Постанова № 34633686, 29.10.2013, Галицький районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
29.10.2013
Номер справи
341/2371/13-а
Номер документу
34633686
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Єдиний унікальний номер 341/2371/13-а

Номер провадження 2-а/341/131/13

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2013 року м. Галич

Галицький районний суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого-судді Юсип І.М.

секретаря Король І.Л.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Галичі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду в Галицькому району Івано-Франківської області про визнання неправомірними дій Управління Пенсійного фонду в Галицькому району про відмову в проведенні перерахунку пенсії та зобовязання до вчинення дій,-

в с т а н о в и в :

10.09.2013 року ОСОБА_1 звернувсь до Галицького районного суду Івано-Франківської області з позовом до Управління пенсійного фонду України в Галицькому районі Івано-Франківської області та просить суд визнати дії УПФ в Галицькому районі щодо невключення до заробітку для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань неправомірними, - зобов'язати відповідача зробити перерахунок з дня призначення йому пенсії 28.12.2010 року з врахуванням сум виплаченої допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань.

22.10.2013 року позивач подав заяву про уточнення позовних вимог в якій просить зобовязати відповідача зробити перерахунок пенсії з врахуванням сум виплаченої допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань з суми 4 212,00 грн., і виплатити її за період з 28.12.2010 року по даний час.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що він працював на посаді головного архітектора відділу регіонального розвитку, містобудування та архітектури районної державної адміністрації. Згідно з розпорядження №102-К від 28.12.2010 року його звільнено з посади у звязку з невідповідністю займаній посаді за станом здоров'я працівника. Позивачу призначено пенсію державного службовця. Однак, при призначенні пенсії не враховано до заробітку для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань. Та коли в липня 2013 року він звернувся до управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі із заявою про перерахунок пенсії та зарахуванні сум виплачених допомог на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, і йому було відмовлено, листом № 87/Д-15 від 30.07.2013 року відповідач повідомив, що матеріальна допомога не враховується в суму заробітної плати для обчислення пенсії у відповідності до Закону України «Про державну службу», тому немає підстав у перерахунку пенсії. Внаслідок чого пенсія виплачується в меншому розмірі, ніж повинна бути, а тому вважає, що матеріальна допомога повинна враховуватися при обчисленні розміру пенсії, оскільки на матеріальну допомогу нараховувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та необхідність врахування матеріальної допомоги при обчисленні пенсії державним службовцям узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України. Тому просив дії Пенсійного фонду України в Галицькому районі щодо відмови у врахуванні матеріальної допомоги в суму заробітної плати при обчисленні пенсії визнати неправомірними та зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з дати призначення з врахуванням матеріальної допомоги в суму заробітку, з якого обчислювалась пенсія та виплачувати її за період з 28.12.2010 року по даний час.

Згідно поданої заяви позивач свої вимоги підтримав в повному обсязі та просить задоволити.

Представник відповідача позовних вимог не визнав, мотивуючи тим, що суми матеріальних допомог не враховані, оскільки згідно ч. 2 ст. 33 Закону України Про державну службу", заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років та інших надбавок, а матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань є додатковим благом і не входить в структуру заробітної плати. Просив в задоволенні позову відмовити.

Дослідивши письмові докази у справі, судом встановлено, що публічно-правовий спір між сторонами виник з приводу того, що відповідач при розрахунку пенсії до складу заробітної плати позивачки не включив матеріальної допомоги на оздоровлення та на матеріально-побутові потреби.

Так, ОСОБА_1, відповідно до довідки №776 від 02.09.2013 року перебуває на обліку в управлінню Пенсійного фонду України в Галицькому районі та отримує пенсію, згідно ЗУ «Про державну службу» (а.с.14). По виходу на пенсію йому була призначено пенсія, як державному службовцю в відповідно до Закону України «Про державну службу», ця обставина сторонами не оспорюється, тому наведена обставина з урахуванням положення ч. 3 ст. 72 КАС України не потребує доказування в судовому засіданні. Крім того, даний факт підтверджується довідкою про отримання пенсії.

Згідно ч. 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії.

Однак, відповідачем при розрахунку пенсії не включено до складу її заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення та на матеріально-побутові потреби, внаслідок чого пенсія виплачується в меншому розмірі, ніж повинна бути.

Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років та інших надбавок.

Згідно ч. 6 ст. 33 Закону України «Про державну службу», державним службовцям можуть встановлюватись надбавки за високі досягнення в праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога.

Частиною 1 ст. 35 Закону України «Про державну службу» передбачено виплату державним службовцям допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу при наданні щорічної відпустки.

У ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про оплату праці», встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений орган виплачує працівникові за виконану роботу. Ст. 2 даного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить - основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

З довідки Галицької районної державної адміністрації від 25.07.2013 року вбачається, що у червні 2009 року та в червні 2010 року позивач отримав 1 404,00 грн. та 1 404,00 грн. матеріальної допомоги на оздоровлення відповідно. В лютому 2010 року позивач отримав 1 404.00 грн. матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб відповідно (а.с.15). На суми проведено нарахування та утримання страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підтверджується довідкою №78 від 25.07.2013 року (а.с.15).

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових потреб входила до системи оплати праці державного службовця.

Відповідно до частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплат праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов`якове державне пенсійне страхування. Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того чи входять вони до структкри заробітної плати.

Закон України «Про оплату праці» та Закон України «Про державну службу» ж загальними по відношенні до даних правовідносин, в той час як перевагу мають спеціальні норми Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

В своїй постанові від 20 лютого 2012 року Верховний Суд України усуваючи неоднакове застосування норм матеріального права, вважає неправильними висновки суду про те, що оскільки матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, не включається до складу заробітної плати державного службовця, то вона не враховується при обчисленні розміру його пенсії.

Частиною 1 статті 244-2 КАС України визначено, що рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних відносинах, є обов`язковими для всіх судів України.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі слід задовольнити.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

На підставі викладеного, відповідно до, ст.ст. 33, 35, 37 Закону України «Про державну службу», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про оплату праці», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 6-12, 72, 244-2 КАС України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд, -

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Галицькому району Івано-Франківської області задовольнити.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Галицькому району Івано-Франківської області щодо відмови ОСОБА_1 у врахуванні матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на соціально-побутові потреби при призначенні пенсії державного службовця.

Зобов`язати управління фонду України в Галицькому району Івано-Франківської області включити ОСОБА_1, в місячний розрахунок заробітної плати для призначення пенсії державного службовця матеріальну допомогу у розмірі 4 212,00 грн. .

Зобов`язати управління фонду України в Галицькому району Івано-Франківської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії державного службовця з дня її призначення з врахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на соціально-побутові потреби з суми 4 212,00 грн. та виплатити недотриману пенсію внаслідок проведеного розрахунку з 28.12.2010 року по 01.11.2013 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1, жителя ІНФОРМАЦІЯ_1 - 34,00 грн. судового збору, вимоги про стягнення судових витрат не ставилось.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, але якщо апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається через Галицький районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі прийняття постанови в письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя:ОСОБА_2