9.4.4
ПОСТАНОВА
Іменем України
28 жовтня 2013 року Справа № 812/7734/13-а
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Солоніченко О. В.
при секретарі: Калашнікові Д.О.,
за участю
представника позивача: Болдира Є.Г. (дов. №8 від 04.02.2013),
представника відповідача: Оскаленко А.В. (дов. №7д-21/48 від 28.10.2013),
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську справу за адміністративним позовом Донбаського територіального управління національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до приватного акціонерного товариства «Інвестхолдінг» про стягнення суми штрафної санкції в розмірі 17 000,00грн.,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Донбаське територіальне управління національної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернулось до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до приватного акціонерного товариства «Інвестхолдінг» в якому позивачем заявлено вимогу про стягнення з відповідача суми штрафної санкції в розмірі 17 000,00грн. Обґрунтовуючи вимоги позивач зазначає, що ПрАТ «Інвестхолдінг» порушило вимоги чинного законодавства про цінні папери, а саме: в порушення вимог ст.40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та п.1 глави 7 розділу V Положення «Про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого рішенням ДКЦПФР №1591 від 19.12.2006, товариство не розкрило на фондовому ринку регулярну річну інформацію емітента за 2011 рік. У зв'язку з цим, у відношенні товариства уповноваженою особою Комісії було винесено розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери №647-ДО-1-Е від 17.10.2012. Згідно з цього розпорядження, акціонерне товариство повинно було у термін до 17.12.2012 усунути порушення чинного законодавства про цінні папери, розкрити регулярну річну інформацію за 2011 рік, про усунення порушення підприємство повинно було у термін до 17.12.2012 проінформувати уповноважену особу Комісії. Доказів, що підтверджують виконання розпорядження про усунення порушень №647-ДО-1-Е від 17.10.2012 підприємством до комісії не надано, отже розпорядження вважається не виконаним, що є порушенням вимог п. 10 ст.8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні». Такі дії товариства підпадають під правопорушення, відповідальність за яке передбачена п.8 ч.1 ст.11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні». У зв'язку з чим керуючись ст.ст.9,11,12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», 28.02.2013 уповноваженою особою Комісії у відношенні ПрАТ «Інвестхолдінг» було винесено постанову №19-ДО-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 17 000,00грн.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, надав пояснення аналогічні викладеним у позові, вважав, що доводи відповідача, викладені у відзиві на позовну заяву є необґрунтованими та неправильними, просив суд задовольнити позовні вимоги.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, просив залишити позовну заяву без розгляду, оскільки підприємство відповідача визнано постановою Господарського суду Луганської області від 27.05.2013 у справі №21/48б/2011 банкрутом, та вважає що вказані вимоги позивача повинні розглядатися в порядку господарського судочинства.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.
Згідно із абз. 2 ст.1 Закону України від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» (далі - Закон № 448) державне регулювання ринку цінних паперів - це здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку складається з Комісії як колегіального органу та центрального апарату. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку може утворювати територіальні органи у випадках, передбачених у положенні про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи. (ст.6 Закону № 448).
Відповідно до ст.3 Закону № 448 державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється у таких формах: прийняття актів законодавства з питань діяльності учасників ринку цінних паперів; регулювання випуску та обігу цінних паперів, прав та обов'язків учасників ринку цінних паперів; видача ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів та забезпечення контролю за такою діяльністю; заборона та зупинення на певний термін (до одного року); професійної діяльності на ринку цінних паперів у разі відсутності ліцензії на цю діяльність та притягнення до відповідальності за здійснення такої діяльності згідно з чинним законодавством; реєстрація випусків (емісій) цінних паперів та інформації про випуск (емісію) цінних паперів; контроль за дотриманням емітентами порядку реєстрації випуску цінних паперів та інформації про випуск цінних паперів, умов продажу (розміщення) цінних паперів, передбачених такою інформацією; створення системи захисту прав інвесторів і контролю за дотриманням цих прав емітентами цінних паперів та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів; контроль за достовірністю інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, контролюючим органам; встановлення правил і стандартів здійснення операцій на ринку цінних паперів та контролю за їх дотриманням; контроль за системами ціноутворення на ринку цінних паперів; контроль за діяльністю осіб, які обслуговують випуск та обіг цінних паперів; проведення інших заходів щодо державного регулювання і контролю за випуском та обігом цінних паперів.
Державне регулювання ринку цінних паперів згідно із ст.5 Закону України від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Відповідно до ст.7 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» основними завданнями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є: 1) формування та забезпечення реалізації єдиної державної політики щодо розвитку та функціонування ринку цінних паперів та їх похідних в Україні, сприяння адаптації національного ринку цінних паперів до міжнародних стандартів; 2) координація діяльності державних органів з питань функціонування в Україні ринку цінних паперів та їх похідних; 3) здійснення державного регулювання та контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних на території України, а також у сфері спільного інвестування; 4) захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень; 5) сприяння розвитку ринку цінних паперів; 6) узагальнення практики застосування законодавства України з питань випуску та обігу цінних паперів в Україні, розроблення пропозицій щодо його вдосконалення.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право, у відповідності із п.14 ст.8 Закону № 448, зокрема, накладати штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Згідно п.1 розділу ІV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій затверджених рішенням НКЦПФР № 1470, 16.10.2012 уповноважена особа при виявленні правопорушення виносить постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів
Відповідно до п.10 ч.1 ст.8 Закону № 448 позивач має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Відповідно до матеріалів справи встановлено, що у відношенні ПрАТ «Інвестхолдінг» позивачем було винесено розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 17 жовтня 2012 року №647-ДО-1-Е. Відповідно до вищезазначеного розпорядження Комісією було встановлено що регулярну річну інформацію емітентом за 2011 рік не розкрито, чим порушено вимоги ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та п.1 гл.7 розділу V «Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів» затвердженого рішенням Комісії від 19.12.06 №1591.
В зв'язку з виявленими правопорушеннями законодавства про цінні папери ПрАТ «Інвестхолдінг» повинно було у термін до 17 грудня 2012 року усунути порушення чинного законодавства про цінні папери, а саме, розкрити на фондовому ринку регулярну річну інформацію емітента за 2011 рік у відповідності до Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів затвердженого рішенням Комісії від 19.12.06 №1591 (а.с.10)
04 січня 2013 року уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, заступником начальника управління - начальником відділу нагляду за учасниками ринку цінних паперів у Луганській області ДТУ Комісії Носіковою І.С. у відношенні ПрАТ «Інвестхолдінг», в зв'язку з невиконанням товариством приписів розпорядження, було прийнято постанову про порушення справи про порушення на ринку цінних паперів. (а.с.11-12)
Відповідно до п.2 розділу ІV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій затверджених рішенням НКЦПФР № 1470, 16.10.2012 уповноваженою особою про вчинення правопорушення складається акт про правопорушення на ринку цінних паперів. Про дату, час та місце складання акта про правопорушення на ринку цінних паперів особа, щодо якої порушено справу про правопорушення, повідомляється не пізніше ніж за п'ять робочих днів до дати складання акта. Акт про правопорушення на ринку цінних паперів складається та підписується не пізніше двадцяти робочих днів з дати винесення постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
17 січня 2013 року уповноваженою особою комісії складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів №19-ДО-1-Е яким встановлено що доказів що підтверджується виконання розпорядження від 17.10.2012 №647-ДО-1-Е підприємством не надано. Представник юридичної особи на підписання акту не з'явився, будь - яких пояснень не надав. (а.с.13)
Відповідно до вимог розділу V Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій затверджених рішенням НКЦПФР № 1470, 17.01.2013 уповноваженою особою Комісії винесено постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 17 січня 2013 року (а.с.14)
Відповідно до ст.12 Закону № 448 Уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка виявила факт вчинення юридичною особою правопорушення на ринку цінних паперів, складає акт, який разом з письмовими поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та пов'язаними з таким правопорушенням документами протягом п'яти робочих днів подає уповноваженій особі Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка має право застосовувати санкцію за правопорушення на ринку цінних паперів
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції, зокрема, за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів -у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (п.8 ч.1. ст.11 Закону № 448).
Згідно абз.5 ст.12 «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про застосування санкції протягом 30 робочих днів після отримання документів, що підтверджують факт правопорушення. Рішення про застосування санкції оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, до якої застосовано санкцію.
28 лютого 2013 року уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - начальником Донбаського територіального управління НКЦПФР Серафимовою Л.Є. прийнято у відношенні ПрАТ «Інвестхолдінг», в зв'язку з невиконанням розпорядження №647-ДО-1-Е від 17.10.2012, постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №19-ДО-1-Е відповідно до вимог п.8 ч.1 ст.11 «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні». Постановою №19-ДО-1-Е застосовано до відповідача по справі фінансову санкцію у вигляді штрафу в розмірі 17000,00грн. (а.с.15).
Постановою від 28 лютого 2013 року №19-ДО-1-Е підприємству роз'яснено, що штраф повинен бути сплачений до Державного бюджету протягом 15 днів з моменту отримання цієї постанови, постанова направлена на адресу підприємства поштою, що підтверджується реєстром відправленої кореспонденції та фіскальним чеком. (а.с.15,16)
Згідно з ст.11 Закону № 448 встановлено що у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді.
Відповідач суму штрафу в добровільному порядку не сплатив, постанову від 28 лютого 2013 року №19-ДО-1-Е в судовому порядку не оскаржив.
Відповідно до розділу ХVІІІ Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій затверджених рішенням НКЦПФР № 1470, 16.10.2012 штраф має бути сплачений юридичною особою не пізніше ніж через п'ятнадцять днів з дати отримання ним постанови. Юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до державного бюджету. Документ, який підтверджує сплату штрафу, протягом п'яти робочих днів надсилається до уповноваженого підрозділу Комісії. У разі несплати штрафу юридичною особою в строк, установлений пунктом 2 цього розділу, штраф стягується в судовому порядку.
Враховуючи те, що відповідач постанову №19-ДО-1-Е від 28 лютого 2013 року про накладення санкції за порушення на ринку цінних паперів у встановленому законодавством порядку не оскаржив, внаслідок чого вона на момент розгляду справи є чинною та такою, що підлягає виконанню, а також те, що в порушення вимог розділу ХVІІІ Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій затверджених рішенням НКЦПФР № 1470, 16.10.2012, штраф протягом 15 днів з дати отримання постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів не сплатив, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають повному задоволенню.
Щодо доводів відповідача про залишення позовної заяви без розгляду з доводів викладених в відзиві, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Постановою Господарського суду Луганської області від 27 травня 2013 року по справі № 21/48б/2011 визнано банкрутом Приватне акціонерне товариство «Інвестхолдінг» та відкрито ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців.
Відповідно до абз.4 ч.8 ст.23 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» Поточні кредитори з вимогами до боржника, які виникли після порушення провадження у справі про банкрутство, можуть пред'явити такі вимоги після прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури. До визнання боржника банкрутом спори боржника з кредиторами, які мають поточні вимоги до боржника, вирішуються шляхом їх розгляду у позовному провадженні господарським судом, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство.
Наведена норма передбачає розгляд господарським судом поточних вимог кредиторів до моменту визнання боржника банкрутом.
Як зазначалось постановою Господарського суду Луганської області від 27 травня 2013 року по справі № 21/48б/2011 ПрАТ «Інвестхолдінг» визнано банкрутом.
Відповідно до норм Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» позивач у справі є поточним кредитором ПрАТ «Інвестхолдінг».
Згідно ч. 2 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України, окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, крім справ з приводу їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Позивачем в адміністративній справі може бути суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду;
Позивач - Донбаське територіальне управління національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є суб'єктом владних повноважень, що встановлено під час розгляду даної справи.
З позовної заяви вбачається, що спір виник між суб'єктом владних повноважень та підприємством щодо стягнення заборгованості зі сплати штрафних санкцій, тобто позов подано на виконання покладених на позивача повноважень.
За таких обставин дана справа є справою адміністративної юрисдикції в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України.
Нормами статті 155 КАС України, не передбачено залишення позовної заяви без розгляду з підстав зазначених відповідачем у запереченнях проти позову.
Посилання відповідача на норму статті 38 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» суд не приймає, оскільки ці норми визначають можливість пред'явлення вимог за зобов'язаннями боржника до виконання. У справі, що розглядається, фактично предметом спору є наявність чи відсутність зобов'язань відповідача щодо сплати штрафу, нарахованого позивачем.
Крім того, визнання відповідача банкрутом не є підставою для звільнення відповідача від відповідальності за порушення чинного Законодавства України, нормами якого встановлено відповідний порядок застосування санкцій за його порушення.
Суд вважає за необхідне зазначити, що ухвалою суду від 09 вересня 2013 року про відкриття провадження по цій справі позивачу було відстрочено сплату судових витрат до прийняття рішення у справі. За час судового розгляду позивачем судовий збір в визначеному законодавством розмірі при зверненні до суду з позовом майнового характеру сплачено не було, що суперечить вимогам КАС України. Оскільки, за час судового розгляду справи позивачем не подано до суду документ про сплату судового збору, суд стягує з позивача судовий збір не сплачений ним при поданні позовної заяви.
Керуючись статтями 71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Донбаського територіального управління Державної Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Приватного акціонерного товариства "Інвестхолдінг" про стягнення штрафних санкцій у сумі 17000 грн. задовольнити.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Інвестхолдінг» суму штрафних санкцій у загальному розмірі 17000 грн. (сімнадцять тисяч грн.) в дохід Державного бюджету України (р/р 31110106700004 в УДКС у м. Донецьку, код ЄДРПОУ 38033949, МФО 834016, код платежу 21081100).
Стягнути з Донбаського територіального управління Державної Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку судовій збір за заявлені майнові вимоги у розмірі 170 грн. (сто сімдесят грн. 00 коп.) на розрахунковий рахунок:
Код ЄДРПОУ: 35079949
Одержувач: УДКСУ у м. Луганську
Банк одержувача: ГУДКСУ у Луганській області
Код ОКПО 37991503
МФО: 804013
Розрахунковий рахунок: 31213206784006
Код бюджетної
класифікації доходів: 22030001
символ: 206
Призначення платежу: судовий збір.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів після її проголошення а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст. 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанову в повному обсязі складено 04 листопада 2013 року.
Суддя О.В. Солоніченко