Справа № 2-а-1852/09
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 березня 2009 року м. Полтава
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Чеснокової А.О.
при секретарі – Гришко Т.В.
за участю: представників позивача – Бережної А.Ю, Непоради А.М, Дорогань О.Д.
представників відповідача –Мамлиги Л.Г., Тур Н.І., Грисенка Ю.В.
представника третьої особи – Якименко О.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Полтаві справу за адміністративним позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України в Полтавській області до Державної податкової інспекції у м. Полтаві, третя особа – Головне управління Державного казначейства України в Полтавській області про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення № 0001662301/0 від 20.06.2008р. –
В С Т А Н О В И В:
Позивач Регіональне відділення Фонду державного майна України в Полтавській області звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Полтаві, в якому просить визнати недійсним податкове повідомлення-рішення ДПІ у м.Полтаві № 0001662301/0 від 20.06.2008 року.
В обґрунтування позовних вимог позивачем було зазначено, що ДПІ у м. Полтаві була проведена виїзна планова документальна перевірка Регіонального відділення фонду державного майна України в Полтавській області вимог податкового, валютного, іншого законодавства за період з 01.01.2005р. по 31.12.2007р. За результатами був складений Акт від 04.06.2008 р. № 1049/23-1/22527015. На підставі зазначеного акту ДПІ у м. Полтаві було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0001662301/0 від 20.06.2008 року про визначення суму податкового зобов’язання з податку на додану вартість з урахуванням штрафних санкцій на загальну суму 6842125,68 грн., яке як зазначає позивач є необґрунтованим і суперечить чинному законодавству з питань оподаткування.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду було залучено до участі у справі в якості третьої особи на стороні позивача – Головне управління Державного казначейства України в Полтавській області.
В судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги, просили позов задовольнити повністю.
В судовому засіданні представник третьої особи просила позов задовольнити.
В судовому засіданні представники відповідача заперечували проти задоволення позовних вимог, свої рішення вважає законними та обґрунтованими, у запереченні на позовну заяву просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що податкове повідомлення-рішення винесено відповідно до вимог чинного законодавства.
Суд, вислухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
Державною податковою інспекцією у м. Полтавібула проведена планова перевірка Регіонального відділення Фонду державного майна України по Полтавській області дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.05р. по 31.12.07р., про що 04.06.2008 року складено Акт №1049/23-1/22527015.
На підставі висновків даного Акту Державною податковою інспекцією у м. Полтаві було прийнято податкове повідомлення - рішення №0001662301/0 від 20.06.2008р., яким Позивачу відповідно до пп. 7.3.1. ст. 7 Закону України „Про податок на додану вартість пп.17.1.6 п. 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначено суму податкового зобов'язання з урахуванням штрафних санкцій на загальну суму 6842125,68 грн. за основним платежем 3421062,84 грн. та штрафних санкцій 3421062,84 грн.
В акті зазначено, що спірні податкові зобов'язання виникли внаслідок не відображення в бухгалтерському обліку операцій з оренди державного майна.
Як вбачається з матеріалів адміністративної справи та було підтверджено в судовому засіданні, Регіональне відділення ФДМУ по Полтавській області є бюджетною установою, що фінансується виключно з державного бюджету, має відповідні бюджетні рахунки, які відкриті в УДК у Полтавській області. Основним завданням Регіонального відділення є організація та проведення приватизації державного майна згідно з Державною програмою приватизації та виконання функцій орендодавця державного майна, відповідно до Закону України „Про оренду державного та комунального майна". Позивач згідно до вимог законодавства виступає орендодавцем наступного державного майна: - цілісні майнові комплекси державних підприємств та структурні підрозділи ЦМК, - нерухоме майно та окреме індивідуально визначене майно державних підприємств , установ та організацій, - нерухоме майно та окреме індивідуально визначене майно, що не увійшло до статутних фондів господарських товариств під час приватизації (корпоратизації).
Державне майно, орендодавцем якого виступає Позивач, перебуває на бухгалтерському балансовому обліку державних підприємств, установ, організацій, господарських товариств, а у випадку оренди ЦМК на балансовому обліку суб'єктів господарювання, що є орендарями.
Оскільки оренда передбачає право тимчасового користування майном, то об'єкти державної власності, що надаються в оренду, залишаються на бухгалтерському обліку підприємств, установ - Балансоутримувачів державного майна.
За користування майном орендар має сплачувати орендну плату згідно вимог ст. 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", пропорції розподілу між бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначаються Кабінетом Міністрів України. Згідно норм законів про державний бюджет України на відповідний рік надходження від плати за оренду ЦМК та іншого державного майна належать до доходів загального фонду державного бюджету:
• 2005 рік - п.11 ст.54 Закону України "Про державний бюджет України на 2005 рік".
• 2006 рік -п.42 ст.2 Закону України "Про державний бюджет України на 2006 рік".
• 2007 рік - п.41 ст.2 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік".
Для зарахування надходжень від орендної плати за користування державним майном органами ДКУ відкриті відповідні бюджетні рахунки за кодами бюджетної класифікації доходів:
• 22080100 "Плата за оренду цілісних майнових комплексів"
• 22080200 "Плата за оренду нерухомого державного майна"
• 22080300 "Плата за оренду іншого державного майна"
Щорічно органи державного казначейства України повідомляють РВ Фонду державного майна України по Полтавській області про відкриття вищеназваних рахунків з метою доведення цієї інформації до всіх орендарів державного майна, оскільки чинним законодавством передбачається самостійна сплата орендної плати орендарями до загального фонду державного бюджету.
Позивач виступає орендодавцем державного майна більш як по 600 договорах оренди, в т.ч. за спірним договором оренди № 1056 від 22.09.99р. з ВАТ "Полтаваобленерго". По всіх договорах оренди орендарі сплачують самостійно орендну плату на бюджетні рахунки, відкриті органами ДКУ для зарахування надходжень до державного бюджету.
Відкриття окремого рахунку Позивачу, як орендодавцю державного майна, яке перебуває на балансі державних підприємств, установ, організацій, господарських товариств, чинним законодавством не передбачено.
Як вбачається з акту перевірки, відповідачем зазначено порушення п.п.7.3.1., п.7, ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», в зв’язку з чим позивачем занижено ПДВ на перевіряємий період з 01.01.2005р. по 31.12.2007р. на суму 3515598,89 грн.
Дане порушення базується на службовій записці № 227 від 07.04.08р. відділу оподаткування великих платників податків ДПІ в м. Полтаві, в якій вказано, що ВАТ "Полтаваобленерго" кошти, перераховані за оренду державного майна, включає до складу податкового кредиту без податкових накладних за період з квітня 2005 року по грудень 2007 року на загальну суму 3515598,89 грн.
Як було встановлено в судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи, між Фондом державного майна України та ВАТ "Полтаваобленерго" 22.09.1999 р. було укладено договір оренди № 1056 на групу інвентарних об'єктів Кременчуцької ТЕЦ. Орендна плата визначена відповідно до вимог Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна (в редакції, що діяла на момент укладання договору оренди), затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 4.10.1995 р. № 786 із змінами від 18.05.1998 р. № 699, від 29.06.1999 р. № 1171 . Орендна плата (без ПДВ) складала за базовий місяць оренди (серпень 1999р.) 255,564 тис, грн., орендна плата з ПДВ -306,677 тис.грн. (п. 3.1 договору та додаток до договору - розрахунок плати за оренду).
Згідно наказу Фонду державного майна України від 02.12.2004 р. № 2706 повноваження орендодавця за вищезгаданим договором оренди мали бути передані від ЦА ФДМУ до Позивача. Наказ ФДМУ було виконано шляхом укладання між Позивачем та орендарем ВАТ "Полтаваобленерго" додаткової угоди № 1 від 18.05.2005р., в якій визначені реквізити Позивача, як сторони за договором оренди (в тому числі номер поточного рахунку бюджетної установи - банк одержувача УДК в Полтавській області МФО 831019, розрахунковий рахунок № 35229002000259). За умовами договору оренди (п.3.5 договору) орендар ВАТ "Полтаваобленерго" має перераховувати орендну плату до державного бюджету, а не на рахунки Позивача, як орендодавця.
Ні в одному з платіжних доручень, які ВАТ "Полтаваобленерго" застосовує при здійсненні безготівкових розрахунків за договором оренди, які були досліджені в судовому засіданні, не визначено, що кошти за оренду отримує регіональне відділення ФДМУ по Полтавській області. Даний факт відповідачем не був спростований в судовому засіданні.
Позивач є орендодавцем державного майна за вищезгаданим договором оренди, тобто надавачем послуг з оренди державного майна. Орендні платежі орендарем сплачуються безпосередньо на бюджетні рахунки органів державного казначейства. Тобто надавачем послуг з оренди державного майна є орган приватизації, а отримувачем плати за послуги орган державного казначейства. У Позивача, який зареєстрований платником податку на додану вартість, не виникають податкові зобов'язання з операцій по орендній платі орендодавцем якого є Позивач, оскільки він не отримує на власні рахунки компенсацію за послуги у вигляді орендної плати.
Факт надходження коштів саме на бюджетні рахунки органів державного казначейства також був підтверджений і представником третьої особи – Головного управління Державного казначейства України в Полтавській області.
Твердження Відповідача про виникнення податкових зобов'язань у Позивача, як платника ПДВ, за період 01.01.05р. по 31.12.07р. на суму 3515598,89 грн. з відповідною розбивкою по місяцях суд вважає необґрунтованими.
Згідно п.п. 7.3.1, п.7.3, ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» датою виникнення податкових зобов'язань з поставки товарів (робіт, послуг) вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
- або дата зарахування коштів від покупця (замовника) на банківський рахунок платника податку як оплата товарів (робіт, послуг),що підлягають поставці,
- в разі поставки товарів (робіт , послуг) за готівкові кошти - дата їх оприбуткування в касі платника податку, а при відсутності такої - дата інкасації готівкових коштів у банківській установі, що обслуговує платника податку,
- або дата відвантаження товарів, а для робіт (послуг) - дата оформлення документа, що засвідчує факт виконання робіт (послуг) платником податку.
Виникнення жодної з умов, передбачених п.п. 7.3.1, п.7.3, ст.7 вищеназваного Закону ДПІ у м. Полтаві не було доведено:
- кошти від покупця на рахунок платника податку – РВ Фонду державного майна України по Полтавській області, як оплата послуг не надходили у визначені періоди;
- плата за оренду перераховується в безготівковій формі, тому інкасації в грошовій формі не було;
Позивач не оформляв документів, які б засвідчували факт надання послуги з оренди у визначений період, оскільки оформлення таких документів не передбачено чинним законодавством з питань оренди державного майна.
Під час перевірки та в судовому засіданні ДПІ у м. Полтаві не було встановлено та не відображено в Акті на який саме рахунок, що відкритий для РВ в органах ДКУ, надходили кошти за оренду державного майна, в т.ч. суми ПДВ, які були віднесені ВАТ "Полтаваобленерго" до складу податкового кредиту.
Відповідно до ч.2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем в судовому засіданні не було доведено надходження коштів за оренду державного майна, в тому числі суми ПДВ, які були віднесені ВАТ «Полтаваобленерго» до складу податкового кредиту саме на рахунок РВ Фонду державного майна України по Полтавській області.
Таким чином, із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що позовні вимоги Регіонального відділення Фонду державного майна України в Полтавській області до Державної податкової інспекції у м. Полтаві, третя особа: Головне управління Державного казначейства України в Полтавській області про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення № 0001662301/0 від 20.06.2008р. про визначення суми податкових зобов'язань - обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 8–14, 71, 94, 159, 160–164, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги Регіонального відділення Фонду державного майна України в Полтавській області до Державної податкової інспекції у м. Полтаві, третя особа: Головне управління Державного казначейства України в Полтавській області про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення № 0001662301/0 від 20.06.2008р.– задовольнити.
Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Полтаві № 0001662301/0 від 20.06.2008р.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України – з дня складення в повному обсязі і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження чи апеляційної скарги відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя (підпис) А.О. Чеснокова
З оригіналом згідно:
Суддя А.О. Чеснокова
Повний текст постанови виготовлений 01 квітня 2009 року.
Постанова не набрала законної сили.
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
вул. С.Кондратенка, 6, м. Полтава, 36009, тел./факс 8 (05322) 2-78-69
E-mail: inbox@adm.pl.court.gov.ua код ЄДРПОУ 35521510
01 квітня 2009 року
№ 4/2-а-1852/09Регіональне відділення Фонду державного майна України в Полтавській області
вул. Леніна, 1/23, м. Полтава, 36014
Державна податкова інспекція у м. Полтава
вул. Фрунзе, 155. М. Полтава, 36008
Головне управління Державного казначейства України в Полтавській області
вул. Шевченка, 1, м. Полтава, 36014
Полтавський окружний адміністративний суд направляє копію постанови від 27 березня 2009 року по адміністративній справі за позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України в Полтавській області до Державної податкової інспекції у м. Полтаві, Третя особа: Головне управління Державного казначейства України в Полтавській області про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення № 0001662301/0 від 20.06.2008р. – для відома.
Додаток: копія постанови на 2 арк. - кожному адресату.
Суддя
Полтавського окружного
адміністративного суду А.О. Чеснокова
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
вул. С.Кондратенка, 6, м. Полтава, 36009, тел./факс 8 (05322) 2-78-69
E-mail: inbox@adm.pl.court.gov.ua код ЄДРПОУ 35521510
01 квітня 2009 року
№ 4/2-а-1852/09Регіональне відділення Фонду державного майна України в Полтавській області
вул. Леніна, 1/23, м. Полтава, 36014
Державна податкова інспекція у м. Полтава
вул. Фрунзе, 155. М. Полтава, 36008
Головне управління Державного казначейства України в Полтавській області
вул. Шевченка, 1, м. Полтава, 36014
Полтавський окружний адміністративний суд направляє копію постанови від 27 березня 2009 року по адміністративній справі за позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України в Полтавській області до Державної податкової інспекції у м. Полтаві, Третя особа: Головне управління Державного казначейства України в Полтавській області про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення № 0001662301/0 від 20.06.2008р. – для відома.
Додаток: копія постанови на 2 арк. - кожному адресату.
Суддя
Полтавського окружного
адміністративного суду А.О. Чеснокова