідчують право на земельну ділянку» надано ОСОБА_1 дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку площею - 47,30 га, для сінокосіння та випасання худоби (тобто земельна ділянка має код 2.2. відповідно до УКЦВЗ) (а.с. 12).
Відповідно до кадастрового плану та технічної документації із землеустрою, яка підготовлювалась відповідачем ОСОБА_1, земельна ділянка площею 47,2503 га розташована на території Ланцівської сільської ради має цільове призначення для сінокосіння та випасання худоби (а.с.31-34).
Відповідно до ст. 16 Закону України «Про оренду землі» укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі є умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду.
Згідно з ч.1 ст. 648 Цивільного кодексу України зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, обов'язкового для сторін договору, має відповідати цьому акту.
Так, відповідно до п.п.1,15 договору оренди, орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення, розташовану на території Ланцівської сільської ради, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с. 13).
Проте, відповідно до кадастрового плану земельної ділянки, який згідно п.42 спірного договору є невід'ємною частиною договору оренди, код використання земельної ділянки - 2.2, тобто згідно УКЦВЗ земельні ділянки для сінокосіння і випасання худоби (а.с. 31).
Відповідно до «пояснювальної записки» коди цільового використання земельної ділянки 2.2 - для сінокосіння та випасання худоби. Крім того, встановлено правове обмеження, як зміна цільового використання земельної ділянки без проекту землеустрою (а.с. 33).
Також, відповідно до заяви, ОСОБА_1 прохав виготовити технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку саме для сінокосіння та випасання худоби (а.с. 34).
Всупереч п. 2 розпорядження, в якому визначено цільове призначення спірної земельної ділянки для сінокосіння та випасання худоби договором передбачено цільове використання земельної ділянки - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка має код 2.1.
Згідно з п. б ст.21 Земельного кодексу України порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для визнання недійсним угод щодо земельних ділянок.
Укладення спірного договору фактично створило перешкоди для здійснення основної мети пасовищ - випасання худоби.
_
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ч. 1 ст. 215 Цивільного кодексу України недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу є підставою недійсності правочину.
Відповідно до ч.1 ст. 203 Цивільного кодексу України, в редакції яка діяла на час укладання спірного договору оренди, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам суспільства.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що спірний договір оренди земельної ділянки було укладено Куйбишевською районною державною адміністрацією Запорізької області та ОСОБА_1 із порушенням цивільного законодавства, отже зміст правочину суперечить ст.ст. 20,21,34 ЗК України та ст.ст.15,16 Закону України «Про оренду землі», а тому повинен бути визнаний судом недійсним.
Відповідно до ст. 216 Цивільного кодексу України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину.
З огляду на викладене, сторони спірного договору оренди зобов'язані повернути одна одній все одержане на виконання цього договору в натурі.
Відповідно до статті 236 ЦК України, нікчемний правочин або правочин, визнаний судом недійсним, є недійсним з моменту його вчинення.
Щодо поновлення строку позовної давності, судом зазначено наступне:
Відповідно до ст. 256 Цивільного кодексу України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.
Статтею 257 Цивільного кодексу України, передбачено, що загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.
Згідно ст. 261 Цивільного кодексу України перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.
Судом встановлено, що міжрайонною прокуратурою 03.07.2013р. розпочато проведення перевірки з питань додержання та застосування законів у діяльності гр. ОСОБА_1 в частині законності використання земельних ділянок на території Ланцівської сільської ради Куйбишевського району, в ході якої встановлено порушення вказані у позовній заяві.
Враховуючи вищевикладене, моментом виявлення порушень, в розумінні ст. 261 Цивільного Кодексу України, слід вважати день проведення перевірки з питань додержання та застосування законів у діяльності гр. ОСОБА_1 в частині законності використання земельних ділянок на території Ланцівської сільської ради Куйбишевського району.
Відповідно до ч.5 ст. 267 Цивільного кодексу України, якщо суд визнає поважними причини пропущення позовної давності, порушене право підлягає захисту.
Зважаючи на вище наведене, судом встановлено, що строк позовної давності пропущений з поважних причин.
Аналізуючи наведені обставини, досліджені докази, відповідно до ч.4 ст.174 ЦПК України, суд вважає позов законним, обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі, в межах заявлених позивачем вимог.
Оскільки позов держави в особі органу, який уповноважений від імені держави здійснювати відповідні функції у спірних відносинах Головного управління Держземагенства у Запорізької області задоволено, а в інтересах останнього його предявлено прокурором, який звільнений від сплати судових витрат, то у відповідності з вимогами, передбаченими статтею 88 ЦПК України, судові витрати підлягають стягненню з відповідачів у справі: судовий збір за вимогами немайнового характеру із ОСОБА_1 та Куйбишевської районної державної адміністрації Запорізької області по 114,70 грн. з кожного, а також судовий збір із ОСОБА_1 за вимогами майнового характеру в розмірі 1459 грн. 09 коп. в дохід держави, а всього з ОСОБА_1 підлягають стягненню судові витрати в сумі 1573,79 грн. (114,70+1459,09).
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст.4,16, 215, 216,236,256-261,267,648 ЦК України, ст. 18-22,34,211 Земельного кодексу України, ст.ст.15,16 Закону України «Про оренду землі», ст.ст. 3,10,11,60,212-214 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В :
Позовну заяву Куйбишевського міжрайонного прокурора Запорізької області в інтересах держави в особі органу, який уповноважений від імені держави здійснювати відповідні функції у спірних відносинах Головного управління Держземагенства у Запорізькій області до Куйбишевської районної державної адміністрації Запорізької області та ОСОБА_1 про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки та зобовязання повернути земельну ділянку задовольнити повністю.
Визнати недійсним, укладений між Куйбишевською районною державною адміністрацією Запорізької області та ОСОБА_1, договір оренди земельної ділянки №189 від 26 листопада 2009 року, щодо земельної ділянки загальною площею 47,2503 га із земель резервного фонду Ланцівської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області, кадастровий номер земельної ділянки 2322784000:03:002:0185, який був зареєстрований у Куйбишевському районному відділі Запорізької регіональної філії ДП центр ДЗК, про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 18.01.2010 за №041027100001.
Зобовязати ОСОБА_1 повернути земельну ділянку загальною площею 47,2503 га, в тому числі пасовища 47,2503 га для сінокосіння та випасання худоби із земель резервного фонду Ланцівської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області, кадастровий номер земельної ділянки 2322784000:03:002:0185 (контур №630 відповідно до Технічної документації по складанню схеми поділу земель колективної власності на земельні частки (паї) КСП "Ланцівське", вартістю 145909,00 гривень власнику землі - державі в особі Головного управління Держземагенства в Запорізькій області.
Стягнути з Куйбишевської районної державної адміністрації Запорізької області судовий збір в розмірі 114,70 гривень (сто чотирнадцять грн. 70 коп.) на рахунок № 31217206700152 отримувач Державний бюджет Куйбишевського району Запорізької області, код отримувача 37892243, код ЄДРПОУ суду 37599505, банк отримувача - УДК у Куйбишевському районі ГУДКУ у Запорізькій області, МФО 813015.
Стягнути з ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) судовий збір в розмірі 1573,79 гривень (одна тисяча пятсот сімдесят три грн. 79 коп.) на рахунок № 31217206700152 отримувач Державний бюджет Куйбишевського району Запорізької області, код отримувача 37892243, код ЄДРПОУ суду 37599505, банк отримувача - УДК у Куйбишевському районі ГУДКУ у Запорізькій області, МФО 813015.
Рішення може бути оскаржене в апеляційний суд Запорізької області через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване рішення, шляхом подання апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення рішення. Якщо рішення було ухвалено без участі особи, яка його оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя:Р.С.Солодовніков