Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
"06" листопада 2013 р. Справа № 820/9702/13-а
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бадюкова Ю.В., розглянувши в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості ,-
ВСТАНОВИВ:
Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості (далі по тексту - позивач, Фонд) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_1 (далі по тексту - відповідач, ОСОБА_1.) , в якому просить суд, з урахуванням уточнень наданих до позовної заяви, стягнути в примусовому порядку з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1 на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 4042 грн. 38 коп. ( чотири тисячі сто сорок дві грн, 38 коп.).
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що ОСОБА_1 зверталась за сприянням у працевлаштуванні до Борівського районного центру зайнятості, де була зареєстрована 23.10.2006 року з відкриттям персональної картки № 201700506102300001, 09.10.2007 року з відкриттям персональної картки № 201700607100900001, 03.06.2009 року з відкриттям персональної картки № 201700609060300001 та 01.04.2013 року з відкриттям персональної картки № 201713040100003. Згідно особисто поданої заяв, відповідачу наказами від 30.10.2006 року № НТ061030, від 16.10.2007 №НТ071016, від 10.06.2009 №НТ090610 та від 01.04.2013 №НТ130401 було наданий статус безробітного і відповідно до п.п. 1,2,3, 4 ст. 22, п. 1, 2 ст. 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та п.п. 2.1, 2.7., 2.9. "Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності" призначена допомога по безробіттю. Проведеною перевіркою встановлено, що відповідач в період перебування на обліку була зайнятою особою та не мала права на статус безробітнї та отримання допомоги по безробіттю. На теперішній час сума незаконно отриманої допомоги по безробіттю в розмірі 4042,38 грн. відповідачем не відшкодована.
Від позивача 06.11.2013 року до суду надійшла заява про розгляд зазначеної справи за відсутності його уповноваженого представника. Позовні вимоги підтримав у повному обсязі (а.с.45).
Відповідач, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, (а.с. 44), в судове засідання не з'явився, про причини неявки, всупереч вимогам ч. 2 ст. 40 КАС України, суд не повідомив, заперечень проти позову не надсилав.
Згідно з ч.4 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Враховуючи зазначене, на підставі ч. 6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає можливим розглянути справу за відсутності відповідача на підставі наявних у ній доказів.
Відповідно до вимог ч. 6 ст. 12 та ч. 1 ст. 41 КАС України під час судового розгляду справи в судовому засіданні забезпечується повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, крім випадків неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи у разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження).
Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які приймають участь у справі, фіксування судового засідання по справі за допомогою звукозаписувального пристрою згідно ст.ст. 12, 41 КАС України не здійснюється.
Розглянувши надані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтується вимога, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 звернулась за сприянням у працевлаштуванні до Борівського районного центру зайнятості 23.10.2006 року, де і була зареєстрована як шукаюча роботу з відкриттям персонально/ картки № 201700506102300001.
На підставі особистої заяви відповідача про надання статусу безробітного, відповідно Наказу від 30.10.2006 № НТ061030 ОСОБА_1 було надано статус безробітного і відповідно до п. п. 2, 4 ст. 22, п. 2 ст. 23 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та п.п. 2.7, 2.9 „Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності" призначена виплата допомога по безробіттю.
Наказом від 05.09.2007 № НТ070905 відповідача було знято з облік} відповідно до п. 44 «Положення про реєстрацію, перереєстрацію та ведення обліку громадян, що шукають роботу, і безробітних, виплати допомоги по безробіттю, а також умови подання матеріальної допомоги в період професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації», у зв'язку з працевлаштуванням безробітного.
За період з 29.11.2006 по 04.09.2007 відповідач незаконно отримав допомогу по безробіттю в розмірі 1269 грн. 14 коп.
Також, ОСОБА_1 звернулась за сприянням у працевлаштуванні до Борівського районного центру зайнятості 09.10.2007 року, була зареєстрована як шукаюча роботу з відкриттям персональної картки № 201700607100900001.
На підставі особистої заяви відповідача про надання статусу безробітного, відповідно Наказу від 16.10.2007 № НТ071016 ОСОБА_1 було надано статус безробітного і відповідно до п. п. 2, 4 ст. 22, п. 2 ст. 23 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та п.п. 2.7, 2.9 „Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності" призначена виплата допомоги по безробіттю.
Наказом від 11.12.2007 № НТ071211 відповідача було знято з обліку відповідно до абзацу 9 пп. 1 п. 20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення облік}" громадян, які шукають роботу, і безробітних, у зв'язку з поданням безробітним письмової заяви про відмову від послуг служби зайнятості.
За період з 16.10.2007 по 04.12.2007 відповідач незаконно отримав допомогу по безробіттю в розмірі 263 грн. 83 коп.
ОСОБА_1 звернулась за сприянням у працевлаштуванні до Борівського районного центру зайнятості 03.06.2009 року, була зареєстрована як шукаюча роботу з відкриттям персональної картки № 201700609060300001.
На підставі особистої заяви відповідача про надання статусу безробітного, відповідно Наказу від 10.06.2009 № НТ090610 ОСОБА_1 було надано статус безробітного і відповідно до п. п. 2, 4 ст. 22, п. 2 ст. 23 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та п.п. 2.7, 2.9 „Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності" призначена виплата допомоги по безробіттю.
Наказом від 25.05.2010 № НТ0100525 відповідача було знято з облік} відповідно до абзацу 10 пп. 1 п. 20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, у зв'язку з поданням безробітним письмової заяви про бажання здійснювати догляд за дитиною до досягнення нею трирічного або шестирічного віку.
За період з 18.06.2009 по 17.01.2010 відповідач незаконно отримав допомогу по безробіттю в розмірі 2609 грн. 41 коп.
ОСОБА_1 звернулась за сприянням у працевлаштуванні до Борівського районного центру зайнятості 01.04.2013 року, була зареєстрована як шукаюча роботу з відкриттям персональної картки № 201713040100003.
На підставі особистої заяви відповідача про поновлення статусу безробітного, відповідно Наказу від 01.04.2013 № НТ130401 ОСОБА_1 було поновлено статус безробітного і відповідно до п. п. 1, 3, 4 ст. 22, п. 1 ст. 23 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та п. 2.1 „Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності" призначена виплата допомоги по безробіттю.
Наказом від 15.08.2013 № НТ130815 припинено виплат} допомоги по безробіттю, відповідно до пп. 8 п. 1 ст. 31 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", у зв'язку з призначенням виплати безробітному на підставі документів, що містять неправдиві відомості.
За період з 04.04.2013 по 01.05.2013 відповідач незаконно отримав допомогу по безробіттю в розмірі 859 грн. 88 коп.
Відповідно до Порядку розслідування страхових випадків та виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики № 60/62 від 13.02.2009р. Постанова правління Пенсійного Фонду України 13.02.2009 р. № 7-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 березня 2009 р. за № 232/16248 розслідування здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної.
Згідно з п. 5 Порядку, Борівським районним центром зайнятості проведена перевірка обґрунтованості виплат матеріального забезпечення ОСОБА_1, в результаті якої комісією зроблено висновок про те, що кошти виплачені службою зайнятості відповідачу за період з 30.10.2006 р. по 13.08.2013 р. складає 5002,26 грн., що підлягає поверненню, про що складено акт № 41 від 14 серпня 2013 р. (а.с.19), яким встановлено, що відповідач зареєстрована як фізична особа - підприємець з 10.08.2005 р. по теперішній час.
Відповідач отримав статус безробітного незаконно, оскільки, у відповідності із законодавством, особа, яка є суб'єктом підприємницької діяльності не може бути визнана безробітною. Підставою для такого твердження є наступні законодавчі положення:
Згідно ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" зайнятість - не заборонена законодавством діяльність осіб, пов'язана із задоволенням їх особистих та суспільних потреб з метою одержання доходу (заробітної плати) у грошовій або іншій формі.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення" безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Відповідно до п. 3 ст. 3 Закону України "Про зайнятість населення" зайнятість населення забезпечується шляхом встановлення відносин, що регламентуються трудовими договорами (контрактами), провадження підприємницької діяльності та інших видів діяльності, не заборонених законодавством.
У відповідності до вищезазначеного, директором Борівського районного центру зайнятості прийнятий наказ від 14.08.2013 р. № 94 про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю ОСОБА_1 (а.с.26-27).
На момент розгляду позовної заяви сума незаконно отриманої допомоги по безробіттю ОСОБА_1 складає 4042,38 грн., відповідно до заяви про зменшення суми позову, у зв'язку з частковою самостійною сплатою (а.с.47).
Згідно до п.7 Порядку, наказ Борівського районного центру зайнятості разом з листом-претензією від 16.08.2013 р. № 439 з вимогою в добровільному порядку сплатити суму боргу направлено поштою відповідачу, про що свідчить копія повідомлення про отримання поштового відправлення (а.с.29).
Частиною 2 ст. 12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" передбачено, що функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості. Виконавча дирекція Фонду та її робочі органи здійснюють оперативне розпорядження фінансовими ресурсами Фонду в межах затвердженого бюджету, виплачують забезпечення та надають соціальні послуги, передбачені цим Законом, представляють інтереси Фонду в судових та інших органах.
Відповідно до ч.ч.2,3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання ним своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно п. 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», затвердженого постановою КМУ від 20.03.2006 року № 357, у разі встановлення центрами зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених із дня призначення виплат стягуються з такої особи відповідно до пункту 7 цього Порядку.
Відповідно до п. 7 Порядку рішення про повернення коштів особою та відшкодування коштів роботодавцем приймається директором центру зайнятості і оформляється наказом.
Відповідно до пункту 7 Порядку розслідування страхових випадків та обгрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 60/62 від 13.02.2009 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.03.2009 року за № 232/16248, рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформляється наказом. Повернення коштів особою здійснюється протягом 15 робочих днів після її ознайомлення під особистий підпис з прийнятим рішенням про повернення коштів. У разі неповернення (невідшкодування) їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.
В матеріалах справи міститься копія листа відповідачки від 23.10.2013 року (а.с.48) в якому вона визнає суму заборгованості та зобов'язується її повернути.
На підставі вищенаведеного підлягає поверненню вартість з наданих ОСОБА_1 соціальних послуг на загальну суму 4042,38 грн.
Таким чином, судом встановлено, що вартість наданих соціальних послуг на загальну суму 4042,38 грн. відповідачем не відшкодовано, що підтверджується матеріалами справи та не заперечується відповідачем, тому суд вважає, що вимоги Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості про стягнення з відповідача зазначеної суми є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості -задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості (61068, м. Харків, вул. Броненосця Потьомкіна, 1а, р/р37178304900001 в ГУДКСУ у Харківській області, МФО 851011, код ЄДРПОУ 03491277) суму незаконно отримананої допомоги по безробіттю у розмірі 4042.38 грн. (чотири тисячі сорок дві гривні 38 копійок).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Бадюков Ю.В.