Постанова № 34627151, 04.11.2013, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.11.2013
Номер справи
813/7697/13-а
Номер документу
34627151
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 листопада 2013 року № 813/7697/13-а

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Шинкар Т.І., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Територіального управління Держгімпромнагляду у Львівській області до ДП «Львіввугілля» в особі ВП «Шахта «Степова» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до ВП «Шахта «Степова» ДП «Львіввугілля»: заборонити введення гірничих робіт на 122-му конвеєрному штреку пласта п7н ВП «Шахта «Степова» ДП «Львіввугілля», -

ВСТАНОВИВ:

Територіальне управління Держгімпромнагляду у Львівській області звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з вищезазначеним адміністративним позовом. Позовні вимоги обґрунтовує тим, що під час проведення планової перевірки ВП «Шахта «Степова» ДП «Львіввугілля» на предмет дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки (перевірка стану безпеки при проведенні та кріпленні 122 конвеєрного штрека пласта п7н) виявлено порушення вимог законодавства, про що складено відповідний Акт №6.2-08/118 від 09.10.2013р. та попереджено про необхідність негайного зупинення робіт (виробництва): заборонити ведення гірничих робіт на 122 конвеєрному штреку пласта п7н. Враховуючи вищезазначене, у зв'язку з виникненням умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик загрози життю працівників, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю працюючих на ВП «Шахта «Степова» ДП «Львіввугілля» є передбачені Законом підстави для зупинення введення гірничих робіт пласта п7н на 122 конвеєрному штреку, в порядку ч.5 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», п.2.26 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнягляду України.

Ухвалою суду від 15.10.2013 року відкрито скорочене провадження у даній справі та надано відповідачу строк для подання заперечення проти позову або заяви про визнання позову та роз'яснено наслідки такого неподання.

Оскільки відповідач повідомлений належним чином та з врахуванням того, що на адресу суду 01.11.2013р. від відповідача надійшла заява про визнання позову, суд вважає за можливе, у відповідності до вимог ч.3 ст.183-2 КАС України, розглядати справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

При прийнятті рішення суд виходив з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України «Про охорону праці» від 14.10.1996 року № 2694-ХІІ визначено основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні (далі - Закон №2694).

Відповідно до статті 4 Закону № 2694, державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі, на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 року № 877-V (далі - Закон № 877).

Наказом № 186-к Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України від 02.12.2011р. затверджено Положення про територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Львівській області (далі - Положення).

До повноважень територіального управління, відповідно до частини 7 пункту 4 Положення віднесено здійснення державного нагляду за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, у тому числі з питань: будівництва, реконструкції та експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, потенційно небезпечних об'єктів і виробництв; видобування вуглеводнів, їх транспортування, переробки та використання на підприємствах, в установах та організаціях; застосування технологій, технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження, випробування і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; облаштування системами автоматичного контролю і управління технологічними процесами та станом виробничого середовища; проведення робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також утилізації зброї, звичайних видів боєприпасів, виробів ракетної техніки та палива, вибухових матеріалів військового призначення, окрім вибухових матеріалів, призначених для військового та спеціального використання.

Відповідно до пункту 1.4 Положення, загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників.

Відповідно до наказу територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області від 18.09.2013р. № 645, повідомлення про проведення планової перевірки виробничих об'єктів від 18.09.2013р. № 502/6.2 та направлення на проведення перевірки від 19.09.2013р. № 1408/6.2 головним державним гірничотехнічним інспектором Західної МДІН у ВП Яковлевим Олександром Сергійовичем, у період з 08 жовтня 2013 року по 09 жовтня 2013 року проведено планову перевірку стану безпеки при проведенні та кріпленні 122 конвеєрного штрека пласта п7н та дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.

Під час проведення перевірки виявлені порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю працюючих, а саме: допущено закріплення у виробці 122 конвеєрного штрека пласта п7н привідної і кінцевої станції стрічкового конвеєра №1, №2 приладами не заводського виготовлення, що є порушенням п.3 гл.1 р.V «Правила безпеки у вугільних шахтах», НПАОП 10.0-1.01-10; допущено експлуатацію рамного металевого податливого аркового кріплення з не затягуванням в деяких місцях покрівлі та боків виробки з ПК16+6,ПК-5, без верхньої між рамної стяжки, що є порушенням п.5 гл.3 р.V «Правила безпеки у вугільних шахтах», НПАОП 10.0-1.01-10; у діючій гірничій виробці 122 конвеєрного штрека пласта п7н не прокладено пожежно-зрошувальний трубопровід, що є порушенням п.7 гл.3 р.IX «Правила безпеки у вугільних шахтах», НПАОП 10.0-1.01-10.

За наслідками перевірки складено акт № 6.2-08/118 від 09.10.2013р., яким відповідача попереджено про необхідність негайного зупинення виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме заборонити ведення гірничих робіт на 122 конвеєрному штреку пласта п7н.

Згідно з частиною 5 статті 4 Закону №877 повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Відповідно до частини 7 статті 7 Закону № 877 орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва, (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства.

Відповідно до ч. 2 ст. 51 Кодексу адміністративного судочинства України, крім прав та обов'язків, визначених у ст. 49 цього Кодексу, відповідач має право визнати адміністративний позов повністю або частково, подати заперечення щодо адміністративного позову. Визначання позову відповідачем розгадається як одностороннє волевиявлення відповідача, спрямоване на врегулювання спору. Наслідками визнання адміністративного позову відповідачем і прийняття його судом є ухвалення постанови суду про задоволення визнаних відповідачем позовних вимог відповідно до ст. 164 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідач 01.11.2013 року надав суду заяву про визнання позову, в якій з вказаними в акті перевірки порушеннями погоджується, та в порядку ч.3 ст.183? КАС України заявляє про визнання позову.

При прийнятті рішення судом враховані вищевикладені обставини, вимоги Закону України «Про охорону праці», Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Положення про територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Львівській області та Конституції України.

Суд зазначає, що за наявності відповідних доказів того, що обставини, які є підставою для вжиття заходів реагування, перестануть існувати або будуть усунуті, відповідач може подати відповідну заяву до суду про їх скасування, в порядку, передбаченому п.п. 12 та 13 ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України.

З врахуванням вищевикладеного, суд прийшов до висновку про обгрунтованість та підставність позовних вимог і вважає, що позов підлягає до задоволення.

В порядку ст.94 КАС України, слід стягнути з Державного бюджету України на користь позивача судові витрати у формі судового збору в розмірі 34,41грн.

Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 86, 94, 159-163, 167, 183-2 Кодексу адміністративні судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Застосувати до Відокремленого підрозділу «Шахта «Степова» Державного підприємства «Львіввугілля» (80054, с.Глухів, Сокальський район, Львівська область, ЄДРПОУ 26360457) заходи реагування у сфері державного нагляду, а саме: заборонити Відокремленому підрозділу «Шахта «Степова» Державного підприємства «Львіввугілля» виконання гірничих робіт на 122 конвеєрному штреку пласта п7н.

Відокремленому підрозділу «Шахта «Степова» Державного підприємства «Львіввугілля» (80054, с.Глухів, Сокальський район, Львівська область, ЄДРПОУ 26360457) виконати постанову негайно.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Територіального управління Держгімпромнагляду у Львівській області (код ЄДРПОУ 38008247) судовий збір в розмірі 34,41грн. (тридцять чотири гривні сорок одна копійка).

Постанова може бути оскаржена сторонами до Львівського апеляційного адміністративного суду. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд Львівський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку передбаченому ст. 254 КАС України.

Суддя Шинкар Т.І.