Постанова № 34627330, 04.11.2013, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.11.2013
Номер справи
823/3171/13-а
Номер документу
34627330
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 листопада 2013 року справа № 823/3171/13-а

м. Черкаси

12 год. 07 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Паламар П.Г.,

при секретарі - Овсієнко О.І.,

за участю представника позивача Богатової Н.І. - за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Вірджині» до Реєстраційної служби Ірпінського міського управління юстиції Київської області, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Вірджині" (далі - позивач) звернулося до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до реєстраційної служби Ірпінського міського управління юстиції Київської області (далі - відповідач), в якому просить визнати незаконними дії відповідача щодо відмови в реєстрації права власності на квартиру №9, що знаходиться за адресою: Київська область, смт. Гостомель, вул. Кірова, 2-в, зобов'язати реєстраційну службу Ірпінського міського управління юстиції Київської області зареєструвати право власності на квартиру №9, що знаходиться за адресою: Київська область, смт. Гостомель, вул. Кірова, 2-в, стягнути з відповідача судовий збір у розмірі 114,70 грн. та витребувати з реєстраційної служби Ірпінського міського управління юстиції Київської області витяг наявності зареєстрованих прав та їх обтяжень на квартиру №9, що знаходиться за адресою: Київська область, смт. Гостомель, вул. Кірова, 2-в.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 21.06.2013 року ТОВ «Вірджині» звернулося до відповідача із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо права власності), яка була зареєстрована у базі даних про реєстрацію заяв та запитів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 21.06.2013 року за реєстраційним номером 1700005, що підтверджується карткою прийому заяви № 3365665. Зазначеною заявою позивач просив відповідача провести державну реєстрацію прав власності щодо нерухомого майна: квартиру №9, що знаходиться за адресою: Київська область, смт. Гостомель, вул. Кірова, 2-в, на підставі договору на дольову участь у будівництві житла, укладеного 10.04.2005 року № 28 між ТОВ «Київінвестбуд» (забудовник) та ТОВ «Вірджині» (дольовик), в якому зазначено, що забудовник будує та передає дольовику, а дольовик оплачує та приймає 1 379, 92 кв.м загальної площі житла згідно адресного переліку.

Рішенням № 3843108 від 10.07.2013 року державним реєстратором було відмовлено у державній реєстрації права власності на зазначене нерухоме майно з підстав того, що подані документи не відповідають вимогам або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.

Позивач, посилаючись на вимоги Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», вважає рішення відповідача про відмову у державній реєстрації прав власності на нерухоме майно протиправним. У зв'язку з чим ТОВ «Вірджині» звернулося до суду із даним позовом, в якому просить визнати протиправними дії та зобов'язати реєстраційну службу Ірпінського міського управління юстиції Київської області зареєструвати право власності на квартиру №9, що знаходиться за адресою: Київська область, смт. Гостомель, вул. Кірова, 2-в, та внести відповідний запис до Державного реєстру речових прав.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, позов просив задовольнити з підстав, викладених в позовній заяві та додаткових поясненнях по справі.

Представник відповідача в судове засідання не прибув. Про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача на підставі наявних у справі доказів.

Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до наступного.

Позивач - ТОВ «Вірджині» зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Черкаської міської ради 09.03.1995. за №1 026 120 0000 000022, ідентифікаційний код 22794667.

З матеріалів справи вбачається, що між ТОВ «Київінвестбуд» (забудовник) та ТОВ «Вірджині» (дольовик) 10.04.2005р. укладено договір на дольову участь у будівництві житла №28.

Згідно вищезазначеного договору, предметом договору є участь дольовика у добудові житлового будинку по вул. Кірова, 6 у смт. Гостомель Київської області, згідно якого забудовник будує та передає дольовику, а дольовик оплачує та приймає 1379,92 м2 проектної загальної площі житла згідно адресного переліку з зазначений термін.

Ухвалою Господарського суду м. Києва 28.11.2006р. затверджено мирову угоду від 10.11.2006р., укладену між ТОВ «Вірджині» та ТОВ «Київінвестбуд» про визнання умов договору обов'язковим до виконання.

В зв'язку з невиконням ТОВ «Київінвестбуд» умов договору №28 щодо передачі ТОВ «Вірджині» 1379,92 м2 проектної загальної площі житла згідно адресного переліку та умов мирової угоди, затвердженої ухвалою Господарського суду м. Києва, позивач звернувся з метою захисту свого порушеного права до Господарського суду м. Києва про стягнення із ТОВ «Київінвестбуд» заборгованості в сумі 2 861 264, 12 грн.

27.12.2007р. ухвалою Господарського суду м. Києва позов задоволено частково та стягнуто із ТОВ «Київінвестбуд» заборгованість в сумі 2 000 884 грн. та штраф в розмірі 300 000 грн.

В порядку виконання судового рішення ВДВС Шевченківського РУЮ в м. Києві за результатами розшуку майна ТОВ «Київінвестбуд», встановлено наявність такого майна по вул. Кірова в смт. Гостомель Київської області, загальною площею 1 379, 92 кв.м.

Ухвалою Господарського суду м. Києва заяву ТОВ «Вірджині» про зміну способу та порядку виконання рішення задоволено та звернено стягнення залишкового боргу шляхом зобов'язання ТОВ «Київінвестбуд» передати ТОВ «Вірджині» житлові приміщення, які знаходяться по вул. Кірова в смт. Гостомель Київської області, загальною площею 1 379, 92 кв.м.

26.02.2009р. державним виконавцем ДВС Ірпінського МУЮ відкрито виконавче провадження №ВП 1158884487.

07.04.2009р. державним виконавцем ДВС Ірпінського МУЮ складено акт державного виконавця, яким зобов'язано ТОВ «Київінвестбуд» передати ТОВ «Вірджині» приміщення, які знаходяться по вул. Кірова в смт. Гостомель Київської області, загальною площею 1 379, 92 кв.м., квартиру №9.

10.04.2009р. постановою державного виконавця закінчено виконавче провадження.

Позивач звернувся до Реєстраційної служби Ірпінського міського управління юстиції Київської області із заявою про реєстрацію права власності на квартиру №9, що знаходиться за адресою: Київська область, смт. Гостомель, вул. Кірова, 2-в.

Згідно картки прийому заяви № 3365665 до заяви позивач додав наступні документи: рішення суду, серія та номер: 31/423 від 27.12.2007р. Господарського суду Київської області; рішення суду, серія та номер: 31/423 від 27.11.2008р. Господарського суду Київської області; акт приймання-передачі нерухомого майна, серія та номер: від 31.01.2012р.

Рішенням державного реєстратора прав на нерухоме майно № 3843108 від 10.07.2013 року відмовлено у державній реєстрації права власності, в зв'язку з тим що подані документи не відповідають вимогам, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що ст. 182 Цивільного Кодексу України встановлено, що право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Державна реєстрація прав на нерухомість і правочинів щодо нерухомості є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом.

Правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації за цим Законом, та їх обтяжень і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна визначає Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 року № 1952-IV (далі - Закон № 1952-IV).

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону № 1952-IV державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Частиною 1 ст. 4 Закону № 1952-IV передбачено, що обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, а саме: право власності на нерухоме майно; право володіння; право користування (сервітут); право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); право забудови земельної ділянки (суперфіцій); право господарського відання; право оперативного управління; право постійного користування та право оренди земельної ділянки; право користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; іпотека; довірче управління майном; інші речові права відповідно до закону; податкова застава, предметом якої є нерухоме майно, та інші обтяження.

Систему органів державної реєстрації прав становлять: Міністерство юстиції України; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації прав; органи державної реєстрації прав, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку (далі - органи державної реєстрації прав). Держателем Державного реєстру прав є центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної реєстрації прав. Адміністратором Держав-ного реєстру прав є державне підприємство, що належить до сфери управління Міністерства юстиції України, здійснює заходи із створення та супроводження програмного забезпечення Державного реєстру прав та відповідає за технічне і технологічне забезпе-чення, збереження та захист даних, що містяться у Державному реєстрі прав (ст. 6 Закону № 1952-IV).

Орган державної реєстрації прав проводить державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмовляє у їх реєстрації; забезпечує ведення Державного реєстру прав; надає інформацію про зареєстровані права та їх обтяження в порядку, встановленому цим Законом; забезпечує облік безхазяйного нерухомого майна; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими законами України (ст. 8 Закону № 1952-IV).

Відповідно до ст. 16 Закону № 1952 заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень подається до органу державної реєстрації прав, на території якого розміщений об'єкт нерухомого майна або більша за площею його частина. Разом із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень подаються документи, що підтверджують виникнення, перехід, припинення відповідних прав, та документ, що підтверджує оплату послуг з державної реєстрації прав та їх обтяжень. Згідно ч. 1 ст. 19 Закону № 1952-IV державна реєстрація прав проводиться на підставі: договорів, укладених у порядку, встановленому законом; свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону; свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом; рішень судів, що набрали законної сили; інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.

Стаття 22 Закону № 1952-IV передбачає, що у разі якщо документи для державної реєстрації прав та їх обтяжень подано не в повному обсязі, передбаченому нормативно-правовими актами, державний реєстратор у строк, встановлений ч. 5, 7 і 8 ст. 15 цього Закону для розгляду заявлених прав, приймає рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень і письмово повідомляє про це заявника. Якщо заявник протягом п'яти робочих днів після отримання письмового повідомлення виконав вимоги державного реєстратора, загальний строк розгляду заявленого права продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення. У разі невиконання цих вимог державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень.

Частиною 1 ст. 24 Закону № 1952-IV визначено виключний перелік підстав для відмови в державній реєстрації прав, а саме: заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону; об'єкт нерухомого майна або більша його частина розміщені на території іншого органу державної реєстрації прав; із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа; подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують; заяву про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна, подано після державної реєстрації обтяжень, встановлених щодо цього майна, крім випадків, встановлених частиною дев'ятою ст. 15 цього Закону; заявлене право вже зареєстровано.

Згідно ч. 4 ст. 24 Закону № 1952-IV відмова в державній реєстрації прав та їх обтяжень з підстав, не передбачених цим Законом, заборонена.

Як стверджує представник позивача, ТОВ «Вірджині» подавалися всі документи, для реєстрації права власності, що передбачено ст. 19 Закону № 1952-IV, однак до суду не було подано, пояснюючи це тим, що документи знаходяться в іншому місці, в зв'язку з цим не можуть бути подані до суду.

Відповідно до картки прийому заяви №3365665, державним реєстратором прав на нерухоме майно зазначено перелік документів, які подані із заявою: рішення суду, серія та номер: 31/423 від 27.12.2007р. Господарського суду Київської області; рішення суду, серія та номер: 31/423 від 27.11.2008р. Господарського суду Київської області; акт приймання-передачі нерухомого майна, серія та номер: від 31.01.2012р. та винесено рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень, зазначивши що подані документи не відповідають вимогам, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.

Як вбачається із матеріалів справи, вищезазначені рішення прийняті Господарським судом м. Києва, державним реєстратором зазначено Господарський суд Київської області, таким чином відповідачем не вірно зазначено перелік документів, які були подані ТОВ «Вірджині» та не вірно зазначено назву товариства.

Також, відповідно до ст. 22 ст. 24 Закону № 1952-IV у разі якщо документи для державної реєстрації прав та їх обтяжень подано не в повному обсязі, передбаченому нормативно-правовими актами, державний реєстратор у строк, встановлений частинами п'ятою, сьомою і восьмою статті 15 цього Закону для розгляду заявлених прав, приймає рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень і письмово повідомляє про це заявника. Якщо заявник протягом п'яти робочих днів після отримання письмового повідомлення виконав вимоги державного реєстратора, загальний строк розгляду заявленого права продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення. У разі невиконання зазначених вимог державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень.

Відповідачем не було прийнято рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, а одразу прийнято рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень, чим порушено норми ст. 22 вищезазначеного Закону.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання реєстраційної служби Ірпінського міського управління юстиції Київської області зареєструвати право власності на квартиру №9, що знаходиться за адресою: Київська область, смт. Гостомель, вул. Кірова, 2-в суд не вбачає підстав для задоволення, зазначивши наступне.

Втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян та їх об'єднань у діяльність державного реєстратора, пов'язану з проведенням державної реєстрації прав, забороняється і тягне за собою відповідальність згідно із законом.

З урахуванням наведених норм чинного законодавства, що забороняють втручання у діяльність державного реєстратора, пов'язану з проведенням державної реєстрації прав, а також враховуючи можливе існування інших перешкод, суд не може перебирати на себе повноваження державного реєстратора, а тому вважає необхідним захистити порушені права позивача шляхом зобов'язання Реєстраційну службу Ірпінського міського управління юстиції Київської області розглянути заяву товариства з обмеженою відповідальністю «Вірджині» про реєстрацію права власності на квартиру № 9 по вул. Кірова 2-в, в смт. Гостомель, Київської області, з урахуванням встановлених судом обставин у справі.

Приймаючи вищевикладене, позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «Вірджині» підлягають частковому задоволенню.

Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно п. 2. ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Частиною 3 ст.94 КАС України визначено, що якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Керуючись ст. ст. 9, 69-70, 86, 94, 97, 122, ст.ст.158 - 163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Реєстраційної служби Ірпінського міського управління юстиції Київської області щодо відмови у реєстрації права власності на квартиру № 9 по вул. Кірова 2-в, в смт. Гостомель, Київської області за товариством з обмеженою відповідальністю «Вірджині»( 18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 225, код ЄДРПОУ 22794667).

Зобов'язати Реєстраційну службу Ірпінського міського управління юстиції Київської області розглянути заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Вірджині» (18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 225, код ЄДРПОУ 22794667) про реєстрацію права власності на квартиру № 9 по вул. Кірова 2-в, в смт. Гостомель, Київської області.

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Вірджині» сплачений судовий збір в сумі 57 (п'ятдесят сім) грн. 35 коп.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку, передбаченому ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя П.Г. Паламар

Повний текст постанови виготовлений 07 листопада 2013 року