Постанова № 3461210, 17.03.2009, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.03.2009
Номер справи
2-а-10870/08
Номер документу
3461210
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2-а-10870/08

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 березня 2009 року м. Полтава

Полтавський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Чеснокової А.О.

при секретарі: Гришко Т.В

За участю: представники позивача Фищук В.В.

представника відповідача Стребко В.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватної Приватного сільськогосподарського підприємства "Майбородівське" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 8568,07 грн., -

В С Т А Н О В И В:

Позивач Полтавське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до суду з адміністративним позовом до Приватного сільськогосподарського підприємства "Майбородівське" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 8568,07 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивачем було зазначено, що Згідно зі ст. 20 Закону України "Про внесення змін до Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства, на яких інвалідів працює менше, ніж встановлено нормативом, зобовязані щорічно відраховувати відділенню Фонду соціального захисту інвалідів грошові кошти на створення робочих місць для працевлаштування інвалідів і на здійснення заходів по їх соціально-трудовій реабілітації в розмірі середньорічної заробітної плати за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом. На підприємстві відповідача дана чисельність складає 141 місце, тобто норматив складає 6 робочих місця. Фактично у 2007 році на підприємстві відповідача працювало 5 інвалідів. Отже, за 1 незайняте місце відповідач повинен був сплатити 8049,65 грн. Відповідно до ч.2 ст.20 Закону України “"Про внесення змін до Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні передбачено, що порушення термінів сплати штрафних санкцій тягне за собою нарахування пені в розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України за кожний календарний день її прострочення, включаючи день сплати. Оскільки відповідач у визначений Законом термін, а саме до 16.04.2008р., не сплатив штрафні санкції, позивачем нарахована пеня в сумі 518,42 грн.

В судовому засідання позивач підтримав свої позовні вимоги.

В судовому засіданні представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що працевлаштування інвалідів здійснюється центральними органами виконавчої влади з питань праці та соціальної політики, а не підприємство.

Суд, вислухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.

Відповідно до вимог ст. 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" з 01.08.2001р. для всіх підприємств, установи і організацій, незалежно від форм власності і господарювання встановлено норматив створення робочих місць, визначений в розмірі 4% від середньоспискової чисельності робочих. На підприємстві відповідача дана чисельність складає 321 місце, тобто норматив складає 9 робочих місця. Фактично у 2007 році на підприємстві відповідача інваліди не працю.

Згідно зі ст. 20 Закону України "Про внесення змін до Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства, на яких інвалідів працює менше, ніж встановлено нормативом, зобовязані щорічно відраховувати відділенню Фонду соціального захисту інвалідів грошові кошти на створення робочих місць для працевлаштування інвалідів і на здійснення заходів по їх соціально-трудовій реабілітації в розмірі середньорічної заробітної плати за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.

З огляду на вищевикладене позивачем заявлені вимоги про стягнення з відповідача штрафних санкцій в сумі 8049,65 грн. за 1 незайняте робоче місце інвалідом.

Відповідно до ч.2 ст.20 Закону України "Про внесення змін до Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" передбачено, що порушення термінів сплати штрафних санкцій тягне за собою нарахування пені в розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України за кожний календарний день її прострочення, включаючи день сплати. Оскільки відповідач у визначений Законом термін, а саме до 16.04.2008р., не сплатив штрафні санкції, позивачем нарахована пеня в сумі 518,42 грн.

Пунктом 3 Положення, про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №314 від 03.05.1995 р. "Про організацію робочих місць і працевлаштування інвалідів" передбачено, що робоче місце інваліда вважається створеним, якщо воно відповідає встановленим вимогам робочого місця для інвалідів відповідної нозології, атестовано спеціальною комісією підприємства за участю представників МСЕК, органів Держнагляду охорони праці, організацій інвалідів і введено в дію шляхом працевлаштування на ньому інвалідів.

Відповідно до п. 5 Положення підприємства вживають заходів до створення робочих місць для інвалідів, інформують центри зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення і відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення робочих місць для інвалідів. Пунктом 2 Положення встановлено, що робочим місцем інваліда може бути звичайне робоче місце, якщо за умовами праці та з урахуванням можливостей інваліда воно може бути використано для його працевлаштування.

Пунктом 14 Положення передбачено, що підприємства у межах доведеного нормативу створюють за власні кошти робочі місця для працевлаштування інвалідів; щорічно до 1 лютого року, що настає за звітним, подають відділенням Фонду соціального захисту інвалідів відомості про середню річну заробітну плату на підприємстві, середньооблікову чисельність штатних працівників облікового складу та про кількість працюючих інвалідів; інформують державну службу зайнятості та місцеві органи соціального захисту населення про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватися праця інвалідів.

Зі змісту наведених правових норм вбачається, що підприємство вважається таким, що належним чином виконало покладені на нього Законом України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" обов'язки у тому випадку, коли підприємством були надані докази або проведення атестації робочого місця для працевлаштування інваліда у встановленому законом порядку, або докази того, що необхідна кількість робочих місць була створена і введена в дію шляхом працевлаштування на них відповідної кількості інвалідів разом із документами, які б підтверджували те, що підприємство належним чином повідомляло органи працевлаштування інвалідів про наявність вакантних місць для працевлаштування інвалідів, але цими органами інваліди для працевлаштування не направлялися.

Відповідачем було надіслано звіти за період з січня до грудня 2007року про наявність вакансій, якими він інформував органи, що займалися працевлаштуванням інвалідів (Кременчуцький районний центр зайнятості)

Отже, як вбачається з вищевикладеного відповідачем виконано обовязок щодо створення робочих місць для інвалідів, а обовязок щодо підбирання та працевлаштування інвалідів не покладений на підприємство. Оскільки інваліди в потрібній кількості для працевлаштування на підприємство не направлялись, то у відповідача була відсутня можливість виконати обовязок, покладений на нього ст. 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні". Крім того, відповідач належним чином повідомляв органи працевлаштування інвалідів про потребу в працівниках-інвалідів, що підтверджує відсутність вини підприємства у невиконанні нормативу по працевлаштуванню інвалідів. А також, при проведенні перевірки позивачем не було враховано, що ОСОБА_1, яка є інвалідом працювала не як сумісник, а працювала з 01.09.2005р. по 30.01.2008р. на постійній роботі на посаді робітника охорони, про що свідчить наказ № 116 від 01.09.2005р.

Відповідно до ч.1 ст.18 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" працевлаштування інвалідів здійснюється центральним органом виконавчої влади з питань праці та соціальної політики, органами місцевого самоврядування, громадськими організаціями інвалідів.

Систематичний аналіз положень Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" дає підстави для висновку про те, що обовязок підприємства щодо створення робочих місць для працевлаштування інвалідів не супроводжується його обовязком підбирати та працевлаштовувати інвалідів на створені робочі місця. Дані висновки також підтверджуються і правовими позиціями Верховного суду України, викладених в постановах від 5.01.2005р. № 8/203-04, від 08.02.2005р. № 17/20.

Як свідчать матеріали справи, підприємство згідно встановленого нормативу створило 9 робочих місць для працевлаштування інвалідів, повідомляло про робочі місця органи місцевого самоврядування, доказів направлення інвалідів відповідачу чи відмови останнього в їх працевлаштуванні позивачем суду не надано, вина підприємства в непрацевлаштуванні двох інвалідів відсутні, і тому підстав для застосування штрафних санкцій немає.

Позивачем в підтвердження своїх позовних вимог не надано доказів того, що на підприємство відповідача направлялися пропозиції про працевлаштування інвалідів або інваліди самі зверталися до Відповідача з метою працевлаштування у 2007 році та їм було відмолено.

Таким чином, із врахуванням вищевикладених обставин, судвважає, що позовні вимоги Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного сільськогосподарського підприємства "Майбородівське" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 8568,07 грн. необґрунтовані та в їх задоволенні необхідно відмовити.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 20, ч. ч. 2, 3 ст. 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 814, 71, 94, 159, 160164, 167, 186 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного сільськогосподарського підприємства "Майбородівське" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 8568,07 грн. відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративному суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України з дня складення в повному обсязі і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження чи апеляційної скарги відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя (підпис) А.О. Чеснокова

З оригіналом згідно:

Суддя А.О. Чеснокова

Повний текст постанови виготовлений 23 березня 2009 року.

Постанова не набрала законної сили.

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

вул. С.Кондратенка, 6, м. Полтава, 36009, тел./факс 8 (05322) 2-78-69

E-mail: inbox@adm.pl.court.gov.ua код ЄДРПОУ 35521510

«23 березня 2009 року

№ 4/2-а-10870/09Полтавському обласному відділенню Фонду соціального захисту інвалідів

вул. Зигіна, 1, м. Полтава, 36014

ПСП "Майбородівське"

с. Майбородівка, Полтавська область, 39712

Полтавський окружний адміністративний суд направляє Вам копію постанови від 17 березня 2009 р. по адміністративній справі за позовом Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного сільськогосподарського підприємства "Майбородівське" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 8568,07 грн. до відома.

Додаток: копія постанови на 2 арк. - кожному адресату.

Суддя

Полтавського окружного

адміністративного суду Чеснокова А.О.

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

вул. С.Кондратенка, 6, м. Полтава, 36009, тел./факс 8 (05322) 2-78-69

E-mail: inbox@adm.pl.court.gov.ua код ЄДРПОУ 35521510

«23 березня 2009 року

№ 4/2-а-10870/09Полтавському обласному відділенню Фонду соціального захисту інвалідів

вул. Зигіна, 1, м. Полтава, 36014

ПСП "Майбородівське"

с. Майбородівка, Полтавська область, 39712

Полтавський окружний адміністративний суд направляє Вам копію постанови від 17 березня 2009 р. по адміністративній справі за позовом Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного сільськогосподарського підприємства "Майбородівське" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 8568,07 грн. до відома.

Додаток: копія постанови на 2 арк. - кожному адресату.

Суддя

Полтавського окружного

адміністративного суду Чеснокова А.О.